Blažek neprávem vinil znalce ze selhání, ten se nedal. Ministerstvo ve sporu padlo

Jan Horák Jan Horák
19. 5. 2024 6:00
Resort spravedlnosti ministra Pavla Blažka s konečnou platností prohrál spor se znalcem, jehož oborem je čistota ovzduší. Stěžovala si na něj energetická skupina ČEZ, které odborník přiznal podíl na znečištění lesů. Podle ministra se znalec dopustil profesního provinění. Ten se však rozhodnutí úspěšně bránil u soudu, ministerstvo neuspělo ani s kasační stížností. Spor tak definitivně prohrálo.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | Foto: Honza Mudra

Na základě výpočtů znalce Pavla Hadaše se státní podnik Lesy České republiky domáhá po energetických závodech kompenzace za znečištění porostů emisemi. Expert zjednodušeně řečeno určil, jak vysokou škodu lesům způsobily. 

Na Hadaše si stěžovala skupina ČEZ, jež je podle znalce za znečištění lesů spoluzodpovědná. Jednalo se o období let 2016 až 2018. Podle Blažka se znalec dopustil profesního selhání. K prezentovaným závěrům prý neměl odbornost, při výpočtech z pohledu ministra překročil znalecké oprávnění.

Hadaš provinění proti předpisům odmítl, loni v říjnu uspěl s žalobou na ministerstvo u Městského soudu v Praze. Instance Blažkovo rozhodnutí zrušila. Resort se pro sebe nepříznivý rozsudek snažil strhnout na svou stranu kasační stížností, tu však Nejvyšší správní soud na konci dubna zamítl. Aktuálně.cz má verdikt k dispozici.

Protest proti věcem, které nezazněly

"Stěžovatel (ministerstvo) v prvním okruhu námitek uvádí, že městský soud nepřípustně omezil jeho dohledové pravomoci. To však není pravda, tento okruh námitek se zcela míjí s odůvodněním napadeného rozsudku," zní jeden z argumentů verdiktu, jejž vynesl senát Nejvyššího správního soudu vedený Pavlem Molkem.

Ministerstvo se vymezovalo proti závěrům, které Městský soud v Praze nevznesl. Resortu třeba vyčetl, že se při prohlášení znalcovy viny nevypořádal s faktem, že při sporech o odškodnění justice Hadašovy výpočty uznává. Podle ministerstva však pražský soud nepřípustně uvedl, že z těchto důvodů nelze znalce z přestupku vinit vůbec.

"Městský soud nikde netvrdí, že akceptuje-li soud znalecký posudek v řízení jako důkaz, pak je vyloučeno, aby stěžovatel rozhodl o přestupku znalce ve vztahu k tomuto posudku," stojí v rozsudku. Pokud chtěl resort dokázat, že na rozdíl od justice považuje Hadašovy posudky za neprofesionální, měl to zkrátka řádně vysvětlit. To však neudělal.

Námitka ministerstva se minula

Pražská instance prý také vznesla nefér pochybnosti o nestrannosti ministerstva kvůli tomu, že ČEZ si stěžoval na Hadaše za posudky, kvůli nimž probíhal spor o odškodnění. Podle resortu z toho plyne nepřijatelný závěr, že se by se vůbec nemohl zabývat chybami znalců, proti nimž se ozve jedna ze stran sporu, který se vede kvůli jejich posudkům.

"Tato námitka se opět míjí s odůvodněním napadeného rozsudku. Městský soud pouze upozorňuje na to, že podnět k zahájení řízení o přestupku podala strana v soudním řízení, v němž byl předložen žalobcův (Hadašův) znalecký posudek, přičemž mezi stranami došlo k narovnání," píše soud.

Jinými slovy když ČEZ nakonec ve sporu s Lesy kvůli Hadašovým expertizám přistoupil k narovnání, měl Blažek a jeho ministerstvo pečlivěji vyhodnotit, zda znalec vůbec pochybení spáchal. Jenže to ministr a jeho podřízení neučinili. Podle Nejvyššího správního soudu navíc pražská instance nikde nenaznačuje, že by resort byl podjatý.

Žaloby o odškodnění už od roku 1992

Lesy České republiky vedly spory o náhradu škody za znečištění své zeleně zplodinami už od svého vzniku v roce 1992. Vymáhaly ji například po ČEZu, Unipetrolu či Ostravské teplárenská. Ročně podaly desítky žalob. Ještě v roce 2020 běžela soudní řízení o tři sta milionů korun, většinu z nich podnik vyhrál.

Situaci změnila vyhláška určující limity znečištění přijatá v roce 2018. Závody ji plní, proto odpadl důvod ke sporům o náhradu škody. Poslední žalobu podaly Lesy České republiky v roce 2019. Loni byla v běhu už jen jediná za 91 tisíc korun. Významná část soudních pří skončila mimosoudním vyrovnáním. Na něj přistoupil i ČEZ, u kterého začal příběh znalce Hadaše.

Ministerstvo také namítalo, že u pražského soudu rozhodoval o Hadašově žalobě jeden soudce, ačkoliv ji měl projednat senát. Námitka neprošla, resort si špatně vyložil zákon. Neobstálo ani tvrzení, že pražská instance při vyřizovaní znalcovy žaloby převzala nepodložený závěr z odborné literatury. Nepřejala, závěr vyargumentovaný byl.

"Chtěl jsem očistit své jméno"

"Oceňuji objektivní přístup soudů. Byl jsem v klidu, protože důvěřuji profesionalitě a erudovanosti advokátní kanceláře, která mne zastupuje," reagoval pro Aktuálně.cz na výsledek sporu znalec Pavel Hadaš, který se tématu poškození lesů exhalacemi věnuje posledních více než deset let.

Popisuje, že se vždy snaží být objektivní. Proto se ho Blažkovo rozhodnutí o profesním selhání dotklo. "Chtěl jsem očistit své jméno, svou znaleckou činnost, kterou dlouhodobě akceptují všechny soudy - okresní, krajské, vrchní, ústavní," vysvětlil motivaci, proč na ministerstvo podal žalobu.

Resort případ znalce vyhodnotí znovu. Může opět rozhodnout, že se provinil, takové tvrzení by však musel mnohem lépe odůvodnit. "Výsledek řízení není přípustné predikovat. Lze ale uvést, že závazným právním názorem Nejvyššího správního soudu se samozřejmě budeme řídit," sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Původně ministerstvo, řízení vedl odbor tehdy vedený Janem Benýškem, znalci nad rámec verdiktu o porušení předpisů udělilo za související dílčí pochybení pokutu 95 tisíc korun. Hadaš se následně obrátil přímo na ministra, který pokutu zrušil. Nezákonné rozhodnutí o profesním provinění však potvrdil.

 

Právě se děje

Další zprávy