Mají Češi po 100 letech republiky ještě společné hodnoty? Sledujte speciál k výročí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 10. 2018 6:18
Klíčovou událost – vznik Československa – připomínáme anketou s vybranými osobnostmi současnosti či seriálem Příběhy republiky. Prohlédněte si speciál redakce Aktuálně.cz ke stému výročí od založení republiky.

Anketa

Vážení čtenáři. Zkuste se chvíli u příležitosti stého výročí vzniku Československa zamyslet nad dvěmi následujícími otázkami. A než si odpovíte, pro inspiraci vám nabízíme jedenáct názorů osobností českého duchovního, politického, ekonomického či sportovního života.

Zbyly Čechům po 100 letech republiky hodnoty, které nás přes všechny názorové rozdíly spojují - ve škále od Miloše Zemana až k Tomáši Halíkovi? A kdo podle vás - z žijících lidí - by mohl být nástupcem prezidenta Masaryka? Uveďte alespoň tři jména.

Svědectví pod Stalinem

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa je pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné k vidění audiovizuální výstava Paměť národa. Expozice nazvaná Svědectví nabízí vyprávění pamětníků vzpomínajících na významné události 20. století.

Příběhy republiky

Redakce Aktuálně.cz ve spolupráci se společností Post Bellum připravila ke stému výročí založení Československa seriál Příběhy republiky, který přináší silná svědectví a reflexe z jednotlivých desetiletí od roku 1918 do současnosti.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

Další zprávy