Živě: Ukrajinský kulatý stůl skončil bez výsledků

Živě
Sobotní dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Kulatý stůl v Charkově, 17. května.
Kulatý stůl v Charkově, 17. května. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington -Jednání u kulatého stolu v Charkově, na které nebyli pozváni zástupci východukrajinských separatistů, skončilo v sobotu odpoledne bez zásadních výsledků.

"Jsme připraveni učinit vše pro jednotu ukrajinského státu," prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který na jednání u kulatého stolu přislíbil například "zvláštní postavení" ruštině a decentralizaci moci.

Předseda regionální rady Luhanské oblasti Valerij Golenko ujistil, že referenda o nezávislosti, která se v obou regionech konala minulý víkend, nemají právní důsledky. "Ale vyjádřila vůli lidí, což nelze ignorovat. Lidé šli k referendu opravdu masově. Bylo to protestní hlasování," upozornil Golenko.

Vládní nabídka decentralizace podle něj není dostatečná a prvním krokem v uklidnění obyvatel východní Ukrajiny prý musí být zastavení "protiteroristické operace" na východě.

Politici z východní části země podle agentury AP vládu kritizovali za údajné přehlížení problémů regionu. Jaceňuk přislíbil, že se uskuteční další jednání u kulatého stolu - konat se bude ve středu v Čerkasech, asi 200 kilometrů jižně od Kyjeva.

Podle odhadů OSN si už nepokoje na Ukrajině od listopadu vyžádaly 250 životů, z toho 127 za měsíc od zahájení operace proti separatistům.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
15:30

"S teroristy jednat nebudeme," prohlásil ukrajinský premiér Jaceňuk v souvisolsti s tím, že ke kulatému stolu nebyli pozváni východoukrajinští separtisté.

Současně ujistil o připravenosti vlády poskytnout v rámci ústavních změn "zvláštní postavení" ruštině, jakož i jazykům dalších národnostních menšin. Vyslovil se i pro decentralizaci moci, přičemž ústřední vláda by reprezentovala stát a měla by i celkový dohled nad dodržováním zákonů.

15:00

Asi padesátka proruských aktivistů vyšla v Charkově demonstrovat proti zasedání druhého kulatého stolu, které má vést k řešení vnitropolitické krize a k obnově národní jednoty. U debaty nicméně i tentokrát chybějí separatisté, stejně jako opoziční komunisté.

"Pryč s juntou!" a "Fašismus neprojde!" skandují podle agentury Interfax demonstranti z řad odpůrců prozápadního kyjevského režimu. Protestující se však nesnaží prorazit policejní kordóny, chránící přístupy k hotelu, kde se kulatý stůl s účastí bývalých prezidentů Leonida Kravčuka a Leonida Kučmy, členů vlády a místních úřadů odehrává.

14:45

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller slíbil evropským odběratelům, že jeho firma udělá všechno pro to, aby se nevyskytly potíže s přepravou zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy. Současně v rozhovoru s ruskou televizní stanicí Rossija 24 řekl, že Gazprom dodá od června Ukrajině jen tolik plynu, kolik si země koupí a předem zaplatí.

12:05

Ozbrojené povstání na východě Ukrajiny by mohlo připravit o příležitost hlasovat v prezidentských volbách skoro dva milionů voličů, pokud ústřední vláda nezasáhne a nezajistí bezpečnost hlasování. Podle agentury AFP na to upozornila ústřední volební komise. První kolo prezidentských voleb se má konat 25. května.

09:30

 

Ukrajinští pohraničníci v sobotu ráno zajali jednoho z vůdců proruských separatistů na východě země, gubernátora samozvané Doněcké lidové republiky Valerije Bolotova., oznámila agentura Interfax.

Pohraničníci Bolotova zatkli na hraničním přechodu s Ruskem v Luhanské oblasti a vzápětí o tom informovali další úřady, včetně velení "protiteroristické operace", jak Kyjev označuje tažení proti proruským separatistům. "Avšak ani za dvě hodiny žádné posily na hraniční přechod nedorazily," uvedla pohraniční stráž v komuniké.

Mezitím na přechod zaútočila více než stovka ozbrojenců, kterým se podařilo zajatce osvobodit. Komuniké vylíčilo přestřelku na přechodu jako tvrdý boj. Žádný pohraničník ale nebyl zraněn.

08:52

Prezidentské volby na Ukrajině, které se mají konat 25. května, nebudou mít poprvé od rozpadu Sovětského svazu mít komunistického kandidáta. Lídr tamních komunistů Petro Symoněnko v pátek oznámil, že se své kandidatury vzdává, uvádí list KyivPost.

"Vnímáme situaci tak, že boj proti cenzuře a kritikům dává, co se týká voleb, jedinou odpověď: podle našeho názoru nebudou legitimní," prohlásil politik během živě vysílané televizní debaty.

08:35

V pátek navštívil Kyjev také český eurokomisař zodpovědný za rozšíření EU a politiku sousedství Štěpán Füle.

"Jsme za jedno v tom, že chceme Ukrajině pomoci, že jí chceme podpořit nyní i v budoucnu," prohlásil. Stejně tak zdůraznil, že je v zájmu Evropské unie stabilizovat ekonomickou a finanční situaci země a následně pomoci tamním autoritám a zemi jako celku připravit se na co nejefektivnější zavedení asociační dohody.

Během své návštěvy se Füle setkal s prezidentem Oleksandrem Turčynovem, premiérem Arsenijem Jaceňukem, dále se zástupci Krymských Tatarů.

08:00

Ve Slavjansku na východě Ukrajiny v noci z pátku na sobotu svedla vládní Národní garda boj s proruskými separatisty. Oznámila to ukrajinská agentura Unian, podle níž byly slyšet silné výbuchy, osvětlovací rakety vzlétaly jedna za druhou a nad městem přelétaly stíhačky.

Podle ruské agentury ITAR-TASS naopak Národní garda ostřelovala pozice místní domobrany na předměstích obklíčeného Slavjanska ze samohybných houfnic.

Podle očitých svědků prý separatisté ostřelují kontrolní stanoviště Národní gardy a jeden z povstaleckých velitelů byl prý přepraven do nemocnice těžce zraněný. Údaje o ztrátách z nočních bojů dosud nejsou k dispozici. 

07:50

Západ by měl uvalit tvrdší sankce na Rusko, které vede "skrytou válku" na východě Ukrajiny. Podle sobotní zprávy agentury Reuters to uvedl ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja v rozhovoru pro německý list Die Welt.

Sankce by podle něj měly postihnout specifické hospodářské sektory jako bankovnictví a měly by být zacílené na ruské činitele s rozhodovacími pravomocemi. "Rovněž je důležité vyhlásit preventivní sankce, než Rusko nadělá ještě větší škody," dodal Deščycja.

Většina zbraní, které používají "rebelové", pochází podle něj z Ruska. "Pohraničníci zadrželi pašeráky, kteří se snažili tyto zbraně dostat na Ukrajinu," sdělil. "Navíc jsme zachytili množství telefonických hovorů mezi vůdci separatistů a ruskými agenty, které dokazují, že separatisté dostávají rozkazy z Ruska," dodal.

Ukrajina - ozbrojenci - separatisté
Ukrajina - ozbrojenci - separatisté | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 5. 2014 16:45
 

Právě se děje

Další zprávy