reklama
 
 

Merkelová brání turecký plán. Balkánská cesta se od půlnoci zavřela, potvrdilo Srbsko

   
AKTUALIZOVÁNO 8. 3. 2016
reklama
Turecký premiér navrhl evropským lídrům plán, podle kterého by Turecko přijímalo zpět na své území všechny migranty a uprchlíky, kteří připlují na řecké ostrovy. Výměnou požaduje Ankara vyšší finanční pomoc, urychlení bezvízového styku s EU a oživení přístupových rozhovorů. Evropští lídři odmítli návrh narychlo schválit, pouze ho "vřele přivítali" a po dojednání konkrétních detailů o něm budou rozhodovat 17. března na dalším summitu v Bruselu.

Uprchlická krize v Evropě.

reklama
23:54
Aktuálně.cz

Dnešní online reportáž končí, další informace k tématu přineseme v našem zpravodajství.

20:56
Slovinsko

Slovinské ministerstvo vnitra upřesnilo, že do země budou vpouštěni "cizinci, kteří splňují stanovené podmínky; osoby, které daly najevo, že chtějí ve Slovinsku požádat o mezinárodní ochranu; jednotlivci, kterým bude vstup umožněn z humanitárních důvodů".

20:22
Řecko

"Turecko bude brát zpátky uprchlíky," řekl po setkání s Tsiprasem turecký premiér. Ihned však dodal, že za to ale musí EU vzít stejný počet uprchlíků přímo z tureckého území.

20:20
Řecko

Turecký premiér Ahmet Davutoglu po setkání se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem zopakoval, že jeho země je připravena brát zpátky uprchlíky, kteří proniknou na řecké území. Informovala o tom agentura DPA. Davutoglu tak potvrdil předběžnou dohodu, k níž dospěl pondělní summit EU s Ankarou a jejíž detaily mají být hotovy do dalšího summitu EU příští týden.

20:16
Srbsko

"Vzhledem k novému režimu, který přijala členská země Evropské unie, si Srbsko nemůže dovolit, aby se stalo sběrným táborem pro uprchlíky, takže všechna opatření bude slaďovat s Evropskou unií a bude je recipročně uplatňovat na své jižní hranici s Makedonií a Bulharskem," uvedlo ministerstvo vnitra.

20:15
Slovinsko

Ministerstvo sdělilo, že bylo z Chorvatska informováno o tom, že Slovinsko od půlnoci začne uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny a nebude přijímat migranty bez platných víz a pasů. "Tím se prakticky zavírá balkánská cesta," cituje B92 ze sdělení úřadu.

20:10
Slovinsko

Podle srbského ministerstva vnitra se od dnešní půlnoci prakticky uzavře "balkánská cesta", protože Slovinsko začne uplatňovat nový režim vstupu migrantů do schengenského prostoru volného pohybu. Srbsko proto bude muset přijmout patřičná opatření, aby se na jeho území nehromadili uprchlíci. Informovala o tom bělehradská televize B92.

17:04

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) nemůže být Turecko považováno za bezpečnou azylovou zemi pro Syřany, Iráčany, Afghánce či příslušníky jiných zemí.

Organizace připomíná, že Turecko sice ratifikovalo konvenci o uprchlících z roku 1951, ale jako jediná země na světě uplatňuje geografická omezení, takže uprchlický status zde mohou získat jen Evropané. Podle HRW navíc Ankara opakovaně zatlačuje žadatele o azyl zpět do Sýrie.

"Zatímco představitelé EU a Turecka jednali v Bruselu o dohodě, jak zastavit 'neregulérní' migraci do Řecka, turecká hranice zůstala uzavřená pro desítky tisíc syrských žadatelů o azyl, kteří prchají před vojenskou ofenzivou v Halabu," řekl Bill Frelick, který v HRW vede oddělení pro práva běženců.

16:56

Kypr dnes odmítl dát svůj souhlas k obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU. Komplikují se tak podmínky pro přijetí migrační dohody předběžně dojednané mezi oběma stranami na pondělním mimořádném summitu v Bruselu.

"Pokud jde o turecký požadavek k otevření kapitol jednostranně blokovaných Kyperskou republikou, zachovává prezident (Nikos Anastasiadis) nadále svůj pevný postoj," sdělil dnes podle agentury AFP kyperský mluvčí Nikos Christodulidis. Podle něj je nezbytné, aby Turecko nejprve splnilo své povinnosti.

Kyperská republika, jejíž severní část je nadále okupována tureckou armádou, právě touto okolností nadále zdůvodňuje svůj nekompromisní přístup k Ankaře. Z 35 kapitol přístupových rozhovorů jich Kypr zablokoval šest.

16:41
Řecko

Uprchlíci u řeského hotspotu Moria protestují proti zavření hranic na Balkáně.

16:13
ČR

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to dnes řekl novinářům. Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.

16:02
Řecko

Uprchlíci z Afghánistánu požadují otevření evropských hranic, protestují v Řecku.

Uprchlíci z Afghánistánu požadují otevření evropských hranic Foto: Reuters
15:08
ČR

Předseda vlády Bohuslav Sobotka oslovil dopisem předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera. Navrhuje v něm, aby západobalkánské státy měly možnost v odpovídající míře využívat data Evropské unie, která se týkají uprchlíků. Například v případě identifikace žadatelů o azyl.

"Na základě diskuse na pražském summitu V4 jsem zaslal dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém jsem ho požádal, aby Komise zvážila možnost lepšího sdílení informací s nečlenskými státy na západobalkánské trase. Pan předseda mi včera během mimořádného zasedání zemí EU-Turecko osobně potvrdil, že tento požadavek vítá a že Komise urychleně předloží návrhy, které by pomohly západobalkánským státům při zvládání migračního tlaku,"“ uvedl Sobotka.

14:57

Většina běženců, kteří se dostanou do Řecka, pochází podle IOM ze Sýrie a Afghánistánu, naopak mezi migranty přicházejícími do Itálie jsou početné skupiny Nigerijců.

14:50
Aktuálně.cz

Předběžná dohoda lídrů EU a Turecka znamená, že kromě Syřanů ztratí uprchlíci z ostatních zemí právo žádat o azyl v Evropě. Kritici tvrdí, že navracení migrantů do Turecka není legální, protože v této zemi neexistuje jejich spolehlivá právní ochrana.

14:44

Do Itálie a Řecka už letos dorazilo na 141 000 běženců, což je proti stejnému období loni sedminásobek. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Při plavbě do Evropy 444 lidí zahynulo.

Drtivá většina uprchlíků směřovala do Řecka, kam od začátku letošního roku přišlo na 132 000 lidí. Zbývajících 9000 migrantů vstoupilo do Evropy přes Itálii.

14:35

Všechny země Evropské unie mohou posílit své humanitární úsilí v uprchlické krizi a pomáhat lidem v nouzi. Dnes to při návštěvě Berlína řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pochválil také politiku německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj vystupuje jako morální hlas.

"Evropská unie se skládá z 28 států. Ze států, které ve skutečnosti všechny mají možnost ukázat humanitární reakci a poskytnout humanitární pomoc. Chci proto pochválit kancléřku, že v tomto šla příkladem," řekl šéf OSN. "Apeluji zde na všechny evropské šéfy vlád. Evropa je kontinent, kde toho může být uděláno víc," řekl.

"Nejde tady o to, jestli už byly poskytnuty nějaké prostředky. Tady jde o víc - o lidskost, o dodržování lidských práv. A věřím, že Evropa jistě najde vhodné cesty, jak to zajistit. Naléhám na všechny předsedy vlád, aby to udělali," uvedl Pan Ki-mun.

13:30

Estonsko, Lotyšsko a Litva zpřísňují kontroly na východní hranici. Zároveň podle agentury Reuters budují i ploty. Země se obávají, že právě přes ně by kvůli zhoršeným podmínkám na Balkáně mohli uprchlíci začít proudit. A to přes Rusko a Bělorusko.

14:20

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos v lednu tvořily ženy a děti 54 procent všech příchozích migrantů, kteří připluli do Řecka a Itálie.

Ještě před půl rokem byl přitom poměr mezi ženami a muži opačný - loni v červnu tvořili muži 74 procent migrantů, ženy a děti shodně po 13 procentech.

14:12
Evropská unie

Europoslanci dnes na zasedání ve Štrasburku po vášnivé debatě schválili zprávu, která vyzývá ke zlepšení postavení a situace uprchlic a žadatelek o azyl v Evropské unii.

Návrh připravila britská europoslankyně ze socialistické frakce S&D Mary Honeyballová, která je přesvědčená, že ženy a matky malých dětí si mezi uprchlíky zaslouží zvláštní ochranu a zacházení, protože mají jiné potřeby než muži. Někteří poslanci ale její zprávu kritizovali jako příliš ideologickou.

13:50
Aktuálně.cz

Podívejte se na reportáž o uprchlících z Idomeni, kteří reagují na včerejší summit.

Promáčení migranti po summitu: Čekali jsme, že alespoň nás pustí přes hranice | Video: Reuters
13:43
Twitter

Najít cíl je těžké...když je bludiště neustále přestavováno.

 

13:28
Německo

Merkelová v rozhovoru se SWR uznala, že proces řešení uprchlické krize je pomalý a že by se problémy mohly řešit rychleji. "Ale vše jde tím správným směrem," dodala s tím, že EU nakonec postupuje společně.

"Všichni říkají, že musíme chránit naše vnější hranice, všichni říkají, že musíme bojovat proti nelegální migraci, všichni se vyslovili pro zásah NATO v Egejském moři a všichni nyní přivítali nové návrhy," řekla k pondělnímu summitu.

13:25
Německo

Německá kancléřka Angela Merkelová nesouhlasí s kritikou ochránců lidských práv za dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem o řešení uprchlické krize. V rozhovoru s televizní a rozhlasovou stanicí SWR prohlásila, že prvořadým úkolem je předcházet umírání syrských běženců a zastavit nelegální migraci do Evropy.

Merkelová řekla, že ujednání s Tureckem se týká toho, jak zastavit nelegální migraci, jak zakročit proti pašerákům lidí a jak zároveň dostát své humanitární odpovědnosti.

"Je nelidské dostávat lidi do takto nebezpečných situací. Proto bychom se měli pokusit nabídnout jim legální cesty. Německo se každopádně k této odpovědnosti hlásí," uvedla.

13:20
Řecko

Řecku už je na 37 000 uprchlíků, kteří přes Turecko směřují dál do Evropy a kterým byla omezena možnost dalšího postupu po takzvané balkánské trase.

Makedonie, která je první zemí na této pouti po Řecku, jich za posledních 24 hodin přijala 337, uvedl dnes řecký list Kathimerini.

Záběr na Idomeni Foto: Reuters
13:16
Facebook

Pomocná ruka Turecka pohledem karikaturisty...

13:10

Šéf UNHCR Filippo Grandi europoslancům ve Štrasburku řekl, že je předběžnou dohodou EU a Turecka "hluboce znepokojen". Mluvčí Evropské komise (EK) ale řekl, že dohoda byla domluvena jen v principu a až se s Evropskou radou doladí, bude vše v souladu s mezinárodním právem.

Za krátkozraký a nelidský postoj k řešení uprchlické krize plán EU a Turecka označila rovněž organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní i podle UNHCR by plán měl negativní dopady především na běžence z Afghánistánu a z Iráku.

12:56
Řecko

Lidé v Idomeni zažili těžkou a deštivou noc.

12:55
Německo

"Mnozí lidé mluví o průlomu, ale jako už mnohokrát, ďábel se skrývá v detailech," napsal německý deník Bild.

Upozornil, že CDU/CSU dlouhodobě odmítá zrušení víz pro Turky, které Ankara za spolupráci s EU vyžaduje, a mnoho evropských států se nechce podílet na rozdělování běženců, jež by měla unie vyzvedávat z Turecka.

12:45
Německo

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier označil závěry summitu za posun od národních snah o řešení uprchlické krize.

"Nyní se ukázalo, že evropská řešení nejsou vyloučena. Naopak, míříme směrem k nim," řekl novinářům při návštěvě Ománu. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že EU bude brzy v otázce běženců vystupovat jednotně.

autoři: Michal Žák, Silvie Housková, ČTK, Reuters

reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama