Zleva doprava. Británii čeká historická volební superdebata

Petr Jemelka Silvie Housková, Petr Jemelka
2. 4. 2015 18:55
Televize ITV odvysílá v hlavním vysílacím čase diskusi předsedů sedmi největších politických stran. Vůbec poprvé bude debatovat celé politické spektrum.
Foto: Reuters

Londýn - Miliony britských diváků večer zasednou k historicky první hromadné předvolební debatě ve Spojeném království.

Televize ITV odvysílá v hlavním vysílacím čase živou diskusi předsedů sedmi největších politických stran

V zemi, kde si ještě relativně nedávno 90 procent všech hlasů rozdělily dvě strany - konzervativci a labouristé -  totiž teď může budoucnost země ovlivnit stran hned sedm a ITV kvůli tomu mění programové zvyklosti.

Dva favorité, pět žolíků

Debata bude o to důležitější, že volby, které se uskuteční 7. května, mají být podle analytiků jedny z nejtěsnějších v historii Velké Británie.

Předvolební průzkumy v jednu chvíli favorizují labouristy Eda Milibanda, ale vzápětí zase slibují vítězství konzervativcům současného premiéra Davida Camerona.

Obě strany však v poslední době v průzkumech získávají jen něco kolem třetiny hlasů, což znamená, že se jim v parlamentu nemusí podařit získat nadpoloviční většinu. Do hry proto vstupují menší partaje.

Jedná se o liberální demokraty, kteří dosud byli v čele s Nickem Cleggem součástí vládnoucí koalice; Skotskou národní stranu (SNP) vedenou Nicolou Sturgeonovou; Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farageho; Zelené pod vedením Natalie Bennettové a Plaid Cymru, velšskou stranu, v jejímž čele stojí Leanne Woodová.

Všech sedm lídrů se dopředu nechalo slyšet, že se na čtvrteční debatu těší.

Daná témata, žádná diskriminace

Jelikož spolu strany kvůli zmiňovanému volebnímu systému soupeří hlavně v konkrétních regionech (například Skotská národní strana s labouristy ve Skotsku), lze očekávat, že budou straničtí lídři v diskusi cílit své odpovědi do konkrétních volebních obvodů.

Dynamiku tohoto bezprecedentního experimentu si netroufá odhadnout nikdo.

"Dynamiku tohoto bezprecedentního experimentu si netroufá odhadnout nikdo," konstatuje deník The Financial Times.

Komentátor britského deníku The Guardian Jonathan Freedland odhaduje, že debata bude "velmi komplikovaná" a "živě vykreslí současnou politickou fragmentaci Británie".

Lídři se budou vyjadřovat ke čtyřem hlavním tématům: ekonomika, zdravotní systém, imigrace a budoucnost Velké Británie jako národa. O každém z nich se bude hovořit 18 minut.

Aby měli všichni stejné podmínky, mohou si účastníci debaty zvolit i to, jak vysoký chtějí mít řečnický stupínek. První dostane slovo předsedkyně Zelených Natalie Bennettová, současný premiér David Cameron promluví jako poslední.

Každý z diskutujících bude mít právo na minutovou odpověď bez přerušení.

Poslední přímý souboj

Moderátorka debaty Julie Etchinghamová má před sebou velmi těžký úkol mimo jiné proto, že bude páteční debata poslední, v níž spolu budou lídři dvou nejsilnějších stran David Cameron a Ed Miliband diskutovat.

Na 30. dubna je sice plánována ještě jedna televizní debata. V ní ale budou oba politici stejně jako před týdnem odpovídat na otázky separátně, a nebudou tedy na sebe moct reagovat.

V prvním televizním klání premiérských kandidátů 26. března byl podle diváků přesvědčivější David Cameron. Podle průzkumu ICM pro Guardian si to myslelo 54 procent dotazovaných. Podle analytiků překvapil ale i Miliband, který byl evidentně skvěle připravený a mohl ovlivnit nerozhodnuté voliče.

 

Právě se děje

Další zprávy