Ukrajina živě: Výsledky referenda budou nejdříve v pondělí

Živě
Sobotní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Novým ohniskem bojů mezi separatisty a jednotkami armády a Národní gardy se stalo přístavní město Mariupol na jihu Doněcké oblasti.
Novým ohniskem bojů mezi separatisty a jednotkami armády a Národní gardy se stalo přístavní město Mariupol na jihu Doněcké oblasti. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Proruští radikálové na Ukrajině odmítají uposlechnout výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby upustili od referenda o vyhlášení nezávislosti. Hlasovat chtějí podle původního plánu v neděli 11. května.

Novým ohniskem bojů mezi separatisty a jednotkami armády a Národní gardy se stalo přístavní město Mariupol na jihu Doněcké oblasti. Mariupol je v obklíčení vojenských jednotek, které mají pod kontrolou veškeré přístupové komunikace.

Boje si vyžádaly na dvě desítky mrtvých na straně rebelů a jednoho zabitého policistu.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:50

Počet vražd a únosů odpůrců proruských separatistů na východě Ukrajiny i dalších násilných činů vůči nim v posledních týdnech přibývá. Podle agentury AFP to tvrdí ukrajinská nevládní organizace Prosvita reprezentující protiseparatistické aktivisty. Jen v Doněcké oblasti bylo od začátku dubna, kdy se některých obcí zmocnily skupiny ozbrojených separatistů, zabito nejméně šest lidí otevřeně vystupujících proti jejich činnosti. AFP to řekla aktivistka Maria Olijniková ze zmíněné organizace, podle níž jsou mezi mrtvými i pravoslavný kněz či místní poslanec. Ke dvěma případům přitom došlo během čtvrtka, uvedla Olijniková. Od začátku dubna bylo podle Olijnikové uneseno 200 lidí, z nichž 60 je stále drženo na neznámých místech. Obětí vražd a únosů, o kterých se neví, ale může být více, tvrdí aktivistka.

18:55

Rumunská vláda požádala Rusko o vysvětlení výroku vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který na zákaz přeletu svého stroje přes rumunské území reagoval prohlášením, že příště poletí v bombardéru. Ruský vicepremiér na svém twitterovém účtu popuzeně reagoval na to, že jej rumunské stíhačky odklonily mimo vzdušný prostor Rumunska, když se pokoušel dostat do Ruska po své návštěvě proruské moldavské oblasti Podněstří. Podobně dopadl při pokusu přeletět přes Ukrajinu. "Na žádost USA Rumunsko uzavřelo mému letadlu svůj vzdušný prostor. Ukrajina mě znovu přeletět nenechá. Příště poletím na palubě TU-160," oznámil svůj záměr využít největší ruský strategický bombardér. Rogozin patří mezi ruské představitele postižené sankcemi EU, které zakazují vstup na území členských států. Rogozin se podle agentury Reuters neúspěšně pokoušel dostat domů z návštěvy Moldavska.

17:10

Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, vyzval Evropany, aby v dnešním kodaňském finále písňové soutěže Eurovize dali hlas jeho krajance. Mezi jejími soupeři jsou totiž i ruské zpěvačky.

"Hudba, stejně jako sport, má moc sjednocovat lidi. V historické situaci, v jaké se nyní nachází Ukrajina, by bylo skvělým signálem, kdyby evropské obecenstvo podpořilo právě ukrajinskou kandidátku," prohlásil Kličko v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Bild.

15:22

Výsledky nedělního separatistického referenda v ukrajinské Luhanské oblasti budou oznámeny už v pondělí nebo nejpozději v úterý. Podle agentury RIA Novosti to oznámil jeden z vůdců vzbouřenců Vasilij Nikitin.

Kdy hodlají výsledky hlasování oznámit představitelé Doněcké oblasti, kde se koná stejné referendum, známo zatím není. Podle šéfa doněcké "volební komise" Romana Ljagina výsledek místního referenda "bude platný" i při sebemenší účasti. Vláda v Kyjevě i Západ považují referenda za nelegální.   

14:23

Belgické ministerstvo zahraničí se stalo terčem počítačového útoku, jehož cílem bylo získat informace spojené s ukrajinskou krizí. Do počítačového systému někdo zavedl vir, který umožňoval kopírovat informace a dokumenty o situaci na Ukrajině. Uvedl to úřad v prohlášení s tím, že po totožnosti útočníka se pátrá. Podle místního tisku má útok na svědomí Rusko.

Ministerstvo před několika dny s pomocí vojenských tajných služeb zjistilo, že do jeho počítačového systému někdo zavedl vir, který umožňoval kopírovat informace a dokumenty spojené s ukrajinskou krizí. Belgické úřady začaly útok vyšetřovat. Podle deníků L'Echo a De Tijd, které případ odhalily, útok provedlo minulý víkend Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí.

13:44

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov znovu nabídl jednání s představiteli oblastí na východě země, včetně Doněcka a Luhanska - míst, kde kde se na neděli chystá separatistické referendum. Zároveň před tímto referendem varoval. "Je to euforie, která může vést k velmi složitým důsledkům, a mnoho lidí tyto důsledky pociťuje už nyní," citovala Turčynova jeho tisková služba.  

12:10

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande pohrozili Rusku důsledky za případný krach nadcházejících prezidentských voleb na Ukrajině a současně vyzvali Kyjev, aby před volbami neútočil na separatisty. Ve společném prohlášení zároveň také vyzvali Rusko, aby viditelně snížilo své síly u hranic s Ukrajinou.

"Neúspěch uspořádání mezinárodně uznaných prezidentských voleb by zemi ještě více destabilizoval. Francie a Německo se domnívají, že za takové situace by se musely vyvodit patřičné důsledky," stojí v německo-francouzském prohlášení.

Foto: Reuters
10:30

Agentura Interfax-Ukrajina napsala, že dnes ráno je situace v Mariupolu "stabilně napjatá", ve městě byl dnešek vyhlášen dnem smutku. Národní garda podle listu Ukrajinska pravda oznámila, že svoje jednotky z "epicentra událostí" stáhla, aby se předešlo dalším agresivním akcím separatistů a nebyla ohrožena bezpečnost civilního obyvatelstva.

10:20

Podle ukrajinských zdrojů se místní policejní stanice v Mariupolu snažilo v pátek zmocnit zhruba šest desítek proruských separatistů. Mezi bezpečnostními silami a proruskými radikály vypukla uvnitř budovy přestřelka, po níž větší část rebelů uprchla do města. Čtveřici z nich policie zadržela, policejní budova byla částečně zničena.

Podle ruských agentur ale místní obyvatelé tvrdí, že na stanici zaútočila Národní garda, protože prý milicionáři nechtěli střílet do svých spoluobčanů. Mezi útočníky údajně byli i ozbrojení příslušníci různých bojůvek včetně nacionalistické organizace Pravý sektor.

Foto: Reuters
10:15

Oheň v budově městského zastupitelstva podle médií poškodil některé kanceláře v 1. až 4. patře a hlavní sál v pravém křídle budovy a horní patra v centrální části, napsal ráno list Ukrajinska pravda. Příčiny požáru nejsou jasné. Žádné oběti zatím hlášeny nejsou.

09:50

Separatisté zadržené propustili už ve dvě hodiny v noci, oznámila agentura Interfax-Ukrajina. Podle mluvčí Ukrajinského červeného kříže byl jeden z unesených fyzicky napaden a je nyní v nemocnici.

08:45

Proruští separatisté vnikli v pátek večer do úřadovny Červeného kříže v Doněcku a zadrželi sedm pracovníků organizace. Údajně je mezi nimi i jeden cizinec. Mluvčí separatistů sdělil, že jsou podezřelí ze špionáže. Mezi unesenými jsou tři dobrovolníci z Kyjeva, jeden Francouz a tři osoby z Doněcka. Jde výhradně o muže. Ženy, které byly v úřadovně, útočníci pustili.

06:55

V Mariupolu v noci vzplála radnice. Oheň v budově městského zastupitelstva se šířil z vrchní pater, napsal list Ukrajinska pravda. O příčinách požáru zatím nejsou žádné zprávy, jasno ani není o tom, zda je budova vyklizená, či zda jsou uvnitř lidé. Na místo se podle ukrajinského listu dostavili hasiči a zdravotníci.

05:30

Za páteční krveprolití v Mariupolu jsou podle vyšetřovatelů odpovědní bratři Kuzmenkové, kteří se v dubnu postavili do čela místních separatistů. Dmitrij Kuzmenko se počátkem dubna vyhlásil za mariupolského "lidového starostu" a byl zatčen. Po dobu jeho věznění v Kyjevě organizoval a financoval odpor separatistů Denis Kuzmenko, starší bratr zadrženého aktivisty.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 10. 5. 2014 22:59
 

Právě se děje

Další zprávy