Jaceňuk vede, Porošenko druhý. Ukrajina míří do Evropy

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Tabule s průběžnými výsledky v sídle Centrální volební komise.
Tabule s průběžnými výsledky v sídle Centrální volební komise. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Průběžné součty odevzdaných volebních lístků v pondělí na Ukrajině zamíchaly pořadím na prvních dvou místech, silně proevropské směřování budoucí sněmovny ale potvrdily.

Prezidentský Blok Petra Porošenka je po sečtení téměř dvou třetin hlasů těsně druhý, přestože strana jasně dominovala předvolebním průzkumům. Na čele seznamu vítězů se usadil premiér a prezidentův spojenec Arsenij Jaceňuk se svou Lidovou frontou. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byly nedělní volby demokratické, výsledky uznává i Moskva.

Podle zprávy ústřední volební komise je nadále třetí strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového s 11,1 procenta hlasů následovaná proruským Opozičním blokem (9,9), populistickou Radikální stranou (7,4) a stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (5,7). Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny.

Výsledky nedělních voleb dnes přivítal americký prezident Barack Obama. Hlasování označil za úspěšné a ocenil, že se podařilo mobilizovat miliony voličů bez ohledu na boje na východě země. Obama odsoudil Rusko, které okupací Krymu a podněcováním východoukrajinských separatistů znemožnilo pořádání voleb na celém ukrajinském území.

Pondělní dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:45

Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka zůstává i po sečtení 78,4 procent volebních lístků na prvním místě v seznamu vítězů nedělních parlamentních voleb. Strana získala zatím 21,93 procenta hlasů, favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka má o necelé čtyři desetiny procenta méně (21,56 procenta). Sečteny byly už výsledky na ukrajinských konzulátech v zahraničí. Podle zprávy ústřední volební komise je nadále třetí strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového s 11,07 procenta hlasů následovaná proruským Opozičním blokem (9,57), populistickou Radikální stranou (7,41) a stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (5,68). Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny, jsou mezi nimi i nacionalisté ze strany Svoboda se 4,72 procenty, uvedla ukrajinská agentura Unian.

Foto: Reuters
19:30

Výhrady k průběhu kampaně i samotných voleb má zato Moskva. "Ponecháváme stranou mnohé machinace, které se objevily během přípravy k volbám, nátlak na celou řadu kandidátů nebo snahy odstranit od voleb jisté politické síly," řekl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ukrajinský národ se ale vyslovil a Moskva považuje volby za platné, dodal.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
19:00

Také pozorovatelé OBSE považují nedělní ukrajinské volby za demokratické a svobodné. Koordinátor OBSE pro ukrajinské volby Kent Harstedt soudí, že pro budoucí vývoj Ukrajiny bude mít hlasování rozhodující význam. Hlasování podle evropských kontrolorů nabídlo voličům skutečnou volbu a proběhlo v souladu s demokratickými normami.

Foto: Reuters
18:30

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky výsledky voleb umožňují vznik silné vlády, stabilizaci země i její další demokratický vývoj. Jsou i signálem Rusku, aby s budoucím ukrajinským kabinetem jednalo a hledalo řešení sporů diplomatickou cestou. "Česká vláda je přesvědčena o tom, že výsledky voleb umožňují vytvoření silné, legitimní vlády na Ukrajině, umožňují politickou stabilizaci Ukrajiny a umožňují také demokratický vývoj této země," uvedl český premiér.

Foto: Vojtěch Marek
18:00

 Výsledky nedělních ukrajinských voleb dnes přivítal americký prezident Barack Obama. Hlasování označil za úspěšné a ocenil, že se podařilo mobilizovat miliony voličů bez ohledu na boje na východě země. Obama odsoudil Rusko, které okupací Krymu a podněcováním východoukrajinských separatistů znemožnilo pořádání voleb na celém ukrajinském území.

17:16

V Chersonské oblasti, která sousedí s anektovaným Krymem, zvítězil Blok Petra Porošenka. Ve východních oblastech prezidentova strana vyhrála také v Mykolajivské a Oděské oblasti. V pěti oblastech zvítězil Opoziční blok reprezentující kritiky Majdanu, Porošenka a evropské integrace. V oblasti Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Doněcké a Luhanské (části posledních dvou jmenovaných oblastí kontrolují povstalci).

Foto: Aktuálně.cz
17:11

Profily hlavních ukrajinských stran najdete zde v přehledné grafice Aktuálně.cz: Válka, nebo mír? Přehled stran, které určí osud Ukrajiny.

17:05

Sčítání probíhá nečekaně pomalu, dosud je sečteno šedesát procent odevzdaných volebních lístků. Stále těsně vede Lidová fronta premiéra Jaceňuka s 21,6 procenta, druhý Blok Petra Porošenka má o dvě desetiny procenta méně. Do parlamentu by se ještě měla dostat strana Svépomoc (zatím 11,2 procenta), Opoziční blok (10 procent), Radikální strana (7,4 procenta) a Vlast Julije Tymošenkové (5,7 procenta).

17:00

Soud v Moskvě dnes prodloužil až do poloviny února příštího roku vazbu ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové, obviněné v Rusku z podílu na vraždě ruských novinářů na Ukrajině. Soudci na uzavřeném zasedání zdůvodnili své rozhodnutí závažností obvinění a obavou, že Ukrajinka by po propuštění mohla uprchnout. Savčenková se dnes ve vazbě dozvěděla, že má velkou šanci získat ukrajinský poslanecký mandát.

 

Savčenková byla v Rusku zatčena letos v létě proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin. Do Ruska se podle žaloby dostala jako uprchlice.

 

Podle Kyjeva byla ale Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Absolventka vysoké vojenské školy a účastnice mise v Iráku podle advokátů neměla žádný důvod vyhledávat útočiště právě v Rusku, které na východě Ukrajiny podněcovalo ozbrojený boj proti její vlasti.

 

Savčenková se, byť v nepřítomnosti, aktivně zapojila do ukrajinských parlamentních voleb. Strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové ji zařadila na první místo své kandidátky. Tymošenková, sama bývalá vězeňkyně proruského ukrajinského režimu, tak vyjádřila solidaritu s letkyní, která je na Ukrajině považována za národního hrdinu.

 

Vlast sice propadla a skončí ve volbách až na šestém místě, ale pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu zřejmě překročí, takže Savčenková má šanci získat poslanecký mandát.

Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: InfoResist.org
16:15

Polská armáda se chystá přesunout tisíce vojáků i značnou část výzbroje a zařízení od západních hranic země na východ. Agentuře AP to dnes řekl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak.


Rozmístění jednotek v západní části země je podle ministra pozůstatek období "studené války". Krize na Ukrajině přitom vyžaduje jejich přítomnost na východě.


"Geopolitická situace se změnila, máme tu největší bezpečnostní krizi od studené války a musíme z toho vyvodit závěry," zdůraznil podle AP Siemoniak.

Foto: Aktuálně.cz
15:39

Do Kyjeva už dorazily výsledky z volebních místností v zahraničí včetně Prahy a Brna. V České republice podle volební komise hlasování velký zájem voličů nevyvolalo, vhodit lístek do urny přišlo něco přes 2000 lidí. 28 procent z nich podpořilo Lidovou frontu, 21 procent Svépomoc a 20 procent Blok Petra Porošenka.

13.57

V okolí Mariupolu se odehrávají těžké boje mezi povstalci a ukrajinskými vojáky. Podle svědků jsou v akci na obou stranách tanky.

Ukrajinská armáda utahuje smyčku kolem milionového Doněcku.
Ukrajinská armáda utahuje smyčku kolem milionového Doněcku. | Foto: Reuters
13:56

Vedení mise volebních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v oficiálním prohlášení označilo nedělní volby za regulérní a demokratické. Jak hlasování, tak sčítání byly podle mise OBSE transparentní. Voleb se účastnilo více než 900 pozorovatelů ze 43 zemí.

12:43

Průběžné výsledky po sečtení 46 procent odevzdaných hlasů: Lidová fronta 21,64 %, Blok Petra Porošenka 21,47 %, Svépomoc 11 %, Opoziční blok 9,7 %, Radikální strana 7,4 procenta, Vlast 5,7 procenta.

 

Sčítání hlasů v Kyjevě.
Sčítání hlasů v Kyjevě. | Foto: Reuters
12:20

Co "obyčejní" Ukrajinci očekávají od voleb a jak poslední měsíce změnily jejich životy? Aktuálně.cz hovořilo s překladatelkou do češtiny Taťjanou Okopnou z Kyjeva. Více v článku Ukrajinci se zlobí: Politici v době války utrácejí za kampaň.

12:06

Ačkoliv kompletní výsledky voleb ještě nejsou známy, v Kyjevě začaly rozhovory o vládní koalici. Novinářům to sdělil Jurij Lucenko, člen vedení Bloku Petra Porošenka. Kromě této prezidentské strany se podle něj jednání účastní zástupci Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka (na snímku).

 

Podle průběžných volebních výsledků právě tyto dvě strany soupeří o vítězství v nedělních volbách. Po sečtení 45 procent volebních lístků ústřední volební komise oznámila, že Porošenkův blok má 21,5 procenta hlasů a Jaceňukova Lidová fronta o jednu desetinu více.

 

Lucenko novinářům řekl, že koaliční rozhovory odstartovala schůzka Porošenka s Jaceňukem. K jednání o budoucí koalici mohou být později přizvány i další proevropské parlamentní strany.

 

Vyloučil spolupráci s Opozičním blokem a populistickou Radikální stranou Oleha Ljaška.

Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru.
Premiér Arsenij Jaceňuk v obrněném transportéru. | Foto: Reuters
12:00

Za jedno z největších překvapení ukrajinských parlamentních voleb považují kyjevští politologové robustní výsledek politické formace Svépomoc, v jejímž čele stojí lvovský starosta Andrij Sadovyj. Volební zisk Svépomoci se pohybuje kolem jedenácti procent.

 

Podle ukrajinských i ruských politologů je silný výsledek Svépomoci projevem zájmu ukrajinských voličů o neokoukané tváře bez vazeb na oligarchy a politické exponenty minulých režimů. Strana se profiluje jako moderní politická síla evropského typu. Na její kandidátce se ocitli novináři, občanští aktivisté, mladí právníci, počítačoví experti a národohospodáři.

 

Hlavní tváří strany je ale sám šestačtyřicetiletý Sadovyj, přestože v parlamentu nezasedne. Na kandidátce se nechal zařadit až na nevolitelné padesáté místo s tím, že hodlá dál působit v čele lvovské radnice. Ukrajinští novináři tvrdí, že starosta míří výš, hodlá se prý v budoucnu zapojit do boje o prezidentské křeslo.

 

Na druhém místě kandidátky figuruje populární velitel dobrovolnického praporu Donbas z války proti separatistům Semjon Semenčenko.

 

Nápis na poště "Válku oligarchům".
Nápis na poště "Válku oligarchům". | Foto: Jiří Just
11:28

V Dněpropetrovské oblasti na ruskojazyčném východě Ukrajiny vítězí Opoziční blok s 25 procenty, Blok Petra Porošenka je druhý s 19 procenty. Z ruskojazyčných oblastí zřejmě Porošenko zvítězí v Oděské a Mykolajivské oblasti.

11:03

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák uvítal výsledky ukrajinských voleb jako krok správným směrem, ale vyjádřil znepokojení nad nízkou volební účastí. Slovenská vláda patří v EU mezi nejméně proukrajinské kabinety, premiér Robert Fico kritizuje sankce EU vůči Rusku.

 

10:40

Jaký vliv měli a mají v ukrajinské politice takzvaní oligarchové? Přečtěte si článek zpravodaje Aktuálně.cz v Kyjevě Jiřího Justa Ukrajina v moci oligarchů. Vládli před volbami, budou i dál.

10:17

Extrémně pravicový a nacionalistický Pravý sektor se do parlamentu nedostane, ale předseda strany Dmytro Jaroš možná ano. Podle prvních výsledků vede v jednomandátovém obvodě v Dněpropetrovské oblasti. Jaroše separatisté i ruská média označují za symbol údajného „nárůstu fašismu“ na Ukrajině.

 

Ukrajinci volí 450 poslanců kombinací poměrného a většinového systému. V těchto volbách však bude obsazeno jen 425 křesel. Zbytek připadá na Krym a část Donbasu ovládanou separatisty.

Nevypadá to, že by nová vláda chtěla proti Pravému sektoru nějak zakročit, jak požaduje Moskva.
Nevypadá to, že by nová vláda chtěla proti Pravému sektoru nějak zakročit, jak požaduje Moskva. | Foto: Martin Novák
10:02

Jen několik hodin po skončení voleb znějí Doněckem znovu silné exploze. Podle svědků, citovaných agenturou Reuters, zní městem střelba z těžkých zbraní. Příměří, vyhlášené 5. září, ve městě není dodržováno. Bojuje se hlavně kolem doněckého letiště, které má v rukou ukrajinská armáda. Střelba je hlášena také z okolí Mariupolu a z města Volnovacha.

 

Na území ovládaném povstalci se nevolilo. Vedení separatistů chystá na začátek listopadu své vlastní volby.

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
9:55

Lidová fronta Arsenije Jaceňuka má velkou podporu hlavně v západních oblastech Ukrajiny. Porošenkův blok "loví" hlavně v centrálních oblastech, zvítězil ale také například v Zakarpatské oblasti, která mezi světovými válkami patřila Československu. V Kyjevě nečekaně vyhrála strana Svépomoc.

 

Důležitý pro vládu v Kyjevě je výsledek z Oděsy. Podle odhadů tam vyhrál Blok Petra Porošenka. Oděská oblast je převážně ruskojazyčná a tvoří hranici, po kterou by radikální proruští separatisté chtěli na východě Ukrajiny vytvořit svůj stát Novorosija. Pro Porošenka je tam výhra v tomto regionu podstatným úspěchem.

Ukrajinské předvolební billboardy.
Ukrajinské předvolební billboardy. | Foto: Reuters
9:50

Poprvé v dějinách nezávislé Ukrajiny nezasednou v parlamentu komunisté. Dostali jen kolem tří procent hlasů. Uškodila jim ztráta Krymu a části Donbasu, kde měli mnoho voličů.

Stánek Komunistické strany Ukrajiny před Leninovým pomníkem v Doněcku.
Stánek Komunistické strany Ukrajiny před Leninovým pomníkem v Doněcku. | Foto: Martin Novák
9:47

Ruské ministerstvo zahraničí "bere na vědomí konání voleb" a čeká na konečné výsledky. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina, citující náměstka ministra zahraničí Grigorije Karasina.

 

Později ministerstvo v prohlášení uvedlo, že volby mohou být krokem k míru, vyjádřilo ale znepokojení nad „velkým počtem nacionalistů“ v novém parlamentu.

 

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov už včera večer prohlásil, že Ukrajinu čeká chmurná budoucnost. "Ukrajinu nečeká proces integrace, ale úplná ztráta nezávislosti za ty groše, které jí předhodí Spojené státy a Evropská unie,“ řekl Puškov.

Budová Státní dumy v Moskvě. 2.prosince rozhodnou Rusové o obsazení jejích 460 poslaneckých křesel.
Budová Státní dumy v Moskvě. 2.prosince rozhodnou Rusové o obsazení jejích 460 poslaneckých křesel. | Foto: Martin Novák
9:39

Proruští politici sbírali hlasy v minulosti hlavně na Krymu a v Donbasu. Krym ale anektovalo Rusko a část Donbasu ovládají separatisté. Proto bylo už před volbami jasné, že nový parlament bude nejvíce proevropský a prozápadní v historii samostatné Ukrajiny. Naopak proruský směr bude oproti minulosti  oslaben.

9:38

Rozhodně velkým zklamáním jsou výsledky pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou. Její strana Vlast dostala podle odhadů jen 5,6 procenta a jen tak tak překoná pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu. To potvrzuje sestupnou popularitu donedávna vězněné političky. Propadla už v květnových prezidentských volbách. Tymošenková v noci na dnešek řekla, že jí udělala radost většina hlasů pro proevropské strany.

Foto: Reuters

Volební účast těsně překročila dvaapadesát procent oprávněných voličů. V posledních volbách v roce 2012 činila účast osmapadesát procent, před tím v roce 2007 dvaašedesát procent.

 

V ruskojazyčných regionech na jihovýchodě Ukrajiny byla účast podle očekávání nižší. Přibližně o deset procent ve srovnání s Kyjevem nebo západem země.

V některých místech blízko frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přišlo velmi málo lidí nebo tam volební místnosti vůbec nebyly otevřeny.

"Jediná věc, kterou si tady lidé přejí, je mír," řekla reportérovi agentury Reuters sedmapadesátiletá žena, která volila ve městě Volnovacha. Poblíž hranice, za kterou začíná území separatistické "Doněcké lidové republiky". Válka na východě Ukrajiny začala v dubnu. Zemřelo přes 3700 lidí a více než 800 tisíc Ukrajinců opustilo své domovy.

Foto: Aktuálně.cz

Opoziční blok tvoří hlavně politici bývalé Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Jsou víc pro spolupráci s Ruskem, proti vstupu do EU i NATO a kritizují prezidenta Porošenka za válku na východě Ukrajiny. Nepodporují však separatisty. Jsou pro jednotnou, "neutrální" Ukrajinu.

Blok uspěl v těch částech Doněcké a Luhanské oblasti, které kontroluje ukrajinská armáda. Například ve Slavjansku, ze kterého armáda v létě vytlačila separatisty, vyhrál podle odhadů s 36 procenty obdržených hlasů. Porošenkův blok tam získal 25 procent. Opoziční blok navíc zvítězil v Charkovské oblasti.

Potvrdilo se tak, že Ukrajina zůstává politicky rozdělená na více proevropský západ a na východ, který se k evropské integraci staví rezervovaně.

Voliči v kyjevské panelákové čtvrti Oboloň sledují kandidátní listinu ve volební místnosti.
Voliči v kyjevské panelákové čtvrti Oboloň sledují kandidátní listinu ve volební místnosti. | Foto: Jiří Just
9:11

Po sečtení necelé třetiny hlasů vypadá pořadí takto:  Lidová fronta 21,7 procenta, Blok Petra Porošenka 21,6 procenta, Svépomoc 10,8 procenta, Opoziční blok 9,6 procenta, Radikální strana 7,5 procenta, Vlast 5,8 procenta. Do parlamentu by se tak dostalo šest stran.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2014 23:49
 

Právě se děje

Další zprávy