Academia film: Pohled do mozku i varování před chemií

Josef Tuček
17. 4. 2009 14:00
Probíhá soutěžní přehlídka populárně vědecké tvorby
Foto: Academia film

Olomouc - Vědecký film nemusí nutně znamenat nudný film, tvrdí pořadatelé už 44. ročníku festivalu Academia film Olomouc a snaží se to dokázat také divákům.

Soutěžní přehlídka, připravená Palackého univerzitou, potrvá do neděle a představí celkem 120 filmů, které doprovodí přes tři desítky diskusí s jejich tvůrci a dalšími odborníky. Devatenáct zahraničních a šestnáct českých filmů se dostalo do soutěže. Ty nejzajímavější z nich budou vybírat odborné poroty, včetně poroty studentské, ale také diváci. Těch se na festival akreditovalo už přes tisíc.

"To je na festival vědeckých filmů přímo neuvěřitelné číslo," konstatoval ředitel přehlídky Petr Bilík.

Promítání filmů doprovázejí také diskuse s tvůrci a odborníky. Největší zájem zatím vzbudil programový blok o experimentech na lidech. Ukázalo se při něm, že není snadné jednoznačně říci, kam až smějí vědci jít, když si za "pokusné objekty" vyberou lidi.

Elektřinou do mozku

Mezi soutěžními snímky najdeme například film italského režiséra Giotta Barbieriho "0,9 ampéru". Název určuje velikost elektrického proudu, která se považuje za bezpečná k tomu, aby byla při elektrošoku vpuštěna do mozku pacienta. Film rekonstruuje historii léčby duševně nemocných pomocí elektrošoků a vnucuje otázku: Bylo humánní takto léčit?

V české soutěži je zařazen třeba dvouhodinový film Roberta Sedláčka a Michala Kubala "V hlavní roli Gustáv Husák", který mapuje život posledního komunistického československého prezidenta. Muže, který pro získání moci obětoval snad všechny životní hodnoty a který sám poznal komunistické žaláře jako politický vězeň, ale stejně tam, už zase na vrcholu moci, další lidi posílal.

Jak moc škodí moderní život?

V doprovodném programu Academia filmu jsou třeba vystoupení kapel, ale patřilo sem také otevření výstavy čtvrtstoletí starého sci-fi komiksu o boji robotů proti lidem s názvem Vzpoura mozků, který mnozí dnešní dospělí považují za kultovní. Na snímku autor scénáře komiksu Václav Šorel.
V doprovodném programu Academia filmu jsou třeba vystoupení kapel, ale patřilo sem také otevření výstavy čtvrtstoletí starého sci-fi komiksu o boji robotů proti lidem s názvem Vzpoura mozků, který mnozí dnešní dospělí považují za kultovní. Na snímku autor scénáře komiksu Václav Šorel. | Foto: Josef Tuček

Francouzský režisér Jean-Christophe Ribot ve filmu "Obklopeni vlnami" připomíná, že rozmach používání mobilních telefonů začal bez jakéhokoli výzkumu jejich možných zdravotních dopadů. Ale jasno není ani dnes: mikrovlnné vlnění mobilních telefonů zcela jistě má vliv na mozkové buňky. Jenže není stále jasné, jestli může způsobit zdravotní poškození. Jisté je zřejmě jen to, že některým citlivým jedincům vadí záření z mobilních telefonů i z jejich vysílacích stanic umístěných všude kolem nás. Tihle lidí tedy mají v dnešním světě docela smůlu.

"Muži v nebezpečí" - říkají ve svém filmu francouzští režiséři Sylvie Gilmanová a Thierry de Lestrade. Ukazuje se totiž, že ve vyspělých zemích pokleslo za posledních padesát let mužům vytváření spermií o polovinu. Vina, jak ukazují zobrazené laboratorní pokusy se zvířaty, zřejmě leží na průmyslově vyrobených chemických látkách, které jsou všude kolem nás a pronikají do našeho těla. Ovšem ani ženy nejsou mimo riziko, film připomíná, že výskyt rakoviny prsu se od šedesátých let zvýšil dvakrát až třikrát. I tady se zdá, že se vysvětlení dá najít v chemickém koktejlu, který nás obklopuje v předmětech denní spotřeby.

Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film.
Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film. | Foto: Josef Tuček
Filmy o vědě pomáhaly zrodu amerického snu:
Radar vaří zmrazené jídlo: vynálezy světa konzumu
Kniha Andrewa Holtze o pravdě a mýtech v populárním americkém seriálu z lékařského prostředí, kterou v češtině vydalo nakladatelství s tajemně znějícím názvem XYZ.
Kniha Andrewa Holtze o pravdě a mýtech v populárním americkém seriálu z lékařského prostředí, kterou v češtině vydalo nakladatelství s tajemně znějícím názvem XYZ. | Foto: Aktuálně.cz
Oblíbený televizní seriál a realita:
V opravdovém světě by doktor House dávno seděl za mřížemi
Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc.
Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc. | Foto: Archiv
Rozhovor s dramaturgem:
Academia film představuje vědu s estetickým nábojem
Foto: Academia film
Informace pořadatelů:
Oficiální stránky festivalu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy