Rusko zabírá ukrajinské lodě, G7 bude bez něj

Přenos skončil
Pondělní dění kolem Ukrajiny a Krymu jsme sledovali v online reportáži.
Ruští námořníci v Sevastopolu.
Ruští námořníci v Sevastopolu. | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev - Ruský zábor Krymu pokračoval i během pondělí.

Vojáci nad ránem ovládli jednu z posledních vojenských posádek, nad níž ještě vlála ukrajinská vlajka - zmocnili se základny námořní pěchoty ve Feodosiji.

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov posléze nařídil stažení ukrajinských vojáků z poloostrova.

Krym mezitím jako hlavní oficiální měnu zavedl ruský rubl. A potýká se s výpadky elektrického proudu.

Přenos skončil

 Nemalý ohlas v ruských médiích měl dnes odposlech telefonického rozhovoru bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové, v němž vůdkyně ukrajinské strany Vlast hovoří o své touze vzít zbraň do ruky a střílet, dokud se Rusko nezmění ve "spálenou zemi". Záznam hovoru se objevil na webu ruské státní televize Russia Today. Tymošenková telefonát potvrdila, publikovaný úryvek ale označila za částečnou montáž.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Mezinárodní napětí spojené s ukrajinskou krizí má negativní dopad na ruskou ekonomiku. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra hospodářského rozvoje Andrej Klepač. Dodal, že ruská ekonomika v únoru meziročně stoupla o pouhých 0,3 procenta po revidovaném nárůstu o 0,1 procenta v lednu. V celém prvním čtvrtletí podle něj ministerstvo počítá se stagnací ekonomiky. Největší ruská banka Sberbank dokonce varovala před hrozbou recese v důsledku rozsáhlého odlivu kapitálu.

Lídři sedmi nejvyspělejších ekonomik světa ze skupiny G7 se na summit sjedou v červnu do Bruselu. Zrušili tak na stejný měsíc plánované setkání s Ruskem v Soči ve formátu známém jako G8.

Uvedly to agentury poté, co prezidenti a premiéři G7 jednali za zavřenými dveřmi na okraj summitu o nukleární bezpečnosti v nizozemském Haagu.

Angela Merkelová se zlobí, odposlechy se ji pranic nelíbí.
Angela Merkelová se zlobí, odposlechy se ji pranic nelíbí. | Foto: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nevidí jako problém, pokud se skupina G8, tedy sedmi nejvyspělejších ekonomik světa a Ruska, nebude dále scházet, když už splnila svůj úkol. Lavrov to uvedl na tiskové konferenci v nizozemském Haagu ve chvíli, kdy lídři sedmi zemí G7 u kulatého stolu řešili, zda mají jejich kontakty s Moskvou v tomto formátu kvůli ruskému počínání v ukrajinské krizi vůbec smysl.

Foto: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se během summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu setká s úřadujícím šéfem ukrajinské diplomacie Andrijem Deščycjou. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odkazem na ruské diplomatické zdroje. Termín schůzky, která se uskuteční na žádost ukrajinské strany, agentura neuvedla. Má jít o vůbec první ministerské setkání od února, kdy moc na Ukrajině převzala nová vláda a mezi oběma státy propukla vážná krize.

Ruské vojenské námořnictvo se dnes zmocnilo ukrajinské výsadkové lodi Kosťantyn Olšanskyj, která kotví v zálivu Donuzlav na západě Krymu. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Do útoku se zapojilo asi 200 ruských vojáků, kteří loď obsadili s použitím hlukových granátů a střelby do vzduchu. Část posádky se podle ukrajinského listu útočníkům vzdala a plavidlo opustila, zbytek přešel na ruskou stranu.
Ruský bojový člun se podle ukrajinských médií přiblížil i k ukrajinské minolovce Čerkasy, která kotví nedaleko. Ruské velení posádce ukrajinské lodi sdělilo, že v případě pokusu o odpor použije sílu. O osudu lodi zatím nejsou žádné informace. Dnes dopoledne už v zálivu Denizlav padla okupačním vojákům do rukou ukrajinská bojová loď Heničesk.

