Živě: Brusel neustoupil, sankce vůči Rusku platí dál

Živě
Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kyjev/Moskva - Proruští separatisté nevzdávají své snahy zmocnit se mezinárodního letiště ve východoukrajinském Doněcku.

Zprávy z Donbasu hovoří o tom, že do boje nasadili tanky. Příměří je podle dostupných informací permanentně porušováno, o čemž svědčí i rostoucí počet mrtvých. Těch je za tři týdny už přes 50.

Úterní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:44

Designovaný komisař pro sousedskou politiku Evropské unie a přístupové rozhovory Johannes Hahn z Rakouska před unijními zákonodárci prohlásil, že jasné přání většiny Ukrajinců je přiblížit se k EU. "Musíme se toho chopit a podporovat to. Více k tomu v tuto chvíli nemohu říci," dodal. Za správné kroky v této věci považuje mírový a reformní plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, podle kterého Ukrajina v roce 2020 požádá o členství v EU. Za milník považuje asociační dohodu mezi Ukrajinou a EU, i když platnost její obchodní části byla odložena na rok 2016.

Foto: Reuters
19:27

Ukrajinský poslanec Nestor Šufryč ze strany svrženého prezidenta Viktora Janukovyče byl přepaden a zmlácen v černomořském přístavu Oděsa, kde vedl kampaň před parlamentními volbami vyhlášenými na 26. října. Místní policie začala incident vyšetřovat jako výtržnost. Šufryč, který je známý jako kritik vojenského tažení nynějšího režimu proti proruským separatistům na východě země, si ze rvačky s dvacítkou aktivistů nacionalistické bojůvky Pravý sektor odnesl poraněný nos, pohmožděné oko, zakrvácený obličej a roztržené tričko, než jej zachránili jeho tělesní strážci. Ti museli vystřelit do vzduchu, aby se rváči rozprchli. Útočníci se snažili Šufryčovi, kterému nadávali do "Putinových děvek", zabránit ve vstupu do budovy radnice, kde se měl setkat s novináři. Prý mu také vyhrožovali, že ho vhodí do popelnice, jak to už udělali jinému prominentnímu poslanci Strany regionů, Vitaliji Žuravskému.

17:08

Ukrajinská generální prokuratura zahájila další vyšetřování Viktora Janukovyče. Podle prokurátora Vitalije Jaremy měl sesazený prezident "jednat v rozporu se zájmy státu", a to kvůli vlastnímu obohacení.

Kromě Janukovyče se do hledáčku vyšetřovatelů dostali expremiér Mykola Azarov, někdejší šéf státní kasy Jurij Kolobov či jeho náměstek Anatolij Mjarkovskyj.

Foto: Reuters
16:49

Členské země Evropské unie ratifikují asociační dohodu s Ukrajinou do konce roku 2015. Tvrdí to alespoň ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Dohodu doposud posvětily parlamenty Litvy, Bulharska, Malty a Slovenska.

16:01

Německo vyšle na Ukrajinu humanitární konvoj. Jak napsal server Ukrinform, zhruba stovka automobilů má přivézt pomoc v hodnotě 18 milionů eur.

"Půjde o humanitární pomoc, ne 600 kilogramů čaje," narážel na obdobné aktivity Ruska šéf ukrajinské finanční pohraniční stráže Anatolij Makarenko.

15:33

Kyjev hodlá uspořádat říjnové parlamentní volby i na územích kontrolovaných separatisty. Prohlásil to předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.

Představitelé samozvaných "lidových republik" ale už před pár dny oznámili, že hlasování neumožní, jelikož současnou ukrajinskou vládu nepovažují za legitimní.

14:58

Doněck se podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka ocitl pod těžkou palbou. Zaznamenáno prý bylo několik desítek útoků, které poničily domy v pěti čtvrtích města.

"Zasažen byl dokonce i dům, kde jsem vyrůstal," posteskl si Lysenko.

14:20

Plukovník ruské armády Vitalij Zacharčenko dostal u vojenského soudu v Moskvě dvouletou podmínku. Důvod? Svůj porouchaný počítač svěřil do rukou pracovníků ukrajinského servisu.

Pevný disk jeho notebooku přitom podle rozsudku obsahoval tajné informace o metodách ruské elektronické špionáže. Před podstatně přísnějším obviněním z velezrady důstojníka zachránil jen fakt, že vojenská tajemství do ciziny záměrně předávat nechtěl.

Foto: Thinkstock
14:13

Podle diplomatů, pro něž podklady pro úterní jednání připravila evropská diplomatická služba, je na Ukrajině vidět určitý pokrok a tamní příměří je přes řadu incidentů v zásadě funkční.

Přes zastavení eskalace násilí však podle diplomatů zatím nezačal politický proces vedoucí k řešení situace. Proto prý není v tuto chvíli důvod k přehodnocování evropských sankčních opatření. Je přitom pravděpodobné, že o věci se velvyslanci EU budou znovu bavit v říjnu.

14:07

Unijní sankce vůči Rusku budou platit i nadále. Na úterním jednání v Bruselu se na tom shodli velvyslanci členských zemí Evropské unie.

Podle nejmenovaného diplomata citovaného agenturou Reuters se o případném zmírnění restrikcí ani nemluvilo.

13:17

Rusko je připraveno neprodleně obnovit dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Podle ministra energetiky Alexandra Novaka je ale nezbytné, aby Kyjev uhradil část z dluhu, který podle Gazpromu přesahuje 5 miliard eur.

12:32

Téměř na den přesně se Ukrajinci po sto letech na kyjevském Sofijském náměstí znovu ptali: co tady ti cizinci s divným přízvukem a v carských uniformách vlastně dělají?

To se legionáři z Česka vrátili do Kyjeva. A Majdan byl ve střehu.

12:06

Východoukrajinský Donbas je připraven spolupracovat s Kyjevem v oblasti hospodářství a částečně i bezpečnosti, žádný politický svazek ale není možný. "O žádné federaci nemůže být řeč," řekl v ruské televizi první vicepremiér samozvané "Doněcké lidové republiky" Andrej Purgin.

Podle jeho kolegů ze sousedního povstaleckého Luhansku Kyjev vyhlášením zvláštního statusu pro Donbas již samostatnost tohoto regionu fakticky uznal.

11:13

Preference politiků, kteří nejúspěšnější strany vedou, je odlišná. Prezidenta Petra Porošenka podporuje podle Mezinárodního fondu volebních systémů (IFES) 68 procent respondentů a premiéra Arsenije Jaceňuka 60 procent. Oleh Ljaško má podporu 40 procent a Julija Tymošenková pouze 15.

11:01

Kdo by dále uspěl ve volbách? Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka je s 5,8 procenta na pátém místě po Občanské pozici bývalého ministra obrany Anatolije Hrycenka, která má podporu 6,9 procenta respondentů.

Šanci má s 5,2 procenta také Silná Ukrajina Serhije Tihipka, který patřil dříve k vládnoucí Straně regionu. Strana UDAR kyjevského starosty a bývalého boxera Vitalije Klička se těší podpoře pouhých dvou procent voličů. Nacionalisté ze Svobody jsou na sedmém místě se 4,7 procenta.

10:55

Volby na Ukrajině by nyní vyhrál Blok Petra Porošenka se ziskem 39,5 procenta hlasů, ukázal čerstvý průzkum veřejného mínění.

Radikálové Oleha Ljaška mají podporu 10,4 procenta, Vlast expremiérky Julije Tymošenkové 7,8 procenta.

Podobně jako v prezidentských volbách, které se konaly letos v květnu, kandiduje i Darth Vader, fiktivní postava z Hvězdných válek. Za Internetovou stranu se nechal zaregistrovat hned šestkrát.

O post ukrajinského prezidenta se chce ucházet i Darth Vader, postava ze slavných Hvězdných válek, jinak také kandidát Internetové strany Ukrajiny.
O post ukrajinského prezidenta se chce ucházet i Darth Vader, postava ze slavných Hvězdných válek, jinak také kandidát Internetové strany Ukrajiny. | Foto: Reuters
10:27

Proč se vlastně na Ukrajině stále střílí? Bojuje se o dopravní uzly.

Bez doněckého letiště nebudou mít separatisté přistávací plochu pro větší letadla a Debalcevo je klíčový strategický uzel, bez kterého nebude možná plynulá osobní ani nákladní přeprava v takzvané "Doněcké lidové republice".

Lokomotiva na nádraží v Ilovajsku, které mají v rukou separatisté.
Lokomotiva na nádraží v Ilovajsku, které mají v rukou separatisté. | Foto: Reuters
10:24

V Luhanské oblasti se podle zpravodajského serveru Cenzor bojuje v okolí měst Slovjanoserbsk a Popasna, která leží západně od Luhansku. Separatisté tam údajně z raketometů Grad ostřelují civilní objekty včetně škol.

Vzbouřenci se pokusili dobýt několik obranných postů Národní gardy s použitím tanků a raketometů, jejich útoky byly ale prý odraženy.

10:22

Více než polovina Ukrajinců by v případném referendu podpořila vstup země do NATO. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK Ukrajina. Zatímco pro členství v Severoatlantické alianci by se vyslovilo 52 % lidí, 19 % by bylo proti.

Stoupenci členství převažují na západě Ukrajiny.

10:19

U letiště v Doněcku se opět bojuje. "Situace je mimořádně napjatá," napsal vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Letiště se podle něj dostalo pod palbu z tanků a v oblasti se pohybuje zhruba stovka proruských ozbrojenců.

Armáda a separatisté svádějí boje o doněcké letiště už řadu týdnů. Snímek je z 23. září, tedy z doby, kdy už přes dva týdny bylo v běhu příměří.
Armáda a separatisté svádějí boje o doněcké letiště už řadu týdnů. Snímek je z 23. září, tedy z doby, kdy už přes dva týdny bylo v běhu příměří. | Foto: Reuters
10:11

Útoky na pozice kyjevských jednotek údajně neustávají. Od 5. září, kdy oficiálně začalo platit příměří, se údajně staly terčem ostřelování ve více než 1000 případů.

10:06

Ukrajinská generální prokuratura vrací Rusům úder. Začala trestně stíhat představitele ruského Vyšetřovacího výboru, kteří Kyjev v pondělí obvinili z genocidy na východě země.

Podle prokurátorů jsou podezřelí z "napomáhání terorismu" a vměšování se do vnitřních ukrajinských záležitostí.

"Neodůvodněné trestní stíhání je nezákonným vměšováním do činnosti ukrajinských justičních orgánů a ukrajinské armády," uvádí se v prohlášení generální prokuratury.

Faktem zůstává, že ruští vyšetřovatelé nemají žádné pravomoci mimo Rusko, stejně jako pravomoci ukrajinských prokurátorů končí na ruských hranicích.

09:54

Vyšetřovací výbor, ruská obdoba amerického FBI, se od pondělí zabývá údajnou "genocidou ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajiny. Důvodem jsou údajné nálezy masových hrobů, které v posledních dnech hlásí separatisté.

Moskva připisuje ukrajinskému vedení vinu za smrt nejméně 2500 lidí.

09:50

Maďarsko zastavilo reverzní dodávky zemního plynu na Ukrajinu, neboť opak by prý byl na úkor jeho energetické bezpečnosti.

"Ukrajinci se na nás mohou spolehnout..., ale nemůžeme pomáhat ostatním, pokud by to znamenalo, že se vzdáme vlastní energetické bezpečnosti," prohlásil premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
09:47

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Ačkoliv na Ukrajině již přes tři týdny oficiálně panuje příměří, mrtvých přibývá. Jen v Doněcké oblasti kvůli porušování klidu zbraní zemřelo přes 50 lidí. Proruští separatisté se podle Kyjeva zaměřují především na letiště v Doněcku.

Je samotné ale podle dostupných zpráv trápí mimo jiné potíže nejen s nedostatkem pohonných hmot, ale i financí.

09:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 9. 2014 19:45
 

Právě se děje

Další zprávy