Zápas o lva na dresech reprezentace. Valachová chce, aby místo něj fotbalisté nosili státní znak

Martin Biben Martin Biben
9. 12. 2016 6:15
Česká fotbalová reprezentace má na dresech kromě malé vlajky ještě jeden viditelný symbol státu – českého lva. Řadě fanoušků, zejména z Moravy či Slezska, ale i některým politikům včetně ministryně školství Kateřiny Valachové se to však nezdá. Kritizují, že reprezentační logo se lvem se graficky odlišuje od malého českého státního znaku, a už vůbec není podobné velkému, který je složen ze čtyř polí, kde lva doplňují ještě moravská a slezská orlice. Zákon o užívání státních symbolů přitom sportovním reprezentacím nařizuje užívání velkého státního znaku. Ministerstvo proto nyní fotbalový svaz vyzvalo, aby dresy změnil.
Logo se lvíčkem je kromě čísla hlavním grafickým prvkem dresů.
Logo se lvíčkem je kromě čísla hlavním grafickým prvkem dresů. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí se jako symbol Čech objevil poprvé ve 13. století, za doby vlády Přemysla Otakara I. Dodnes tvoří malý český státní znak a je, spolu s moravskou a slezskou orlicí, součástí velkého státního znaku. Hráči české fotbalové reprezentace však na svých dresech, na prsou či pod levým ramenem, nosí jakousi jeho vlastní verzi – reprezentační logo.

Nelíbí se to ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřině Valachové, ani některým dalším politikům a fanouškům. A žádají změnu.

Debata o podobě státního symbolu začala už během letošního Eura, kdy komunistický poslanec Jiří Valenta ministryni Valachovou kvůli znaku na dresech interpeloval. "Moravané mě oslovují, že toto přece není český znak, chybí jim Morava a Slezsko. Zbytečně tak dáváme podnět k národnostním třenicím,“ míní Valenta, který sám žije v Plzni.

Ministryně školství dala Valentovi za pravdu. Hned dvakrát. Poprvé v bezprostřední odpovědi na interpelaci a podruhé v písemné odpovědi, po projednání záležitosti v Národní radě pro sport.

"Mohu vám slíbit, že využiji všech možností, které mám k dispozici, aby česká reprezentace v případě používání státních symbolů postupovala v souladu se zákonem o užívání státních symbolů. Ten stanovuje, že k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku se užívá velký státní znak,“ píše Valachová na konci října.

Současně poslal ředitel sekce sportu ministerstva Zdeněk Bříza Fotbalové asociaci České republiky dopis, ve kterém důrazně žádá změnu. "Součástí listu je i právní rozbor, který podporuje naši snahu, aby čeští sportovci byli jasně identifikovatelní. Na dresech by měli mít vlajku, znak nebo název země, ale musí to být v souladu se zákonem o státních symbolech," domnívá se Bříza.

Svaz nic měnit nechce

Na ministerstvu míní, že mají na vynucení změny páky. Dokonce ty nejúčinnější – peníze. Důraz na dodržování zákona přichází podle Břízy v souvislosti s novými dotačními programy, o které se reprezentace začnou ucházet od ledna. "Sice chápeme, že nyní už mají dresy od Pumy vyrobené, ale myslím, že na příštích dresech už nynější logo mít nebudou,“ věří Bříza.

Fotbalisté však zatím zůstávají neústupní. "O změně reprezentačních dresů s velkou verzí státního znaku neuvažujeme a i nadále si stojíme za užíváním názvu státu v kombinaci s naším reprezentačním logem," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Tvrdí, že ministerské nařízení jim dává možnost vybrat si, zda budou mít na dresech název státu, státní znak, nebo státní vlajku. "Z tohoto výběru používáme tedy název státu, ve vybraných zápasech máme také na dresech českou vlajku. Malý státní znak, který je zakázáno používat, na našich dresech neprezentujeme,“ dodal. 

Není to však úplně pravda. Přímo na dresech, ve kterých fotbalisté hrají, jméno země není. Je na většině vycházkového a tréninkového oblečení i další výbavě, třeba na tréninkových šusťákových bundách však chybí. Vpředu je malá státní vlajka spolu s vlajkou soupeře, logo se lvíčkem a pod ním je blok reklam na Pepsi, Českou televizi a CEFC China. Tedy název úplně jiného státu. A vzadu je pak reklama Hyundai.

Lev brání kopírování

Užívání "lvího" loga Řepka brání zejména z komerčních důvodů.

"Máme ho řádně registrováno jako ochrannou známku tak, abychom se mohli v tomto směru bránit falzifikátům. S velkým státním znakem, který jsme používali v minulosti, toto nebylo možné a FAČR/STES se proti prodávaným kopiím dresů s velkým státním znakem nemohl nijak bránit,“ dodal generální sekretář.

Rýsuje se tak test, kdo bude mít ve sporu o znak na českých dresech větší sílu. Zda příslušné ministerstvo, nebo fotbalový svaz. Ministerstvo sází i na to, že debata o znaku na dresech není jen pří úředníků a politiků s funkcionáři. Zvláštního znaku si všímají i někteří fotbaloví fandové.

"Náhrada státního znaku připomíná jakousi modifikací řeznického cechu. Kdyby to byl aspoň znak fotbalové asociace s míčem! Neschopné MŠMT, olympijský výbor a Jansta si nejsou schopni dupnout a říct: Když chcete státní prachy, tak bude na dresech to a to,“ míní například Petr Brodil z Litoměřic.

 

Právě se děje

Další zprávy