reklama
 
 

Místo pochvaly nám vyhrožují. Českým politikům se nelíbí kritika z Rakouska

   
AKTUALIZOVÁNO 27. 2. 2016
reklama
Řeckem proudí na 25 000 migrantů. Míří k jeho severním hranicím a chtějí se dostat dál do Evropy.

Uprchlická krize v Evropě.

reklama
21:41
Německo

A proč Berlín k opatření přistoupil?

Radikálové z IS jsou díky ukořistěným technologiím schopni vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. Podle tajných služeb je islamisté prodávají na černém trhu.

Právě na falešné syrské pasy se do Evropy dostali přinejmenším dva teroristé, kteří se podíleli na pařížských teroristických útocích z 13. listopadu 2015, upozorňuje agentura AP. Při atentátech zahynulo 130 lidí.

21:40
Německo

Německo přestalo uznávat cestovní pasy migrantů z oblastí Sýrie a Iráku, které ovládá radikální organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na spolkové ministerstvo vnitra o tom informoval Spiegel Online.

Pro držitele dokumentů vydaných po 1. lednu 2015 v Dajr az-Zauru, Rakce, Mosulu či západoirácké provincii Anbár tak bude mnohem těžší prokázat svou totožnost, a tedy i získat v Německu azyl.

20:30
Rakousko

Řecko se během migrační krize chová jako cestovní kancelář. V rozhovoru pro nedělní vydání deníku Österreich to uvedl rakouský kancléř Werner Faymann.

Vídeň podle něj trvá na svém způsobu řešení migrační krize a z pozice nehodlá ustupovat.

Řecko ve čtvrtek odvolalo kvůli sporu o nový režim na rakouských hranicích z Vídně svou velvyslankyni a v pátek odmítlo návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové.

Rakousko se podle Faymanna v migrační krizi chová "příkladně". Že se za to zemi nedostalo uznání, je pro něj zklamáním.

20:21
Slovensko

 "Je naší morální povinností, jako úspěšné země, uvažovat o tom, jak pomoci lidem, kteří skutečně utíkají před zabitím," řekl dále slovenský prezident.

20:20
Slovensko

Uprchlíkům, kteří přicházejí do Evropy, je třeba pomoci, avšak migrační proces musí být kontrolován. V rozhovoru s Českou televizí to řekl slovenský prezident Andrej Kiska.

Podle něj je třeba prověřit, zda mezi utečenci nejsou teroristé či kriminálníci. "Je logické, že jakmile chceme těmto lidem pomoci, musíme je prověřit. Musíme prověřit, zda to nejsou ekonomičtí migranti, jestli sem nejdou pouze za lepším životem a nepřicházejí z bezpečných zemí, zda tam nejsou kriminálníci, potenciální teroristé. Migrační, azylový proces musí být kontrolovaný," řekl Kiska.

19:20
Řecko

Podle německého zpravodajského webu Spiegel Online je situace v Řecku natolik kritická, že země uvažuje o vyhlášení mimořádného stavu.

"Uprchlická a dluhová krize v Řecku tvoří toxický kokteil. Mezinárodní měnový fond se obává, že země bude mít už na konci března problémy ukočírovat své dluhy," píše.

Atény prý chtějí požádat Evropskou unii o pomoc, což Tsiprasova vláda doposud z vnitropolitických důvodů odmítala. Chce tak donutit členské země EU, aby byly s Řeckem solidární.

Evropská komise už údajně připravuje plán humanitární pomoci, aby zabránila zhroucení řeckého státu.

Řecký policista tlačí uprchlíky zpět za bariéru. Řecký policista tlačí uprchlíky zpět za bariéru. | Foto: Reuters
18:45
Makedonie

Přechod mezi Makedonií a Řeckem je znovu uzavřen, píše novinář Andrew Connelly. Tudy prošli jen nemocní, tweetuje z místa.

 

18:34
ČR

Pokud by se zavřela bavorsko-rakouská hranice, jsou Češi připraveni reagovat.

18:29
Twitter

Dvě třetiny uprchlíků, kteří momentálně přijíždějí do Evropy, jsou ženy a děti, tweetuje OSN.

18:10
ČR

Proti kritice z Rakouska se ohradil i český premiér Bohuslav Sobotka. Spojování postojů evropských zemí k migrační krizi s penězi z evropských fondů odmítl.

"Netýká se to České republiky, neodmítáme se podílet na společném řešení, my jsme jako země hodně aktivní při pomoci uprchlíkům například v Jordánsku, v Libanonu nebo v Turecku... Rozhodně nejsme země, která by nebyla solidární," řekl Sobotka novinářům v Lánech po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradci.

Připomněl, že Česko se podílí na ostraze hranic ve Slovinsku a v Makedonii.

17:55
Twitter

Českému ministru vnitra Milanu Chovancovi se nelíbí kritika rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila v rozhovoru pro Spiegel Online. Reaguje na ni na Twitteru.

16:40
Makedonie

Makedonie v sobotu odpoledne překvapivě otevřela hraniční přechod s Řeckem a nechala projít zhruba 300 běženců, hlásí svědci z místa.

V táborech na řecké straně hranice čeká momentálně přes 6000 migrantů. Všichni doufají, že se jim podaří dostat dál do Evropy, většina z nich chce do Německa.  

16:20
Twitter

Protesty dětí na hranicích Řecka.

14:40
Twitter

Pochod na podporu volné cesty pro uprchlíky v Bruselu.

14:29
Twitter

Kolik běženců přešlo v pátek 26. 2. hranice? Podívejte se na mapku.

14:12
Německo

Podle informací stanice Bayerischer Rundfunk počítají experti s tím, že si obnovení hraničních kontrol vyžádá na hranici nasazení zhruba dvou tisícovek policistů.

14:09
Německo

Detaily k situaci na hranicích mezi Rakouskem a Německem:

Policejní prezídia podél rakousko-německých hranic dostala nařízeno, aby začala s přípravami na obnovení hraničních kontrol na všech přechodech "v řádu několika hodin". Tvrdí to list Passauer Neue Presse a stanice Bayerischer Rundfunk.

14:08
Německo

Bavorská policie se chystá uzavřít hranice s Rakouskem. S informací přišla německá a rakouská média.

13:01
Twitter

Od počátku roku se v Egejském moři utopilo už přes 300 běženců, oznámili Lékaři bez hranic.

12:59
Řecko

Situace u řecko-makedonské hranice, přes niž makedonská pohraniční stráž od pátečního rána nevpustila ani jednoho uprchlíka, se zhoršuje.

U hraničního přechodu Idomeni nyní čeká přes 5000 lidí, do večera by se jejich počet mohl zvýšit na 7000.

"V tuto chvíli je tady v Idomeni 5500 lidí, další uprchlíci ale pěšky nebo autobusy míří sem na sever," řekla agentuře DPA mluvčí organizace Lékaři bez hranic Gemma Gillieová.

Podle stanice ERT dnes k přechodu dorazí dalších nejméně 1500 lidí.

Makedonští policisté u zavřené hranice. Makedonští policisté u zavřené hranice. | Foto: Reuters
12:50
ČR

"Měli jsme dojem, že je třeba vystoupit i v Praze. Do Evropy přišlo na milion uprchlíků a mnoho jich je nezvěstných. Chceme proto vyzvat vládu i Evropskou komisi, aby bylo s každým zacházeno jako s člověkem," řekla organizátorka Kristýna Boháčová ze studentského hnutí Solidarita.

12:48
ČR

Přibližně padesátka lidí se v sobotu v Praze zúčastnila Evropského pochodu za práva uprchlíků. Evropa se podle nich nesmí uprchlíkům uzavírat a musí zastavit obchody pašeráků lidí.

Pochod začal na pražském Staroměstském náměstí, odkud se účastníci vydali na Kampu, kde vypustili na Vltavu symbolické lodičky. Mezinárodní akce se účastní asi stovka měst z 23 zemí světa včetně Kanady či USA.

12:40
Twitter

Video z řecko-makedonské hranice.

12:35
Rakousko

V souvislosti s vyjádřením rakouského ministra připomeňme, že i Rakousko momentálně čelí tvrdé kritice kvůli postoji k uprchlíkům. A to zejména ze strany Řecka. Více zde:

12:15
Rakousko

Už loni rakouský spolkový kancléř Werner Faymann vyzval, aby státy, které neprokazují dostatečnou solidaritu v uprchlické krizi, měly omezený přístup k fondům Evropské unie.

Premiér Bohuslav Sobotka se proti tomu poté ostře ohradil s tím, že solidaritu si nelze vynucovat výhrůžkami. Řekl, že Česko je v uprchlické krizi solidární, aniž by ho k tomu musel někdo nutit.

12:11
Rakousko

Ministr v rozhovoru hájil rakouské rozhodnutí o uplatňování ročních kvót na přijímání uprchlíků. Vídeň chce za rok přijmout nanejvýš 37 500 žadatelů o azyl. Stanovila také denní strop na přijímání uprchlíků. Vpouštět jich chce denně nanejvýš 3200 a vyřizovat na hranicích maximálně 80 žádostí o azyl.

Podle něj kritika tohoto postupu není na místě, protože každá země si musí sama stanovit, o kolik migrantů se zvládne reálně postarat. "O žádné porušení práva nejde. Loni jsme, stejně jako Německo, zvládli hodně. Zároveň je tu až příliš mnoho dalších zemí, které jen přihlížely tomu, jak se snažíme. Někdy se prostě každá země dostane na hranici možného," řekl Doskozil.

12:10
Rakousko

"Už nelze dále tolerovat, aby se čistí příjemci finančních prostředků z EU ... země, jimž se vyplatilo tolik peněz, v případě jakéhokoli problému obrátily zády a řekly: Ne. U jejich obyvatel to možná má ohlas, neslučuje se to ale s myšlenkou solidarity v EU," řekl ministr na dotaz, co v souvislosti s přílivem běženců říká postoji zemí sousedících s Rakouskem.

12:08
Rakousko

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil kritizoval Českou republiku, Slovensko a Maďarsko za jejich postoj k migrační krizi, a to zejména s odkazem na chybějící solidaritu s ostatními zeměmi Evropské unie.

V rozhovoru, který v sobotu zveřejnil německý zpravodajský server Spiegel Online, Doskozil řekl, že je neakceptovatelné, aby se země, které dostávají z unie tolik finančních prostředků, v případě krize odmítaly podílet na společném řešení.

11:54
Turecko

Aby se zklidnila situace v Řecku, je třeba zastavit uprchlíky už v Turecku. Kontrolovat dlouhé pobřeží Egejského moře je ale nad síly tureckéch ozbrojených složek. Řada Turků navíc na převaděčství velmi dobře vydělává. Přečtěte si reportáž agentury Reuters. 

11:47
Řecko

Řecký turistický průmysl čekají letos kvůli migrační krizi horší časy, a to zejména kvůli výraznému poklesu objednávek týkajících se pobytů na ostrovech v Egejském moři, kam nejčastěji připlouvají uprchlíci.

Podle deníku Kathimerini například počet rezervací ubytování na ostrově Lesbos poklesl oproti loňskému roku o 90 procent, na ostrově Samos o 40 procent.

autoři: Zuzana Kleknerová, Lucie Stuchlíková, ČTK, Reuters

reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama