99,99 % vzduchu. To je nejlehčí materiál na světě

Jakub Novák
30. 11. 2011 12:15
Nový materiál je jakousi "Eiffelovkou" nanosvěta
Foto: Dan Little, HRL Laboratories LLC

Irvine - Kalifornští vědci pravděpodobně vyvinuli dosud nejlehčí materiál na světě.

Díky své unikátní mikro-mřížkové struktuře posouvá hranice, kam se lze v oblasti lehkých materiálů dostat.

Při své hustotě asi 0,9 miligramu na kubický centimetr by kostka z tohoto materiálu o hraně jeden metr vážila asi 900 gramů.

Podobné ultralehké materiály nacházejí v současnosti využití v mnoha oblastech, mimo jiné například jako tepelné izolace, jako tlumiče zvuku, vibrací či jako elektrody v bateriích.

V práci publikované prestižním časopisem Science představila skupina vědců z několika amerických vědeckých institucí ultralehký materiál, jehož struktura je založena na principu mikromřížky tvořené dutými trubičkami.

Díky tomu se výzkumníkům podařilo vytvořit materiál tvořený z 99,99 % vzduchem.

"Trik je v tom vytvořit mřížku mezi sebou pospojovaných dutých trubiček, jejichž stěny jsou tisíckrát užší, než je lidský vlas," říká hlavní autor studie, doktor Tobias Schaedler.

Jednou z vlastností nového materiálu je mimo jiné schopnost se vrátit do původního tvaru i v případě stlačení na polovinu objemu a také velmi dobrá schopnost absorbovat energii.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 14 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy