Záhada ve Středozemním moři. Voda pohřbila stovky lidí, Evropa o tom téměř nic neví

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
22. 4. 2016 6:12
Už v pondělí se začaly šířit zprávy, že se na cestě přes Středozemní moře potopila loď s 500 uprchlíky na palubě. Pobřežní stráž, UNHCR ani Mezinárodní organizace pro migraci ale nebyly schopny informace potvrdit - ani vyvrátit. Až o pár dní později přišly s prohlášeními, že k tragédii na moři nejspíš opravdu došlo. Jak je to možné? Nabízíme odpovědi na nejdůležitější otázky.
Uprchlíci ve Středozemním moři. Ilustrační foto.
Uprchlíci ve Středozemním moři. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis/Atény - Ve Středozemním moři během jednoho dne utonulo 500 uprchlíků. Loď, která je vezla, se převrátila a klesla ke dnu. Nejspíš.

Svědci jsou, oficiální úřady ale dlouho pouze krčily rameny: nemůžeme nic potvrdit, ani vyvrátit.

Jak je možné, že v dnešní době nikdo nedokáže říct, zda se u břehů Evropy utopily stovky lidí, nebo ne? Že nelze s jistotou určit, zda k námořnímu neštěstí takového rozsahu vůbec došlo? Aktuálně.cz se pokusilo shrnout, co víme a co ne.

Kdo zprávu o neštěstí zveřejnil jako první?

Server BBC Arabic na přelomu týdne uvedl, že se při neštěstí ve Středozemním moři zřejmě utopilo více než 400 běženců ze Somálska, Etiopie a Eritreje. Odkazoval přitom na somálského diplomata v Egyptě.

Přesný čas není známý, nejspíš z neděle na pondělí.

Neštěstí mělo podle BBC přežít asi 30 lidí, které se podařilo zachránit a kteří nehodu později popsali. Stanice také uvedla, že mluvila s příbuznými tří obětí.

Zprávu postupně převzala další média, včetně Aktuálně.cz.

Kolik lidí neštěstí přežilo?

Čtyřicet jedna. Podle dostupných svědectví zůstali na palubě jedné z menších lodí, než je zachránilo okolo plující plavidlo.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) později upřesnila, že šlo o filipínskou nákladní loď. Ta je pak vzala s sebou do Řecka.

Co vypověděli přeživší?

Právě o jejich svědectví se opírají zprávy, které v polovině týdne vydaly mezinárodní organizace. Potvrzují, že k neštěstí skutečně došlo.

Ve středu - až tři dny po neštěstí - se na výpovědi přeživších odvolával Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ten informoval, že se při převržení rybářské lodě několik mil od pobřeží ve Středozemním moři utopilo asi 500 běženců.

Přeplněná loď údajně neudržela rovnováhu, když se na ni převaděči snažili z menší lodě přemístit další skupinu běženců. Ti pak v panice skákali zpátky do menších lodí nebo do vody.

Ve čtvrtek příběh s odvoláním na svědky potvrdila také IOM.

Ta upřesnila, že větší loď s asi 200 migranty vyplula z Libye do Itálie. Za ní vyrazili pašeráci s několika menšími loděmi po 30 až 40 lidech, které se následně snažili přesunout na palubu většího plavidla. To ale nápor nevydrželo - a potopilo se.

Proč zprávu některá média nezveřejnila?

Zprávy o největším podobném neštěstí za poslední rok se začaly šířit v pondělí.

Reagovali na ni politici, kteří ji spíše potvrzovali - ale odvolávali se na blíže nespecifikované informace.

Úřady naopak tvrdily, že nemohou nic potvrdit, ani vyvrátit. Stejně zprvu reagovaly i uznávané mezinárodní organizace - například Lékaři bez hranic.

Také italská a řecká pobřežní stráž v pondělí uvedly, že žádné informace o tragédii nemají. Totéž říkal Egypt.

Kdo reagoval jako první?

Politici. Zejména Italové.

Italský prezident Sergio Mattarella hned v pondělí mluvil o "další tragédii", při níž zřejmě utonuly stovky lidí.

Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni uvedl, že je "jisté, že máme ve Středozemním moři další tragédii, přesně rok po tragédii... v libyjských vodách".

Přidal se i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V Lucemburku řekl, že podle jeho informací zemřelo při pokusu přeplout moře více než 300 běženců.

Somálská vláda zase uvedla, že zřejmě utonulo 200 a více Somálců. Somálský prezident vyjádřil upřímnou soustrast rodinám utopených.

Co mluvilo pro verzi, že k žádné tragédii nedošlo?

Informace se rozcházely. A s postupem času měnily.

Některé zprávy hovořily o neštěstí, při němž se potopila jedna loď, jiné o čtyřech plavidlech. To se později vysvětlilo: na místě byla jedna velká loď a několik menších.

Podle původních informací se měli běženci na cestu vydat z Egypta, teď se hovoří o Libyi. Měnil se i údajný cíl jejich směřování - buď Itálie, nebo Řecko.

Další nejasnosti vznikly tím, že přesně před rokem (18. 4. 2015) došlo ve Středozemním moři k jiné velké tragédii, při níž zemřelo přes 700 uprchlíků. Na sociálních sítích se tak začaly mísit nové zprávy a fotografie s těmi rok starými.

Na Twitteru se například objevila zpráva, že někdo zřejmě omylem znovu vytáhl rok starý článek.

 

Právě se děje

Další zprávy