Živě: Převrat mohl být zinscenovaný, tvrdí duchovní, kterého Erdogan viní z puče

Živě
Dramatický apel prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, tanky v ulicích, obsazená média. Turecko zažilo dramatickou noc z pátku na sobotu, během níž se část armády pokusila o státní převrat. Co se v zemi, která je klíčová například pro boj s terorismem, děje? Jaké to bude mít důsledky? Vše důležité najdete v naší online reportáži.
Islámský duchovní Fethullah Gülen ve své rezidenci v Saylorsburgu
Islámský duchovní Fethullah Gülen ve své rezidenci v Saylorsburgu | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zrekapitulujme si sobotní dění v Turecku:

- Poté, co byli pučisté poraženi, se situace v zemi uklidňuje. Po nepovedeném převratu zůstalo podle poslední bilance 265 mrtvých, z toho víc než stovka vojáků.

- Bylo zatčeno několik generálů i soudců tamního nejvyššího správního soudu. Téměř tři tisíce soudců byly odvolány z funkce.

- Turecký prezident Erdogan nařkl z osnování puče duchovního Fethullaha Gülena žijícího v USA. Ten to odmítl, pokus o puč odsoudil a naopak se nechal slyšet, že existuje možnost, že celou akci právě Erdogan zinscenoval.

- Rada bezpečnosti OSN se pokusila vydat stanovisko odsuzující násilí v Turecku, ale návrh z pera Spojených států podle nejmenovaných diplomatů zablokoval Egypt.

- V Turecku byla obnovena civilní letecká doprava. Funguje i mezi Prahou a Istanbulem. Zatímco ráno a odpoledne byly spoje zrušeny, večerní spoj už v obou směrech letěl podle plánu.

- České ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům, aby cestovali do Istanbulu a Ankary. Mají se vyhnout i jihovýchodu země. I v ostatních regionech ale mají lidé dbát zvýšené ostražitosti, ačkoli podle ministra Lubomíra Zaorálka je situace v přímořských regionech klidná.

23:14

Úřad tureckého prezidenta potvrdil, že počet obětí pokusu o vojenský převrat je celkově 265. Uvedla to BBC. O život přišlo 161 civilistů, z nichž 20 bylo do puče zapojeno. Zahynulo rovněž 104 účastníků převratu, zejména z řad vojáků. Tato čísla agentuře Reuters potvrdil i nejmenovaný turecký zdroj.

21:55

Co je hnutí duchovního a kazatele Fethullaha Gülena a proč se ho Erdogan obává, vysvětluje v blogu Tomáš Laně.

21:45

"Existuje možnost, že to mohl být zinscenovaný převrat (Erdoganovou stranou AKP), jehož cílem bylo moci vznášet další obvinění (vůči mým stoupencům a armádě)," uvedl rozhovoru s novináři včetně zástupců deníku The Financial Times Fethullah Gülen. Toho dříve turecký prezident označil za strůjce nepovedeného převratu "Nemyslím si, že svět bere obvinění učiněné Erdoganem proti mé osobě vážně," dodal.

21:23

Rada bezpečnosti OSN nedokázala odsoudit násilnosti a nepokoje v Turecku. Egypt se podle nejmenovaných diplomatů postavil proti vyjádření, které vybízelo všechny strany k respektování "demokraticky zvolené vlády" v Turecku, napsala agentura Reuters.

Návrh prohlášení z pera Spojených států vyjadřoval vážné znepokojení ze situace v Turecku a vybízel zúčastněné strany, aby projevily zdrženlivost a vyvarovaly se násilí a krveprolití. Rovněž vybízel k bezodkladnému ukončení krize a návratu vlády práva.

20:32

V Ankaře se opět demonstruje.

20:16

Fethullah Gülen jakákoliv obvinění z podílu na přípravě puče odmítl. Ze svého amerického exilu vzkázal, že nikdy nepovažoval vojenskou intervenci za správné řešení. Demokracie podle něj nemůže být dosaženo tímto způsobem.

19:48

Prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval šéfa Bílého domu Baracka Obamu, aby zatkl duchovního Fethullaha Gülena, případně ho deportoval do Turecka, kde by měl čelit obvinění souvisejících s pučem.

19:21

Turecký ministr spravedlnosti uvedl, že vyšetřování v souvislosti s převratem probíhá ve všech 81 provinciích. "Zadržení se většinou uskutečnila v Ankaře a Istanbulu, ale došlo k nim i na dalších místech," řekl Bekir Bozdag.

19:12

Americká armáda pozastavila lety ze základny Incirlik na jihu Turecka. Důvodem je rozhodnutí turecké vlády uzavřít svůj vzdušný prostor pro armádní letouny.

Z Incirliku startují letouny USA nad Sýrii a Irák, kde bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát.

