Rusové ukázali zvací dopis: O zásah požádal Janukovyč

Přenos skončil
Dění na poloostrově i reakce ve světě jsme sledovali online.
Lidé sledují ruskou námořní loď vplouvající do přístavu ve městě Sevastopol, 2. března 2014.
Lidé sledují ruskou námořní loď vplouvající do přístavu ve městě Sevastopol, 2. března 2014. | Foto: Reuters

Ukrajina - Krymská krize eskaluje.

Ukrajinské jednotky podle agentury Interfax dostaly od velitele ruské černomořské flotily ultimátum: Pokud do úterních 4:00 SEČ nekapitulují, vojáci na ně zaútočí. Moskva ale zvěsti prozatím nijak nekomentovala.

Ruští vojáci už mají pod kontrolou většinu poloostrova, ale na některých místech stále čelí odporu.

Z Moskvy mezitím zaznívají prohlášení o "ochraně lidských práv". Souběžně s operací na Krymu spustila armáda rozsáhlé manévry v Baltském moři.

Proruští aktivisté vzali útokem i vládní budovy v Doněcku na východě Ukrajiny a Oděse na jihu.

Západ Kreml nabádá k zahájení okamžitého dialogu s Ukrajinou. Zaznívají dokonce slova o nejhlubší krizi 21. století, ovšem vojenskou akci politici vylučují.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil podporu Kyjevu, podobně jako britský ministerský předseda David Cameron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Dramatické dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Ukrajinský zástupce při OSN Sergejev na dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku prohlásil, že Rusko od 24. února pomocí lodí i letecky přesunulo na Krym nových 16 000 vojáků.

Proruští úředníci se údajně chystají odstřihnout ukrajinské vojáky na krymských základnách obklíčených ruskými silami od vody a elektřiny. "Jestliže tu zůstanou a budou dále loajální ke Kyjevu a ukrajinské vládě, stane se to pro ně nepohodlnější," uvedl Sergej Markov, někdejší ruský zákonodárce loajální Putinovi. "Tlak se dnes v noci zesílí," dodal.

O zásah ruských vojáků na Ukrajině dopisem požádal ruskou hlavu státu Vladimira Putina svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Dnes to podle agentury Reuters na zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl ruský zástupce při světové organizaci Vitalij Čurkin. Janukovyč přitom v pátek na tiskové konferenci v jihoruském Rostově na Donu prohlásil, že ruská vojenská intervence státní krizi na Ukrajině nevyřeší.

"Pod vlivem západních zemí dochází k otevřeným aktům teroru a násilí," citoval Čurkin z dopisu, který prý Janukovyč zaslal Putinovi. V údajném listu, jehož kopii Čurkin členům Rady bezpečnosti OSN předložil k nahlédnutí, se také uvádí, že lidé na Ukrajině jsou pronásledováni kvůli jazyku a politickému přesvědčení.

"Obracím se proto na prezidenta Ruska, pana Putina, s žádostí o nasazení vojenských sil Ruské federace k zajištění legitimity, míru, zákona a pořádku, stability a ochrany ukrajinského lidu," citoval z dopisu Čurkin. Ruský velvyslanec při OSN dále podle agentury DPA řekl, že vše, co se na Krymu nyní děje, je "v plné shodě s ruským právem".

Ruští vojáci zcela obsadili trajektový terminál na ukrajinské straně Kerčského průlivu, který Krym dělí od Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na poloostrov obsazený ruskými silami tak proudí další vojenské posily.

Trajektový terminál v Kerči, který slouží jako hraniční přechod mezi Ukrajinou a Ruskem, obléhali ruští vojáci několik dní. Teprve nyní však ovládli i stanici pohraniční stráže. Ta dnes oznámila, že na ukrajinský Krym se po obsazení stanice trajektem přeplavily z Ruska tři nákladní vozy s vojáky.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov slíbil zachovat jazykový zákon, proti jehož odstranění protestují převážně ruskojazyčné regiony na východě země. Moskva nedávné zrušení zákona interpretovala jako zákaz používání ruštiny.