Foto: Reuters

Podle prvních informací nesmějí sankcionovaní Kanaďané překročit hranici Ruska.

Ruský seznam obsahuje jména spolupracovníků kanadského premiéra Stephena Harpera a několika poslanců. Na soupisce nechybí ani šéf ukrajinsko-kanadského kongresu Paul Grod.

Kanada od začátku ukrajinské krize otevřeně podporovala demonstranty na Majdanu.

Reuters hlásí: Ruská vláda uvalila sankce na 13 lidí z Kanady. Mezi sankcionovanými je několik poslanců.

Foto: Aktuálně.cz

Stále více Ukrajinců, kteří žijí mimo svou vlast, je ochotno vrátit se domů a v případě ruské anexe dalších částí Ukrajiny bojovat proti Rusům.

Příběh jednoho z nich si přečtěte ZDE.

Dmytro Strunin.
Dmytro Strunin. | Foto: Jan Gazdík

Krymští Tataři chtějí uspořádat referendum, které by rozhodlo o formě jejich budoucího života na okupovaném Krymu. Na tiskové konferenci v Simferopolu to řekl jeden z hlavních tatarských vůdců na poloostrově Mustafa Džemilev.

O referendu má rozhodnout sjezd krymských Tatarů, který se uskuteční v sobotu.

Americký prezident Barack Obama po setkání s nizozemským premiérem Markem Ruttem: "Evropa a Amerika jsou jednotné v podpoře ukrajinské vlády a ukrajinského lidu. Jsme jednotní v tom, že Rusko musí za své jednání zaplatit.“

 

Foto: Aktuálně.cz

Německé firmy odkládají investice v Rusku a banky v obavě z nejisté situace poskytují méně úvěrů, televizi ARD to řekl šéf Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK) Volker Treier.

"Máme zprávy od obchodní komory v Moskvě, že investice jsou přinejmenším odkládány. Mnoho jich už také úplně skončilo v koši. Kapitál utíká," konstatoval Treier.

NATO musí přemístit své vojenské zdroje, je přesvědčen rumunský prezident Traian Basescu.

"Využiji výhody, že zde bude přítomna řada hlav států, (...) abych je informoval o situaci v regionu a o nutnosti přemístit vojenské zdroje NATO v reakci na armádní aktivity Ruské federace v posledních měsících," řekl před odletem do Haagu, kde se koná summit o jaderném odzbrojení.

Foto: Reuters

Lidé a firmy vybrali z účtů ruské banky SMP na devět miliard rublů (přes 4,8 miliardy korun).

Jejími spolumajiteli jsou Arkadij a Boris Rotenbergové, přátelé ruského prezidenta Vladimira Putina a jedni z největších dodavatelů pro nedávnou olympiádu v Soči. Právě na ně kvůli krizi na Krymu dopadly sankce jak USA, tak Evropské unie.

Z Denyse Berezovského, bývalého velitele ukrajinského námořnictva, se stal zástupce ruské Černomořské flotily.

Na post ho podle agentury Interfax dosadil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Admirál přeběhl na druhou stranu začátkem března. A tehdy kolovaly zvěsti, že k tomu byl donucen, jelikož Rusové unesli jeho rodinu.

Jak probíhal ranní útok na vojenskou námořní základnu ve městě Feodosija?

Na základnu vtrhly tři ruské obrněné transportéry s příslušníky zvláštních jednotek (Specnaz). Ruská vojska rovněž nasadila několik vrtulníků, ze kterých byly odpáleny reaktivní střely. A výsadkáři stříleli ze samopalů.

Mluvčí ukrajinských ozbrojených sil na Krymu Vladislav Selezňov uvedl, že vojáci, kteří odmítali základnu opustit bez zbraní a techniky, byli zajati. "Ze základny odjely tři uraly (nákladní vozidla). Na korbách jsou příslušníci námořní pěchoty. Mají svázané ruce," napsal na Facebooku.

Moskva stále opakuje, že její anexe Krymu byla v souladu s mezinárodním právem, a fakticky o ní odmítá debatovat.

Nyní ovšem ruský premiér Dmitrij Medveděv požaduje rozhovory právě o situaci na poloostrově. Podle něj je nezbytné, aby mezinárodní společenství vyřešilo dodávky energie a vody.

Obyvatelé Krymu se v tomto směru bez Kyjeva neobejdou, jelikož až osmdesát procent své spotřeby vody pokrývají z Dněpru, tedy z Ukrajiny.

Turčynov uvedl, že vojska již splnila svou povinnost na poloostrově tím, že umožnila ozbrojeným silám připravit se k obraně. "Armáda je připravena důstojně a profesionálně bránit území Ukrajiny".

Vysvětlil zároveň, že Ukrajina stahuje vojáky kvůli bezpečnostnímu ohrožení a nátlaku ze strany Ruska. Rada národní bezpečnosti a obrany zároveň nařídila ministerstvu obrany, aby zahájilo evakuaci rodin příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters

Ukrajinští vojáci se po týdnech vzdoru stáhnou z Krymu. Nařídil jim to prozatímní prezident a vrchní velitel ozbrojených složek Oleksandr Turčynov.

Stalo se tak jen pár hodin poté, co ruské jednotky obsadily další základnu ukrajinského námořnictva.

Ruský rubl se stal na Krymu hlavní oficiální měnou. Platit se jím bude dát od úterý. "Buďte opatrní při přepočtu," nabádá obyvatele premiér Sergej Aksjonov.

Anexi Krymu schvaluje 93 procent Rusů, proti jsou naopak pouhá čtyři procenta, ukázal čerstvý průzkum státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM.

Devět z deseti obyvatel Ruské federace považuje poloostrov za součást země. Většinou argumentují tím, že Krym byl "historicky ruským územím" až do roku 1954, kdy jej sovětský vůdce Nikita Chruščov předal Ukrajině.

Varšava dostala z Moskvy nabídku na přerozdělení Ukrajiny. O oficiálním dopisu z ruské Státní dumy informovala polská televize TVP.

Ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij v něm navrhuje připojení pěti západních ukrajinských oblastí k Polsku. Podle poradce polského prezidenta Tomasze Nałęcze jde o "výplod choré mysli".

Přípitek vodkou.
Přípitek vodkou. | Foto: Reuters

Vláda na Krymu obvinila z výpadků proudu Kyjev. "Ukrajinská společnost UkrEnergo snížila na polovinu dodávky elektrické energie," vysvětlil ruské agentuře ITAR-TASS krymský vicepremiér Rustam Těmirglajev.

Na osm desítek ukrajinských námořníků bylo zajato a odvedeno na základnu ruského námořnictva, píše na Twitteru zpravodaj britského listu The Telegraph Roland Oliphant. Zhruba polovina z nich byla posléze propuštěna.

Krize na Ukrajině se stane jedním z klíčových témat dvoudenního summitu o jaderné bezpečnosti, který začíná v Haagu. Chybět na něm však zřejmě bude ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ten má pokračovat v jednáních s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné finanční pomoci, která by jeho zemi pomohla vyhnout se bankrotu.

Ruská vojska ráno ovládla základnu ukrajinské námořní pěchoty ve Feodosiji na východním pobřeží Krymu.

První důstojník ukrajinského námořnictva Anatolij Mozgovoj agentuře Reuters telefonicky řekl, že na základně se střílelo a útočníci ukrajinské vojáky odzbrojili.

Podle mluvčího armády Vladislava Selezňova Rusové útočili s pomocí vrtulníků.

Krym čeká po pátečním formálním připojení k Rusku další etapa upevňování ruské moci. Jako další platidlo vedle ukrajinské hřivny má být na poloostrově oficiálně zaveden i ruský rubl.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 24. 3. 2014 23:10
 

Právě se děje

Další zprávy