Německo po 25 letech a detaily ze všedního života "Ossis" a "Wessis". Co všechno je rozděluje?

Václav Lavička
4. 10. 2015 13:50
List Die Welt přinesl v rámci oficiálních oslav čtvrtstoletí od německého znovusjednocení zajímavé údaje o "detailech" jimiž se liší obyvatelé východních spolkových zemí ("Ossis") od svých bohatších západních sousedů (Wessis).
Berlínská zeď z domina.
Berlínská zeď z domina. | Foto: Reuters

Praha/Berlín  - Ještě 25 let po znovusjednocení Německa převládají mezi východními  a západními spolkovými zeměmi značné hospodářské a sociální rozdíly.

Smazávají se jenom postupně. Bývalá NDR se nyní podílí na celoněmeckém HDP o hodnotě přes 2,9 bilionu eur 15 procenty, zatímco v roce 1991 jedenácti procenty.

Průměrná měsíční mzda ve východním Německu (loni 2760 eur hrubého) odpovídá 76 procentům západoněmecké úrovně.

Nejde však jenom o rozdíly v hospodářství. List Die Welt přinesl další  zajímavé údaje o "detailech" jimiž se liší obyvatelé východních spolkových zemí ("Ossis") od svých bohatších západních sousedů (Wessis).

Mama nebo Mutti?

V západním Německu 57 procent lidí oslovuje svoji matku "Mama", ve východním Německu 54 procent říká "Mutti", uvádí Ústav pro výzkum veřejného mínění YOUGov. Je to samozřejmě detail, ale takových "maličkostí" až kuriozit, které se vyskytují v každodenním životě, je ve znovusjednoceném Německu více.

Kdo si častěji potřásá rukou?

Východní Němci si podávají ruku mnohem častěji než západní. Banalita? Nikoli. Západní Němci si podávají ruku tehdy, kdy se to prostě "sluší a patří", takže to může být často strojené gesto. V bývalé NDR si lidé podávají ruku spontánně každý den, když se poprvé setkají. Jsou si tak bližší než v západních spolkových zemích, míní někteří psychologové. Ale tento rozdíl zároveň vede k předsudkům na obou stranách bývalé hranice. "Ti Wessis jsou ale arogantní, když ani ruku nepodají", zní na východě. "Ti Ossis jsou vlezlí, pořád vám strkají svoji ruku," brblají na západě.

Sprcha ráno nebo spíše večer?

Východní Němci se většinou sprchují večer, západní spíše ráno, tvrdí průzkumy. Jedno z vysvětlení je, že "Ossis" museli v minulosti vykonávat mnohem více namáhavé fyzické práce, a proto se sprchovali hned po příchodu ze zaměstnání (že by tam sprchy neměli?). Jiné vysvětlení zní, že východní Němci se rannímu sprchování vyhýbali proto, že v bytě měli mimo letní měsíce chladno. Spousta bytů v bývalé NDR totiž do 80. let neměla ústřední topení.

Existuje spousta dalších rozdílů.

BMW versus Škoda

Volba mezi těmito značkami je další "detail" rozdělující Německo. Západní Němci si užívají luxusní BMW dvakrát častěji než jejich spoluobčané v bývalé NDR. Tam je česká Škoda oblíbenější než luxus z bavorské automobilky.

Jsou východní Němci čistotnější?

Kdo ví, možná ano. Po příchodu zvenku se v bytě nepřezouvá pět procent východních Němců, ale deset procent západních.

Řádný sňatek, nebo "na psí knížku"?

Ve východních zemích je sezdáno 54 procent párů majících jedno dítě. Ostatní žijí v neformálním svazku, tedy "na psí knížku", jak se v Ćesku říkávalo. V západním Německu převládá klasický manželský svazek - 72 procent matek a otců uzavřeli sňatek.

Kdy se matky vracejí od dětí do práce?

V bývalé NDR se každá třetí matka s dítětem ve věku tři až šest let vrací do zaměstnání na plný úvazek. V západním Německu zhruba každá desátá.

Kdo se více bojí potmě?

"Cítíte se nejistě, když jste sám (sama) a kolem vás je tma? Na tuto otázku kladně odpovědělo 27 procent obyvatel východního Německa a 21 procent Německa západního. Ale to neznamená, že na východě je vyšší kriminalita. Na západě SRN je například mnohem více bytových vloupání, nejvíce v Severním Porýní-Vestfálsku, jedné z nejbohatších spolkových zemích.

Kdy chodí do kanafasu?

Východní Němci se ukládají ke spánku dříve, ale také časněji vstávají. Přibližně 60 procent jde spát před 23. hodinou, zatímco v západním Německu je to 50 procent. Ranní ptáčata jsou především naši sousedé Sasové - 69 procent je na nohou před sedmou hodinou.

Kde vládne větší optimismus?

Mnoho východních Němců si kvůli velmi vysoké nezaměstnanosti muselo po znovusjednocení hledat štěstí na západě. Průměrná nezaměstnanost v bývalé NDR je stále mnohem vyšší než v západním Německu. Průměrný výdělek dosahuje 76 procent západoněmecké úrovně. To zanechalo své stopy na náladách. Starost o svoji ekonomickou budoucnost má 77 procent východních Němců, na západě je to 66 procent.

Carl Zeiss a Rotkäpchen

Mezi stovkou nejcennějších německých značek (vede Mercedes-Benz) je jedna jediná z bývalé NDR. Výrobce optických přístrojů Carl Zeis Jena (33. místo) má podle společnosti Interbrand hodnotu 821 milionů eur. Ale nejznámější v celém Německu je "Rotkäpchen" (Červená Karkulka), což je celostátně nejoblíbenější domácí sekt. Podnik z Freyburku (Sasko-Anhaltsko) ročně prodá 115 milionů lahví.

Cestování za evropské hranice

Kdo vyrůstal na východě, nemá takovou chuť cestovat do vzdálené ciziny. Dovolenou mimo Evropu si zatím dopřálo 45 procent východních Němců, ale skoro dvě třetiny západních.

Dobrovolná práce ve spolcích

Západoněmečtí občané se ochotně sdružují do různých zájmových spolků. Například v Porýní-Falcku, Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku různou práci a funkce "čestně" (tedy bezplatně) vykonává 41 procent lidí. Ve východoněmeckém Sasku-Anhaltsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku je to méně než 30 procent.

Náboženské cítění

Pro 55 procent starších západních Němců je víra důležitá. Určitou víru vyznává také třetina mladých lidí narozených po znovusjednocení Německa. Ale v bývalé NDR o ni projevuje zájem jenom 15 procent obyvatel.

Péče o zdraví

Východní Němci jsou o poznání racionálnější. Skoro dvě třetiny (64 procent) důvěřuje výhradně klasické medicíně, na homeopatii či léčivé byliny nesázejí. V západním Německu se na klasickou medicínu spoléhá 56 procent lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy