Živě: Při bojích na východě Ukrajiny přišlo o život 20 lidí

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinští ozbrojenci.
Ukrajinští ozbrojenci. | Foto: Reuters

Kyjev / Moskva - Protipovstalecké síly na Ukrajině hlásí, že od pátku vzbouřenci v 62 případech ostřelovali armádní pozice a že došlo ke třem bojovým střetům.

Kromě toho prý separatisti pokračovali v ostřelování obcí, které se nacházejí na území kontrolovaném armádou.

Nejsložitější situace je podle tiskového střediska ukrajinské armády v oblasti města Debalceve, kde bylo zaznamenáno nejvíce porušení příměří uzavřeného mezi Kyjevem a vzbouřenci 5. září v Minsku. U obce Krymske pálili vzbouřenci kolem půlnoci i z raketometů.

Na dalším intenzivním bojišti, doněckém letišti, které se týdny marně snaží povstalci dobýt, panoval podle vojáků přes noc klid. Zpravodaj agentury v Doněcku informoval, že ráno byly od letiště opět slyšet exploze.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:40

Slovenský premiér Robert Fico chce zintenzivnit vztahy se sousední Ukrajinou. Na dnešním jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Bratislavě navrhl společné zasedání vládních kabinetů brzy poté, co v Kyjevě vznikne nová koaliční vláda. Porošenko se ve slovenské metropoli v neděli zúčastní oslav 25. výročí pádu komunismu v Československu a také schůzky prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4).

"Na to, že jsme sousedi, nejsou naše vztahy ani zdaleka tak intenzivní a bude třeba nastartovat tyto věci právě jednáním příslušných ministrů i celé vlády," prohlásil po jednání s Porošenkem Fico. Podobné společné zasedání kabinetů uskutečnila slovenská vláda s Českem a Maďarskem.

Tématem dnešní schůzky byla především bezpečnostní a energetická situace na Ukrajině. Fico je přesvědčen, že pokud dohoda mezi Kyjevem a ruským energetickým koncernem Gazprom bude dodržena, není třeba se obávat výpadků dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu. Dodal, že Slovensko je na případné utažení plynových kohoutků připraveno, neboť má plné zásobníky i zajištěné alternativní dodávky.

Robert Fico
Robert Fico | Foto: Reuters
18:50

Šest hodin dnes jednala německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Výsledek setkání, ke kterému se později přidal i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, znám podle agentury DPA není, tématem ale byla ukrajinská krize. Schůzka se uskutečnila na okraj summitu skupiny zemí G20 o světové ekonomice v australském Brisbane.

Foto: Reuters
17:35

Rusko připravuje právní změny, které mají vládě umožnit investovat až 20 procent finančních prostředků z Národního fondu bohatství do bank. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokument zveřejněný na internetových stránkách ruské vlády. Národní fond bohatství je jedním ze dvou velkých státních fondů, do kterého putují zisky Ruska z prodeje ropy. Ve fondu je zhruba 82 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč).

Vládní návrh by změnil investiční pravidla pro fond. Peníze z tohoto fondu mají pokrýt deficit v penzijním systému a původně investoval převážně do dluhopisů západních zemí. V poslední době se však fond stal důležitých zdrojem nouzového financování firem, na které dopadly sankce západních zemí zavedené vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. Sankce omezují přístup některým velkým bankám a podnikům na mezinárodní kapitálové trhy.

17:20

Chladného přijetí a hodně kritiky se kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině dočkal ruský prezident Vladimir Putin na dnes zahájeném summitu skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa. Ukrajinská krize na dvoudenní vrcholné schůzce, konané v australském Brisbane, podle médií v první den prakticky zastínila ekonomická témata.

Výčitky a tlak západních činitelů na šéfa Kremlu jsou tak silné, že Putin možná odjede z Brisbane dříve, než se plánovalo. Informovaly o tom alespoň agentury Reuters a AFP s odvoláním na člena doprovodu ruského prezidenta. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to ale podle agentury Interfax vzápětí odbyl jako "naprostý nesmysl".

Foto: Reuters
12:10

Údajný satelitní snímek dokazující, že malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě sestřelil v červenci ukrajinský vojenský letoun je podle ruských opozičních blogerů podvrh. Snímek zveřejnila v pátek večer ruská státní televize. Záběr údajně zachycující stíhačku v okamžiku odpálení protiletadlové střely směrem k civilnímu boeingu představil Ivan Andrijevskij, viceprezident Ruského svazu inženýrů. Známý ruský bloger Ilja Varlamov ale celou záležitost označil za podvrh. "Při detailním prozkoumání se ukázalo, že je to padělek na hrubo zpatlaný ve photoshopu," uvádí na serveru Livejournal. Především poukazuje na to, že snímek byl pořízen z map internetového prohlížeče Google v roce 2012. Kromě toho "útočící" stroj na obrázku podle něj není žádný MiG, nýbrž nejspíše Su-27. Dokládá to i ukázkou, jak oba letouny vypadají na záběrech ze satelitů, a srovnáním se záběrem údajně střílejícího letadla MiG-29. Na "usvědčujícím snímku" ale nesedí i další věci. Například čas, který je na něm uveden - UTC 1:19:47 (2:19:47 SEČ). Musela by proto být noc. Skutečný čas pádu letounu byl ale podle Varlamova UTC 13:21.

10:33

Dalších nejméně 20 mrtvých na východě Ukrajiny za uplynulých 24 hodin hlásí dnes vládní síly i proruští separatisté. Armáda informuje o deseti padlých vojácích a nejméně dvou zabitých civilistech, zatímco podle vzbouřenců přišlo o život celkem osm lidí v Horlivce a Pervomajsku. O případných zabitých rebelech se zdroje nezmiňují. OSN odhaduje, že konflikt na Ukrajině si už vyžádal přes 4000 lidských životů.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 11. 2014 0:12
 

Právě se děje

Další zprávy