Teta diktátora KLDR žije anonymně v USA. Kim se narodil v roce 1984, prozradila

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
28. 5. 2016 12:19
Ko Jong-sok je sestrou Kim Čong-unovy matky. O svého synovce se dlouhá léta starala, například během jeho pobytu ve Švýcarsku. Odtamtud ale v roce 1998 se svým manželem a třemi dětmi uprchla do USA. Rodina tvrdí, že hledala cestu, jak zajistit lepší léčbu Kim Čon-unově matce trpící rakovinou. Server The Washington Post, který s Ko mluvil, ale naznačuje, že se rodina mohla obávat, že o své místo na pchongjanském výsluní brzy přijde.
Obrázek Kim Čong-una na sjezdu Korejské strany práce.
Obrázek Kim Čong-una na sjezdu Korejské strany práce. | Foto: Reuters

Washington/Pchongjang - Vypadají jako normální rodina, přistěhovalci z Asie, kteří si na americké půdě plní svůj sen. Šedesátiletá korejská žena, její manžel a jejich dospělé děti ale svou pravou identitu skrývají.

Nikdo by nehádal, že majitelé skromného podniku v USA - čistírny na šaty - jsou ve skutečnosti členy severokorejské "královské" rodiny. A že sama Ko Jong-sok, jak se dříve jmenovala, je tetou nynějšího vůdce stalinistického režimu Kim Čong-una. Sestrou jeho matky Ko Jong-huj, která zemřela v roce 2004.

"Žili jsme dobrý život," vzpomíná Ko na léta strávená mezi honorací KLDR. Vzpomínky na koňak a drahá auta dnes střídá realita oběda, pro který se cestou domů stavuje na místní benzinové pumpě.

Od Koreje se rodina se třemi dětmi odstřihla v roce 1998. Sestra Ko trpěla rakovinou prsu a v Koreji vyrůstala nová generace budoucích vůdců - včetně Kim Čong-una.

Ze Švýcarska do USA

Server The Washington Post, který s rodinou v USA několikrát mluvil, jejich rozhodnutí zpřetrhat svazky s KLDR komentoval slovy, že si pár zřejmě uvědomil, že brzy už pro ně na výsluní nemusí být místo. Oni sami ale naznačují, že chtěli v USA domluvit lepší léčbu pro nemocnou matku budoucího vůdce.

Rodina Ko v devadesátých letech žila ve Švýcarsku, Ko a její manžel Ri Gang se od roku 1992 v Bernu starali o staršího bratra nynějšího severokorejského vůdce. V roce 1996 za nimi kvůli studiu dorazil i teprve 12letý Kim Čong-un, navštěvovala je i jeho mladší sestra Jo-čong, další nynější vysoce postavená osoba komunistického režimu.

"Žili jsme v normálním domě a chovali se jako normální rodina. Byla jsem jako jejich matka," vzpomíná na tu dobu Ko. "Povzbuzovala jsem Kim čong-una, aby si domů vodil kamarády. Chtěli jsme, aby žil normální život. Připravovala jsem dětem svačiny. Jedli koláče a hrály si s legem," doplňuje.

"Nebyl to potížista, ale byl popudlivý a ne moc tolerantní. Když se mu matka snažila říct, že si příliš hraje a málo studuje, nereagoval slovy, ale protestoval jinými způsoby. Například hladovkou," vzpomíná na Kim Čong-una.

Nynější vůdce se prý rád vracel na léto domů do Koreje a miloval basketbal natolik, že usínal i míčem v posteli. "Byl menší než jeho přátelé a jeho matka mu řekla, že když bude hrát basketbal, vyroste," doplňuje Ko.

Rodině pomohla americká CIA

Při přesunu do USA rodině podle jejích slov pomohla americká CIA, která je považovala za cenný zdroj informací z nejvyšších severokorejských kruhů - přestože zřejmě ani Ko, ani Ri nezastávali v izolovaném státě významné funkce a mnohé z jejich slov nelze ověřit.

Tajná služba jim údajně pomohla zaplatit i dům, ve kterém nyní pod nově přijatými jmény žijí. Dům je velký, vzadu na verandě je gril, na příjezdové cestě zaparkovaná dvě auta.

"Moje děti chodily do skvělých škol a jsou úspěšné. Mám manžela, který dokáže všechno spravit. Neexistuje důvod, co bychom mohli komu závidět," svěřila se Ko redaktorům The Washington Post. "Myslím, že jsme dosáhli na americký sen," doplňuje se smíchem její manžel Ri.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Ani Ko, ani Ri se o severokorejském režimu a vládě svého synovce nevyjadřují nikterak špatně. O Kim Čong-unovi hovoří jako o "maršálovi", kterého prý jeho otec Kim Čong-il už od mládí směřoval k vládě. Na jeho osmé narozeniny ho nechal navléknout do generálské uniformy, zatímco se mu opravdoví generálové klaněli.

"Bylo pro něj nemožné, aby vyrostl jako normální člověk, když se k němu lidé z jeho okolí takhle chovali," popisuje Ko, která upřesnila, že se severokorejský diktátor narodil v roce 1984 a ne v roce 1983, jak se obvykle uvádí.

Sen o návratu do KLDR

Zvláště Ri se netají svými sympatiemi k Pchongjangu, odmítá "lži" jihokorejských médií a do své rodné země by se chtěl vrátit. Po 18 letech v USA si proto zkouší domluvit alespoň návštěvu v KLDR.

"Mým hlavním cílem je vrátit se do Severní Koreje. Rozumím USA a rozumím Severní Koreji, proto si myslím, že bych mezi nimi mohl působit jako prostředník... Pokud je Kim Čong-un takový, jaké si ho pamatuji, byl bych schopen se s ním setkat a promluvit s ním," říká Ri.

Ko zpátky nechce. Přestože jí její domov chybí. Rozhodnutí navíc není jenom na nich. Kim Čong-un o svou tetu ani strýce zájem zatím – zdá se – nejeví, uvedl server. Na místě je také třeba připomenout, že svého dalšího strýce Čang Song-teka nechal v roce 2013 popravit. Zřejmě měl pro mladého vůdce ve straně příliš silnou pozici.

 

Právě se děje

Další zprávy