Zvěrstva KLDR si nezadají s nacismem, tvrdí komise OSN

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 17. 2. 2014 16:46
Výčet porušování lidských práv je nekonečný, představitelé režimu by měli stanout před soudem.
Kim Čong-un na inspekci 991. jednotky Korejské lidové armády.
Kim Čong-un na inspekci 991. jednotky Korejské lidové armády. | Foto: Reuters

Ženeva/Pchjongjang - V Severní Koreji dochází k "nevýslovným krutostem" a perzekucím, které jsou "nápadně podobné" zločinům z doby nacismu.

Představitelé režimu, mladého vůdce Kim Čong-una nevyjímaje, by se za ně měli zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem, uvedla vyšetřovací komise OSN.

Ta svoje závěry publikovala ve 400stránkové zprávě, jež vychází z výpovědí obětí a svědků nepotrestaných zvěrstev. Zpracování dokumentu zabralo bezmála rok.

"Závažnost, rozsah a povaha tohoto porušování (lidských práv) ukazuje na stát, který nemá v současném světě obdoby," uvádí zpráva, podle níž je výčet porušování lidských práv takřka nekonečný.

"Tyto zločiny proti lidskosti zahrnují vyhlazování, vraždění, zotročování, mučení, věznění, znásilňování, nucené potraty a jiné sexuální násilí, pronásledování z politických, náboženských, rasových a genderových důvodů, násilný přesun obyvatelstva, vynucené mizení osob a nelidské činy, které vědomě vedou k prodlužování hladovění."

Propagandou a strachem ochočené obyvatelstvo

Druhá část zprávy cituje důkazy poskytnuté samotnými oběťmi či přímými svědky.

Ti popsali, že ve vězeňských táborech na vlastní oči sledovali vyvražďování členů svých rodin. Někteří političtí vězni vypověděli, že aby mohli uživit svoje podvyživené děti, museli lovit hady a myši. Na dalších obětech si Severokorejci cvičili bojová umění.

K podobným hrůznostem přitom podle zprávy dochází desítky let. Komise proto kritizuje dosavadní nevhodný přístup mezinárodního společenství.

"Musí přijmout zodpovědnost za ochranu lidí v KLDR před zločiny proti lidskosti, protože vláda KLDR v tom zjevně selhala," nabádá ve zprávě. Podle ní země "vykazuje mnoho znaků totalitního státu".

"Téměř úplně je odpíráno právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání, stehně jako práva na svobodu názoru, projevu, informací a sdružování."

Režim se navíc snaží ovládat obyvatelstvo pomocí propagandy, která slouží k utužování kultu vůdce a podněcování nenávisti vůči ostatním státům. Podle odhadů je v Severní Koreji zavřeno na 80 až 120 000 politických vězňů.

Pachatelé, kteří zadržené mučí a terorizují, nejsou hnáni k odpovědnosti. K porušování lidských práv podle zprávy nicméně dochází i v běžných věznicích.

Dopis Kim Čong-unovi

Zpráva navíc obsahuje i dopis, který komise zaslala severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi.

Kromě shrnutí nejzávažnějších zjištění v něm stojí, že situace v KLDR by měla být postoupena Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Před ním by podle jejích doporučení mohl stanout i sám diktátor.

Komise dále doporučila, aby Rada bezpečnosti OSN přijala sankce zaměřené na ty, co jsou za zvěrstva zodpovědní. Nicméně varovala, že taková opatření by se neměla dotknout korejského obyvatelstva.

Severní Korea už zprávu OSN stihla "kategoricky a úplně odmítnout", a to dokonce ještě dříve, než byla zveřejněna.

Agentuře Reuters svoji reakci zaslala korejská diplomatická mise v Ženevě. V dvoustránkovém prohlášení KLDR uvedla, že zpráva je "nástrojem politického spiknutí zaměřeným na sabotování socialistického systému" a hanobícím zemi.

Zfalšované materiály, zlobí se Pchjongjang

Podle Pchjongjangu je zpráva OSN založena na materiálech, které zfalšovaly státy v čele s USA, EU a Japonskem. "KLDR dává opět jasně najevo, že k 'porušování lidských práv', které zmiňuje takzvaná 'zpráva', v naší zemi nedochází."

Tříčlenná Vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu je podle komunistického režimu pouhou "loutkou běhající sem a tam", která reprezentuje zvrácené úmysly zemí, které tahají za provázky, tedy právě USA, Japonska a EU.

Komunistický stát se domnívá, že se Západ snaží o změnu jeho politického režimu, a proto se ho touto zprávou snaží očernit. Stejně tak věří, že za stejným účelem vznikla loni v březnu pod záminkou chránit lidská práva i celá vyšetřovací komise pod vedením Australana Michaela Kirbyho.

Právě ten podle ČTK na tiskové konferenci uvedl, že zločiny, které se podle získaných výpovědí v KLDR odehrávají, nápadně připomínají hrůzy nacismu. KLDR komisi na své území nepustila, ta proto sbírala materiály mezi korejskými uprchlíky a dezertéry, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy