Academia film: Proč muži ztrácejí schopnost mít děti

Josef Tuček
19. 4. 2009 22:00
Academia film vyhlásil vítěze
Seznam všech oceněných filmů najdete na stránce organizátorů, kam se dostanete, když kliknete přímo na obrázek.
Seznam všech oceněných filmů najdete na stránce organizátorů, kam se dostanete, když kliknete přímo na obrázek. | Foto: Academia film

Olomouc - Přehlídka populárně vědeckých a dokumentárních snímků Academia film Olomouc, pořádaná Palackého univerzitou, sice vyhlásila vítěze už v pátek večer, ale pokračovala promítáním úspěšných snímků a diskusemi, například o vzniku a vývoji vesmíru, až do nedělního večera.

Muži v ohrožení

"Dokázali jsme, že nula plus nula plus nula rovná se sedm," říká výzkumnice ve francouzském snímku "Muži v ohrožení", který v Olomouci získal hlavní cenu v mezinárodní soutěži.

Matematicky vyjádřeným nesmyslem ilustrovala zmíněná vědkyně chemickou a biologickou realitu, při níž tři sloučeniny denní spotřeby, z nichž každá má nulový zdravotní efekt, při smíchání vytvoří látku s vysokým stupněm nebezpečnosti pro lidské zdraví.

Start raketoplánu.
Start raketoplánu. | Foto: NASA
Psychika v kosmické lodi:
Psycholog: Do posádky na Mars patří dvě ženy
Foto: Reuters
Experimenty s násilím:
Smějí vědci zkoumat, jak se dobří hoši změní v sadisty?

Přehlasovaný prezident

Režiséři oceněného snímku, Sylvie Gilmanová a Thierry de Lestrade, procházeli s kamerou výzkumné laboratoře i pracovny reprezentantů chemického průmyslu. Vědci ve snímku svými experimenty prokazují, že právě chemický koktejl, v němž žijeme, vedl k tomu, že ve vyspělých zemích klesla mužům za posledních padesát let produkce spermií o polovinu.

Diváků na Academia filmu stále přibývá. Organizátoři z Palackého univerzity už uvažují, že příště budou muset najít větší sály.
Diváků na Academia filmu stále přibývá. Organizátoři z Palackého univerzity už uvažují, že příště budou muset najít větší sály. | Foto: Josef Tuček

Ale nejsou v tom jenom muži - film připomíná, že výskyt rakoviny prsu u žen se od šedesátých let zvýšil dvakrát až třikrát. I tady se zdá, že se vysvětlení dá najít v průmyslově vytvářených chemických látkách, které z okolního prostředí pronikají do lidského těla.

Autoři zachytili i reakce chemického průmyslu, jehož zástupci se snažili torpédovat tvorbu evropské směrnice zvané REACH. Ta požaduje, aby průmysl prokázal, že látky, které vyrábí a používá, nejsou nebezpečné pro zdraví. Nakonec byla směrnice v Evropské unii přijata, byť v omezenější podobě, než byla původně navržena.

V Česku přijetí požadavků REACH loni vetoval prezident Václav Klaus, ale parlament jeho veto přehlasoval.

Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film.
Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film. | Foto: Josef Tuček
Filmy o vědě pomáhaly zrodu amerického snu:
Radar vaří zmrazené jídlo: vynálezy světa konzumu
Kniha Andrewa Holtze o pravdě a mýtech v populárním americkém seriálu z lékařského prostředí, kterou v češtině vydalo nakladatelství s tajemně znějícím názvem XYZ.
Kniha Andrewa Holtze o pravdě a mýtech v populárním americkém seriálu z lékařského prostředí, kterou v češtině vydalo nakladatelství s tajemně znějícím názvem XYZ. | Foto: Aktuálně.cz
Oblíbený televizní seriál a realita:
V opravdovém světě by doktor House dávno seděl za mřížemi

Zapomenuté transporty

Hlavní cenu v české soutěži získal dokument režiséra Lukáše Přibyla "Zapomenuté transporty do Polska".

Snímek patří do série čtyř filmů, kterou filmaři vyprávěli osudy mužů a žen z Československa odvlečených za německé okupace do ghett a koncentračních táborů.

V liščí pasti

Na snímku autor komiksů Václav Šorel.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel. | Foto: Josef Tuček

Ocenění za přínos populárně-vědecké kinematografii získali švýcarský dokumentarista Mark Rissi a Američan Jeff Lieberman.

Oba byli nyní členy mezinárodní poroty a připravili přehlídku svých filmů.

Mark Rissi to ovšem musel dělat na dálku. Původem Američan, který odešel do Švýcarska, aby nemusel narukovat do vietnamské války, se stal filmařem bojujícím za práva zvířat a povinnost lidí nepřinášet zvířatům zbytečné utrpení.

Když se nedávno s kamerou pokoušel vloudit na liščí farmu na severu Číny, spadl do jámy a poranil si nohu železným hákem.

Nyní se léčí ve Švýcarsku a své filmy promítané v Olomouci uvedl pomocí internetového telemostu. Tam si také prohlížel soutěžní snímky, o nichž pak hlasoval.

Druhý oceněný a současně člen poroty, Jeff Lieberman, sleduje svět vysokorychlostními kamerami, které pak umožňují zpomaleně předvést, co se děje, když například projektil překonává rychlost zvuku. Snímky vysílá stanice Discovery v cyklu Time Warp.

Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc.
Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc. | Foto: Archiv
Rozhovor s dramaturgem:
Academia film představuje vědu s estetickým nábojem
Foto: Academia film
Informace pořadatelů:
Oficiální stránky festivalu
 

Právě se děje

před 24 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy