před 8 hodinami

Univerzita Palackého vypověděla smlouvu čínskému Konfuciovu institutu

Univerzita Palackého v Olomouci se rozhodla vypovědět smlouvu pobočce čínského Konfuciova institutu, napsal Deník N s odvoláním na mluvčího školy Egona Havrlanta. Institut má oficiálně šířit čínskou kulturu, v Česku i ve světě ale čelí podezření z uplatňování čínského vlivu a propagandy a varuje před ním kvůli špionáži například americká FBI.

Pobočka Konfuciova institutu vznikla při Univerzitě Palackého před 15 lety. Škola kvůli tomu byla kritizována například ze strany odborníků z projektu Sinopsis, jehož hlavní náplní jsou témata související se současnou čínskou společností a česko-čínskými vztahy. "Univerzita počítá s tím, že smlouvu v lednu 2023 vypoví. Čínskou stranu jsme o tomto kroku s předstihem informovali už v září letošního roku," řekl Deníku N Havrlant.

Smlouva, kterou má univerzita s institutem uzavřenou, je platná do května příštího roku a podle mluvčího může být ukončena výpovědí tři měsíce před svým vypršením. "V opačném případě se automaticky prodlužuje na dalších pět let," uvedl ke smlouvě Havrlant. Jak se ke zrušení spolupráce postaví, se olomoucký Konfuciův institut pro Deník N nevyjádřil.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Bývalý běloruský policista, který odmítl stíhat demonstranty, dostal sedm let

Bývalý běloruský vyšetřovatel Mikita Staraženka, který se odmítl účastnit represí proti odpůrcům autoritářského režimu Alexandra Lukašenka a raději odešel od policie, byl dnes odsouzen na sedm let vězení se zpřísněným režimem. Informoval o tom nezávislý server Naša Niva s odvoláním na nevládní organizaci Vjasna, která bojuje za lidská práva.

Bývalý vyšetřovatel se podle soudu provinil tím, že předal osobní údaje příslušníků bezpečnostních složek členům protestního hnutí, které předloni v létě vypuklo po opětovném vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice a Západ pokládají tyto volby za zfalšované.

Bývalý Staraženkův spoluvězeň podle Vjasny uvedl jinou verzi, proč byl bývalý vyšetřovatel odsouzen. Staraženka v roce 2020 odmítl trestně stíhat šestnáctiletého chlapce, kterého během protivládní demonstrace zmlátili policisté. Namísto toho odešel od policie. Po zadržení v únoru letošního roku byl bývalý policista podle spoluvězně krutě zbit, než jej zavřeli do vazby.

Zdroj: ČTK
před 14 hodinami

Sněmovna schválila zrušení automatického zřizování datových schránek obyvatelům

Lidé zřejmě budou moci získat datovou stránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která ruší automatické zakládání schránek občanům, pokud by se po lednu poprvé přihlásili například bankovní identitou nebo elektronickým občanským průkazem ke kterékoliv digitální službě státu. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Vnitro označilo plán na automatické zřizování datových schránek obyvatelům od ledna za "příliš ambiciózní". Vládní poslanci mluvili o záporných dopadech, včetně právních, zejména na lidi s nižšími digitálními dovednostmi. Lidé by sice mohli schránku znepřístupnit, vnímají to ale podle zdůvodnění novely jako příliš zatěžující. Naopak podle opozičního hnutí ANO je zachování nynějšího postupu zakládání schránek krokem zpět v digitalizaci státu.

Zdroj: ČTK
před 15 hodinami

Ceny potravin klesly osmý měsíc v řadě, hlavně obiloviny

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu z letošního března. Přispěl k tomu zejména pokles cen obilovin a masa i mléčných výrobků, který kompenzoval vyšší ceny rostlinných olejů a cukru. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti předchozímu měsíci snížil o 0,2 bodu na 135,7 bodu. Ve své zprávě to v pátek uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství.

V meziročním srovnání byl index pouze o 0,3 procenta vyšší než před rokem. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat