Živě: U Luhansku zemřelo při útoku separatistů 12 vojáků

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Příměří oficiálně platí od 5. září, mrtvých ale přibývá každým dnem.
Příměří oficiálně platí od 5. září, mrtvých ale přibývá každým dnem. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Potyčky na východě Ukrajiny neustávají.

V úterý zemřelo při ostřelování přístavu Mariupol sedm lidí. Útok povstalců nedaleko Luhansku si pak podle pozorovatelské mise OBSE vyžádal ve středu časně ráno nejméně dvanáct mrtvých.

Na východě země vznikla další samozvaná "lidová republika", v pořadí už třetí.

Kvůli sporům se od luhanských separatistů oddělili kozáci. A ve městech Sverdlovsk a Antracit vyhlásili takzvanou "Kozáckou lidovou republiku"

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:50

Roztržka mezi jadernými mocnostmi kvůli Ukrajině by ohrozila globální stabilitu. V rozhovoru pro srbský list Politika to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň tvrdě odsoudil západní protiruské sankce, které podle něj podkopávají mírový proces.

"Doufáme, že naši západní partneři si uvědomí absurditu a neudržitelnost pokusů vydírat Rusko, že si uvědomí riziko, které by světové stabilitě přinesla roztržka jaderných supervelmocí," řekl Putin podle ruské tiskové agentury TASS. Rozhovor srbskému listu prezident poskytl před svou čtvrteční návštěvou Bělehradu. Navazovat na ni bude cesta do Milána, kde se má Putin na okraj evropsko-asijského summitu ASEM setkat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Foto: Reuters
19:20

Tetování na paži devatenáctiletého ukrajinského vojáka - ukrajinský státní znak a nápis Sláva Ukrajině - údajně bylo důvodem, proč proruští povstalci svému zajatci pravou ruku usekli. Příběh VasylaPelyše, kterému výměna zajatců zřejmě zachránila život, obletěl ukrajinská média a pronikl i za hranice.

"Byl jsem si jist, že se domů už nikdy nevrátím," řekl bývalý zajatec polskému listu Gazeta Wyborcza. Prý by se chtěl znovu vrátit na frontu. "Střílet se dá i levou rukou," dodal.

18:15

Pokud se ukáže, že český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch nepravdivě informoval o žádosti českých krajanů o repatriaci, bude chtít prezident Miloš Zeman jeho výměnu. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Vyjádřil také přesvědčení, že českým krajanům na Ukrajině v zásadě hrozí bezprostřední nebezpečí. Zeman nedávno v souvislosti se žádosti 232 českých krajanů o návrat do vlasti vyjádřil hlubokou nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které podle něj nemá dobrý vztah k volyňským Čechům.

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek
17:08

Z východu Ukrajiny přicházejí zprávy o nových útocích proruských povstalců.

Dvanáct vojáků přišlo časně ráno o život při incidentu asi 40 kilometrů od Luhansku. S odvoláním na pozorovatelskou misi OBSE o tom informoval server Kyiv Post.

Konflikt si doposud vyžádal nejméně 3660 mrtvých, přičemž podle OSN bude skutečný počet obětí vyšší.

16:10

Ruská agentura TASS píše, že na severu Ukrajiny byla poškozena socha Michaila Vasiljeviče Frunzeho, sovětského politika a jedné z postav ruské občanské války.

Pomníky z dob Sovětského svazu se na Ukrajině staly v posledních měsících častým terčem vandalů. Za oběť jim padla například řada soch Vladimira Iljiče Lenina.

14:47

Ve štábu "protiteroristické operace" tvrdí, že situace u Bachmutky je pod kontrolou.

Mluvčí tiskového střediska Vladislav Selezňov Ukrajinské pravdě potvrdil, že gardisté jsou tam skutečně obklíčeni, nicméně prý mají dobrou ochranu před palbou z děl a minometů a disponují vším potřebným k tomu, aby se ubránili.

14:41

Snahy představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) domluvit telefonicky příměří s vedením samozvané Luhanské lidové republiky byly podle Moskala marné. Ozbrojenci takzvaného Donského vojska se odmítají podřídit velení v Luhansku.

14:37

Proruští povstalci obklíčili v Luhanské oblasti více než sto příslušníků ukrajinské Národní gardy. Část z nich prý již padla do zajetí, píší ukrajinská média s odvoláním na různé oficiální zdroje.

Gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal, který je loajální Kyjevu, uvedl, že u obce Bachmutka je v obklíčení 112 gardistů. Separatisté prý mají k dispozici 20 tanků a dvě desítky dalších obrněných vozidel. Několik zraněných a otřesených vojáků padlo do zajetí, včetně velitele praporu.

14:18

V centru Kyjeva se koná další demonstrace. Den po nacionalistech, kteří se střetli s policií, vyšli do ulic odboráři, aby dali najevo svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty.

Pracovníci jaderné elektrárny Černobyl během demonstrace v Kyjevě. Odboráři vyšli do ulic, aby dali najevo svoji nespokojenost s rozpočtovými škrty.
Pracovníci jaderné elektrárny Černobyl během demonstrace v Kyjevě. Odboráři vyšli do ulic, aby dali najevo svoji nespokojenost s rozpočtovými škrty. | Foto: Reuters
13:49

Dvoustranná schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem tento týden v Miláně zatím dohodnuta není.

Připravuje se ale jednání ve čtyřčlenném formátu, kterého by se oba zúčastnili společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Podle agentury TASS to dnes řekl Putinův poradce Jurij Ušakov.

Úterní informace hovořily o tom, že obě strany jsou připraveny.

13:13

Podívejte se na Doněck, jako ho zachytil Ivo Dokoupil ze společnosti Člověk v tísni.

13:10

V Doněcku, jedné z bašt proruských separatistů, v současnosti žije zhruba 700 000 lidí. Informoval o tom tamní náměstek primátora Kostjantyn Savinov.

"Podle našich odhadů se nevrátí zhruba 20 procent obyvatel, kteří se usadili v Rusku či jiných částech Ukrajiny," řekl. Před začátkem nepokojů žil v metropoli Donbasu necelý milion lidí.

12:35

Ozbrojenci "Doněcké lidové republiky" pohrozili, že budou sestřelovat německé drony. Ty chce v rámci své monitorovací mise nasadit OBSE.

"Nedovolíme nasazení bezpilotních letounů na ukrajinsko-ruské hranici," prohlásil v rozhovoru pro německý deník Bild jeden z vůdců separatistů Boris Litvinov.

12:26

Lustrační zákon vyšel v ukrajinském věstníku. Podle zvyklostí tak začne platit den po vyhlášení, tedy 16. října.

Normu podepsal prezident Petro Porošenko minulý týden ve čtvrtek, a to navzdory prohlášením, že jej nepovažuje za bezchybný.

Lustracemi bude muset projít zhruba milion úředníků i členů bezpečnostních sborů. Veřejné funkce budou zapovězeny lidem spjatým s někdejším režimem prezidenta Viktora Janukovyče.

11:51

Mezi proruskými separatisty dochází podle mnoha zdrojů ke sporům o to, kdo bude na obsazeném území co ovládat. Jeden z vůdců povstalců Pavel Gubarev je v bezvědomí v nemocnici poté, co někdo střílel na jeho automobil.

11:49

Od luhanských separatistů se oddělili kozáčtí separatisté. Ve městech Sverdlovsk a Antracit vyhlásili takzvanou "Kozáckou lidovou republiku", kterou tak vyčlenili ze samozvané "Luhanské lidové republiky".

Na okrajích Sverdlovska, který leží východně od Luhansku téměř na ruské hranici, podle svědků kozáci vybudovali svá kontrolní stanoviště. Před dvěma týdny vyhlásily kozácké oddíly nezávislost na Luhansku také ve městě Stachanov.

11:38

Separatisté z "Doněcké lidové republiky" vytvořili rejstřík webů, které hodlají blokovat.

Vedení samozvané republiky už podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka instruovalo poskytovatele připojení k internetu, aby přístup na stránky zablokoval.

11:33

Ruský premiér Medveděv zopakoval, že za tragédii letu MH17, při níž před čtvrt rokem přišlo nad východem Ukrajiny o život na 300 lidí, může Kyjev.

Podle něj Ukrajina "porušila mezinárodní letecké právo", a to tím, že nezakázala přelety komerčních linek nad bojovou zónou. "Pokud neměla Ukrajina kontrolu nad částí svého území, měla sebrat vláda odvahu a říci ´Víte, pánové, nemáme to pod kontrolou, leťte jinudy," citovala ho agentura RIA Novosti.

11:27

Finský premiér Alexander Stubb se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg ostře pustil do Moskvy. Zahraniční politika Kremlu je podle něj založena na "šikanování cizích zemí".

Finský europoslanec Alexander Stubb.
Finský europoslanec Alexander Stubb. | Foto: www.europarl.eu.int
11:19

Ruská ekonomika ustojí klesající ceny ropy. "Speciálně pro tento účel jsme vytvořili fond, kde máme rezervy v cizí měně," vysvětlil ministr financí Anton Siluanov.

Dodal, že Rusko je schopno zvládnout i situaci, kdy cena za barel ropy klesne na 80 dolarů.

11:12

Dodejme, že mediální normu navrhli poslanci z putinovské státostrany Jednotné Rusko a Liberálně-demokratické strany nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Rusko se vůči financím ze zahraničí vymezuje již delší dobu. Již v roce 2012 začal platit zákon, jenž nařizoval neziskovým organizacím financovaným - byť částečně - z ciziny, aby samy sebe označovaly za "zahraniční agenty".

11:11

Mediální trh v Rusku se poměrně razantně promění. Prezident Vladimir Putin totiž podepsal zákon, podle něhož mohou mít zahraniční firmy v mediálních firmách jen 20procentní podíl.

V praxi to znamená, že v současné podobě mohou skončit například server Vedomosti či časopis Forbes.

Stánek se suvenýry s Vladimirem Putinem.
Stánek se suvenýry s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
11:05

Sankce vážně poškodily vztahy mezi USA a Ruskem, prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Jejich zlepšení podle něj nelze očekávat, dokud budou restrikce platit.

"Je to absolutně nemožné. Aby bylo jasno: my s těmi sankcemi nepřišli, to naši zahraniční partneři. A jak říkáme v Rusku: ´bůh je suď´," nechal se slyšet.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
10:43

Spojené státy a mezinárodní společenství neuznají žádné separatistické referendum na východě Ukrajiny. Po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to v úterý v Paříži řekl americký ministr zahraničí John Kerry.

Ten podle agentury Reuters také prohlásil, že východ Ukrajiny musí opustit cizí vojska, stejně tak musí být propuštěni všichni zajatci a znovu nastolena kontrola nad hranicí s Ruskem.

Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN.
Lavrov (vlevo) a Kerry se potkali poprvé od vyjednání syrské rezoluce RB OSN. | Foto: Reuters
10:37

Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a Hlas Ameriky spustily na internetu novou ruskojazyčnou televizi. Má jít o "alternativu k dezinformacím ruských médií" v zemích sousedících s Ruskem.

Stanice, jejíž název "Nastojaščeje vremja" by se dal přeložit jako Právě teď, má "přinášet fakta, a ne lži", píše se v komuniké americké stanice, která sídlí v Praze.

10:29

Potvrzeno. Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se sejdou na okraj evropsko-asijského summitu ASEM, který se odehraje v Miláně tento čtvrtek a pátek.

Státníci mají v Itálii jednat o sporu, který se vede o dodávky ruského plynu. Jednat se má ale také o "možných opatřeních napomáhajících mírovému urovnání" na východě Ukrajiny.

Foto: Reuters
10:24

Prapor ukrajinských dobrovolníků Dněpr-1 naopak podle listu Ukrajinska pravda oznámil, že v městečku Telmanove, ležícím asi 50 kilometrů od Mariupolu, "zničil ruskou diverzní skupinu". A to prý včetně ruského generála Sergeje Andrejčenka a povstaleckého velitele Andreje Borisova, zvaného Čečenec.

Kyjevské úřady prý informaci prověřují, doněčtí povstalci ji rovnou popřeli jako výmysl.

10:21

Na Ukrajině se nebojuje jen v Doněcku, ale k incidentům dochází i ve strategickém přístavu Mariupol na břehu Azovského moře.

Při ostřelování přišlo v úterý o život nejméně sedm civilistů, účastníků pohřebního obřadu.

10:17

Nejprve krátké shrnutí úterních událostí:

Ukrajinský parlament schválil několik důležitých zákonů. Vznikne například nezávislý protikorupční úřad. Země má rovněž výrazně omezit působnost offshorových společností či firem s nejasnou vlastnickou strukturou.

Jednání zákonodárců ale přerušily protesty nacionalistů před budovou parlamentu. Policie po bitvě v ulicích zadržela několik desítek lidí.

10:15

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 10. 2014 0:02
 

Právě se děje

Další zprávy