ŽIVĚ Ruské útoky v Sýrii podporují jen Asad a Írán, upozornil Obama

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Praha - OSN byla donucena odložit plánovanou humanitární operaci v Sýrii, ke které mělo dojít v rámci dojednaného dočasného příměří ve městě Zabadání. K odložení operace, jejíž součástí měla být i evakuace raněných, došlo kvůli vyostření vojenských aktivit v oblasti, uvedla dnes mluvčí vyslance OSN pro Sýrii Staffana de Mistury.

Švédsko letos očekává historický rekord v počtu žádostí o azyl, kterých může být více než 90 000. Také Finsko o 20 000 zvýšilo necelý měsíc starý odhad 30 000 předpokládaných azylantů. Norsko, které je rovněž cílem řady migrantů, čeká podle agentury DPA až 20 000 běženců.

Zatímco Skandinávie se chystá na příjem běženců, Visegrádská čtyřka spíše ladí společnou ochranu hranic proti uprchlíkům.

Český premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru napsal, že Česká republika navrhne zemím visegrádské čtyřky společnou ochranu schengenské hranice v Maďarsku. O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí.

Živě
Aktualizovat reportáž
00:10

Obama nazval vojenskou účast Ruska, včetně leteckých útoků, které začaly tento týden, cvičením, které prohloubí konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj nezískal mezinárodní podporu pro své akce v Sýrii, která je dlouholetým spojencem Ruska. Na Putinově straně jsou jen Írán a syrský prezident Asad, zatímco USA vedou mezinárodní koalici složenou ze 60 zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, dodal Obama.

23:59

Rusko v Sýrii nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a mírnějšími islámskými povstalci, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, protože zahájilo letecké útoky na podporu režimu prezidenta Bašára Asada, řekl na tiskové konferenci americký prezident Barack Obama. "Z jejich pohledu jsou to všichni teroristi. A to je recept na katastrofu," citovala Obamu agentura Reuters.

Foto: Reuters
22:30

Maďarsko se do konce listopadu chystá uzavřít sběrný tábor pro běžence v Debrecínu na východě země nedaleko hranic s Rumunskem,  informovala agentura MTI. Starosta města Lajos Kósa považuje uprchlické centrum za ohrožení bezpečnosti obyvatel a pověsti města jako univerzitního střediska, a také za zdroj problémů. "Ve městě studuje 3500 zahraničních studentů, platí studijní poplatky a dodržují zákony," řekl Kósa. Mnozí běženci ve sběrném centru se takovým způsobem podle něj nechovají. "Způsob, jak se chovají, ohrožuje místní obyvatele a univerzitní reputaci Debrecínu," dodal.

Foto: Reuters
22:00

Rusko povede letecké údery v Sýrii tři až čtyři měsíce, sdělil předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov, podle něhož Rusko útoky v dalších dnech ještě zesílí. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin ruská letadla vzlétla na 18 cílů v Sýrii a zasáhla 12 objektů a základen organizace Islámský stát (IS). "Vždy existuje riziko, že se tam uvázne, ale v Moskvě se hovoří o operacích, které budou trvat tři, čtyři měsíce," řekl Puškov francouzské rozhlasové stanici Europe 1. Na otázku, zda se budou útoky dále stupňovat, odpověděl: "Určitě."

21:30

Německá kancléřka Merkelová v Paříži prohlásila, že krize na Ukrajině a v Sýrii nejsou provázané a Západ nebude dělat ústupky vůči Rusku v souvislosti s Ukrajinou, aby na oplátku získal podporu Moskvy pro své kroky v Sýrii.

"Pro nás otázka Sýrie není nijak spojena s otázkou Minsku," uvedla Merkelová v narážce na mírové dohody z běloruské metropole týkající se konfliktu na východě Ukrajiny. "Tato témata spolu nijak nesouvisejí," dodala.

Více čtěte zde

Merkelová, Putin, Porošenko a Hollande na schůzce v Paříži.
Merkelová, Putin, Porošenko a Hollande na schůzce v Paříži. | Foto: Reuters
20:50

Francouzský prezident François Hollande dnes na jednání v Paříži řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že ruské nálety v Sýrii musejí mířit pouze na Islámský stát (IS).  Moskva zahájila bombardování pozic v Sýrii tento týden a stala se terčem kritiky za to, že útoky nezaměřuje pouze na islamisty, ale že jí jde o podporu režimu prezidenta Bašára Asada. "Režim shazuje bomby na nevinné civilisty. Jsou tady i teroristické skupiny, které masakrují lidi a ničí památky, ale za vznikem této situace stál režim," uvedl Hollande nedávno při projevu v sídle OSN. Podle Putina je obrovskou chybou, že se s Asadem nespolupracuje, Francie to ale vidí jinak.

President Francois Hollande talks to European Commission President Jean-Claude Juncker
President Francois Hollande talks to European Commission President Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
20:00

OSN byla donucena odložit plánovanou humanitární operaci v Sýrii, ke které mělo dojít v rámci dojednaného dočasného příměří ve městě Zabadání. K odložení operace, jejíž součástí měla být i evakuace raněných, došlo kvůli vyostření vojenských aktivit v oblasti, uvedla dnes mluvčí vyslance OSN pro Sýrii Staffana de Mistury. "OSN vyzývá všechny zúčastněné strany, aby splnily své povinnosti, pokud jde o ochranu civilistů, a dosáhly nezbytné dohody, aby bylo možné realizovat humanitární operaci co nejdříve," uvedl úřad vyslance OSN pro Sýrii.

Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem).
Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem). | Foto: Reuters
19:45

Každá země podle výzvy visegrádských ombudsmanů musí důkladně a případ od případu posoudit všechny žádosti o azyl. Šabatová a její kolegové dali na vědomí, že budou bedlivě sledovat, zda země V4 jednají s uprchlíky a s migranty humánním způsobem a s respektem a zda dodržují zákony, směrnice EU a další mezinárodní a evropské závazky.

19:30

Ombudsmani zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, dnes v severomaďarském Visegrádu přijali společnou deklaraci o právních a morálních závazcích evropských zemí k uprchlíkům. Informovala o tom maďarská tisková agentura MTI. Dokument, který za Česko podepsala Anna Šabatová, vyzývá také k dodržování lidských práv běženců.

"Ochrana příslušníků těch nejzranitelnějších sociálních skupin je základní povinností evropských ombudsmanů," uvádí deklarace, která byla uzavřena na výročním setkání ombudsmanů V4. V dokumentu se dále konstatuje, že nynější vážná krize způsobená masovou migrací vyžaduje spolupráci všech států, a to včetně členů visegrádské čtyřky.

šabatová
šabatová | Foto: DVTV
18:45

"S terorismem není možné bojovat jen ze vzduchu. Všechny předchozí bojové operace vedly pouze k jeho rozšíření a dalšímu vzplanutí," prohlásil syrský šéf diplomacie Mualim. "Letecké údery jsou zbytečné, jestliže nejsou vedeny ve spolupráci se syrskou armádou, jedinou silou v Sýrii, která bojuje s terorismem," dodal podle agentury Reuters šéf syrské diplomacie. Ministr zahraničí rovněž uvedl, že jeho vláda se rozhodla účastnit se jednání pracovních skupin vytvořených pod záštitou OSN. Cílem jejich schůzek by mělo být dosažení mírové dohody o syrské krizi.

Foto: Reuters
18:30

Pouhé letecké údery v Sýrii nestačí, jestliže nespolupracujete se syrskou armádou. Během svého projevu před Valným shromážděním OSN to dnes uvedl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Nepřímo tak kritizoval koalici vedenou Spojenými státy, která v Sýrii útočí na islamistické cíle, své akce ale s Damaškem nekonzultuje. Ruské letouny zahájily bombardování v Sýrii teprve před pár dny, jejich akce jsou ale se syrskou armádou koordinované.

18:10

Švédsko letos očekává historický rekord v počtu žádostí o azyl, kterých může být více než 90 000. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Také Finsko dnes o 20 000 zvýšilo necelý měsíc starý odhad 30 000 předpokládaných azylantů. Loni přitom ve Finsku požádalo o ochranu zhruba 3600 běženců, napsala agentura AP. Norsko, které je rovněž cílem řady migrantů, čeká podle agentury DPA až 20 000 běženců.

Přes Dánsko míří běženci převážně dál na sever - do Švédska.
Přes Dánsko míří běženci převážně dál na sever - do Švédska. | Foto: Reuters
17:00

"Transit územím Makedonie je teď bezpečnější a mnohem rychlejší než v srpnu – po příchodu do tábora uprchlíci čekají pouze několik hodin, někdy dokonce jen pár minut na registraci a dokumentaci, která jim umožní legální třídenní pobyt, potřebný k průchodu zemí dál do Srbska." Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přineslo třetí díl jeho cestovního deníku. Přečíst si ho můžete zde >>

Příchod uprchlíků do tábora u Gevgelije.
Příchod uprchlíků do tábora u Gevgelije. | Foto: Michal Pavlásek
16:30

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v České republice zveřejnilo manifest, ve kterém shrnuje kroky ke zlepšení české migrační politiky. Klade důraz na volný pohyb, solidaritu a integraci do společnosti, která by měla začít už od prvního dne. Podle neziskovek je český postoj k migrantům příliš přísný a na Západě těžko obhajitelný. Mimo jiné kvůli špatným podmínkám v detenčních táborech.

Více čtěte zde

Foto: Jakub Plíhal
16:00

Premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru napsal, že Česká republika navrhne zemím visegrádské čtyřky společnou ochranu schengenské hranice v Maďarsku. O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády. Česko by mohlo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyslat přes sto vojáků a policistů. V zemi by mohli být několik měsíců.

Více čtěte zde

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
Zahraničí Domácí Zahraničí, Domácí
Aktualizováno 2. 10. 2015 21:56
 

Právě se děje

Další zprávy