"Nehledě na to, že zákon o jazycích byl nevyvážený a neodborně připravený, nepodepíši rozhodnutí parlamentu o zrušení tohoto zákona," řekl Turčynov dnes večer. Vysvětlil, že stávající jazykový zákon bude zachován tak dlouho, dokud nebude připraven nový zákon, umožňující rozvoj všech jazyků v zemi.

"Ukrajinština je celostátní řeč, ale na Ukrajině nebudou platit žádná jazyková či národnostní omezení anebo omezení kvůli přináležitosti k církvím a vyznáním. Demokratická vláda to jasně zaručuje všem občanům," řekl.

V úterý se v Bruselu kvůli situaci na Ukrajině opět sejdou zástupci zemí NATO; o schůzku požádalo Polsko. Severoatlantická aliance to oznámila v tiskovém prohlášení. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na Twitteru uvedl, že jednání se uskuteční na základě článku čtyři Severoatlantické smlouvy, který umožňuje svolat konzultace v případě ohrožení územní celistvosti členské země paktu.

"Vývoj na Ukrajině je vnímán jako hrozba pro sousední země NATO a má přímý a vážný dopad na bezpečnost a stabilitu v euroatlantické oblasti," uvedlo NATO v komuniké. Aliance doplnila, že o schůzku požádala Varšava na základě článku čtyři, který zavazuje členy aliance ke konzultacím vždy, když je podle názoru kteréhokoli z nich ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost členské země.

Válku mezi Ruskem a Ukrajinou lze ještě odvrátit, napsal dnes ruský on-line deník gazeta.ru, podle kterého poslední kroky Moskvy nemají rozpoutat konflikt, ale vyvinout tlak na Západ, aby byl přístupnější k jednáním o ruských požadavcích. Třeba o výměně Krymu za uznání nové vlády v Kyjevu a pád syrského režimu.

"Rozhodnutí o vstupu ruských vojsk na Krym, schválené Radou federace (horní komorou ruského parlamentu), se může ukázat nikoli začátkem války, ale způsobem, jakým Rusko vyvíjí tlak na Západ a usiluje o globální politický kšeft," usoudil komentátor internetového deníku.

Připomněl, že za války s Gruzií v srpnu 2008 Rada federace posvětila vojenský zásah v době, kdy se už válčilo. Nyní si ale Kreml "dal pauzu". Uvědomuje si totiž, že skutečné bojové akce Rusů na ukrajinském území by vedly jen ke stmelení všech Ukrajinců, včetně ruskojazyčných, proti Rusku a k jednoznačnému příklonu Ukrajiny k Západu.

"Zdá se, že Putin přece jen chápe více, než říká. Válka zatím nevypukla, ale - soudě podle prudké změny tónu západních politiků v noci z 2. na 3. března - se v zákulisí odehrává smlouvání se Západem; začaly intenzivní zákulisní rozhovory," odhadl deník.

Ceny pohonných hmot v Česku kvůli konfliktu na Krymu stoupnou zhruba v polovině března. Důvodem ale budou především vyšší ceny ropy na světových trzích, shodli se analytici.

Více čtěte zde

Česká republika navzdory dění na Ukrajině nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastavit své obchodní vztahy s Ruskem.

Více čtěte zde

Podle senátora Chrise Murphyho uvažuje horní komora amerického Kongresu o sankcích vůči ruským bankám, které by omezily přístup k finančním zdrojům veřejných institucí i soukromých investorů. Ve hře je také omezení vstupu na území Spojených států pro přední ruské činitele. K případným sankcím by se musela připojit EU, aby je Moskva významněji pocítila, řekl agentuře Reuters Murphy, který vede v americkém Senátu evropský podvýbor.

Podle senátora Chrise Murphyho uvažuje horní komora amerického Kongresu o sankcích vůči ruským bankám, které by omezily přístup k finančním zdrojům veřejných institucí i soukromých investorů. Ve hře je také omezení vstupu na území Spojených států pro přední ruské činitele. K případným sankcím by se musela připojit EU, aby je Moskva významněji pocítila, řekl agentuře Reuters Murphy, který vede v americkém Senátu evropský podvýbor.

Rusko bude čelit rostoucí politické a ekonomické izolaci, pokud nestáhne své vojenské síly z ukrajinského území. Těmito slovy podle agentury Reuters v pondělním telefonickém rozhovoru pohrozil americký viceprezident Joe Biden ruskému premiérovi Dmitriji Medveděvovi.

Bílý dům dnes také oznámil, že na protest proti ruské intervenci na Ukrajině nevyšle prezidentskou delegaci na začínající paralympiádu v ruském Soči.

Šéfové států či vlád Evropské unie se ve čtvrtek 6. března sejdou na mimořádném summitu v Bruselu, aby jednali o posledním vývoji na Ukrajině a o možnostech, jak snížit napětí. Oznámil to unijní prezident Herman Van Rompuy.

Podle ruského listu Vedomosti štáb ukrajinského vojenské námořnictva v Sevastopolu je zhruba z poloviny obsazen vojáky, kteří přešli na stranu (proruských) krymských úřadů, zatímco polovina štábu je pod kontrolou vojáků loajálních Kyjevu. Jeden z ukrajinských důstojníků listu řekl, že k žádným potyčkám mezi ozbrojenci nyní nedochází a o žádném ultimátu nic neslyšel.

O situaci na Ukrajině bude v nejbližších hodinách mimořádně jednat Rada bezpečnosti OSN. Požádalo o to Rusko.

Pokud chce svět porozumět ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, měl by zapomenout na politologické příručky. "Jdetě do sekce beletrie a přečtěte si Maria Puza a jeho knihy Kmotr," napsal na Twitteru ruský opozičník Garri Kasparov.

Ruské ministerstvo obrany odmítá, že by dalo Ukrajincům na Krymu ultimátum. Zprávu agentury Interfax, která se odvolávala na zdroje z ukrajinského ministestva obrany, označila za "naprostý nesmysl", napsal server Vedomosti.ru.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Maxim Prauta agentuře AP řekl, že Rusové dali uktimátum posádkám dvou ukrajinských válečných lodí, které blokují v přístavu Sevastopol.

Námořníci z protiponorkového plavidla Ternopil a velitelské lodě Slavutyč mají čtyři hodiny na to, aby se vzdaly. V jiném případě budou plavidla obsazena a posádka zajata.

Ukrajinský velvyslanec při NATO Ihor Dolhov přirovnal dění na Ukrajině k situaci, kterou v roce 1968 zažilo Československo. "Ve vašem případě to trvalo dvacet let. Moje země, můj lid na toto nejsou připraveni," řekl v rozhovoru pro ČTK.

"Dál věříme, že převáží zdravý rozum a moudrost nejen ruského lidu, ale celého mezinárodního společenství," dodal.

Někdejší ropný magnát a kritik ruského prezidenta Michail Chodorkovskij vydal prohlášení, v němž nabízí pomoc Ukrajině. Je prý připraven přicestovat "kamkoliv na Ukrajinu... aby pomohl zabránit krveprolití". Podle něj může "přítomnost nezávislých a mezinárodně známých jedinců zmírnit eskalaci konfliktu".

Mluvčí ruského ministerstva obrany nehodlají komentovat ultimátum pro Ukrajinu, napsala BBC. Podle ní nejde o nic překvapivého. Pokud armáda skutečně pohrozia útokem, není pravděpodobné, aby v této fázi odhalila jakékoliv detaily.

Ruské ultimátům ukrajinským vojákům na Krymu potvrdilo tiskové oddělení ukrajinského ministerstva vnitra. Napsal to server BBC.

Americký expert na mezinárodní bezpečnost Ian Brzezinski řekl BBC, že je jednou ze čtyř možných variant zajištění ukrajinské bezpečnosti nasazení sil rychlé reakce Severoatlantické aliance. Taková operace by zahrnovala vyslání válečných lodí NATO do oblasti Černého moře.

Ukrajinské jednotky na Krymu údajně dostaly od Rusů ultimátum. Pokud do úterních 4:00 SEČ nekapitulují, "budou čelit bouři". Útokem pohrozil velitel černomořské flotily Alexandr Vitko, napsala agentura Interfax s odvoláním na zdroj z ukrajinského ministerstva obrany.

Oficiálně ale zprávy nikdo nekomentoval.

"Já za sebe si nedovedu představit, že by se Rusové nadále účastnili tendru na dostavbu Temelína," prohlásil v interview pro Aktuálně.cz ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier.

Foto: Vojtěch Marek

Ruská agentura Roskomnadzor, která má na starost dohled nad internetem, zablokovala přístup na 13 webů ukrajinského protestního hnutí.

Úřadu to nařídila prokuratura, podle níž stránky "propagují aktivity ukrajinských nacionalistických skupin", napsal server The Moscow Times.

Rusko kritizuje amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Šéf americké diplomacie v neděli hovořil o "neuvěřitelném aktu ruské agrese", což Moskva označila za "neakceptovatelné výhrůžky".

Hlavní index moskevské burzy MICEX ztratil od pátku 58,4 miliardy dolarů, informovala agentura Reuters. To je více, než na kolik přišly přípravy nedávné olympiády v Soči.

"Nedovolíme ruským jednotkám vstoupit do východních regionů (Ukrajiny)," prohlásil na setkání s podnikateli ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Podívejte se, jak dav proruských aktivistů zaútočil na budovu regionální vlády v Doněcku na východě Ukrajiny

Rusko odstartovalo rozsáhlé manévry v Baltském moři. Scénář podle mluvčího baltské flotily Vladimira Matvejeva předpokládá útok nepřátelských lodí a ponorek.

Souběžně s námořním cvičením začaly na pevnině i manévry ruských motostřeleckých jednotek. Jde o součást "bleskové prověrky bojeschopnosti", kterou minulý týden nařídil prezident Putin.

Zahraniční zpravodajové se snaží na Twitteru odlehčit tísnivé zpravodajství z černomořského pobřeží. Například takto: "Dobré odpoledne, vítejte na okupaci Krymu. Jak vám mohu pomoci?"

Budovy regionálních vlád v Doněcku a Oděse se pokoušejí obsadit proruští aktivisté, napsala agentura Reuters. Podle jejího reportéra v Doněcku se jim prozatím podařilo dostat jen do prvního patra jedenáctipodlažní budovy. Výtahy jsou vypnuté, schody zabarikádované, hlásí.

Švýcarsko a Spojené státy navrhují, aby na Ukrajinu zamířila mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ta má nejen vyšetřit údajné "incidenty" v zemi, ale pokusit se o "ochranu práv menšin".

Donedávna vězněná expremiérka Julija Tymošenková se bude moci zúčastnit květnových prezidentských voleb. Úřadující hlava státu Oleksandr Turčynov podepsal zákon o rehabilitaci.

Ten se kromě "krásné Julije", jak bývá Tymošenková přezdívána, vztahuje i na někdejšího ministra vnitra Jurije Lucenka. Současná ukrajinská legislativa zapovídala kandidaturu odsouzencům.

Proruský místopředseda krymského parlamentu Sergej Cekov navrhuje, aby poloostrov změnil čas. Nově by se měl shodovat s moskevským.

Senátor Jaromír Štětina vyzval vedení Senátu, aby zrušilo plánovanou návštěvu horní komory ruského parlamentu. "Byla to právě Rada federace parlamentu Ruské federace, která 1. března jednomyslně schválila Vladimiru Putinovi invazi na území Ukrajiny. Věřím, že český Senát obstojí a jasně ruskou invazi odsoudí praktickými kroky," napsal v prohlášení.

Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, požádala prezidenta Vladimira Putina, aby stáhl ruského velvyslance z Washingtonu. Na protest proti páteční řeči Baracka Obamy, v níž šéf Bílého domu pohrozil Rusku důsledky, pokud Moskva vojensky udeří na Ukrajinu. Píše to agentura Itar-Tass.

Na vrub Viktora Janukovyče přibylo další obvinění, a to kvůli pátečnímu vystoupení v ruském Rostovu na Donu. Podle ukrajinské prokuratury se pokusil o svržení ústavního pořádku v zemi.

Čím víc se přibližuje vojenská konfrontace mezi Ukrajinou a Ruskem, tím více padá hodnota akcií největší ruské firmy - Gazpromu. Jen v pondělí ztratila na burze miliardy.

Ukrajina se podle všeho předzásobuje ruským plynem. V uplynulých dnech jeho dovoz zdvojnásobila. Podle analytiků tak reaguje na hrozby Gazpromu, že cena komodity vzroste, a tak se ho snaží za nižší cenu dovézt tolik, kolik jen může.

"Británie bude stát za ukrajinským prezidentem a lidem," prohlásil ministr zahraničí William Hague. Na politické a ekonomické reformy chce Londýn přispět 10 miliony liber.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že vojáci chrání na Krymu lidská práva. "A tím nejdůležitějším lidským právem je právo na život," prohlásil v Moskvě.

Nechal se slyšet, že Kremlem vyslaní vojáci "snad přivedou radikály k rozumu". Západ by podle něj měl odložit své "geopolitické kalkulace" a mít na zřeteli zájmy ukrajinského lidu.

Premiér Dmitrij Medveděv údajně nařídil vybudování mostu v Kerčském průlivu. Ten odděluje Krym od Ruska.

Prozatímní ukrajinský prezident Arsenij Jaceňuk pro Interfax: "Krymu se nikdy nevzdáme."

Francie bude Rusku dál dodávat zbraně. Sankce prý podle ministra zahraničí Laurenta Fabia zatím nejsou na pořadu dne. "Teď zkoušíme zastavit pohyb Rusů směr Ukrajina a navázat dialog," řekl v rozhovoru pro RTL. Francouzi Rusům dodávají například výsadkové lodě třídy Mistral.

"Jsem loajální Kyjevu a Oleksandru Turčynovovi." Nový šéf ukrajinského námořnictva, admirál Sergej Gajduk, má jasno.

"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Rozhodně nechceme použít vojenské síly, protože by věc ještě více eskalovala a mohla mít nedozírné následky. Budeme tak mluvit o všech možnostech, včetně zapojení do dalších mezinárodních organizací, v nichž se můžeme zabývat porušováním mezinárodního práva," nastínil program odpoledního mimořádného jednání šéfů diplomacií evropské osmadvacítky.

"Je možné zvažovat i vyslání mezinárodních pozorovatelů na Ukrajinu a na Krym, nebo vysokého komisaře OBSE pro národnostní menšiny. To vše jsou možnosti, na nichž se můžeme dohodnout."

Foto: Ludvík Hradilek

Ruská justice rozdala první tresty za protesty proti invazi na Krym. Opozičníci Vladislav Dronov a Roman Němučinskij si za mřížemi odsedí pět dní. Další desítky lidí zůstávají ve vyšetřovací vazbě, a to povětšinou kvůli "výtržnictví", jehož se měli dopustit při víkendových demonstracích proti okupaci.

Ačkoliv už se ví, kde se skrývá, vizitka "hledaného" exprezidenta Viktora Janukovyče na stránkách ukrajinského ministerstva vnitra zůstává.

Zatímco svět s napětím sleduje situaci na černomořském pobřeží, z Kyjeva přišla nová čísla o obětech protivládních protestů. Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo od loňského 30. listopadu 95 lidí.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala Ukrajinu, že může na konci prvního čtvrtletí letošního roku zvýšit ceny dodávaného zemního plynu. "Platební bilance je znepokojující. Ukrajina platí, ale ne tolik, kolik by měla. Zvažujeme proto, zda prodloužíme platnost stávajícího ceníku i pro další čtvrtletí," řekl podle BBC šéf finančního oddělení Gazpromu Andrej Kruglov.

Ruští vojáci obsadili velitelství ukrajinského námořnictva v Simferopolu. Informovala o tom agentura Interfax Ukrajina.

Podle šéfa švýcarského ministra zahraničí Didiera Burkhaltera, jehož země právě předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), budou na Ukrajinu vysláni pozorovatelé, kteří vyšetří "incidenty", k nimž nyní v zemi dochází.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil trestní stíhání vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí Pravý sektor Dmytra Jaroše.

S odvoláním na představitele výboru Vladimira Markina o tom informovala agentura Interfax. Markin zároveň dodal, že ruské úřady budou usilovat o jeho vzetí do vazby a vydají na něj mezinárodní zatykač.

Náměstek ruského ministra financí Andrej Klepach označil propad ruských akcií a rublu za hysterii, která brzy odezní. Obchodování na burze tomu ale zatím příliš neodpovídá. Ruská akciová burza v úvodu pondělního obchodování oslabila o devět procent a rubl se propadl na nová rekordní minima vůči dolaru i euru.

Britský premiér David Cameron kvůli vypjaté situaci na Ukrajině svolává bezpečnostní radu státu

Ruský vyšetřovací výbor zahájil trestní stíhání vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí Pravý sektor Dmytra Jaroše.

S odvoláním na představitele výboru Vladimira Markina o tom informovala agentura Interfax. Markin zároveň dodal, že ruské úřady budou usilovat o jeho vzetí do vazby a vydají na něj mezinárodní zatykač.

Náměstek ruského ministra financí Andrej Klepach označil propad ruských akcií a rublu za hysterii, která brzy odezní. Obchodování na burze tomu ale zatím příliš neodpovídá. Ruská akciová burza v úvodu pondělního obchodování oslabila o devět procent a rubl se propadl na nová rekordní minima vůči dolaru i euru.

Britský premiér David Cameron kvůli vypjaté situaci na Ukrajině svolává bezpečnostní radu státu.

Ruská armáda masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Na druhé straně průlivu jsou obrněné transportéry, nelze říci, zda se chystají je naložit na trajekty," prohlásil mluvčí ukrajinských pohraničníků.

Ruské námořnictvo zároveň mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu. Nová kyjevská vláda proto podle vicepremiéra Vitalije Jaremy zvažuje možnost uzavření ukrajinsko-ruských hranic či výrazného zpřísnění hraničního režimu.

Britský premiér David Cameron kvůli vypjaté situaci na Ukrajině svolává bezpečnostní radu státu.

Ruská armáda masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Na druhé straně průlivu jsou obrněné transportéry, nelze říci, zda se chystají je naložit na trajekty," prohlásil mluvčí ukrajinských pohraničníků.

Ruské námořnictvo zároveň mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu. Nová kyjevská vláda proto podle vicepremiéra Vitalije Jaremy zvažuje možnost uzavření ukrajinsko-ruských hranic či výrazného zpřísnění hraničního režimu.

Většina Krymu už je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci na pondělí obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově

Foto: Reuters

Podle britského ministra zahraničí Williama Hagua Evropa zažívá nejhlubší krizi v 21. století. "Tohle není přijatelný způsob, jak se chovat na mezinárodním poli. Bude to mít vážné následky," prohlásil šéf diplomacie Spojeného království v rozhovoru pro stanici BBC 4.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun bude o vyhrocené situaci na Krymu v pondělí jednat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. 

Na sociálních sítích kolují prozatím nepotvrzené informace, že ukrajinský vzdušný prostor v noci narušily dvě ruské stíhačky SU-27. Kyjev zvěsti prozatím nekomentoval.

Ukrajinská agentura RBK napsala, že ruské jednotky v noci dokončily obsazení vojenské posádky v zálivu Balaklava u Sevastopolu. Vojáci, které doprovázel tým neozbrojených civilistů, Ukrajince odzbrojili.

Pod kontrolou okupačních jednotek jsou i objekty sevastopolského mezinárodního letiště Belbek, které Rusové obsadili s použitím hlukových granátů. Místní ukrajinská vojenská jednotka útočníkům odevzdala zbraně.

Situace na Krymu ovlivnila i ruský rubl. Jak napsala BBC, po otevření moskevské burzy spadl na historické minimum vůči americkému dolaru. Pokles o 5 % hlásí i tamní index MICEX.

Oleksandr Tymošenko, exmanžel někdejší ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové, sháněl v Česku peníze na druhou oranžovou revoluci. "Odjel na Ukrajinu za manželkou, v Praze nechal přítelkyni, která je z toho nešťastná. Jinak, pokud byl zde, neustále sháněl peníze na revoluci na Ukrajině," citoval týdeník Euro jednoho z vlivných ukrajinských podnikatelů žijících v Praze.

"Rusko je připraveno vybudovat úzké vztahy s bratrskou Ukrajinou," napsal na Facebooku premiér Dmitrij Medveděv. Podle něj něco takového ale není možné se skupinou lidí, kteří se chopili moci porušením ústavy a dalších zákonů, citovala ho agentura ITAR-TASS.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil podporu Ukrajině a plánu uspořádat v květnu parlamentní volby. Během telefonických hovorů se na tom shodl s vůdci Velké Británie, Německa a Polska.

"Zdůraznili, že rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem musí být zahájeny okamžitě, s náležitým mezinárodním zprostředkováním," dodal Bílý dům ve svém prohlášení.

Společně s britským premiérem Davidem Cameronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a polským prezidentem Bronislawem Komorowským slíbil, že budou spolupracovat na vytvoření balíčku finanční pomoci, který by pomohl Ukrajině stabilizovat její nejistou ekonomickou situaci.

Nasazení ruské armády na Ukrajině odsoudila i skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa.

"My, vůdci Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a Spojených států, a také předseda Evropské rady a předseda Evropské komise společně odsuzujeme jasné porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Ruské federace," píše se v prohlášení.

A s okamžitou platností byly zastaveny přípravy summitu G8 (G7 a Rusko), který se měl v červnu konat v ruském Soči.

Ruská státní televize zrušila kvůli dění na Ukrajině i přímý přenos z předávání Oscarů. Rozhodla se raději soustředit na zpravodajské krytí pokračující krize mezi Ruskem a Ukrajinou, napsal zpravodajský server Hollywood Reporter.

"Kvůli vysokému počtu zpráv o situaci kolem autonomní republiky Krym a Ukrajiny a kvůli zvýšenému zájmu diváků o tyto zprávy považuje První kanál pětihodinový živý přenos z oscarové ceremonie za nevhodný. Zvláště pak v časných ranních hodinách (moskevského času), kdy se vysílá maximální množství zpravodajství," uvedla televize na webu.

Ministři zahraničí Evropské unie budou na mimořádném jednání v Bruselu hledat společný postoj EU k ruskému postupu vůči Ukrajině. Schůzka, která začne až po poledni, by také mohla ukázat, že pro Unii je nynější kyjevská vláda legitimním představitelem země. Jednání šéfů diplomacií k této výsostně politické záležitosti bylo svoláno narychlo o víkendu.

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý navštíví Kyjev, aby tamní vládní představitele ujistil o politické a hospodářské podpoře USA. Kerry svou návštěvu oznámil na Twitteru.

Česká republika je podle předsednictva Bezpečnostní rady státu v rámci standardních opatření plně připravena na jakékoli krizové scénáře vzniklé kvůli současné situaci na Ukrajině. Není nutné přijímat dodatečná opatření, pokud jde o dodávky ropy a plynu, řekl večer premiér Bohuslav Sobotka.

"Jsou připraveny příslušné zásoby, je připravena diverzifikace, ať již dodávek ropy, nebo dodávek plynu pro případ, že by došlo k přerušení či snížení dodávek plynu přes území Ukrajiny," řekl Sobotka. Zdůraznil, že nynější dění na Ukrajině žádným zásadním způsobem neovlivňuje situaci v ČR.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 3. 2014 23:52
 

Právě se děje

Další zprávy