Zvláštní postavení pro Donbas. Porošenko chce ústavní změny

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2015 14:31
Ukrajinský prezident navrhl ústavní změny pro povstalecký Donbas, parlamentní většina návrh ve čtvrtek odeslala k vyjádření ústavnímu soudu.
Voják ukrajinské armády na Donbasu.
Voják ukrajinské armády na Donbasu. | Foto: Reuters

Kyjev – Zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh, předložený prezidentem, ve čtvrtek parlamentní většina odeslala k vyjádření ústavnímu soudu. Informují o tom tamní média.

Pro návrh hlasovalo 288 poslanců, ke změnám v ústavě však bude nutných 300 hlasů. Toto klíčové hlasování se odehraje až po vyjádření ústavního soudu, podle některých zákonodárců asi až na podzim.

V konfliktu už zemřelo přes 6500 lidí

Návrh předložil parlamentu prezident Petro Porošenko, podle tisku prý po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou. Jde o jednu z podmínek mírových dohod z Minsku, která má vést k urovnání konfliktu s více než 6500 oběťmi na životech.

Ve sněmovně se ve čtvrtek dvakrát zpívala ukrajinská hymna - jednou na návrh nacionalistů, podruhé po vystoupení prezidenta Porošenka, který ujišťoval, že návrh decentralizace neznamená ani federalizaci Ukrajiny, ani autonomii Donbasu, i když média tvrdí opak. "Ukrajina byla, je a bude unitární stát," zdůraznil.

Ruská média zaznamenala, že Porošenko pozměnil svůj návrh decentralizace Ukrajiny, jehož předchozí verze separatisty neuspokojila. Porošenkův červnový návrh kritizovala i ruská diplomacie jako ignorování požadavků povstaleckého Doněcku a Luhansku.

Ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. "V těchto hodinách a minutách se na poslance vykonává obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností 'předvést plnění minských dohod'," postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.

K přijetí návrhu by podle deníku měla stačit v prvním čtení prostá většina (226 ze 450 hlasů), pro definitivní schválení však bude nutné získat 300 hlasů.

Změnit ustanovení zakotvující "zvláštnosti místní samosprávy" separatistů by v budoucnu podle listu vyžadovalo úplnou proceduru pro novelizaci ústavy, tedy dvě zasedání parlamentu a dvoutřetinovou většinu hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy