Život v baště radikálů, islamisté v syrské Rakce mizí z ulic

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 9. 2014 17:09
Obyvatelé města vzdáleného asi 450 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku agentuře sdělili, že členové Islámského státu opustili budovy, které využívali, a přesouvají své vybavení.
Islamisté a místní obyvatelé v syrském města Rakka s kusy vraku syrského vojenského letounu.
Islamisté a místní obyvatelé v syrském města Rakka s kusy vraku syrského vojenského letounu. | Foto: Reuters

Damašek/Rakka - Islámský stát se ve své hlavní syrské baště - městě Rakka - údajně stahuje z očí veřejnosti.

Podle výpovědí místních radikální organizace přesunuje bojovníky i zbraně a snaží se mizet i z ulic. Islamisté zároveň omezují i svoje mediální výstupy.

Podle agentury Reuters, které se s několika obyvateli Rakky podařilo spojit, se tak děje zhruba od chvíle, co americký prezident Barack Obama oznámil, že povolil vzdušné útoky i na pozice islamistů na území Sýrie.

Hassan Hassan z Delma institutu v Abú Dhabí se domnívá, že organizace zřejmě zvažuje svůj další krok. "Rozmýšlejí, co dál dělat. Je to pravděpodobně jejich způsob, jak to učinit nejasným - aby lidé nevěděli, co mají očekávat."

V úterý nicméně radikálové zveřejnili video, kterým Washington varují před dalšími kroky.

Dým stoupá nad Rakkou - po útoku syrských vládních sil.
Dým stoupá nad Rakkou - po útoku syrských vládních sil. | Foto: Reuters

"Spící buňky mají všude"

Obyvatelé města Rakka (vzdáleného asi 450 kilometrů severovýchodně od metropole Damašku) agentuře sdělili, že islamisté opustili budovy, které využívali, a v podstatě dennodenně přesouvají své vybavení. Také zřejmě přestěhovali členy svých rodin mimo město.

"Snaží se udržet v pohybu," řekl jeden z místních obyvatel komunikující přes internet a pod záštitou anonymity. "Scházejí se pouze na velmi omezených setkáních," uvedl s tím, že "spící buňky mají všude."

"V těchto dnes se bojovníci na ulicích tolik neobjevují. Objevují se jen ti, kteří musí. Ulice jsou prázdné a lidé mají obavy a strach," uvedl další z Rakčanů. Podle něj se ale islamisté tváří, že je všechno v pořádku. "Budí dojem, že je jim to jedno."

Přeskupování sil

Zatímco obvykle lze IS kontaktovat přes internet, skrze který někteří jeho příslušníci odpovídají na otázky dalších sympatizantů - ti samí lidé jsou v posledních dnech od internetové komunikace odpojení. Islámský stát se zřejmě snaží zastřít své budoucí počínání a splynout s místními lidmi.

Zároveň se ale zřejmě připravuje i na možný útok. Další z místních obyvatel Rakky se domnívá, že islamisté své síly nepřeskupují kvůli strachu, ale z taktických důvodů.

"Islámský stát nyní provádí taktické obranné pohyby tím, že přemísťuje svůj majetek na různá místa, takže jejich těžké zbraně nebudou všechny soustředěny na jednom místě," uvedl.

Podobně se IS snažil splynout i v Iráku, kde byly jeho pozice pro Američany nejprve snadnými cíli, protože těžké zbraně islamistů byly snadno zaměřitelné. Nechali je proto za sebou.

"Plameny války"

Islamisté v úterý zveřejnili video, kterým varují Washington před vysláním jednotek do Iráku. Že by k tomu mohlo dojít, oznámil jeden z předních amerických generálů Martin Dempsey, připomněla agentura AP.

Dvaapadesátisekundový videozáznam s názvem "Plameny války" zobrazuje zraněné americké vojáky a také ozbrojence, kteří odpalují do vzduchu tanky.

"(Islámský stát) měl vždy záložní plán, dokonce i před zprávami o bezprostředně hrozící akci ze strany Američanů," doplnil Hassan "Je důležité si uvědomit, že tito lidé nepotřebují být na základnách.“

Organizace ale podle všeho nezůstává v nečinnosti. Podle protivládní organizace Syrská observatoř pro lidská práva, která sídlí v Londýně, se jí tento týden poblíž Rakky zřejmě podařilo sestřelit syrské vládní vojenské letadlo.

Hledají nové příznivce

Rakka a její okolí je v současnosti hlavní syrskou baštou Islámského státu. Islamistům se zde podařilo převzít kontrolu nad mnoha aspekty života obyvatel – od dopravy po pekařství. Usilují přitom o život podle jejich přísné interpretace islámského práva.

Foto: Reuters

Od představení nové americké strategie zavírají dříve i místní obchody a z města – které mělo před válkou na dvě stě tisíc obyvatel - prchly desítky lidí. O hromadnou migraci se ale nejedná.

IS se zároveň snaží mezi obyvateli svůj postoj zpopularizovat a podle Reuters už jim někteří vyjadřují podporu. Mezi místními zaznívají hlasy, že islamisté do města přinesli – sice tvrdou – ale přeci jenom špetku stability.

Ve svém prohlášení pak islamisté nastiňují, že lidé pocítí rozdíl mezi jejich vládou a represivní světskou vládou. "Žijte za vlády islámu radostně a v hojnosti," cituje z prohlášení Syrská observatoř pro lidská práva. Radikální skupině se podle jejích informací od Obamova proslovu skutečně podařilo získat další příznivce. Od 10. září podle jejích informací do výcvikových táborů v provincii Aleppo vstoupilo asi 162 lidí. Sice to není velké číslo, ale i přesto značí, že Obamova strategie příznivce od připojení se k IS zřejmě zcela neodrazuje. IS má nyní v Sýrii a Iráku odhadem 20 až 30 tisíc bojovníků.

USA zřejmě už obhlížejí pozice islamistů v Rakce

Foto: Reuters

Minulý měsíc IS z oblasti kolem Rakky dokonce vytlačil i vládní jednotky, když se mu podařilo převzít kontrolu nad leteckou základnou. Každému, kdo by režimu prezidenta Bašára Asada pomáhal, hrozí smrtí.

Podle zdrojů agentury je pravděpodobné, že Spojené státy už v tuto chvíli pozice islamistů v Rakce obhlížejí. Průzkumné lety nad Sýrií totiž Obama povolil už minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy