Živě: Merkelová udělala chybu, kapacity pro migranty už jsou plné, říká bavorský premiér

Živě
Dění v Sýrii a kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Brusel/Berlín - Americký prezident Barrack Obama kritizoval postup svého ruského protějšku Vladimira Putina. Akce Ruska v Sýrii je podle něj recept na katastrofu.

V noci na sobotu musel být uzavřen Eurotunel pod Lamanšským průlivem poté, co do něj vnikla zhruba stovka imigrantů. Společnost provozující tunel cestující varovala, aby cestu pokud možno odložili na jiný den.

Sobotní dění v Sýrii a kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:20

K dnešním sebevražedným útokům v Bagdádu se přihlásila organizace Islámský stát. Zemřelo nejméně 18 lidí, dalších nejméně 60 lidí utrpělo zranění.

21:25

Bavorský premiér Horst Seehofer dnes vyzval spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby migrantům dala zřetelně najevo, že kapacity Německa pro jejich příjímání jsou už vyčerpané. V rozhovoru, který dnes večer poskytl bavorské televizi, rovněž řekl, že Merkelová udělala chybu, když do země nechala přijet běžence z Maďarska.

Kapacity jsou využity na maximum, "dál už to nejde", zdůraznil bavorský politik. Pokud se nepodaří přistěhovalectví omezit, pak podle něj hrozí před zimou kolaps. Tomu musí spolková vláda zabránit. Bavorský ministerský předseda rovněž zopakoval svůj názor, že rozhodnutí Merkelová pustit běžence z Maďarska do Německa bylo chybné. Mělo podle něj lavinový účinek.

Tažení proti zneužívání dávek v Německu vede bavorský premiér Horst Seehofer.
Tažení proti zneužívání dávek v Německu vede bavorský premiér Horst Seehofer. | Foto: Reuters
19:44

Přinejmenším 20 000 lidí se dnes sešlo v centru rakouské metropole Vídni s cílem vyjádřit podporu migrantům, kteří utíkají do Evropy z Blízkého východu, Asie a Afriky před válkami a bídou. Po mítinku se na náměstí Hrdinů uskutečnil koncert solidarity, informovala agentura APA.

19:38

Maskovaní útočníci na motocyklu dnes na severu Bangladéše zastřelili Japonce. Podle agentury AP to oznámila policie. Je to druhý cizinec zabitý v této zemi za poslední týden. K dnešnímu činu se podobně jako k pondělnímu zabití italského občana přihlásila na Twitteru radikální organizace Islámský stát. Policie v souvislosti s dnešní střelbou zadržela čtyři lidi. Pětašedesátiletý Kunio Hoši měl japonské občanství, narodil se však v Bangladéši. Neznámí útočníci jej napadli v oblasti Rangpur zhruba 335 kilometrů severně od hlavního města Dháky. Muž zemřel cestou do nemocnice, uvedla policie.

Dnešní útok měl některé rysy podobné pondělnímu zastřelení italského humanitárního pracovníka neznámými útočníky v Dháce. Rovněž k pondělnímu činu se přihlásil Islámský stát, který ovládá velká území v Iráku a v Sýrii a šíří svůj vliv i do dalších zemí. Bylo to první podobné prohlášení, které skupina učinila v Bangladéši. Bangladéšské úřady nicméně dříve tento týden uvedly, že nemají důkazy, které by potvrzovaly souvislost vraždy s působením Islámského státu. USA a Británie v reakci na útok omezily pohyb svých diplomatů v Bangladéši.

19:20

Do španělské enklávy Ceuta na severu Afriky se dnes podařilo proniknout devíti desítkám běženců. Po mnoha měsících do nového hromadného pokusu dostat se tímto způsobem do Evropské unie se ráno zapojilo více než 200 lidí, informovala agentura EFE s odvoláním na úřady v Madridu. Migranti se do enklávy dostali navzdory snaze marockých a španělských policistů zabránit jim v tom. Některým lidem se podařilo do Ceuty doplavat, jiní se prostříhali hraničními ploty.
Kvůli opakujícím se nájezdům běženců byl loni v červnu kolem Melilly postaven trojitý sedm metrů vysoký a 11 kilometrů dlouhý plot s ostnatým drátem, který z obou stran střeží policisté a pohraničníci.

18:47

Nejméně 18 lidí zahynulo při dnešních sebevražedných bombových útocích v iráckém hlavním městě Bagdádu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zdravotnické zdroje a policii. Dalších nejméně 60 lidí utrpělo zranění. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Jeden z útoků se odehrál v severobagdádské čtvrti Kázimíja, kterou obývají hlavně šíité. Při druhém útoku zabil sebevražedný atentátník sedm lidí, když se odpálil na rušné ulici ve čtvrti Húríja.

17:40

Ruské letectvo podniklo v Sýrii za tři dny 60 náletů, při nichž zasáhlo více než 50 cílů spojených s radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle agentury Interfax to dnes řekl Andrej Kartapolov z ruského generálního štábu, který dodal, že údery se zintenzivní. Útoky, které Rusové zahájili ve středu, jsou podle Kartapolova prováděny nepřetržitě "v celé hloubi syrského území". Rusko prý předem Spojené státy upozornilo na své nálety a doporučilo, aby USA zastavily lety v oblastech, kde operuje ruské letectvo.

"Za tři dny se nám podařilo narušit materiálně-technickou základnu teroristů a podstatně omezit jejich bojový potenciál," prohlásil ruský generál. V řadách IS prý nastala panika a bojovníci opouštějí oblasti, které kontrolovali. "Kolem 600 ozbrojenců opustilo své pozice a snaží se odejít do Evropy," řekl Kartapolov.

15:43

O ruské roli v syrském konfliktu na internetu koluje již celá řada vtipů.

15:00

Do Chorvatska za uplynulé tři týdny přišlo přes 100 000 běženců. Oznámil to chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić, podle kterého drtivá většina imigrantů následně zamířila do Maďarska a odtud do Rakouska. Maďarsko v září dokončilo plot na hranicích se Srbskem, proto běženci bariéru obcházejí přes Chorvatsko. Maďarsko nyní plot rozšiřuje i na chorvatské pomezí. Dnes do dopoledních hodin přišlo do Chorvatska zhruba 2500 lidí. Pokud Maďarsko skutečně nekontrolovaný přechod svých hranic znemožní, má Chorvatsko podle Ostojiče se sousedním Slovinskem dohodnutý nouzový scénář. Podrobnosti ale neuvedl. Srbsko, odkud běženci vstupují na území Evropské unie, hlásí, že za posledních 24 hodin přišlo okolo 7000 uprchlíků.

Foto: Reuters
14:45

Podle syrských ochránců lidských práv (SOHR) působících v Londýně při ruských náletech za posledních 24 hodin zatím zemřelo nejméně 39 civilistů, z toho osm žen a osm dětí, a dále 14 bojovníků, z toho 12 Islámského státu a dva povstalci z fronty An-Nusra napojené na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. SOHR upozornila, že jde jen o ty oběti, které se podařilo ověřit.

13:40

Příchod běženců je pro Německo podobně velká výzva, jako bylo znovusjednocení země v roce 1990. Řekl to dnes ve Frankfurtu nad Mohanem na oslavách 25. výročí sjednocení Německa prezident země Joachim Gauck, podle něhož potrvá několik generací, než se nově příchozí stanou pevnou součástí německé společnosti. "Na rozdíl od tehdejší doby ale nyní musí srůst dohromady to, co k sobě dosud nepatřilo. Východní a západní Němci měli přece jen společnou řeč, sdíleli kulturu a dějiny," podotkl. Podle něj ale musí všichni, jak Němci, tak nově příchozí, dodržovat základní hodnoty, jakými jsou svoboda, rovnoprávnost a demokracie.

13:15

"Nasazení Rusů v Sýrii je extrémní a jejich taktika brutální. Bude hodně nevinných obětí," říká uznávaný expert Tomáš Soušek z časopisu Letectví a kosmonautika. Více si přečtěte v rozhovoru s Janem Gazdíkem.

Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem).
Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem). | Foto: Reuters
12:10

Ruské vojenské letectvo v Sýrii za posledních 24 hodin podniklo dvacítku náletů, při kterých zasáhlo devět objektů radikálního hnutí Islámský stát (IS), tvrdí ruské ministerstvo obrany. Britský ministr obrany Michael Fallon ale tvrdí, že jen jeden z náletů mířil proti IS; zbytek byl prý veden proti jiným cílům, například proti syrské opozici bojující proti autoritářskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

"Naše důkazy ukazují, že používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti Asadovi," řekl Fallon v dnešním rozhovoru s listem The Sun. Dodal, že ruské nálety podporují Asada a prodlužují utrpení lidí.

10:55

Tunelem pod Lamanšským průlivem již opět jezdí vlaky. Jako první se podařilo vypravit spoj z Británie. Společnost v prohlášení uvedla, že čekací doba na terminálech v Anglii i Francii činí zhruba třicet minut a že lístky si prozatím mohou zakoupit jen ti cestující, kteří mají rezervaci.

10:15

Německé spolkové země přijímají méně běženců, než jim stanovují spolkové kvóty, obzvláště patrné je to u Dolního Saska. Podle agentury DPA to prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který upozornil, že naopak Bavorsko v září ubytovalo přes 58 000 žadatelů o azyl, což je o 16 000 více, než stanovují spolkové kvóty.

Foto: Reuters
09:29

Opětovné zprovoznění Eurotunelu se očekává okolo 11. hodiny středoevropského letního času. Společnost v prohlášení zákazníkům doporučila, aby dnešní cestu přeložili na jiný den. "Po obnovení provozu dnes musí cestující počítat s možnými dlouhými zpožděními," uvedl Eurotunnel v prohlášení.

07:40

Provoz v tunelu pod Lamanšským průlivem byl v noci na sobotu zastaven poté, co do něj vnikla více než stovka migrantů. Podle společnosti Eurotunnel šlo o "dobře zorganizovanou a koordinovanou akci". Tunel prý bude uzavřen ještě dopoledne.

V okolí severofrancouzském přístavu Calais přebývá v tábořištích několik tisícovek uprchlíků, z nichž mnozí se pokoušejí dostat do Británie na trajektech nebo tunelem. Od konce června při tom přišlo o život více než deset lidí a provoz v Eurotunnelu musel být několikrát zastaven.

Migranti v Calais, Francie, 3. října 2015
Migranti v Calais, Francie, 3. října 2015 | Foto: Reuters
07:20

Obama nazval vojenskou účast Ruska, včetně leteckých útoků, které začaly tento týden, cvičením, které prohloubí konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj nezískal mezinárodní podporu pro své akce v Sýrii, která je dlouholetým spojencem Ruska. Na Putinově straně jsou jen Írán a syrský prezident Asad, zatímco USA vedou mezinárodní koalici složenou ze 60 zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, dodal Obama.

07:00

Rusko v Sýrii nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a mírnějšími islámskými povstalci, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, protože zahájilo letecké útoky na podporu režimu prezidenta Bašára Asada, řekl na tiskové konferenci americký prezident Barack Obama. "Z jejich pohledu jsou to všichni teroristi. A to je recept na katastrofu," citovala Obamu agentura Reuters.

Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Aktuálně.cz Zahraničí, ČTK, Reuters, Aktuálně.cz
Aktualizováno 3. 10. 2015 21:29
 

Právě se děje

Další zprávy