Aktuálně+ | Jsem v bublině, kde mladí sledují seriózní média, říká zprávařka Synková

Aktuálně+ Aktuálně+
23. 6. 2022 15:30
Původně se na vysoké škole chtěla zaměřit na PR a marketing. Po tříměsíční praxi na Aktuálně.cz se však Magdalena Synková rozhodla věnovat novinařině. Momentálně v redakci působí jako zprávařka domácí rubriky, připravuje ale také články pro speciál Chytré Česko.
Magdalena Synková
Magdalena Synková | Foto: Aktuálně.cz

O změnách výuky na základních školách, známkování žáků nebo o integraci uprchlíků z Ukrajiny už stihla napsat Magdalena Synková. Součástí domácího oddělení Aktuálně.cz se stala už během studia. Letos v lednu přišla na stáž, brzy se ale proměnila v redaktorku. 

Studujete na Masarykově univerzitě. Co vás přivedlo k žurnalistice?
Věnovat se novinařině nebylo nikdy mým snem. Na vysokou školu jsem nastupovala s tím, že se chci zaměřit spíše na PR nebo marketing. Vždy jsem ale šla humanitním směrem a studium žurnalistiky si vybrala i proto, že není jen teoreticky zaměřené, ale část tvoří i praktické předměty. 

Při studiu máte povinnou tříměsíční praxi, proto jste přišla na Aktuálně.cz. Jak stáž vypadala?  
Každý den začínal poradou, kde se probírají nápady na nová témata nebo články, na kterých redaktoři pracují. Po poradě jsem pracovala na svém tématu, sháněla si respondenty, komunikovala s nimi, psala nebo vyrazila do terénu. 

Vymýšlíte si témata článků sama? 
Buď s tím přicházím sama, nebo mi je zadá vedoucí týmu. V některých případech pracuji ve dvojici s někým ze zkušenějších redaktorů. 

Byl začátek v redakci plné profesionálů těžký?
To si nemyslím. Všichni byli moc milí, a když jsem si s něčím nevěděla rady, ochotně poradili. Největší přínos vidím v tom, že jsem si mohla v praxi vyzkoušet a uplatnit znalosti ze školy. A taky otestovat, zda ta práce člověka baví a chce ji dělat. 

Uplatnila jste se brzy. Od května jste nastoupila jako zprávařka, co tato pozice obnáší?
Jako zprávařka sleduji aktuální dění, ať už jde o to, co píší agentury, nebo co se objevuje na sociálních sítích. S editorem se pak domlouvám, co by stálo za to vydat na Aktuálně.cz, a podle toho vytvářím zprávy. Dělám, co je potřeba, jde hodně právě o domluvu s editorem.

Píšete i pro speciál o vzdělávání Chytré Česko. Je vám to téma blízké?
Než jsem se na tom začala podílet, tak jsem o vzdělávání jako o odborné oblasti mnoho nevěděla. Jen z pozice žáka a studenta. Od chvíle, kdy na speciálu dělám, vnímám toto téma mnohem víc. Překvapilo mě, kolik lidí se snaží o změnu českého školství, i to, že se daří mnohé problémy řešit.

Sama jste v posledním ročníku studia, jaké máte další plány?
Teď chci co nejdříve dopsat bakalářskou práci a odstátnicovat. Jestli budu pokračovat i na magisterské studium, jsem se zatím nerozhodla. 

Aktuálně.cz je také partnerem projektu Týdny mediálního vzdělávání, který přináší online kurzy pro studenty a učitele. Co si myslíte o úrovni mediální výchovy na školách? 
Těžko se to hodnotí. Já sama jsem se s tématem médií na základní škole ani na gymnáziu nesetkala. Možná se ale od té doby něco změnilo. 

Jak vnímáte postoj mladé generace k médiím?
Není snadné to zobecnit. Uvědomuji si, že já sama se pohybuji v bublině, kde se i mladí lidé zajímají o veřejné dění a sledují seriózní média. 

Na jakých platformách sledujete veřejné dění a vaše oblíbená média?
Aktuální informace čerpám především z online médií a sociálních sítí, hlavně z Twitteru. Ráda taky poslouchám podcasty, které se tématu většinou věnují více do hloubky. 

Chcete se o nás dozvědět víc? Na Aktuálně+ se vám snažíme přiblížit práci našich redaktorů. Můžete si tak přečíst třeba rozhovor s naším hokejovým zpravodajem nebo rozhovor k projektu Chytré Česko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy