Francouzi vyklízejí "Džungli", v Bulharsku zadrželi 27 migrantů ukrytých ve vlaku

Přenos skončil
Francouzská policie nasadila v táboře "Džungle" u Calais slzný plyn a vodní děla. Zasáhla jimi proti migrantům, kteří odmítají opustit jižní část tábora. Ta má být zdemolována a obyvatelé se mají přesunout jinam. Vášně krotila i makedonská policie na hraničním přechodu Idomeni. Uprchlíci tam podomácku vyrobeným beranidlem prorazili plot.
Likvidace Džungle v Calais
Likvidace Džungle v Calais | Foto: Reuters

Uprchlická krize v Evropě.

Přenos skončil
21:02

Světový program pro výživu (WFP) získal dostatek finančních prostředků na zajištění potravinové pomoci pro syrské uprchlíky na celý letošní rok, a nehrozí tak opakování situace z loňska, kdy se koncem roku muselo kvůli nedostatku financí vydávání potravinových poukázek zastavit. Informovala o tom v Ženevě šéfka WFP Ertharin Cousinová. Země slíbily během únorové dárcovské konference v Londýně poskytnout WFP 675 milionů dolarů na jeho programy, které se týkají Sýrie. Podle OSN to bude stačit na potravinové poukázky pro syrské uprchlíky žijící v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Iráku a Egyptě od března až do konce letošního roku. Kromě toho bude program schopen zaplatit potraviny obyvatelům Sýrie, kteří v zemi dále zůstávají, a to přinejmenším v období od dubna do října.

20:59

List The Wall Street Journal uvádí, že částka na nouzovou pomoc Řecka dosáhne 700 milionů eur. Podle jeho informací půjde o program na tři roky a peníze budou směřovat i do dalších zemí EU stižených migrační krizí

20:02

Evropská komise pracuje na plánu nouzové pomoci Řecku, které čím dál více zaplavují běženci, neboť Makedonie a další země na takzvané balkánské trase výrazně omezily průchodnost svých hranic. Podle agentury DPA to oznámila mluvčí komise Mina Andreevová. Řecká agentura AMPE odhaduje, že by pomoc mohla dosáhnout asi půl miliardy eur (13,5 bilionu korun). Podle Andreevové má pomoc směřovat k posílení přijímacích a ubytovacích kapacit v zemi pro uprchlíky a ke zlepšení kontroly vnějších hranic. Financování má být využito na přesun žadatelů o azyl do zbytku členských států EU a na vyhošťování těch migrantů, na které se potřeba azylu nevztahuje. "Jsou tu nouzové finanční prostředky, které mohou být vyplaceny poměrně rychle," citovala Andreevovou DPA. "Právě jsme obdrželi analýzu potřeb (z Řecka) a snažíme se na to navázat tak rychle, jak jen to je možné," dodala.

18:55

Bulharsko zadrželo 27 migrantů ukrytých v nákladním vlaku, který jel z Istanbulu do Vídně. Podle agentury DPA je ve skupině prchající údajně ze severu Iráku 11 žen a sedm dětí, včetně dvouletého batolete. Severní části Iráku ovládá radikální hnutí Islámský stát. Na uprchlíky náhodně narazil v neděli pozdě večer pracovník bulharských drah ve městě Kaspičan na severovýchodě země. Všiml si poškozené plachty na jednom z vagónů a na přítomnost lidí upozornil policii.

18:26

Další informace k vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais: Operace probíhala dopoledne relativně v klidu, ale začátkem odpoledne některá provizorní obydlí zachvátil oheň a napětí přerostlo v násilnosti. Na 150 osob z řad migrantů a radikálů z hnutí No Border házelo různé předměty na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Požár neznámého původu policie uhasila vodními děly. Nejsou hlášena žádná zranění ani zatčení.

17:15

Pokud Švýcarsko nedosáhne dohody s Bruselem do jednoho roku, sestaví si své vlastní plány, jak omezit příliv migrantů z Evropské unie. V pondělí to uvedl ministr zahraničí Didier Burkhalter.

Strany se nemohou dohodnout na tom, jak implementovat závazné švýcarské referendum z února 2014, které se vyslovilo pro imigrační kvóty. Referendum musí začít platit v únoru příštího roku. Bez dohody s EU se Švýcarsko chystá přijmout jednostranná opatření.

Ve Švýcarsku se pomocí referenda hlasovalo i minulou neděli. Švýcaři v něm odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin.

16:01

Vyklízení "Džungle".

Foto: Reuters
15:56  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká policie zahájila přípravy na vyhoštění 308 přistěhovalců, původem zejména z Maroka, do sousedního Turecka. Desetinu lidí tvoří Alžířané a Tunisané. V úterý bude skupina převezena k pozemní hranici s Tureckem na řece Evros a předána tureckým úřadům, informovala dnes řecká média s odvoláním na úřady.

15:42

Manželé Salim a Sanaa utekli ze severního Iráku před islámskými radikály. Osm měsíců žili v malé kontejnerové buňce v uprchlickém táboře poblíž Irbílu. "Když v zimě pršelo, bylo všude okolo bláto, kapala na nás ze stropu voda. Nedalo se tam vydržet," popisují v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přímo z utečeneckého tábora, kde přebývaly stovky rodin iráckých křesťanů, odcestovali do Česka. Jejich odjezd zařídila nadace Generace 21. Spolu s dalšími dvaadvaceti uprchlíky bydlí v brněnském hostelu Eleven, kde absolvují intenzivní kurzy češtiny. Později se přestěhují do bytů.

15:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Stovky uprchlíků, čekajících na řecko-makedonské hranici, prolomily plot u přechodu Idomeni-Gevgelija. Makedonská policie zareagovala slzným plynem. Podívejte se na fotografie z místa.

15:19  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Záběry z řecko-makedonského přechodu Idomeni, kde policie proti uprchlíkům nasadila slzný plyn.

15:16

"Pokud nebudeme dostatečně reagovat a nepřipravíme efektivní opatření, budeme (Evropská unie) v létě prožívat těžké zkoušky, horší, než tomu bylo minulý rok," řekl novinářům ministr vnitra Robert Kaliňák.

Slovenští policisté budou v Řecku působit předběžně měsíc.

15:15

Slovensko vyslalo 20 policistů do Řecka, kde budou pomáhat tamním úřadům při registraci uprchlíků. Zapojí se do operace agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex, kterou podpořilo také Česko.

Bratislava opakovaně vyjádřila pochybnosti ohledně schopnosti Řecka zajistit ochranu vnější schengenské hranice.

15:09

Bezpečnostní složky podle nejnovějších zpráv použily v "Džungli" slzný plyn a vodní děla. Na místě je nejméně sto členů policie.

14:50

Policie vyklízí stany a přístřešky v táboře "Džungle", jehož jižní část čeká demolice.

14:35

Německá kancléřka Angela Merkelová dostala minulé úterý 130 kytic, a to jako poděkování za vstřícnou politiku vlády v migrační krizi.

Dárci ze všech koutů Německa i ze zahraničí jí je minulou středu zaslali na základě výzvy "Květiny pro Merkelovou: Podpořme kancléřčinu otevřenou uprchlickou politiku", zveřejněné na Facebooku.

14:07

Podél hranice nyní přelétá makedonská helikoptéra.

13:49  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Podle informací médií vypukl "frontální útok" na hraniční plot poté, co se roznesla nepravdivá zpráva, že Makedonie otevřela hranice pro všechny uprchlíky. Makedonie nicméně v neděli večer oznámila, že pustí zhruba 400 lidí.

Na řecké straně hranice přitom čeká podle odhadů až 7000 běženců, další jsou na cestě.

13:16

Na řecko-makedonské hranici hlídkují i čeští policisté. Se psem.

13:04  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Ošetřili jsme patnáct pacientů s dýchacími problémy, včetně devíti dětí, hlásí z Idomeni humanitární organizace Lékaři bez hranic. Dalších sedm lidí - včetně tří dětí - má zranění od plotu.

12:58

Mezi 59 000 migranty, kteří loni v Nizozemsku požádali o azyl, odhalily místní úřady 30 lidí podezřelých z válečných zločinů. Asi třetinu z podezřelých tvořili Syřané.

Data o počtu podezřelých ze spáchání válečných zločinů ministr pro migraci Klaas Dijkhoff uveřejnil v dopise adresovaném zástupcům nizozemského parlamentu. Podle něj je počet podezřelých srovnatelný s rokem 2014. Deset z nich prý pochází ze Sýrie a zbytek z Eritreje, Súdánu, Nigérie či Gruzie. Bližší informace Dijkhoff nesdělil.

12:53

Demolici má na starosti soukromá firma, na vše dohlíží asi sto členů bezpečnostních složek, popisuje situaci v "Džungli" deník Le Figaro.

Není jasné, kolik lidí v dané části tábora žije. Nevládní organizace jejich počet odhadují na více než tři tisíce, francouzské úřady hovoří o 800 až tisícovce lidí.

Likvidace Džungle v Calais. 29. února 2016.
Likvidace Džungle v Calais. 29. února 2016. | Foto: Reuters
12:44  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Foto z hraničního přechodu Idomeni. "Otevřete hranice!" "Jsme lidé, ne zvířata!"

12:36  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Záběry z hraničního přechodu Idomeni:

Idomeni proražení hranic

12:32  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Po prolomení plotu je řecko-makedonská hranice obklíčená policejními zátarasy. Dalimil Petrilák, jeden z českých dobrovolníků, Aktuálně.cz řekl, že uprchlíkům se do Makedonie dostat nepodařilo.

V táboře ve městě Idomeni se momentálně nachází 6000 až 7000 lidí. Dobrovolníci sice nejsou na místo vpouštěni, uchýlili se do nedalekého Polykastru, kde u benzinové stanice funguje provizorní kemp. V jeho blízkosti se nachází staré nevyužívané letiště, kde úřady údajně plánují vybudovat nový tábor, který by mohl ubytovat až 10 tisíc lidí. Ani tam však prozatím nemá nikdo kromě armády přístup.

12:13

Hraniční plot v Idomeni.

12:07

Nový tweet z místa, kde běženci prolomili hraniční plot.

12:02

Mezi lidmi, kteří byli na řecko-makedonské hranici zasaženi slzným plynem, jsou i děti, informují z místa Lékaři bez hranic.

12:00

Podívejte se video z demolice "Džungle":

11:57

Francie začala s demolicí jižní části uprchlického tábora "Džungle" u Calais. Její likvidaci posvětil soud před týdnem.

11:52

Obrázek z Idomeni.

11:50

Makedonská policie nasadila proti uprchlíkům slzný plyn, hlásí z místa reportéři.

11:48

Uprchlíci prolomili plot na řecko-makedonské hranici. Podle dostupných zpráv tak učinili za pomoci podomácku vyrobeného beranidla.

 

 

11:39

Poslankyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Erika Steinbachová si vysloužila vlnu kritiky. A to kvůli tomu, že na Twitteru zveřejnila fotografii blonďaté holčičky, které se dav dívek s tmavou pletí ptá, odkud pochází. To vše je doplněno popiskem "Německo 2030".

Sama Steibachová svůj příspěvek za problematický nepovažuje a odmítá ho smazat. "Není to agresivní fotografie," reagovala v rozhovoru pro bulvární deník Bild.

Na otázku, zda si myslí, že Německo může za 14 let skutečně vypadat tak jako na fotografii, uvedla: "Data to naznačují. Ve velkoměstech už nyní máme značný podíl neněmeckého obyvatelstva."

11:33  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

V řeckém Idomeni stále čekají tisíce lidí na otevření hranice s Makedonií.

10:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

S útoky na ubytovny pro běžence mají neblahé zkušenosti především v Německu, kam loni přišlo přes milion uprchlíků. Úřady jich zaznamenaly přes tisíc.

10:49  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

První žhářské útoky související zřejmě s migrační krizí zaznamenali o víkendu v Řecku. Neznámí pachatelé podpálili dvě skladištní haly na severu země, které měly sloužit k ubytování uprchlíků, informovala dnes agentura DPA.

10:34

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová označila za absurdní kritiku, která se na její zemi snáší kvůli způsobu řešení migrační krize.

"Zjevně někdo považuje za evropské řešení, že se všechno shromáždí v Rakousku," uvedla. Německo podle ní už loni v prosinci začalo do Rakouska vracet stovky migrantů denně a způsobilo tím "ohromnou zácpu". "Brzdit (proud migrantů) budeme dál, a děláme to mimochodem i pro Německo," dodala.

Uprchlíci u rakouských hranic
Uprchlíci u rakouských hranic | Foto: Reuters
10:25

Do Itálie dorazili syrští uprchlíci letadlem.

9:57

Bavorský premiér Horst Seehofer znovu vyzval spolkovou vládu ke stanovení horní hranice pro počet přijímaných běženců. Podle něj to sníží atraktivitu země a na cestu do Evropy se vydá méně uprchlíků.

V rozhovoru, který vychází v aktuálním vydání týdeníku Der Spiegel, také zopakovat svůj požadavek, aby tato horní hranice byla 200 000 osob ročně. "Když Německo jasně dá najevo, že existují hranice pro přijímání (běženců), pak imigrace poleví," řekl.

9:33

Balkánem minulý týden putovalo 33 815 běženců, oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

9:30  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou ode dneška po stovkách vracet do Turecka přistěhovalce.

9:25  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko se potýká s problémy právě kvůli zavřeným hranicím. Během uplynulého týdne se v zemi nahromadilo několik desítek tisíc běženců, kteří nemohli pokračovat v cestě do středu Evropy.

Atény dokonce pozastavily provoz trajektů, které převážely běžence z ostrovů na pevninu.

Běženci odpočívají u Idomeni.
Běženci odpočívají u Idomeni. | Foto: Reuters
9:22

Evropa podle kancléřky musí Řecku pomoci, aby se nepropadlo do chaosu. Nebojovali jsme za to, aby Řecko zůstalo v eurozóně, jen proto, abychom ho nyní nechali na holičkách, je přesvědčena.

9:20

Německá kancléřka Angela Merkelová v nedělní televizní talkshow potvrdila, že na evropském řešení nynější migrační krize trvá. Řekla také, že stále sází na jednání s Tureckem, ale v případě krachu příštího summitu EU-Turecko prý nehodlá odstoupit.

Merkelová moderátorce televize ARD Anne Willové řekla, že její "zatracená povinnost spočívá v tom, aby tato Evropa našla společnou cestu". Veškeré své síly prý napře na jí započatou cestu evropského řešení a boje proti příčinám uprchlictví především v Sýrii.

"To všechno se možná mnohým zdá jít příliš pomalu," připustila kancléřka. Stále prý ale věří tomu, že jde o jediný způsob trvalého řešení.

Spolková kancléřka Angela Merkelová.
Spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
9:17  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Podle deníku Kathimerini žádá Řecko Evropskou unii o humanitární pomoc pro uprchlíky ve výši 228 milionů eur (6,2 miliardy Kč), která má pokrýt náklady na bydlení a potraviny pro 50 000 lidí.

Nevládní organizace ale varují, že počet uprchlíků, kteří budou potřebovat tuto pomoc v Řecku kvůli omezení propustnosti hranice s Makedonií, může v příštích měsících vzrůst až na 200 000.

9:14

Připomeňme, že Slovinsko v pondělí oznámilo, že denně zvládne přijmout jen 580 uprchlíků. Pokud by tomu bylo jinak, ohrožovalo by to Schengen.

9:11

Makedonie v neděli pozdě večer opět otevřela hranice s Řeckem, aby umožnila projít uprchlíkům ze Sýrie a Iráku. Překročit hranici ale bude moci nanejvýš 400 lidí, upozornily řecké sdělovací prostředky. Konečný počet bude podle makedonských úřadů ale znám až podle toho, zda Srbsko uvolní hranici pro přechod stejného počtu osob z Makedonie.

9:08

Premiér Viktor Orbán v neděli oznámil, že Maďarsko je připraveno v rámci ochrany před přílivem zahraničních uprchlíků bránit svoje hranice od Slovinska až po Ukrajinu.

V každoročním projevu k národu řekl, že je potřeba posílit obranu hranic a že ministři obrany a vnitra již dostali pokyny, aby se připravili na případnou výstavbu hraničního plotu na hranici s Rumunskem.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
9:05

Švýcaři v nedělním referendu odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin. V platnost tak nyní vstoupí mírnější zákon o vyhošťování odsouzených cizinců schválený parlamentem, informoval server 20minuten.

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem migrační krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 2. 2016 22:35
 

Právě se děje

Další zprávy