reklama
 
 

Živě: Nejhledanější terorista Evropy se ozval. Spojil se s advokátem z Belgie

   
AKTUALIZOVÁNO 15. 1. 2016
reklama
Sedm mrtvých si vyžádala série teroristických útoků v indonéské Jakartě. Policie oznámila, že jednu z explozí způsobila bomba odpálená sebevražedným atentátníkem v kavárně. K útokům se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS). Terčem atentátů byli podle IS cizinci a indonéské bezpečnostní síly. Turci území radikálů ostřelují po úterním útoku v Istanbulu. Podle Ankary dělostřelectvo zabilo 200 džihádistů. Dění jsme sledovali v online reportáži.

Boj s terorismem ve světě:

reklama
20:20
Francie

V bytě v Saint-Denis loni 18. listopadu zahynuly přinejmenším tři osoby při razii, která byla součástí pátrání po strůjcích atentátů v Paříži z 13. listopadu. Jednou z nich byl údajný hlavní strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, druhou jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová.

Identita třetího muže, který se odpálil, nebyla až do dneška známa. Prokuratura informovala, že Akrouh byl identifikován na základě vzorku DNA odebraného u jeho matky.

20:20
Francie

Pařížská prokuratura dnes oznámila totožnost muže, jenž se odpálil při loňské listopadové razii v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis. Byl to 25letý Belgičan marockého původu Chakib Akrouh.

19:40
Indonésie

Podle posledních informací si kromě sedmi mrtvých vyžádala dnešní série útoků v indonéské metropoli Jakartě více než 20 zraněných. Podle informací, které ČTK poskytlo indonéské velvyslanectví v Praze, bylo zraněno dohromady 19 civilistů, z toho čtyři cizinci - Alžířan, Rakušan, Nizozemec a Němec. Kromě toho prý bylo zraněno pět policistů při úsilí o zadržení teroristů.

16:52
Aktuálně.cz

Připomeňme, že k útokům ve Francii došlo 13. listopadu a vyžádaly si 130 mrtvých a téměř třikrát tolik zraněných.

K teroru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát a provedli ho džihádisté, kteří se narodili v Evropě. Jediným přeživším je podle vyšetřovatelů právě Salah Abdeslam, kterému se ale stále daří unikat.

16:48
Belgie

Salah Abdeslam, uprchlý terorista z Paříže, kontaktoval obhájce Svena Maryho, napsala s odvoláním na nejmenovaný zdroj agentura Belga.

Advokát zvěsti odmítl komentovat, nicméně belgická média připomínají, že Mary už loni v prosinci prohlásil, že by jednoho ze strůjců krveprolití obhajoval, pokud by o to byl požádán.

16:28
Aktuálně.cz

Rok 2016 se může stát nejhorším rokem co do počtu teroristických útoků. Zatím tomu vše nasvědčuje. Začalo to už v prvních minutách letošního ledna, kdy německá policie varovala před atentátem v Mnichově. A pokračovalo každý další den. S výjimkou jednoho jediného, jak zjistilo Aktuálně.cz.

15:38
Indonésie

Indonéská Kompas TV na Twitteru klidní paniku. Uvedla, že v Jakartě nedošlo k výbuchu bomby, ale zřejmě praskla pneumatika kamionu.

15:31
Indonésie

Místní média naznačují, že k dalšímu výbuchu došlo v obchodním centru. Policie nicméně dosud nepotvrdila, že by v Jakartě explodovaly další bomby.

15:23
USA

Velvyslanectví USA v indonéské Jakartě zůstane zavřené i v pátek. Jde o preventivní opatření, které souvisí s ranním útokem v centru města.

15:22
Indonésie

V centru Jakarty bylo slyšet nové výbuchy. S odvoláním na Kompas TV to napsala agentura Reuters.

14:36
Dánsko

Dánská policie ve středu zadržela 15letou dívku, kterou na základě protiteroristického zákona stíhá mimo jiné za držení výbušnin.

Informovala o tom dnes televize TV2 s tím, že dívka je Dánka, která nedávno konvertovala k islámu. Policie podle listu The Local oznámila, že k případu se prozatím nebude vyjadřovat.

14:01
USA

Mezinárodní koalice vedená USA oznámila, že během čtyř náletů zničila poblíž iráckého Mosulu 13 zařízení Islámského státu.

13:48
Turecko

Davutogu dodal, že dělostřelectvo zasáhlo na 500 cílů islamistů. V úderech hodlá Ankara pokračovat zejména z pozemních stanovišť, ale podle potřeby bude používat i svoje vojenské letectvo.

13:45
Turecko

Turecko se po úterním atentátu v Istanbulu, který si vyžádal deset mrtvých mezi německými turisty, pustilo do bombardování pozic Islámského státu. Zabilo při tom 200 "teroristů", řekl dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu.

12:12
Indonésie

Aktuální foto z Jakarty:

Indonéský policista u kavárny zničené výbuchem. Indonéský policista u kavárny zničené výbuchem. | Foto: Reuters
12:01
Indonésie

Mezi útočníky z Jakarty nebyl žádný cizinec, oznámil šéf indonéské policie.

12:00
Indonésie

Podle agentury napojené na islamisty cílily útoky v Jakartě "na cizí státní příslušníky a bezpečnostní síly".

 

11:56
Indonésie

Indonéská policie tvrdí, že při útoku v Jakartě zemřel Kanaďan. Píše to Reuters.

11:54

K útoku se přihlásili islamisté.

11:53

Teroristický útok v Jakartě spáchal Islámský stát. Uvedl to šéf indonéské policie.

11:30
Saúdská Arábie

Al-Káida hrozí Saúdům kvůli nedávné hromadné popravě 47 lidí, včetně osob napojených na extremisty. O sedmiminutové zvukové nahrávce informovala monitorovací služba SITE, která sleduje webové stránky islámských teroristů.

Podle Zavahrího vládne v Saúdské Arábii "shnilý režim", který poškozuje muslimské náboženství. Proto nabádá radikály k novým útokům proti království.

11:28

Šéf mezinárodní teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval k útokům na Saúdskou Arábii. 

11:21
Turecko

Bratr sebevražedného atentátníka z Istanbulu provedl podle vyšetřovatelů před několika měsíci sebevražedný útok v Sýrii proti vojákům Bašára Asada.

11:20
Turecko

Sedm lidí už zadržela turecká policie v souvislosti s úterním sebevražedným útokem v Istanbulu. S odvoláním na tureckého ministra vnitra Efkana Alu to uvedla agentura Reuters.

Při atentátu v historickém centru města zahynuli Němci, Nor a Peruánec. Útočník se podle tureckých úřadů do země dostal jako uprchlík ze Sýrie.

11:08
Indonésie

Aktuální fotografie z Indonésie:

Vojsko v ulicích Jakarty Vojsko v ulicích Jakarty | Foto: Reuters
10:47
10:30

Mezi oběťmi z Jakarty je i Nizozemec. Podle mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí není v tuto chvíli jasné, zda byl zabit, nebo vážně zraněn.

10:26
Aktuálně.cz

K džihádistům z Islámského státu, kteří ovládají notnou část Sýrie a Iráku, se hlásí desítky skupin z celého světa. Více najdete v grafice Aktuálně.cz.

10:24
Indonésie

Z útoků v Jakartě je podezřelá jedna ze skupin napojených na teroristickou organizaci Islámský stát, informovala indonéská policie.

10:20
Německo

V Německu hrozí teroristický útok ve stylu pařížských atentátů z loňského listopadu. S odvoláním na analýzu ministerstva vnitra to dnes napsal německý deník Bild.

Největší bezpečnostní riziko podle analýzy představují lidé, kteří se zapojili do bojů v Sýrii po boku hnutí Islámský stát.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters

reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama