Živě: Na Lesbu se bouřily davy uprchlíků, ostrov chce pomoc

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci na ostrově Lesbos čekají na úřední formality.
Uprchlíci na ostrově Lesbos čekají na úřední formality. | Foto: Reuters

Vídeň/Budapešť - Do Mnichova přijíždějí první vlaky s běženci, kteří se do Německa dostávají z Maďarska přes rakouské území. Německá policie odhaduje, že do Německa by v sobotu takto mohlo dorazit až 10.000 migrantů. Rakousko a Německo se totiž rozhodly umožnit vstup na své území uprchlíkům, kteří v minulých dnech uvázli v Maďarsku.

Sobotní vývoj uprchlické krize v Evropě jsme pro vás sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:15

Agentura AP informovala o incidentu v Berlíně, kde policie prohledala byt šestadvacetiletého muže, který údajně na Facebooku oslavoval smrt tříletého syrského chlapce, který se utopil na cestě z Turecka do Řecka. Podle mluvčí berlínské policie muži zákona dnes brzy ráno v bytě zabavili počítač a dva mobilní telefony. Muž je vyšetřován kvůli "hanobení památky zesnulých a podněcování k nenávisti". Pokud bude obviněn, budou mu hrozit až tři roky vězení.

21:25  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na ostrově Lesbos se dnes již druhým dnem po sobě střetla policie a asi 3000 uprchlíky, kteří protestovali proti zdlouhavému čekání na registraci. "Je to obtížné, je tam nedostatek vody, máme děti, máme malá miminka a nedostává se nám všech možných věcí," řekl jeden ze syrských uprchlíků, který dorazil do přístavu Pireus.
Starosta Spyros Galinos varoval, že Lesbos bude bojkotovat řecké parlamentní volby, které se konají 20. září, jestliže jim centrální vláda nepomůže a nezačne situaci v oblasti okamžitě řešit.

21:20

Uprchlíky pochodující k rakouským hranicím pomáhaly převážet pracovníci humanitárních organizací, kteří měli k dispozici asi 50 aut, a podle BBC se do transferu často zapojovali i obyčejní maďarští řidiči.
Od budapešťského Východního nádraží (Keleti) dnes vyšlo dalších nejméně 500 lidí, kteří směřují do Rakouska. Podle médií byli mezi nimi hlavně mladí muži, rodiny s dětmi jsou spíše výjimkou. Pěšky vyrazilo také asi 200 lidí z přijímacího tábora ve Vámosszabadi, ležícího nedaleko Györu na severozápadě Maďarska. Na stejnou cestu prý vyrazili také uprchlíci z tábora v Debrecenu, který leží na východě země.

20:00

Maďarský premiér Viktor Orbán během noci v souvislosti s migrační krizí několikrát hovořil s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem. Příští týden se s ním prý má setkat.
"Dokud neuděláme něco, co dá migrantům jasně najevo, že hranice Evropy jsou všemi chráněny ... a dokud nebudeme schopni udržet migraci v určitých mantinelech ..., přijdou jich desítky milionů," řekl maďarský premiér novinářům. Současná situace je podle něj "psychologicky velmi obtížná", protože "všichni litují ty, proti kterým má být zasahováno". Ale řešením prý není dovolit těmto lidem "paralyzovat život v zemi", dodal.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters
18:40

Řecká pobřežní stráž na ostrově Agathonisi nalezla mrtvého novorozeného chlapečka, jehož rodiče-uprchlíci připluli ke strmým břehům tohoto ostrova ve východní části Egejského moře na člunu z Turecka, uvedla agentura Reuters.

18:10

Na nádraží v Mnichově se shromáždily desítky dobrovolníků i řadových Němců, kteří přišli uprchlíky přivítat. "Chtěli jsme jim jen dát najevo, že jejich mučení je u konce," uvedla jedna z přítomných Hedy Guptaová. "Sama mám děti a pětileté vnouče a když si představím, čím tyto děti musely projít, je mi z toho úzko," citovala ji zpravodajka britského deníku The Guardian.

Foto: Reuters
15:00

K maďarsko-rakouské hranici během dneška zatím dorazilo asi 6500 uprchlíků, uvedlo rakouské ministerstvo vnitra. Odtamtud je vlaky a autobusy odvážejí do Vídně, rakouské úřady jim v další cestě nebrání

14:30

"Museli jsme řešit řadu případů," řekl o pěším "konvoji" uprchlíků, který dorazil do Rakouska z Maďarska, Walter Grasghofer z rakouského Červeného kříže. "Mnoho lidí mělo puchýře na nohou, záněty, nebo jsou podchlazení," dodal. Nápadně mnoho lidí kulhá, mnoho z nich má na sobě pouze sandály, kraťasy a košili.

Foto: Reuters
14:10

ČSSD se dnes znovu postavila proti povinným kvótám pro přijímání uprchlíků. Vyslovila naopak podporu posílení společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, pomoci zemím pečujícím o migranty na Blízkém východě nebo zesílení boje proti pašeráctví lidí. Ve stanovisku ústředního výkonného výboru se postavila také za důsledné dodržování pravidel schengenského prostoru.

13:25

Na mnichovské nádraží dorazil zvláštní vlak s uprchlíky vypravený z Rakouska. Bavorská policie odhaduje jejich počet na 450.

13:20

Vlaky spojující Českou republiku a Maďarsko opět jezdí až na budapešťské nádraží Keleti, které v předchozích dnech nevypravovalo kvůli přílivu uprchlíků žádné přímé mezinárodní spoje, sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Upozornil ale na to, že kvůli kontrolám na hranicích mezi Maďarskem a Slovenskem nebo na jejich územích mohou spoje nabírat zpoždění.

12:15

Další autobusy pro odvoz migrantů k hranici s Rakouskem už Maďarsko vypravovat nebude. Řekl to mluvčí vlády Zoltán Kovács. Celkem 90 autobusů podle oficiálních údajů v noci na dnešek odvezlo k maďarsko-rakouskému hraničnímu přechodu Hegyeshalom na 4500 uprchlíků. Kovács řekl, že páteční akce byla jednorázová a jejím cílem bylo vyhnout se nouzové situaci.

11:45

Německá policie očekává, že do Německa by dnes mohlo dorazit až 10.000 migrantů, kteří tam směřují z Maďarska přes rakouské území. "Žádná spolehlivá čísla zatím nemáme, ale během dneška očekáváme 5000 až 10.000 uprchlíků," řekl podle agentury Reuters německý policejní mluvčí Stefan Sonntag.

11:13

Finský premiér Juha Sipilä dnes nabídl svůj dům v Kempele na severozápadě země k dispozici žadatelům o azyl. Mohli by ho využívat od začátku příštího roku, řekl ve veřejnoprávní televizi YLE. Své krajany zároveň vyzval, aby ukázali solidaritu s uprchlíky, kteří do Evropy utíkají před válkou a chudobou.

10:59

Podchod na budapešťském Východním nádraží (Keleti) se podle televize M1 znovu zaplnil lidmi, kteří se ptají po dalších autobusech, jež by také je odvezly na hranici s Rakouske

9:02

Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici v sobotu ráno odjel první zvláštní vlak s migranty, který je odveze do Salcburku. Agenturu DPA o tom informvala mluvčí rakouských drah Sonja Hornerová.

9:00

Evropská komise se chystá zemím Evropské unie navrhnout přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků, i když s jarním návrhem na rozmístění 40 000 běženců podle závazných kvót neuspěla. Uprchlická krize byla v pátek tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny, který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.

8:43

Migranti po stovkách v hustém lijáku utíkali z maďarské strany hranice na rakouskou a odtud k asi dva kilometry vzdálenému nádraží v Nickelsdorfu, popsala agentura DPA. Další mají najít přechodné útočiště v nickelsdorfské hale pro pořádání veřejných akcí. "Nabízeli jsme (Maďarům), že mohou převézt běžence přímo k vlakům nebo k přijímacímu středisku, ale oni jen zastaví autobusy na maďarské straně a všichni musejí do deště," uvedl Doskozil. Za hranicemi vysílené, ale šťastné uprchlíky, z nichž mnozí si kvůli dešti nad hlavou drželi deky, vítali dobrovolníci rakouského Červeného kříže a podávali jim ruce.

Foto: Reuters
8:31

Na maďarsko-rakouskou hranici už dorazilo asi 2000 migrantů z Maďarska.

Foto: Reuters
8:15

"Kvůli nynější nouzové situaci na maďarských hranicích souhlasí Rakousko a Německo s pokračováním cesty utečenců do svých zemí," uvedl rakouský kancléř Werner Faymann po dohodě s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Zároveň však očekáváme od Maďarska ochotu řešit vzniklou zátěž na základě spravedlivého rozdělování uprchlíků, o které usiluje Evropská komise," dodal

8:03

"To, co sledujeme nyní je chaos, který podlamuje důvěru občanů v Evropskou unii," prohlásil na tiskové konferenci po jednání český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj Evropa potřebuje rychlou a společnou reakci.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
8:02

Lídři Visegrádské skupiny se na mimořádném summitu v Praze shodli na tom, že je třeba v souvislosti s migrační krizí hájit jednotnou pozici. Země jsou ochotné poskytnout experty i peníze na to, aby se zlepšila ochrana vnější evropské hranice a zmenšil se příliv uprchlíků. Na druhou stranu státy V4 požadují, aby pravidla dodržovaly všechny země Schengenu.

Foto: Úřad vlády ČR
8:00

Dobré ráno z pražské redakce. Dění kolem uprchlické krize v Evropě pro vás budeme sledovat i po celou sobotu. Nejprve krátké shrnutí nejdůležitějších pátečních událostí.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 9. 2015 21:30
 

Právě se děje

Další zprávy