18:58

Generálové nejsou jediní, kdo putují za mříže. Zadrženo bylo deset členů Státní rady, což je tamní obdoba Nejvyššího správního soudu. Úřady pátrají po 140 zaměstnancích kasačního soudu, obdoby ústavního soudu. Podle médií byl zadržen i vysoce postavený soudce ústavního soudu Alparslan Altan.

Altan je jedním ze 17 soudců ústavního soudu a zastává rovněž funkci místopředsedy tohoto soudu. Údajně byl napojen na teroristickou organizaci vedenou duchovním Fethullahem Gülenem, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o puč. Gülen se ale od toho distancoval.

18:53

Turecké úřady zatkly i generála Erdala Öztürka, velitele třetí armády.

18:48

Turecku v souvislosti s nezdařeným pokusem o vojenský převrat zadrželi vysoce postaveného generála Adema Hudutiho. Jde o velitele části pozemních jednotek, které mají svou základnu ve východoanatolijském městě Malatya a chrání hranice se Sýrií, Irákem a Íránem. Informovala o tom tisková agentura Anadolu.

18:31

Podle prezidentské kanceláře si pokus o vojenský převrat vyžádal celkem 265 životů. Zemřelo 161 civilistů a 104 vojáků.

18:23

V ulicích tureckých měst se slaví.

18:20

Turecký premiér Yildirim a prezident Erdogan obviňují z neúspěšného puče náboženského vůdce Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu. Gulen podle nich vytvářel “paralelní struktury” mezi soudy, médii i armádou.

Gulen jejich nařčení kategoricky odmítnul. “Vláda by měla být získána skrze svobodné a spravedlivé volby, ne pomocí síly,” sdělil ve svém prohlášení.

18:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vojenský puč byla poslední možnost, jak zvrátit, aby se Turecko nestalo Erdoganovou zemí diktátorského typu, domnívá se novinářka Tereza Engelová. Někteří Turci prý mluví o tom, že za pučem může stát sám Erdogan. Je jí hrozně líto, kam Turecko směřuje a myslí si, že země letos není pro turistiku vhodná, není tam podle ní bohužel bezpečno.

Engelová: Turecko směřuje k diktatuře, turisté se musejí obávat o svoji bezpečnost

Engelová
23:06
Vojenský puč byla poslední možnost, jak zvrátit trend, aby se Turecko nestalo Erdoganovou zemí diktátorského typu, říká novinářka Tereza Engelová. | Video: Daniela Drtinová
17:57

Organizátoři pátečního převratu nejsou podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima vojáky, ale jde o teroristy, kteří zaútočili na parlament. Puč ve společném prohlášení na mimořádném zasedání parlamentu odsoudily všechny čtyři hlavní politické strany v zemi, uvedla agentura Reuters.

17:52

Osm vojáků, kteří přistáli v helikoptéře v Řecku a požádali o azyl, bude navráceno zpět do Turecka. Na svém twitteru o tom informoval turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

17:19

Ministr zahraničí na Twitteru.

17:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V Istanbulu ani v Ankaře neprobíhá žádná občanská válka, jak se může jevit z nočních záběrů, situace se ale může změnit, říká Martin Maryška, předseda spolku Češi a Slováci v Istanbulu. V rozhovoru pro DVTV přiznal, že se ve městě se cítí bezpečně a rozhodně neuvažuje, že by kvůli pokusu o vojenský puč odjel Turecko opustil.

16:57

Někteří ze zadržených vojáků nevěděli, že se účastní vojenského puče. Jejich velitele jim prý řekli, že se jedná o vojenské cvičení. Alespoň to sdělili někteří zadržení příslušníci armády vyšetřovatelům. Vojáci pak údajně pochopili, že jsou součástí puče až ve chvíli, když viděli civilisty, jak šplhají na tanky. O situaci informoval turecký deník Hürriyet.

Na Bosporském mostě v Istanbulu se skupina vojáků vzdala policii.
Na Bosporském mostě v Istanbulu se skupina vojáků vzdala policii. | Foto: Reuters
16:33

Podívejte se na video z obsazení budovy televize CNN Turk.

16:28

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům po nezdařeném vojenském puči v Turecku cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti, řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek po dnešním jednání krizového štábu. Situace v přímořských letoviscích je podle něj sice klidná, ale v zemi je nadále napjatá atmosféra a je třeba sledovat aktuální vývoj událostí.

Pokud by se situace zhoršila, což ale Zaorálek nyní nepovažuje za pravděpodobné, je ministerstvo připraveno poslat do oblasti vojenský speciál. Letadlo je připraveno vyrazit do oblasti do dvou hodin, dodal.

Foto: Jakub Plíhal
16:26

Merkelová pokus o převrat odsoudila a uvedla, že Berlín stojí za těmi, kteří v Turecku brání demokracii a právní stát. "Je tragické, že během tohoto pokusu o převrat zemřelo tolik lidí," řekla kancléřka novinářům v Berlíně. "Krveprolití v Turecku musí hned skončit," uvedla. Jak nicméně rovněž dodala, zacházení s těmi, kdo jsou "zodpovědní za tyto tragické události, by mělo být v souladu s pravidly právního státu".

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
16:14

Při zmařeném vojenském puči v Turecku sehrály významnou roli také moderní způsoby komunikace. Využili jich jak pučisté, tak prezident Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan se krátce po zahájení pokusu o převrat objevil na televizních obrazovkách tureckých domácností v živém vysílání stanice CNN Türk. Prostřednictvím aplikace FaceTime na svém mobilním telefonu zavolala hlava státu přímo do studia. Výzvu k národu pak Erdogan pronesl z displeje chytrého telefony, který směrem do kamer držela zjevně překvapená moderátorka. Mobilní telefon v boji proti pučistům ale hlava státu dnes využila vícekrát. Obyvatelům země poslal Erdogan hromadnou sms zprávu s výzvou, aby se postavili za demokracii a mír. Jako odesílatel zprávy se majitelům telefonů objevil RT ERDOGAN a celým jménem se prezident podepsal i na závěr esemeskové výzvy.

Moderní způsoby komunikace ale zjevně nejsou cizí ani organizátorům zmařeného převratu. Podle státní agentury Anadolu k plánování akce využili komunikační aplikaci WhatsApp.

15:53

Americký prezident Barack Obama svolal na dnešek svůj tým pro národní bezpečnost a zahraniční politiku. Budou jednat o situaci v Turecku.

Americký prezident Barack Obama uctil památku policistů v Dallasu.
Americký prezident Barack Obama uctil památku policistů v Dallasu. | Foto: Reuters
15:43

Letecká společnost Turkish Airlines obnovila lety z mezinárodního letiště v Istanbulu, které je třetím nejvytíženějším na světě.

15:38

Pokus o vojenský puč v Turecku je pro finanční trhy špatnou zprávou. Z krátkodobého hlediska vnáší do tureckého politického dění značnou nejistotu. Dlouhodobě pak bude mít nepříznivý dopad, ať už se pučistické síly podaří neutralizovat, či nikoli. Nepříznivý dopad na světovou ekonomiku by měl být omezený, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

15:12

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády.  Podle agentury Reuters se na tomto postoji ve svém telefonátu shodli americký prezident Barack Obama a šéf jeho diplomacie John Kerry, který v pátek dokončoval návštěvu Moskvy. Kerry uvedl, že svého tureckého kolegu telefonicky ujistil o "absolutní podpoře turecké demokraticky zvolené civilní vlády a demokratických institucí."

Foto: Reuters
15:01

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové by měli čeští občané zvážit cestu do Turecka.

"Nedoporučuji, aby naši turisté v těchto dnech vyjížděli do Turecka. Je nutné, aby se zde situace nejprve zcela uklidnila a stabilizovala. Bezpečnost je na prvním místě," uvedla Šlechtová.

Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: Aktuálně.cz
14:55

Pod kontrolou vlády už je i budova generálního štábu v Ankaře, v níž policii a vojákům dlouho odolávala skupina účastníků pokusu o převrat. Budovu už dopoledne opustilo asi 200 neozbrojených vojáků, zbylé muže zadržely vládě loajální síly nyní. Policie budovu štábu "důkladně prohledá".

14:52

Vysoká rada soudců a státních zástupců (HYSK), nejvyšší kontrolní a dozorový orgán nad tureckými soudy, odvolal v souvislosti se zmařeným převratem z funkce 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné HYSK, která má mimo jiné vliv na složení části Kasačního soudu či Státní rady, turecké obdoby ústavního a nejvyššího správního soudu. Důvodem propuštění soudců bylo jejich údajné napojení na duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi.

14:41

Za pokusem o vojenský převrat stojí podle tureckých médií dva muži - generál Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidil. Informovala o tom britská BBC. Zmařený pokus o puč, který v pátek večer zahájila část armády, si vyžádal nejméně 161 mrtvch a 1440 zraněných.

Öztürk je bývalým velitelem tureckého letectva, který z armády odešel do důchodu loni v srpnu. Stále byl ale členem Nejvyšší vojenské rady. Druhým údajným pučistou je Metin Iyidil, který sloužil jako velitel výcvikového centra pro pozemní jednotky.

14:21

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Aktuálně.cz řekl, že si je vědom toho, že armáda měla v Turecku vždy velkou moc. "Ale přesto mi přijde neuvěřitelné a šílené, že se v civilizovaném světě a zemi, která toužila po vstupu do EU, a je ještě navíc členem NATO, odehraje věc, jako je ozbrojený armádní puč. To nemá v Evropě co dělat," řekl Babiš.

Foto: Jakub Plíhal
13:46

"Bylo to úplně v klidu, nasedli jsme do autobusu a jeli jsme. Kdyby nám neřekli, co se stalo, nevěděli bychom nic," řekl novinářům na pražském letišti Miroslav Žilinský, který se s dalšími desítkami českých turistů právě vrátil z turecké Antalye. "Akorát před letištěm v Antalyi bylo pár policajtů se samopaly, jinak nic," doplnil turista Jaroslav Neuman. Domorodci podle něj říkali, že je to věc politiků v Istanbulu a Ankaře, a lidí se to netýká. "Velmi bych uvažoval, zda bych cestu do Turecka znovu podnikl. Rizika jsou tam větší než jinde," poznamenal další turista.

13:43 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Profil turecké armády ukazuje, že rozhodně nejde o spolek amatérů.

13:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nejdůležitější je, aby byl v Turecku zachován demokratický režim, shodují se v reakcích čeští politici.

13:32

Turecké námořní úřady znovu otevřely pro lodní dopravu Bosporský průliv. Uzavřen byl z bezpečnostních důvodů právě kvůli pokusu o puč.

12:57

Protesty proti puči zažila v noci na dnešek také některá německá města. Nejvíce lidí, asi 5000, se sešlo na pokojné demonstraci před tureckým konzulátem v Essenu na západě Německa. Další dva tisíce přišly tureckou vládu a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podpořit před velvyslanectví v Berlíně. Stovky až tisíce německých Turků se shromáždily také v Hamburku, Karlsruhe či Stuttgartu. Protestovalo se také v Rakousku.

Německá turecká obec v tiskové zprávě ke zmařenému puči označila vývoj situace v Turecku za "známku demokratické zralosti". "V tureckých dějinách je ojedinělé, že by se podařilo vojenskému převratu zabránit. Dosud byli pučisté vždy úspěšní," uvedl předseda obce Gökay Sofuoglu.

V Německu žijí zhruba tři miliony lidí tureckého původu. Většina z nich jsou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci. Turecká komunita v Rakousku čítá asi 300 000 lidí.

12:46

Fotbalové hvězdy barcelonského klubu, mezi kterými jsou třeba Lionel Messi nebo Andrés Iniesta, zrušily svou cestu do Antalye. Měly tam sehrát dobročinné utkání, které pořádá jejich bývalý spoluhráč Samuel Eto´o.

12:42

V řeckém přístavním městě Alexandrupolis dopoledne přistál turecký vojenský vrtulník s osmi muži na palubě. Pasažéři požádali v Řecku o azyl. Informovalo o tom řecké ministerstvo obrany. Ve vrtulníku typu Blackhawk podle něj cestovalo sedm vojáků a jeden civilista. Přistál na severovýchodě Řecka, posádka byla okamžitě zadržena kvůli ilegálnímu vstupu do země. Ministerstvo upřesnilo, že helikoptéra vyslala nouzový signál v 10:45 místního času a přistála o šest minut později. Turecko už požádalo o jejich vydání.

12:34

Na pražském letišti Václava Havla přistálo dnes po 11:00 letadlo z turecké Antalye s desítkami českých turistů, kteří v tomto přímořském letovisku končili svou dovolenou v době neúspěšného pokusu o vojenský převrat. Jsou v pořádku, na pobřeží i v ulicích tureckých měst byl podle nich klid, žádné krizové či mimořádné situace nezaregistrovali. Novinářům po příletu řekli, že si nevšimli ani vyšších bezpečnostních opatření. Všichni nicméně měli radost, že už jsou doma. Shodli se i na tom, že příště by si cestu do Turecka zřejmě rozmysleli, zaznamenala ohlasy agentura ČTK.

12:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokus o převrat v Turecku tuto zemí na oslabí a destabilizuje. "Tedy i jižní křídlo Aliance," domnívá se bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.

12:26

V pravé poledne poslal do redakcí své aktuální stanovisko k situaci v Turecku premiér Bohuslav Sobotka.

Pokus o svržení turecké vlády vojenskými prostředky, kterého jsme byli dnes v noci svědky, je znepokojující. Změna vlády musí v demokracii probíhat pouze demokratickým způsobem, násilí a zbraně nemají v politice demokratické země své místo. ČR má zájem na stabilitě v Turecku založené na principech demokracie a vlády práva. Turecko je členem NATO a důležitým strategickým partnerem EU. Spolupracujeme v řadě oblastí  vč. boje proti terorismu, řešení situace v Sýrii a migrační krize. Respekt k demokratickým institucím a svobodám je klíčový pro budoucnost Turecka a patří k hodnotám, na kterých je založena i Severoatlantická smlouva. Je důležité, aby demokratické principy, na které se prezident Erdogan a legitimní turecká vláda v posledních hodinách odvolávali, byly v budoucnu naplněny. Svoboda projevu, nezávislost médií, nestranná justice a respektování práv etnických menšin jsou důležité pro stabilitu a rozvoj každé demokratické společnosti.

Foto: Jakub Plíhal
12:12

Erdogan ještě víc utáhne šrouby, ale protizápadní rétoriku zmírní, píše ve svém blogu turkolog, překladatel a bývalý diplomat Tomáš Láně.

12:09

Na krizovou linku českého ministerstva zahraničí volala z dovolené v Turecku stovka turistů. "Většinou se ptali na situaci, jak se vyvíjí, a možnosti odletů," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

12:06

Premiér Yildirim připustil, že puč je "černou skvrnou" na turecké demokracii. Vyzval občany, aby dnes večer zaplnily ulice a náměstí a podpořili vládu.

Podle něj se stále zatýká a pučistům se dostane spravedlnosti, "jakou zaslouží". Uvedl, že turecká ústava nepřipouští trest smrti, ale Turecko prý zváží takové právní změny, aby se takovýto pokus o převrat nemohl opakovat.

12:04

Dosud se uvádělo, že při pokusu o převrat padlo 90 lidí - civilistů, policistů a vojáků na straně vlády. Stejně tak podle dosavadních údajů přišlo o život 104 pučistů.

12:03

Pokus o puč v Turecku si vyžádal 161 mrtvých a 1440 zraněných. Zadrženo bylo 2839 vojáků. Zpřesněné údaje uvedl turecký premiér Binali Yildirim (na obrázku), podle něhož je situace v zemi pod kontrolou. Podle agentury AFP do bilance nejsou zahrnuty oběti mezi pučisty.

Turecký premiér Binali Yildirim řekl médiím, že v Turecku probíhá pokus o převrat.
Turecký premiér Binali Yildirim řekl médiím, že v Turecku probíhá pokus o převrat. | Foto: Reuters
11:36

Podle ministra pro evropské záležitosti Ömer Çelik má turecká vláda situaci pod kontrolou z 90 procent. Pod kontrolou vlády není budova generálního štábu v Ankaře, vojáci v ní ale prý požádali o jednání o kapitulaci.

11:35

Místopředseda vládní strany AKP Mehmet Müezzinoglu vyzval v souvislosti s pokusem o puč k obnovení trestu smrti. Turecký twitter vzápětí ovládl hashtag #idamistiyorum, jímž uživatelé obnovení trestu smrti požadují.

11:32

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20:05 SELČ.

11:21

Pučisté to po nepovedeném pokusu o převrat mají v tureckých ulicích těžké...

11:10

Pokus o vojenský převrat v Turecku podle české opozice ukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varováním pro celou Evropu i Severoatlantickou alianci. "Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory," uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Foto: Bára Sobotková
11:08

Pokusu o státní převrat, který se podle prozatímního šéfa generálního štábu Ümita Dündara podařilo zmařit rychlým zásahem policie, se zúčastnili hlavně členové armádního letectva a četnictva. Velení armády ho od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí, uvedl dočasný velitel armády. Kdokoli zradí svou vlast, neujde trestu, řekl Dündar a slíbil čistku v "paralelních strukturách" armády.

10:44

Příslušná ministerstva i bezpečnostní složky podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) od nočních hodin sledují a vyhodnocují situaci v Turecku a jsou v kontaktu s českými diplomaty v zemi. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Foto: Jiří Koťátko / Economia
10:44

Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou po nočním pokusu o vojenský převrat v zemi v pořádku. Tři pracují na velitelství NATO v Izmiru, jeden na velvyslanectví. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo podle něj situaci monitoruje, kvůli její nepřehlednosti ale považuje komentáře za předčasné. Odpoledne se zástupce resortu zúčastní jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí.

10:39

Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat.

Lidé před Atatürkovým letištěm v Istanbulu
Lidé před Atatürkovým letištěm v Istanbulu | Foto: Reuters
10:35

Dündar také potvrdil smrt 90 dalších lidí, z nichž 47 byli civilisté. Převrat se podle něj podařilo zmařit, bojuje se už pouze o budovu generálního štábu v Ankaře. Už dříve ji opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu.

10:33

Neúspěšný pokus o puč nepřežilo 104 armádních pučistů. Podle agentury Reuters to řekl prozatímní šéf generálního štábu Ümit Dündar.

10:27

Katar a Írán odsoudily pokus o puč v Turecku a podpořily vládu. Ostatní arabské státy v Perském zálivu ještě veřejně pokus o vojenský puč v Turecku nekomentovaly. Násilí musí být odmítnuto, zachována ústavní legitimita Turecka a respektována vůle jeho lidu, uvádí se v prohlášení katarského ministerstva zahraničí, které zveřejnila státní agentura QNA. Vláda v Teheránu vyjádřila podporu "vládě v Ankaře demokraticky zvolené tureckým lidem".

10:19

Ranní i odpolední spoje z Istanbulu do Prahy byly zrušeny. Zrušen byl ranní i odpolední spoj společnosti Turkish Airlines, vyplývá z informací na webu pražského letiště. Letový řád předpokládá, že dnes by mělo na letišti Václava Havla přistát ještě jedno letadlo z Istanbulu, a to ve 18:30. O necelou hodinu později se má vrátit zpět.

Flotila aerolinek Turkish Airlines
Flotila aerolinek Turkish Airlines | Foto: Reuters
10:15

Pro další postup cestovních kanceláří v souvislosti s tureckými dovolenými bude rozhodující odpolední jednání krizového štábu ministerstva zahraničí.

10:10

"Lidé se (po Erdoganově výzvě) vyhrnuli do ulic, spěchali k tankům a obrněným transportérům," řekl stanici BBC italský fotoreportér na volné noze Piero Castellano, žijící v Ankaře. "Byla z toho krvavá lázeň. Bylo to zcela neočekávané. Mezi tureckou armádou a tureckým lidem bylo přitom vždy velmi silné pouto - přinejmenším do dnešní noci. Lidé byli šokováni, když vojáci začali střílet do davu."

09:49

Zahraniční média poukazují po nezdařeném puči na to, že Erdogan situaci v zemi nemá již nějakou dobu plně pod kontrolou. Platí to i o armádě. "Pokus o puč může nastartovat delší období nestability u jednoho z nejdůležitějších spojenců USA. Tím je ohrožen jeden z klíčových cílů úsilí mezinárodního společenství, totiž boj proti Islámskému státu," napsal dnes ve svém komentáři deník The Wall Street Journal.

09:39

Na stranu Erdogana se postavili již krátce po začátku puče nejenom jeho stoupenci, ale také levicová opozice, liberálové a kurdská menšina. Zejména u té to poněkud překvapuje, protože Erdogan práva Kurdů trvale potlačuje. "Jsme za všech okolností a již z principu proti jakékoli formě převratu," napsala na své twitterové stránce kurdská Lidová demokratická strana (HDP). V  nejdůležitějším kurském městě Diyarbakiru demonstrovali Kurdové v noci před tamní pobočkou vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), před níž zpravidla organizují protivládní protesty, na podporu Erdogana.

09:24

Další video z istanbulské noci. Očitý svědek natočil v Istanbulu střelbu na civilisty.

Očitý svědek natočil v Istanbulu střelbu na civilisty. Několik lidí bylo zasaženo

1:00
V Turecku došlo k pokusu o vojenský převrat, během kterého už bylo zabito několik desítek lidí. | Video: Reuters
09:22

Zatčeno bylo 1563 členů armády. Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Původně úřady informovaly o 754 zadržených členech armády. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno. Zhruba 200 neozbrojených vojáků už opustilo také sídlo generálního štábu turecké armády v Ankaře a vzdalo se policii, informovala státní agentura Anadolu. Zda jsou tito vojáci už zahrnuti do bilance celkových více než 1500 zadržených, není zatím jasné.

09:17

Předchozí informace hovořila o nejméně šedesáti mrtvých, mezi nimiž byla údajně většina civilistů. Turecký policejní šéf ráno uvedl, že jeho jednotky zabily také přinejmenším 16 pučistů, s nimiž se policie střetla u jejich velitelství.

09:16

Na devadesát vzrostl počet obětí pokusu části turecké armády o státní převrat. Zraněných je přinejmenším 1154, informovala státní agentura Anadolu.

09:14

Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že prioritou české vlády je postarat se o české občany a zajistit jejich bezpečný návrat domů. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Navzdory tomu odletěla dnes brzy ráno z prahy zhruba stovka lidí do letoviska Antalya. Čechy, kteří v Turecku již jsou, nabádá česká vláda k opatrnosti. Zatím byl zrušen ranní linkový spoj z Istanbulu do Prahy a zpět.

09:04

V Turecku, zejména v jeho přímořských letoviscích, se v tuto chvíli nacházejí stovky Čechů. Jejich situací se bude odpoledne zabývat krizový štáb na ministerstvu zahraničí.

08:59

Video z Istanbulu ukazuje nadšení příznivců prezidenta Erdogana po neúspěšném puči.

V Istanbulu obsadili lidé tank a vyhnali z něj vojáky

2:40
Davy lidí vyšly do istanbulských ulic, aby podpořily prezidenta Erdogana. | Video: Reuters
08:56

Prezident Miloš Zeman považuje za důležité zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Zpráva o snaze části turecké armády převzít moc zastihla Zemana v mongolském Ulánbátaru, kde byl na summitu evropských a asijských zemí ASEM. Dnes brzy ráno pražského času odletěl do Prahy.

Foto: Ludvík Hradilek
08:54

Spoj společností Travel Service a ČSA, který odletěl dnes po 4:30 do letoviska Antalya na Turecké riviéře, byl obsazen více než stovkou lidí, tedy zhruba z poloviny. "Situaci průběžně monitorujeme a vyhodnocujeme, letiště v Antalyi bylo otevřené pro zahraniční lety," řekla ČTK mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková. Připomněla, že je na odpovědnosti každého cestujícího, zda do letadla nastoupí.

Foto: Travel service
08:50

Krátce po půlnoci vyšly do ulic v Damašku a dalších syrských městech, která jsou pod kontrolou vládních sil, stovky jásajících provládních stoupenců a zaznívala silná oslavná střelba do vzduchu. Jeden z obyvatel vládou kontrolované čtvrti Halabu agentuře Reuters řekl, že "Erdoganův pád je oznámením konce krize v Sýrii, vzhledem k tom, že právě on (Erdogan) je jedním z lidí nesoucích hlavní odpovědnost za tuto krizi". Nakonec se ale radovat nemůže, když to vypadá, že vládní jednotky v Turecku puč odvrátily.

08:48

Bedlivě situaci v Turecku sledují v Sýrii. Vláda v Damašku obviňuje tureckého prezidenta Erdogana z rozdmýchávání konfliktu v Sýrii podporou islamistických rebelů bojujících proti Damašku a tím, že umožňuje zahraničním džihádistům pronikat do Sýrie přes turecké hranice. Stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada tak přijali zprávy o nočním pokusu části turecké armády o převrat s nadšením. Podle syrských povstalců by naopak ztráta jejich hlavního regionálního podporovatele znamenala těžkou ránu jejich boji, informovala agentura Reuters.

08:45

"Vláda a řecký lid pozorně sledují vývoj v Turecku a stojí na straně demokracie a ústavního pořádku," uvedl řecký premiér Alexis Tsipras na twitteru. Podporu už ve zprávě vyjádřil Tsipras i svému tureckému protějšku, uvedla mluvčí aténské vlády. Dnes se chce podle ní premiér co nejrychleji spojit i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Řecko jako sousední země a tradiční rival vývoj v Turecku bedlivě sleduje. Ministr obrany Panos Kammenos ještě v noci svolal zasedání generálního štábu.

Foto: Reuters
08:40

Dozvuky noci: policisté museli ochraňovat zadržené pučisty před lynčováním z davu. 

Dav u mostu přes Bospor v Istanbulu chce linčovat zadržené vojáky.
Dav u mostu přes Bospor v Istanbulu chce linčovat zadržené vojáky. | Foto: Reuters
08:10

Prezident Erdogan během noci prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena. Prezident Güllena již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu a podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.

08:09

Duchovní Fetullah Gülen, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi, se od puče v Turecku distancoval. "Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám," uvedl 75letý Gülen v prohlášení. "Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji," dodal.

07:54

Pučisty zajatý náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar je na svobodě. Podle stanice CNN Türk ho osvobodily provládní jednotky ze základny leteckých sil v Akinci. Během noci byl generál Akar nezvěstný a turecký premiér Binali Yildirim jmenoval prozatímním náčelníkem generálního štábu Ümita Dündara. Akar nyní převezme velení vojenských operací proti stoupencům převratu.

07:29

Vypadá to, že puč se části armádních velitelů nepovedl, vládní síly dostávají situaci pod kontrolu. Příznivci tureckého prezidenta Erdogana začínají oslavovat a k tomu patří selfie s obrněným vozem.

Foto: Reuters
07:22

Německo podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu, uvedla kancléřka Angela Merkelová. Prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
07:15

Istanbulské letiště je znovu pod kontrolou vládních sil a čeká na plnou obnovu provozu. Letiště mělo obnovit provoz v 6:00 místního času (5:00 SELČ). Situace ale není zcela jasná.

07:14

Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno.

07:10

A takto to vypadá, když se vojáci vzdávají.

07:06

Podle údajů jednoho z vládních mluvčích drží pučisté několik vrtulníků, ale žádné bojové letouny. Turecké ministertstvo spravedlnosti mezitím zaktualizovalo údaj o počtu zadržených vojáků, kteří se podíleli na puči. Nově jich je 754.

6:45

Tweet Donalda Tuska, šéfa Evropské rady.

6:40

Pučisté se na veřejnost obrátili e-mailem. Skupina v něm oznámila, že budou bojovat proti všem silám, které na ně udeří, píše německý server Spiegel Online.

6:40

Co se leteckého spojení s Českem týče:

Tři linky společnosti Turkish Airlines, které by dnes měly do Istanbulu odletět z Prahy, zatím zrušeny nebyly. První je v letovém řádu naplánována na 09:55. Letadlo by mělo z Istanbulu do Prahy přiletět v 09:00.

Časně ráno z Prahy odletěl spoj společností Travel Service a ČSA do letoviska Antalya na Turecké riviéře. Vrátit do Prahy by se toto letadlo mělo dnes v 11:00. Zrušen byl dnešní večerní spoj společnosti Bora Jet do Antalye, který měl odlet v 18:15.

6:35

Prezident Erdogan uvedl, že společnost Turkish Airlines obnovila své lety.

Flotila aerolinek Turkish Airlines
Flotila aerolinek Turkish Airlines | Foto: Reuters
6:35

Média citují zástupce vlády, podle nějž přišlo o život nejméně 60 lidí.

6:25

Turecký ministr spravedlnosti řekl CNN Türk, že po pokusu o puč bylo zatčeno 366 lidí.

6:20

Premiér Binali Yildirim svolal na sobotu odpoledne mimořádné zasedání všech stran v parlamentu.

6:19

Ještě v sobotu v pět hodin ráno média hlásila, že střety v Ankaře trvají a pučisté se stále brání. Podle zdojů z vlády ale bude akce brzy ukončena.

6:18

Upřesnění k záběrům pořízeným u jednoho z mostů přes Bosporský záliv v Istanbulu, které odvysílala televize CNN Türk: je na nich zhruba 50 vzbouřených vojáků, jak se se zdviženýma rukama vzdávají.

6:17

Pro případ nouze nabízí Černínský palác telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

6:16

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku. Šéf české diplomacie to napsal na Twitteru.

6:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Další záběry z nočního Turecka, tentokrát video.

V ulicích Istanbulu jsou tanky. Město obsadila armáda

0:47
V Turecku probíhá vojenský převrat. Letiště v Istanbulu obsadily tanky. Turecká armáda uzavřela oba mosty přes Bosporský průliv v Istanbulu.
6:05

V sobotu v půl šesté ráno se v televizi objevily záběry, které svědčí o dalším náletu poblíž prezidentského paláce v Ankaře. Je na nich vidět stoupající dým.

Z Istanbulu naopak přišly obrázky, jak se vzdává několik vojáků, kteří předtím uzavřeli most přes Bospor.

6:05

Proti helikoptérám vzbouřenců nasadily turecké vzdušné síly stíhačky. Jeden z vrtulníků se jim podařilo sestřelit.

6:04

Situace v obou tureckých městech má nicméně k "normálu" daleko.

V Istanbulu bylo při přestřelkách zabito šest civilistů a 150 jich utrpělo zranění.

Ankara hlásí nejméně 42 mrtvých, včetně 17 policistů, kteří zahynuli při leteckém útoku na ústředí policejních speciálních sil.

6:04

O tom, že má vláda situaci pod kontrolou, mluvil už v noci turecký premiér Binali Yildirim. Pokus části armády o převrat byl podle něj neúspěšný. Také turecká rozvědka uvedla, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu.

6:04

Při návratu do největšího tureckého města Erdogana vítaly davy lidí. Na letišti k nim promluvil. Řekl, že převzal velení a pučistí neuspějí.

6:04

Prezident Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. V sobotu se vrátil do Istanbulu.

Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování.

Turecký prezident Tayyip Erdogan hovoří v letovisku Marmaris s novináři.
Turecký prezident Tayyip Erdogan hovoří v letovisku Marmaris s novináři. | Foto: Reuters
6:03

Centrem dramatických událostí jsou hlavně Istanbul a Ankara. Z obou měst jsou i v sobotu ráno hlášeny přestřelky a výbuchy. Zasažena byla mimo jiné budova tureckého parlamentu.

6:03

Česká diplomacie doporučuje do Turecka necestovat. Českým občanům, kteří v zemi již jsou, radí nevycházet ven a dbát zvýšené opatrnosti.

6:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hned na úvod připomeňme, proč je Turecko pro Evropu a Západ klíčové: Jde o stát s druhou největší armádou v NATO. Nepostradatelného spojence v boji s terorismem. A zemi, kterou Evropa nutně potřebuje, aby zvládla současnou migrační krizi.

6:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Detaily toho, jak se noční pokus o převrat vyvíjel, čtěte zde:

6:01

Nejprve stručné shrnutí toho, co se stalo: 

Tureckem zmítá pokus o státní převrat. Stojí za ním část armády.

Zahynulo při něm zhruba 50 lidí, většinou civilistů.

Zemřelo také 17 policistů. Dalších 150 osob utrpělo zranění.

Představitelé turecké vlády tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit.

Prezident Recep Tayyip Erdogan označil pokus o převrat za velezradu a oznímil čistku v armádě.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den. Hlásíme se s online přenosem, ve kterém budeme celý den sledovat dramatické události spojené s nočním pokusem o převrat v Turecku.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2016 22:08
 

Právě se děje

Další zprávy