40 % lidí neumí spát. Co dělat, než bude pozdě

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
12. 3. 2013 13:24
Při nespavosti stoupá riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, poruch imunity a deprese
Foto: Thinkstock

Praha - Nespavost a další poruchy spánku postihují přes 40 procent lidí, ve starším věku až polovinu. Nedostatek spánku přitom může mít zásadní zdravotní důsledky - časté probouzecí reakce vyplavují stresové hormony a urychlují změny na cévách.

Stoupá riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, poruch imunity a deprese, řekla novinářům profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

"Fyziologický spánek je nezbytný nejen pro obnovu duševních a fyzických sil, pro vytváření paměťových stop, a tedy poznávání a myšlení, ale i pro řadu metabolických pochodů v těle," upozornila.

Větší rozšíření spánkových poruch mezi seniory vedlo podle profesorky Světovou asociaci spánkové medicíny k tomu, že letošní Světový den spánku 15. března vyhlásila pod sloganem Zdravý spánek - kvalitní stáří.

Léčení nespavosti: Prášky, nohy k jihu, počítání oveček

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních, které popisuje například specializovaný web www.nespavost.net.

Je zapotřebí  upravit a dodržovat režim během dne i usínání a dbát na správnou spánkovou hygienu. Pomoci mohou i léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotika a melatoninové přípravky.

Přistoupit lze i na různé terapie vedoucí k odstranění špatných návyků - k akupunktuře či lázeňské a fyzikální léčbě.

Slovníček pojmů

onespavost (insomnie): jedná se o závažné onemocnění, neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch
ozvýšená spavost (hypersomnie): je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
odalší poruchy spánku: především syndrom spánkové apnoe (vynechávání dechu při spánku), syndrom neklidných nohou, noční děs a noční můry, náměsíčnost a další

Pro zdravější spánek slouží i doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady.

Web věnovaný nespavosti například radí ukládat se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, čistí, uvolnění, v čistém pohodlném prádle s froté ponožkami na nohou.

Pomoci má i vypití ohřátého mléka s medem či kakao, místnost, v níž jdeme spát, má být vyvětraná, čistá a středně vlhká. 

Dojde i na bizarnější rady, jako že má dát člověk pozor na citlivost na magnetické pole či že hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu.

Vsadit můžeme i na rituály k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, krátkou četbu knihy.

A ještě poslední rada: "Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost," píše se na webu Nespavost.net.

Lidi trápí i narkolepsie, tedy náhlé usínání

Na výzkum seniorů s poruchou spánku se zaměřuje profesor Karel Šonka ze spánkové laboratoře neurologické kliniky. Zkoumá narkolepsii, což je chronické neurologické onemocnění. Evropský den narkolepsie je 13. března.

Nemoc se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usínáním i při běžných činnostech během dne, třeba i při řízení automobilu. Příčinou je nejčastěji náhlé vymizení malé, ale důležité skupiny takzvaných hypocretinových nervových buněk v jedné části mozku.

V Česku se stal jakýmsi
V Česku se stal jakýmsi | Foto: Petr Vyoral
 

"Vymizení těchto buněk vede k nestabilitě systému udržujícího bdělost a spánek, ke změnám potravního chování a zřejmě i k dalším změnám řízení na centrální úrovni," uvedl.

Dosavadní studie větších skupin nemocných podle profesora potvrdily, že narkolepsii často provázejí poruchy jako spánková apnoe, kdy se dýchání během spánku na chvilku zastaví, či syndrom neklidných nohou, který provázejí bolesti a nutkavé pohyby končetin. Potíž zřejmě souvisí s nízkou hladinou dopaminu, který přenáší mozkové signály.

"Nemocní s narkolepsií trpí také často nadváhou nebo mírnou obezitou a mají častěji zhoršenou náladu," podotkl profesor.

Výzkum na společných pracovištích VFN a první lékařské fakulty se zaměřuje u seniorů s narkolepsií na výskyt přidružených chorob, na možnost ovlivnit nadměrnou hmotnost a tělesnou kondici u narkolepsie. Součástí výzkumu jsou také sny u narkolepsie a pohybová aktivita ve spánku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy