Zoufalí Britové si nevědí rady s dětmi, volají na ně policii

ČTK ČTK
17. 3. 2015 20:24
Policisté stále častěji řeší drobné incidenty v rodině a zastupují tak autoritu rodičů.
Děti se dočkaly například zatčení za běžnou rvačku mezi dvěma sestrami. Ilustrační foto.
Děti se dočkaly například zatčení za běžnou rvačku mezi dvěma sestrami. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Policisté v Británii jsou čím dál častěji voláni do domácností, kde si rodiče nevědí rady se zlobivými dětmi. Vyplynulo to ze zprávy dozorčího orgánu, o níž informoval britský list The Times.

Rodiče podle ní žádají policisty, aby přišli k nim domů a umravnili jejich potomky, místo toho, aby si s nimi poradili sami. V mnoha případech šlo přitom o tak zanedbatelné incidenty jako například hádku o dálkové ovládání televize.

Podle odborníků tato zjištění podtrhují problémy, s nimiž se potýká řada rodičů a zákonných zástupců dětí. Schopnost přimět děti k poslušnosti podle jejich mínění podkopalo vymizení tradičních několikageneračních rodin a nárůst domácností, kde se o dítě stará osamělý rodič.

Rodiče si nevědí rady

"Policisté, s nimiž jsme mluvili, nám sdělili, že je často volají do domácností, kde mají rodiče problémy s dětmi, a žádají je, aby děti usměrnili," uvedla zpráva policejního inspektorátu.

Děti se pak dočkaly například zatčení za běžnou rvačku mezi dvěma sestrami, třináctiletý chlapec dostal želízka, protože uhodil svou o dva roky mladší sestru, a sedmnáctiletý chlapec za to, že strčil do svého nevlastního otce.

V tradičních vícegeneračních rodinách často úlohu toho, kdo děti vede k poslušnosti a kdo je dokáže v pravou chvíli usměrnit, zastávali prarodiče a další starší příslušníci rodiny. Nyní rodiče tuto pomoc často nemají; cítí se osamělí a dovolávají se pomoci policie, když už si sami s dětmi nevědí rady.

Zneužívání policejní autority

Zpráva policejního inspektorátu zároveň zjistila, že policisté jsou často voláni i do nemocnic a domovů s pečovatelskou službou, když si zaměstnanci nemohou poradit s nezvladatelným pacientem. Mezi těmito případy se objevil i zákrok proti devadesátiletému muži, kterého vzali policisté do vazby, protože se v domově důchodců začal chovat násilnicky a napadal zaměstnance i ostatní obyvatele domova.

Policisté ovšem protestují proti tomu, aby suplovali funkce rodičů a státních institucí. Například Ian Hopkins, policejní důstojník z Manchesteru, kritizoval místní matku, která zavolala policii, když se její třináctileté dceři "nechtělo jít do školy".

Policie na její výzvu do domu dorazila a dceru do školy dopravila, ale mužům zákona to nepřipadá správné. Podle Hopkinse by rodiče měli být sami schopni přimět dítě, aby dodržovalo školní docházku, a pokud ne, měli by se obrátit na příslušné agentury, jako je například sociální služba.

 

Právě se děje

Další zprávy