Chtěla být mořskou bioložkou. Sen zhatila alergie na vodu

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 9. 4. 2015 21:55
Sedmnáctiletá Alexandra Allenová má velmi vzácné onemocnění. Lékaři si s ní dlouho nevěděli rady.
Foto: Thinkstock

Mapleton - Sedmnáctiletá Alexandra Allenová z městečka Mapleton v americkém státě Utah měla na rozdíl většiny vrstevníků od dětství jasno.

Toužila se stát mořskou bioložkou a většinu času trávit brouzdáním oceánem na výzkumné lodi.

Sen se jí ale záhy rozplynul. Byla jí diagnostikována velmi vzácná nemoc, známá jako "alergie na vodu".

To, že je s jejím tělem něco v nepořádku, si poprvé uvědomila ve dvanácti letech, když byla s rodiči na dovolené.

Spolu s ostatními dětmi dováděla v hotelovém bazénu a v noci se vzbudila s nesnesitelně svědivou vyrážkou, která jí obsypala celé tělo.

"Vzpomínám si, jak jsem seděla v koupelně a hrozně se snažila se nedrbat, ale nešlo to a pořád se to zhoršovalo, dokud nepřišla máma a nedala mi Benadryl (protialergickou látku difenylhydramin - pozn. red.)," líčí středoškolačka v rozhovoru pro televizi ABC.

Alexandra i její rodiče si zprvu mysleli, že je alergická na chlor nebo jinou chemikálii. Když si ale dívka zaplavala v jezeře, které je známo čistotou své vody, a vyrážka se vrátila ještě v horší podobě, pochopila celá rodina, že bude problém závažnější.

Následovala řada vyšetření a lékaři si dlouho nevěděli rady. Nakonec však diagnózu přeci jen vyslovili. Zněla "aquagenic urticaria", což je choroba, která se projevuje bolestivostí při kontaktu kůže s vodou, jakožto i suchou pokožkou a nedostatečnou slzotvorbou.

Jedná se o tak vzácné onemocnění, že bylo dosud v medicíně popsáno jen padesát takových případů.

"Ano, opravdu to existuje. Učili jsme se o tom na fakultě, ale nikdy jsem se s takovým případem osobně nesetkal. Jedná se o tak vzácné onemocnění, že bylo dosud v medicíně popsáno jen padesát takových případů," potvrdil Alexandřin ošetřující lékař z Cornellova zdravotnického centra Barney J. Kenet.

Není sice jisté, že jde o alergii, příznaky jsou ale podobné. Kůže reaguje svědivě nebo bolestivě při kontaktu s vodou, potem, deštěm, sněhem nebo slzami.

Choroba častěji postihuje ženy a většinou se poprvé projeví v období puberty. Příčina není známa. Může jít o reakci toxinů obsažených v potu s vodou nebo může voda aktivovat antigeny imunitního systému.

Řešení? Přísná dieta kvůli snížení mastnosti kůže a pocení na nejnižší možnou úroveň, a co se týče hygieny, musejí pacientovi postačit jen tři krátké studené sprchy týdně.

 

Právě se děje

Další zprávy