Největší sekeru mají u OSN Spojené státy

ČTK ČTK
15. 10. 2010 6:40
Spojené státy dluží Organizaci spojených národů 1,2 miliardy dolarů
Administrativa Baracka Obamy přitom vloni všechny pohledávky uhradila
Administrativa Baracka Obamy přitom vloni všechny pohledávky uhradila | Foto: Reuters

New York - Spojené státy dluží Organizaci spojených národů 1,2 miliardy dolarů, což představuje více než čtvrtinu sumy, kterou mají členské státy OSN splatit. Informovala o tom ve čtvrtek s odvoláním na vysoce postavenou diplomatku OSN agentura Reuters, podle níž do středy veškeré dluhy urovnalo 13 zemí. Spojené státy jsou zároveň největším přispěvatelem do rozpočtu OSN.

Náměstkyně generálního tajemníka OSN pro řízení, Němka Angela Kaneová, novinářům řekla, že světová organizace má pohledávky ve výši 4,1 miliardy dolarů, přičemž na konci loňského roku to bylo 2,2 miliardy.

"Byl to v mnoha ohledech pro mnoho členských států obtížný rok kvůli hospodářské recesi," řekla Kaneová.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy přitom splatila všechny dluhy, které USA měly u OSN loni. Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová ve čtvrtek novináře ujistila, že Washington své dluhy vůči OSN splatí "v plné výši a včas". Také ale zdůraznila, že existují "sporné nedoplatky", tedy údajné dluhy, s nimiž Spojené státy nesouhlasí. Podle Kaneové částka 1,2 miliardy dolarů určitě zahrnuje i tyto sporné nedoplatky.

Jako největší přispěvatel platí Washington zhruba čtvrtinu nákladů vyčleněných na mírové mise OSN a jeho platby tvoří téměř čtvrtinu řádného rozpočtu OSN.

Příspěvková morálka většiny členských zemí OSN je prakticky každý finanční rok velmi špatná. Tradičně to platí i o Spojených státech, které světovou organizaci kritizují z přebujelé a někdy zkorumpované byrokracie.

Loni v prosinci Valné shromáždění OSN schválilo rozpočet ve výši 5,16 miliardy dolarů na léta 2010 a 2011. Na mírové mise, které jsou financovány ze zvláštního rozpočtu, OSN vydává každoročně zhruba osm miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy