USA: Útok bude rychlý, vojáky do Sýrie nevyšleme

Přenos skončil
Američané chystají rychlou a přesně cílenou odvetu bez účasti pozemních jednotek
Americký ministr zahraničí John Kerry.
Americký ministr zahraničí John Kerry. | Foto: Reuters

Londýn/Damašek - Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek prohlásil, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok. Podle ministra při něm zahynulo 1429 Syřanů včetně 426 dětí. Damašek označil tvrzení Washingtonu za lži.

Kerry řekl ve velmi rozhodně proneseném prohlášení, že viníci musejí být potrestáni a že zůstat nečinný by bylo nepřijatelné. USA podle něj chystají časově omezenou a přesně cílenou odvetnou akci bez účasti amerických pozemních jednotek v Sýrii.

Americký prezident Barack Obama ještě neučinil konečné rozhodnutí o reakci na údajný chemický útok v Sýrii. Považuje ale tuto akci režimu v Damašku za ohrožení bezpečnosti Spojených států.

"Svět nemůže přijmout plynové útoky na ženy a děti," řekl v pátek Barack Obama. Dvakrát zopakoval, že USA v žádném případě do Sýrie nepošlou své vojáky. "Nikdo není více otrávený z válek než já," prohlásil.

#box1

Po telefonickém rozhovoru amerického prezidenta s francouzským protějškem Françoisem Hollandem Elysejský palác vydal prohlášení, podle kterého vyzvali oba prezidenti mezinárodní společenství k "tvrdému vzkazu" režimu prezidenta Bašára Asada.

Inspektoři, kteří v Sýrii zkoumali údajné použití chemických zbraní, v pátek dokončili sběr vzorků, informoval mluvčí OSN. Nyní chystají jejich analýzu, není však jasné, jako dlouho potrvá. Vzorky mají zkoumat laboratoře ve Švédsku a Finsku.

V Sýrii mezitím na mnoha místech pokračují boje vládních jednotek s povstalci. Syrská armáda v pátek ráno znovu ostřelovala z děl damašské předměstí Ghúta, kde k chemickému útoku minulý týden došlo.

Předběžná analýza prokázala, že chemická zbraň - pravděpodobně sarin - byla použita. Není však zatím jasné, zda ji nasadila Asadova armáda, nebo povstalci.

Syrskou krizi sledujeme online.

Přenos skončil

"Víme, že Asadův režim má největší chemické programy na Blízkém východě. Víme, že tyto zbraně letos použil několikrát, sice v menším rozsahu, avšak proti vlastním lidem a ne daleko od místa, kde zaútočil minulou středu. Víme, že režim chtěl vytlačit opozici z damašských předměstí a že byl zničený z toho, že se mu to nedařilo," řekl Kerry.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v pátek údajné americké "důkazy", že Damašek použil chemické zbraně, označil za "lži" a nepodložená tvrzení. Kerryho obvinění prý jsou jen "zoufalým pokusem" ospravedlnit "případnou agresi".

Syrský režim se podle informací získaných zpravodajskými službami na odpálení chemických zbraní připravoval několik dní, konstatoval Kerry. Byla použita zatím neidentifikovaná nervová látka. Personál byl na místech, odkud byl útok veden, tři dny předem. Ti, kdo patří k režimu, byli upozorněni, aby se připravili a použili plynové masky.

Podle zprávy je jasné, odkud byly rakety s chemikáliemi vypáleny, a je prý jisté, že to bylo z míst kontrolovaných režimem. Do tří hodin po útoku bylo v damašských nemocnicích přijato přes 3000 lidí s dýchacími problémy, křečemi, kašlem, zrychlenou činností srdce a s pěnou vycházející z úst. Personál, který je ošetřoval, "nezaznamenal žádná zranění ze střepin ani střel, viděli jsme řady mrtvol v rubáších, které byly bez jediné kapky krve," řekl Kerry.

Prohlásil také, že zděšení zdravotníci, kteří zraněné ošetřovali, začali mít rovněž dýchací potíže a báli se o vlastní životy. "To je nevybíravý a nemyslitelný děs, který způsobují chemické zbraně. To dělá (syrský prezident Bašár) Asad vlastnímu národu,"

Americký prezident Barack Obama sdílí se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem "stejnou jistotu" v tom, že v Sýrii došlo k chemickému útoku a že je za něj mimo jakoukoli pochybnost odpovědný syrský režim.V telefonickém rozhovoru obou státníků Hollande zdůraznil, že Francie je pevně odhodlána na to reagovat a nenechat tento zločin bez potrestání. "Hollande cítil z Obamovy strany stejné odhodlání," dodal stejný zdroj.

Elysejský palác poté večer vydal prohlášení, podle kterého vyzvali oba prezidenti mezinárodní společenství k "tvrdému vzkazu" režimu prezidenta Bašára Asada. Oba státníci se podle Hollandeova úřadu shodli na tom, že mezinárodní společenství nemůže tolerovat použití chemických zbraní. Zároveň si přislíbili, že budou dál, jakožto "blízcí spojenci a přátelé", pokračovat v konzultacích ohledně dalších kroků ohledně Sýrie a otázek vztahujících se k mezinárodní bezpečnosti.

OSN podle Obamy ukázala, že není schopna postavit se proti tak zjevnému porušení mezinárodních norem. "Všichni říkají, že se něco musí udělat, ale nikdo to udělat nechce," řekl prezident.

Dvakrát zopakoval, že USA v žádném případě do Sýrie nepošlou své vojáky. "Nikdo není více otrávený z válek než já," prohlásil. Spojené státy pole něj ale mají povinnost "coby světový vůdce" pohnat k odpovědnosti ty země, které poruší mezinárodní normy, čímž nasazení zakázaných zbraní je.

Americký prezident Barack Obama ještě neučinil konečné rozhodnutí o reakci na údajný chemický útok v Sýrii. Považuje ale tuto akci režimu v Damašku za ohrožení bezpečnosti Spojených států. Obama to řekl ve Washingtonu při dnešním setkání s prezidenty Estonska, Litvy a Lotyšska.

USA dnes zveřejnily zprávu rozvědek, podle níž spáchal syrský režim 21. srpna u Damašku útok chemickými zbraněmi a zabil přitom přes 1400 lidí včetně více než 400 dětí. Informace zpravodajců prý vylučují, že by útok mohli spáchat syrští povstalci, a poskytují důkazy, které ukazují s vysokou pravděpodobností na režim prezidenta Bašára Asada.

"Svět nemůže přijmout plynové útoky na ženy a děti," řekl Barack Obama. Útok v Sýrii je podle něj výzvou celému světu a ohrožením národní bezpečnosti USA.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes řekl, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok. Podle ministra při něm zahynulo 1429 Syřanů včetně 426 dětí.

Kerry řekl ve velmi rozhodně proneseném prohlášení, že viníci musejí být potrestáni a že zůstat nečinný by bylo nepřijatelné. Zdůraznil zároveň, že prezident Barack Obama událost konzultuje s Kongresem. O tom, jak a kdy USA odpoví, rozhodne na základě hodnot vyznávaných Spojenými státy. Dle USA není možné, aby použití nejhrůznějších zbraní, jaké svět zná, zůstalo bez reakce. Kerry také řekl, že USA nejsou samy, že mají spojence, které sdílejí jejich názor.

Inspektoři OSN dnes ukončili svou práci v terénu na místech údajných chemických útoků a v sobotu mají ze Sýrie odjet. Mluvčí OSN Martin Nesirky prohlásil, že před jakýmikoli závěry o použití chemických zbraní musí proběhnout kompletní analýza. S požadavkem na laboratorní rozbor odebraných vzorků přišel také Damašek, který prý neuzná jakoukoli předběžnou zprávu. Tu by měl tým po odjezdu ze Sýrie předložit generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Inspektoři mají ze Sýrie podle agentury AP zamířit do Nizozemska a někteří z nich pak budou v práci pokračovat v laboratořích. Jedním z vědeckých pracovišť, kde bude analýza probíhat, je podle agentury APA výzkumný ústav obrany ve švédském městě Umea. Druhá laboratoř působí při Helsinské univerzitě.

Světové ceny ropy dnes převážně klesaly a barel severomořského Brentu se pohyboval u hranice 115 dolarů. Na trzích částečně polevilo napětí z narušení dodávek suroviny, když Británie oznámila, že se nezapojí do možného vojenského úderu proti Sýrii. Tyto obavy v úterý dotlačily cenu Brentu na půlroční maximum.

Cena severomořské ropy Brent v pátek odpoledne oproti čtvrtečnímu závěru klesala o 26 centů na 114,90 USD za barel. Dříve během dne se dostala až na 113,63 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 81 centů na skoro 108 dolarů za barel.

Dvacetičlenný tým inspektorů OSN, který v Sýrii zjišťoval stopy po chemických zbraních, překročil hranici do Libanonu. Původně měli inspektoři odjet až zítra ráno.

Itálie se nezúčastní intervence v Sýrii ani pro ní nedá k dispozici své základny, na rozdíl od zásahů v Kosovu nebo v Libyi. Potvrdila to v Římě italská ministryně zahraničí Emma Boninová. Podle ní hrozí válka v Sýrii přerůst v globální konflikt.

Obamova vláda ještě dnes zveřejni část informací zpravodajských služeb, které mají dokazovat vinu Asadovy armády na chemickém útoku 21.srpna v Damašku. Turecko oznámilo, že informace nepřipouštějí pochybnost o tom, že za útokem je vláda.

Deník Washington Post píše, že důstojníci americké armády v rozhovorech pod podmínkou anonymity zpochybňují smysl plánovaných útoků na Sýrii. Zpravodajové listy hovořili asi d dvaceti důstojníky. Ti říkají, že v Sýrii chybí jasná strategie a není jasné, jaký je cíl intervence. Mnozí kritizují fakt, že vojenský úder má být trestem za použití chemických zbraní.

Bulhaři se bojí přílivu syrských uprchlíků. Jejich počet v zemi se meziročně zdvojnásobil - na 2300. Do Bulharska se dostávají ilegálně z Turecka. Bulhaři už proto zřídili krizový štáb a varovali před humanitární katastrofou.

Američané útoku na Sýrii nefandí. Podle průzkumu pro televizní stanici NBC ho odmítá 50 procent dotázaných. S intervencí naopak souhlasí 42 procent respondentů.

Pokud by skutečně šlo jen o omezený, dobře cílený úder na režim Bašára Asada, podpořilo by ho 50 procent Američanů. Proti by bylo 44 procent z nich.

Egypt, klíčová arabská země, nepodpoří útoky na Sýrii, přestože v Lize arabských států odsoudila Asada za použití chemických zbraní. Ministr zahraničí Nabíl Fahmí řekl, že řešení syrské krize je možné jen diplomatickým a politickým jednáním.

Vztahy mezi Káhirou a Washingtonem jsou teď napjaté. Barack Obama totiž kritizoval svržení prezidenta Muhammada Mursího a některé další kroky nové egyptské vlády.

Podle agentury APA se Američané budou snažit přesvědčit Poláky. Premiér Donald Tusk ale zapojení polských vojáků do úderu na Sýrii ve středu vyloučil. "Nesdílím víru a nadšení těch, kteří věří, že taková intervence povede k nějakým výsledkům," řekl Tusk ve Varšavě.

Blízkovýchodní expert Michael Young se v analýze pro list Daily Star, vycházející v Bejrútu, zabývá možnou íránskou odpovědí na americký útok proti Sýrii (Írán je největším a nejdůležitějším spojencem Asada, posílá mu peníze i zbraně). Domnívá se, že pokud úder bude omezený, potrvá několik dnů a nevychýlí situaci v občanské válce ve prospěch rebelů, Teherán zřejmě nezasáhne. Pokud však intervence bude dlouhá a ohrozí přežití režimu, budou Íránci hledat cesty, jak odpovědět. Nejspíše požádají libanonský Hizballáh, aby raketami ostřeloval Izrael.

Před státní univerzitou v íránském Tehránu se po pátečních modlitbách sejdou příznivci syrského prezidenta Bašára Asada a budou demonstrovat proti Spojeným státům. Píše to agentura AP. Írán je vedle Ruska Asadův nejbližší spojenec.

Britský premiér David Cameron doufá, že Barack Obama pochopí britskou neúčast v nadcházejících útocích na Sýrii. "Myslím, že americká veřejnost a prezident Obama tomu rozumějí," řekl premiér několik hodin poté, co na půdě parlamentu prohrál hlasování o návrhu zaútočit na syrský režim kvůli použití chemických zbraní. "Ještě jsem s Obamou nemluvil a přepokládám, že spolu budeme hovořit v následujících dnech. Nemyslím, že půjde o to, abych se mu omlouval," uvedl Cameron.

Spojené státy by nerady útočily samy (byť to nevylučují), a tak - po jasném "ne" britské Dolní sněmovny - hledají nové spojence. "Cílem prezidenta Obamy a naší vlády je, aby - nehledě na to, o čem se rozhoduje - existovala mezinárodní spolupráce," řekl americký ministr obrany Chuck Hagel ve filipínské Manile. "Myslím, že je vidět řadu zemí, které veřejně ukazují svůj názor na nasazení chemických zbraní," dodal s tím, že Američané nepřestali jednat ani s Brity.

Americká vláda by dnes mohla zveřejnit důkazy o spáchání chemického útoku Asadovým režimem, které získaly její tajné služby. S odvoláním na nejmenovaného člena vlády to tvrdí stanice CBS. Původně se mluvilo o čtvrtku.

Inspektoři OSN, kteří v Sýrii poslední den hledají důkazy o použití chemických zbraní, jsou ve vojenské nemocnici v Damašku. Podle agentury Reuters si tam chtějí promluvit s lékaři. Ze Sýrie experti odjíždějí v sobotu ráno. Zpráva o tom, co v zemi našli, ale podle zdroje z OSN nebude hotová dřív než za týden.

A do třetice z rozhovoru s Hollandem v dnešním Le Mondu: Francie trvá na přísném potrestání viníků chemického útoku v Damašku a intervence v Sýrii může začít ve středu.

Mimochodem: podle New York Times může Amerika udeřit sama a dřív, už v sobotu, po odjezdu inspektorů OSN ze Sýrie.

Za obrovské ponížení premiéra Davida Camerona označuje britský tisk včerejší hlasování Dolní sněmovny o podpoře intervence v Sýrii. Cameron ho prohrál i kvůli rebelii uvnitř své vlastní strany. Podle deníku The Times zažil premiér nejhorší ponížení ve funkci, protože parlament odmítl i zmírněnou variantu vládní rezoluce, která ustupovala opozici.

Podle Financial Times je výsledek hlasování "pro premiéra ohromnou politickou nepříjemností". The Daily Telegraph píše, že Cameron utrpěl nejen trapnou, ale i bezprecedentní porážku. Je to poprvé, co se britský parlament postavil proti nasazení vojenské síly, uvedl list.

A ještě jednou i rozhovoru Francoise Hollanda pro deník Le Monde: Francie se podle něj nenechá odradit od potrestání vlády Bašára Asada za "zjevný útok chemickými zbraněmi na civilisty". Paříž je i po britském "ne" nadále zastáncem odplaty a bude "úzce spolupracovat se spojenci Francie".

Výsledek hlasování v britském parlamentu nijak neovlivní rozhodování Francie o tom, zda se do útoků v Sýrii zapojí. Uvedl to francouzský prezident Francois Hollande. "Můžeme jít do akce i bez Británie," řekl prezident.

Šéf hlavní syrské opoziční organizace Ahmad Džarbá očekává, že úder Spojených států na Asadův režim může přinést průlom v občanské válce a pomoci opozici ve svržení režimu. Předseda Syrské národní koalice to uvedl na tiskové konferenci v Paříži, kde jednal s francouzskými politiky. Uvedl také, že povstalci dostávají v posledních týdnech ze zahraničí více zbraní.

Noční jednání Rady bezpečnosti OSN, svolané na žádost Ruska, nedosáhlo žádné dohody. Jen potvrdilo, že Rusko a Čína neodsouhlasí nic, co by zavánělo souhlasem s ozbrojenou intervencí v Sýrii.

Z Damašského předměstí Muadamíja, které tento týden také navštívili inspektoři OSN pátrající po stopách chemických zbraní, jsou hlášeny prudké boje mezi armádou a povstalci. Vládní jednotky nasadily i letadla. Palba z tanků a děl je slyšet také z města Zabadání, které leží mezi Damaškem a libanonskou hranicí.

Svědkové z Damašku hovoří o tom, že vedení armády nařídilo evakuaci vojáků ze základen, kasáren a míst, která se mohou stát terčem amerického útoku. Zároveň se povstalečtí bojovníci snaží odpoutat v některých místech střetů od vládních vojáků v obavě, aby se také nestali oběťmi bombardování.

Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK
31. 8. 2013 0:12
 

Právě se děje

Další zprávy