Zvýšíme minimální mzdu, slíbili labouristé před volbami

ČTK ČTK
21. 9. 2014 20:32
Do roku 2020 by se měla minimální mzda zvýšit na osm liber za hodinu z nynější úrovně 6,31 libry.
Ed Miliband
Ed Miliband | Foto: Reuters

Manchester - Britští opoziční labouristé slíbili zvýšení celostátní minimální mzdy během pěti let o více než 25 procent. Šéf Labouristické strany Ed Miliband to oznámil na zahajovacím dnu výroční stranické konference v Manchesteru. Labouristé sázejí na to, že téma stagnujících mezd a rostoucích životních nákladů je dovede k vítězství v parlamentních volbách v květnu příštího roku.

"Příliš mnoho lidí šlape vodu a pracuje stále tvrději, jen aby zůstalo nad hladinou. Příliš mnoho pracujících přineslo pro toto (hospodářské) oživení velké oběti, nevidí ale, že by za to dostali odměnu," řekl Miliband. Slíbil, že když se stane premiérem, zvýší minimální mzdu do roku 2020 na osm liber (280 Kč) za hodinu z nynější úrovně 6,31 libry.

Výdělky v Británii zaostávají od finanční krize v roce 2008 za inflací, takže se reálně snižují. Zároveň rostou ceny řady služeb od dodávek plynu po dopravu. Rostoucí životní náklady dostali labouristé do centra politické diskuse v situaci, kdy v posledním roce britská ekonomika prudce oživila a její růst se zatím nepromítl do mezd.

Konzervativci na slib labouristů odpověděli, že jejich koaliční vláda s liberálními demokraty se už dohodla, že přijme návrh nezávislé Komise pro nízké příjmy a od října minimální mzdu zvýší na další rok o tři procenta na 6,50 libry. Bude to od roku 2008 poprvé, kdy tempo jejího růstu předežene inflaci. Obvinili také labouristy z toho, že prý nechali lidi zchudnout, protože byli u moci v době, kdy se britská ekonomika prudce propadla.

Labouristé v průzkumech mínění před konzervativci celkově o několik procentních bodů vedou. Daleko za nimi ale zaostávají, když v průzkumu padne otázka, kdo je schopen lépe řídit britskou ekonomiku.

Plán labouristů na zvýšení minimální mzdy napadla Britská obchodní komora. Ta vyzvala politiky, aby nechali toto téma na nezávislých orgánech, které jsou k tomu ustanoveny.

Výroční konferenci labouristů zastiňuje dozvuk skotského referenda, jehož výsledek může ovlivnit i pozice hlavních stran. Skotové ve čtvrtečním referendu jasně odmítli nezávislost, zároveň ale připomínají Londýnu velkorysé nabídky reforem, jež britské politické strany slíbily Skotsku v případě zachování jednoty Británie.

 

Právě se děje

Další zprávy