Aktuálně+ | Jsem v bublině, kde mladí sledují seriózní média, říká zprávařka Synková

Aktuálně+ Aktuálně+
23. 6. 2022 15:30
Původně se na vysoké škole chtěla zaměřit na PR a marketing. Po tříměsíční praxi na Aktuálně.cz se však Magdalena Synková rozhodla věnovat novinařině. Momentálně v redakci působí jako zprávařka domácí rubriky, připravuje ale také články pro speciál Chytré Česko.
Magdalena Synková
Magdalena Synková | Foto: Aktuálně.cz

O změnách výuky na základních školách, známkování žáků nebo o integraci uprchlíků z Ukrajiny už stihla napsat Magdalena Synková. Součástí domácího oddělení Aktuálně.cz se stala už během studia. Letos v lednu přišla na stáž, brzy se ale proměnila v redaktorku. 

Studujete na Masarykově univerzitě. Co vás přivedlo k žurnalistice?
Věnovat se novinařině nebylo nikdy mým snem. Na vysokou školu jsem nastupovala s tím, že se chci zaměřit spíše na PR nebo marketing. Vždy jsem ale šla humanitním směrem a studium žurnalistiky si vybrala i proto, že není jen teoreticky zaměřené, ale část tvoří i praktické předměty. 

Při studiu máte povinnou tříměsíční praxi, proto jste přišla na Aktuálně.cz. Jak stáž vypadala?  
Každý den začínal poradou, kde se probírají nápady na nová témata nebo články, na kterých redaktoři pracují. Po poradě jsem pracovala na svém tématu, sháněla si respondenty, komunikovala s nimi, psala nebo vyrazila do terénu. 

Vymýšlíte si témata článků sama? 
Buď s tím přicházím sama, nebo mi je zadá vedoucí týmu. V některých případech pracuji ve dvojici s někým ze zkušenějších redaktorů. 

Byl začátek v redakci plné profesionálů těžký?
To si nemyslím. Všichni byli moc milí, a když jsem si s něčím nevěděla rady, ochotně poradili. Největší přínos vidím v tom, že jsem si mohla v praxi vyzkoušet a uplatnit znalosti ze školy. A taky otestovat, zda ta práce člověka baví a chce ji dělat. 

Uplatnila jste se brzy. Od května jste nastoupila jako zprávařka, co tato pozice obnáší?
Jako zprávařka sleduji aktuální dění, ať už jde o to, co píší agentury, nebo co se objevuje na sociálních sítích. S editorem se pak domlouvám, co by stálo za to vydat na Aktuálně.cz, a podle toho vytvářím zprávy. Dělám, co je potřeba, jde hodně právě o domluvu s editorem.

Píšete i pro speciál o vzdělávání Chytré Česko. Je vám to téma blízké?
Než jsem se na tom začala podílet, tak jsem o vzdělávání jako o odborné oblasti mnoho nevěděla. Jen z pozice žáka a studenta. Od chvíle, kdy na speciálu dělám, vnímám toto téma mnohem víc. Překvapilo mě, kolik lidí se snaží o změnu českého školství, i to, že se daří mnohé problémy řešit.

Sama jste v posledním ročníku studia, jaké máte další plány?
Teď chci co nejdříve dopsat bakalářskou práci a odstátnicovat. Jestli budu pokračovat i na magisterské studium, jsem se zatím nerozhodla. 

Aktuálně.cz je také partnerem projektu Týdny mediálního vzdělávání, který přináší online kurzy pro studenty a učitele. Co si myslíte o úrovni mediální výchovy na školách? 
Těžko se to hodnotí. Já sama jsem se s tématem médií na základní škole ani na gymnáziu nesetkala. Možná se ale od té doby něco změnilo. 

Jak vnímáte postoj mladé generace k médiím?
Není snadné to zobecnit. Uvědomuji si, že já sama se pohybuji v bublině, kde se i mladí lidé zajímají o veřejné dění a sledují seriózní média. 

Na jakých platformách sledujete veřejné dění a vaše oblíbená média?
Aktuální informace čerpám především z online médií a sociálních sítí, hlavně z Twitteru. Ráda taky poslouchám podcasty, které se tématu většinou věnují více do hloubky. 

Chcete se o nás dozvědět víc? Na Aktuálně+ se vám snažíme přiblížit práci našich redaktorů. Můžete si tak přečíst třeba rozhovor s naším hokejovým zpravodajem nebo rozhovor k projektu Chytré Česko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla má problémy. V Německu musí do servisu kvůli chybě automatického tísňového volání

Německý spolkový úřad pro motorová vozidla KBA kvůli závadě systému automatického tísňového volání svolává do servisu elektromobily Tesla Model Y a Model 3. V celém světě se problém týká více než 59 tisíc aut, informovala agentura Reuters. Úřad neupřesnil, kolik ze zmíněných vozů má německou registraci.

KBA na svém webu uvádí, že softwarová chyba způsobuje poruchu systému eCall, který je určen k automatickému kontaktování záchranářů v případě vážné nehody.

Tesla v sobotu informovala, že ve druhém čtvrtletí dodala o 17,9 procenta méně elektromobilů než v předcházejícím čtvrtletí. Její výrobu a dodavatelský řetězec narušily protipandemické uzávěry v Číně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Richterová s Bendou potvrdili vládní úvahy o zdanění nezaslouženě zvýšených zisků firem

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli dnes místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a předseda poslanců ODS Marek Benda v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle Bendy je taková debata legitimní, zdůraznil, že jde o zisky, na kterých například energetické firmy nemají zásluhu svou iniciativou nebo inovacemi.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku v týdnu připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat třeba i bank a dalších sektorů. "Firmy dosahují mnohem vyšších zisků díky změně vnějších okolnosti, ne díky tomu, že mají lepší produkt, lepší službu, více zákazníků," uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy