Živě: Ukrajinský parlament zrušil neutralitu, cílem je NATO

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinský voják na východě země.
Ukrajinský voják na východě země. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinský parlament schválil zrušení neutrality země a deklaroval, že oficiálním cílem je vstup do NATO.

Neutrální status Ukrajina přijala po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Stanovoval, že země se nezapojí do žádného vojenského bloku ani na straně Ruska, ani na straně Západu.

Stalo se tak den před dalším kolem mírových rozhovorů, které se má uskutečnit v Minsku.

Ruští zákonodárci pro změnu chtějí formálně utnout výtky, že anektovali poloostrov Krym. Chystají zákon, který po 60 letech označí rozhodnutí tehdejšího politbyra a Nejvyššího sovětu o darování Ukrajině za nezákonné.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:30

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz dnes oznámila, že zaslala na účet ruského koncernu Gazprom 1,65 miliardy dolarů (téměř 38 miliard Kč) jako druhou splátku za dříve uskutečněné a dosud nezaplacené dodávky ruského zemního plynu. Splacení dluhu bylo podmínkou pro obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu v zimním období.

Ruská agentura TASS připomněla, že Naftogaz tímto způsobem a v souladu s bruselskými dohodami mezi oběma společnostmi ve dvou splátkách zaplatil účty za 11,5 miliardy metrů krychlových plynu, dodaných Gazpromem v období listopad až prosinec 2013 a duben až červen 2014. První splátku ve výši 1,45 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun podle tehdejšího kurzu) Naftogaz zaslal Gazpromu 4. listopadu.

21:20

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová už odmítla pozvání ruského vedení, aby se příští rok v květnu zúčastnila v Moskvě oslav 70. výročí vítězství v druhé světové válce. Oznámila to dnes agentura Interfax.

Grybauskaitéová minulý měsíc v rozhlasovém rozhovoru označila Rusko za "teroristický stát", který se dopouští otevřené agrese proti Ukrajině, a vyzvala k politické i vojenské pomoci Kyjevu, aby se ruská agrese nerozšířila dále do Evropy. Vzápětí přislíbila Kyjevu dodávky zbraní a pomoc při výcviku vojáků.

Dalia Grybauskaitéová
Dalia Grybauskaitéová | Foto: Reuters
16:06

Zájem o spolupráci s EAHU projevují mnohé země, pokračoval Putin a jmenoval Vietnam, Turecko, Indii a Izrael.

Zónu volného obchodu, která je základem hospodářských styků členských států EAHU, hodlá Rusko vytvořit i se středoasijským Uzbekistánem.

16:02

I jiným státům bývalého Sovětského svazu jsou dveře do nového integračního seskupení otevřeny, řekl Putin. Veškeré problémy stojící v cestě novému hospodářskému svazku byly podle šéfa Kremlu kompromisně vyřešeny.

Formální začátek existence EAHU je zároveň vstupem do vyšších etap integrace, předpověděl ruský prezident.

15:50

Projekt euroasijské integrace je otevřen pro kterýkoli stát na východ i západ od Ruska. Na vrcholné schůzce států Euroasijské hospodářské unie (EAHU) v Moskvě to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Zakládajícími členy EAHU, která formálně vznikne 1. ledna příštího roku, jsou kromě Ruska Kazachstán a Bělorusko, v nedávné době se přihlásily i Arménie a Kyrgyzstán.

Foto: Youtube
15:29

Rusové, kteří mají peníze a možnosti, se snaží přesídlit ze země, kterou zasáhla ekonomická krize a které analytici na příští rok věští většinou velké problémy.

Oblíbenou destinací ruských boháčů je už řadu let Velká Británie a letošní trend to jen potvrzuje.

Více čtěte zde.

Mrakodrap Střep se stal další dominantou Londýna, která bude přitahovat turisty.
Mrakodrap Střep se stal další dominantou Londýna, která bude přitahovat turisty. | Foto: The Shard
14:50

Minsk i Kyjev dnes potvrdily středu jako termín nové schůzky kontaktní skupiny o urovnání situace na východě Ukrajiny, podle povstalců ale žádný dokument k podpisu připraven není.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prohlásil, že jedno zasedání možná nebude stačit a k další schůzce v běloruské metropoli Minsku se zástupci Kyjeva, Moskvy a povstalců spolu s evropskými prostředníky sejdou znovu v pátek.

Foto: Reuters
14:48

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil zrušení ukrajinské neutrality za nový krok ke zvýšení napětí ve vztazích s Moskvou. "Je to kontraproduktivní, jen to zesiluje konfrontaci," řekl novinářům v Moskvě.

"Vytváří se iluze, že přijetím podobných zákonů lze vyřešit hlubokou vnitropolitickou krizi na Ukrajině," řekl ministr. Daleko rozumnější by podle něj byl dialog Kyjeva s povstalci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
12:40

Verze o ukrajinském podílu na zničení malajsijského letu MH17, na jehož palubě zemřelo v půli července 298 lidí, není nová.

V ruských médiích se už dřív objevila řada podobných svědectví i údajných satelitních snímků, které měly ukrajinskou vinu potvrzovat. Některé z údajných důkazů byly později označeny za podvrh.

Velká většina odborníků se přiklání k názoru, že boeing sestřelili povstalci raketou země-vzduch. Byla s největší pravděpodobností odpálena z území, které tehdy vzbouřenci kontrolovali. Jasné důkazy o příčině neštěstí ale stále neexistují.

12:38

Ruský bulvární list Komsomolskaja pravda přišel s informací, že jistý Ukrajinec potvrzuje sestřelení letadla ukrajinským bitevníkem. V den neštěstí prý pobýval nedaleko mezinárodního letiště u východoukrajinského Dněpropetrovsku a přihlížel startu i následnému přistání ukrajinského bojového letounu Su-25.

Hodinu před katastrofou prý z letiště startovaly hned tři bitevníky Su-25, z nichž jeden byl vyzbrojen raketou vzduch-vzduch. Dotyčné letadlo se po splnění úkolu vrátilo bez rakety.

Pilot osudného stroje, jmenoval se údajně Vološyn, byl prý velmi vystrašen. Když vystoupil z letadla, prohlásil, že "to nebylo ono". Stroj se prý ocitl v nevhodnou dobu na nevhodném místě.

12:20

Obavy z budoucnosti má další soused Ruska, který už je v NATO. Estonsko. Více v reportáži Aktuálně.cz: Malému sousedovi Ruska se vrací zlý sen.

Estonsko, mapa
Estonsko, mapa | Foto: Aktuálně.cz
12:17

Ruská negativní reakce na zrušení neutrálního statusu Ukrajiny na sebe nenechala dlouho čekat. "Je to nepřátelský krok vůči nám. Povede to k problematičtějším vzájemným vztahům,"“ prohlásil vyslanec Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Andej Kelin.

12:01

"Konečně, chyba byla napravena. 303 hlasů pro opuštění ukrajinského statusu neutrality. Sláva Ukrajině!" napsal na Twitteru prezident Petro Porošenko.

11:30

Pro zrušení neutrality hlasovalo 330 ze 421 poslanců ukrajinského parlamentu.

11:28

Schválený návrh zcela jistě vyvolá velkou nevoli Ruska. Kreml považuje členství Ukrajiny v NATO za jednu z největších hrozeb pro bezpečnost Ruska a Vladimir Putin dlouhodobě požaduje, aby se Severoatlantická aliance nerozšiřovala dál podél ruských hranic.

11:26

Ukrajinský parlament schválil zrušení neutrality země. Deklaroval, že oficiálním cílem je vstup do Severoatlantické aliance (NATO).

Neutrální status Ukrajina přijala po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Stanovoval, že země se nezapojí do žádného vojenského bloku ani na straně Ruska, ani na straně Západu.

Mimořádná schůze ukrajinského parlamentu začala minutou ticha za oběti nepokojů. (28. ledna 2014)
Mimořádná schůze ukrajinského parlamentu začala minutou ticha za oběti nepokojů. (28. ledna 2014) | Foto: Reuters
11:23

Rusko doposud v rámci pomoci poslalo na východ Ukrajiny dva miliony tun nákladu. Oznámil to místopředseda Rady federace Jurij Vorobjov. Podle něj Moskva rovněž poskytla Mezinárodnímu výboru Červeného kříže milion dolarů, který poslouží obyvatelům Donbasu.

V Rostovské oblasti podle něj momentálně pobývá 38 658 ukrajinských uprchlíků, včetně 11 500 dětí.

10:54

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je v Moskvě v nemilosti kvůli své nedávné návštěvě Kyjeva, vyplývá z informací ruských médií.

Řada poslanců po Lukašenkově víkendové schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem označila běloruského vůdce za zrádce, plánované úterní setkání s ním údajně dokonce zrušil prezident Vladimir Putin.

Lukašenko navštívil Kyjev v neděli a během návštěvy opakovaně zdůrazňoval zájem na "maximálně intenzívním" rozvoji obchodních, politických, hospodářských a vojenských vztahů s Ukrajinou, která je v tvrdém konfliktu s Moskvou. Bělorusko má podle prezidenta zájem na tom, aby "všechno na Ukrajině bylo dobré". Pokud Kyjev v nynější obtížné situaci o cokoli Bělorusko požádá, "týž den to bude splněno," řekl Lukašenko.

Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994.
Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994. | Foto: Reuters
10:13

Situace na území "protiteroristické operace" zůstává kritická. Pozice ukrajinské armády zůstávají terčem ostřelování, informoval generální štáb.

Od devátého prosince, kdy začalo platit druhé příměří, se ale počet útoků snížil na minimum. Během uplynulých 24 hodin Kyjev zaznamenal 18 incidentů.

09:39

Ukrajinští poslanci by měli dostat na stůl návrh úsporného rozpočtu na příští rok. Země se potýká s vážnými finančními problémy a podle odhadů bude v nejbližších týdnech potřebovat pomoc ve výši až 15 miliard dolarů.

09:31

Rusko Krym anektovalo v březnu, za což sklidilo kritiku i sankce Západu. Moskva se brání tím, že rozhodně nešlo o zábor, protože Krym byl vždy ruský a o jeho připojení se rozhodlo v referendu.

09:28

Ruští zákonodárci chtějí prohlásit převod poloostrova Krym Ukrajině za nezákonný, a to 60 let po rozhodnutí tehdejšího politbyra Nejvyššího sovětu. S návrhem přišla Valentina Matvijenková, předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

"Připravujeme návrh zákona, podle něhož bude převod Krymu Ukrajině považován za protiprávní," vysvětlila podle listu Vedomosti.

Podle jejího kolegy Igora Morozova se o "darování" nerozhodovalo v referendu, což odporovalo tehdejší sovětské ústavě. "Je třeba se vrátit do té doby, aby bylo vše v souladu s mezinárodním právem, a obnovit historickou spravedlnost."

09:16

Jeden z ukrajinských předáků Oleksandr Turčynov popřel, že by Kyjev připustil společné hlídkování ukrajinských a ruských vojáků na linii mezi znepřátelenými stranami v Donbasu na východě Ukrajiny.

O této možnosti minulý týden informovala některá média s odvoláním na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

09:05

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělní telefonické konferenci s představiteli Ukrajiny, Německa a Francie Petrem Porošenkem, Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem domluvil na tom, že mírová jednání v Minsku budou pokračovat tento týden, a to ve středu a v pátek.

V běloruské metropoli se má sejít tzv. kontaktní skupina, skládající se ze zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE. Dřívějších rozhovorů v Minsku, při kterých bylo dohodnuto příměří na východě Ukrajiny, se zúčastnili rovněž předáci proruských separatistů.

09:02

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Ukrajině hrozí státní bankrot a potřebuje rychlou pomoc, avizoval už o víkendu prezident Petro Porošenko. Předseda Evropské rady Donald Tusk do Kyjeva vzkázal, že Evropská unie by mohla pomoci ještě letos.

Proruští povstalci se během víkendu částečně stáhli z fronty, oznámil ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk. Podle něj se z "linie dotyku s ukrajinskými jednotkami" stáhli hlavně příslušníci ruské armády a ruští dobrovolníci.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 12. 2014 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy