Živě: Už jsme zase pod palbou, stěžují si separatisté

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Voják ukrajinské armády na Donbasu.
Voják ukrajinské armády na Donbasu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinská vojenská prokuratura chce kvůli dezerci a velezradě stíhat přes 5000 vojáků. Po ruské anexi Krymu totiž zůstali na poloostrově.

Šéf ruské krymské správy Sergej Aksjonov mezitím na slavnostním shromáždění v Simferopolu vyhlásil pětiletku obnovy.

Poloostrov má podle plánu do roku 2020 vyřešit hlavní hospodářské problémy včetně dopravního spojení s Ruskem. A to za zhruba 60 miliard rublů, které doputují z Moskvy.

Ruský prezident Vladimir Putin se po deseti dnech objevil na veřejnosti. A udělal tím přítrž spekulacím, které se kolem jeho "skrývání" vyrojily. "Bez drbů by to byla nuda," řekl podle agentury Reuters.

Na Ukrajinu má už tento týden doputovat první část pomoci ze Spojených států. Pentagon minulý týden rozhodl, že armádě poskytne přes 200 vozů Humvee či radary min.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:00

Povstalci si dnes stěžovali u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, že jejich pozice u doněckého letiště se opět ocitly pod palbou ukrajinských děl, jejichž výstřely byly v noci a ráno slyšet v samém městě. Ukrajinci naopak podle listu Gazeta.ru tvrdí, že jen odpovídali na ostřelování z povstaleckých minometů. Předáci separatistů přičítají incidenty u Mariupolu a Doněcka dobrovolnickým jednotkám, které prý nejsou ochotné se podřídit velení ukrajinské armády a snaží se vyprovokovat konflikt. Naopak ukrajinské velení podezírá ze snahy zmařit křehké příměří separatisty.

21:50

V obci Kosťantynivka, vzdálené asi 45 kilometrů od Doněcka, obrněnec ukrajinských výsadkářů srazil ženu s dvěma dětmi: osmiletá dívka zemřela na místě, její matka a další dítě, které v době nehody bylo v kočárku, skončily v nemocnici. Před ukrajinskými kasárnami demonstrovala asi stovka lidí, kteří podle agentury Interfax rozbíjeli okna a zapalovali pneumatiky.

18:40

Pokud chce Bělorusko od Mezinárodního měnového fondu (MMF) další finanční pomoc, bude muset zavést pružný kurz měny a přijmout další opatření. Řekl to dnes vyslanec MMF v Minsku David Hoffman. Běloruská vláda dala počátkem března najevo, že chce požádat MMF o nový úvěrový program.

Bělorusko se potýká s negativními dopady hospodářských problémů Ruska, které je jeho největším obchodním partnerem, a s následky ukrajinské krize. Země v letech 2009 až 2010 čerpala od fondu úvěr v objemu 3,5 miliardy dolarů (dnešních 90 miliard Kč). Počátkem tohoto měsíce přijela do Minsku mise MMF.

16:53

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová dnes ve svém prohlášení připomněla rok od referenda o připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku.

"EU neuznává a odsuzuje toto porušení mezinárodního práva," napsala.

16:51

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek nepochybuje o tom, že EU nakonec jednotné stanovisko v otázce, jak dál s hospodářskými sankcemi vůči Rusku, nalezne.

"Unie na základě toho, co se v terénu odehrává, jasně vytýčí způsob, kterým bude posuzovat situaci a podle toho posuzovat co se sankcemi," předpokládá.

Zaorálek později doplnil, že podle jeho názoru by bylo správné počkat, jak bude situace na východě Ukrajiny vypadat v příštích dnech a rozhodnout o prodloužení sankcí až podle tohoto vývoje. "Myslím, že červen by mohl být správnou chvílí pro konečné rozhodnutí," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
16:30

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla Porošenkovu výzvu z minulého týdne, aby evropské země kvůli situaci na Ukrajině bojkotovaly fotbalové mistrovství světa, které v roce 2018 bude pořádat Rusko.

"Nyní se soustředíme na rok 2015 a máme s tím plné ruce práce," řekla kancléřka s tím, že mluvit o tom, jaká bude situace za tři roky, je předčasné.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
16:27

Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková v pátek vyzvala Rusko k účasti na jednání o restrukturalizaci dluhu a slíbila, že k držitelům ruských dluhopisů bude Ukrajina přistupovat stejně jako k ostatním věřitelům. Siluanov ale dnes řekl, že Rusko žádné oficiální pozvání od Kyjeva nedostalo.

15:54

Ukrajinská vláda zahájila minulý týden v pátek jednání se svými věřiteli o zmírnění zátěže zahraničního dluhu. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že Kyjevu se v jednání s věřiteli podaří získat na úlevách celkem 15,4 miliardy dolarů.

15:45

Rusko není ochotno připojit se k chystané restrukturalizaci ukrajinského dluhu, který má Ukrajina u zahraničních věřitelů.

Podle agentury Reuters to dnes řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva podle něj očekává, že Kyjev jí splatí své dluhopisy v částce tří miliard dolarů (asi 77 miliard Kč) v určeném prosincovém termínu.

Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva
Kurz ukrajinské hřivny, tabule v centru Kyjeva | Foto: Reuters
15:42

Pokud dojde k hrubému porušení dohod z Minsku, je EU podle Merkelové odhodlána nové sankce přijmout.

O možném zmírnění hospodářských opatření je podle ní možné mluvit jedině ve chvíli, kdy se začnou dohody o příměří uskutečňovat. Kancléřka zároveň zdůraznila, že ani zastavení bojů na východě Ukrajiny nebude mít dopad na samostatný balíček sankcí, které EU uvalila na ruské představitele v souvislosti s anexí Krymu.

15:39

Evropská unie je připravena přijmout nové protiruské sankce, pokud se nepodaří naplnit dohody z Minsku, které měly zajistit příměří na Ukrajině.

Po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Porošenko obvinil Rusko a proruské separatisty, že dohody z Minsku porušují. V mírovém plánu podle něj není k dohodám alternativa.

Foto: Reuters
15:20

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že plány USA ohledně poskytnutí zbraní Kyjevu, by byly v přímém rozporu s dohodou z Minsku. S odkazem na agenturu RIA o tom informovala agentura Reuters.

Ruský ministr zahraničí Sergel Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergel Lavrov. | Foto: Reuters
14:39

Připomeňte si, jak základny na Krymu obklíčili ruští vojáci.

14:37

Ukrajinská armáda hodlá obvinit z dezerce a velezrady přes 5000 vojáků, kteří po loňské anexi Ruskem zůstali na poloostrově Krymu. Podle agentury Interfax-Ukrajina to oznámil hlavní vojenský prokurátor Anatolij Matjos.

Ten upozornil, že obvinění se týká příslušníků všech druhů vojsk - letectva, námořnictva a dalších. Podle něj se rovněž připravuje stíhání 347 lidí, kteří se dopustili "trestných činů, které vedly k připojení Krymu".

14:16

Dmytro Jaroš, poslanec a lídr krajně pravicové strany Pravý sektor, se stane poradcem Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
13:40

Porošenko není první, kdo kvůli konfliktu na východě Ukrajiny volá po bojkotu šampionátu. Někteří evropští politici - například britský vicepremiér Nick Clegg - rovnou vyzvali fotbalovou asociaci FIFA k odebrání pořadatelství.

Prezident FIFA Sepp Blatter ovšem takové apely opakovaně odmítl s tím, že politika nemá se sportem nic společného.

13:38

Prezident Petro Porošenko vyzval svět k bojkotu fotbalového mistrovství světa, které bude v roce 2018 hostit Rusko.

"Vždy jsem říkal, že fotbal nemá s politikou nic společného a je potřeba ty dvě věci rozlišovat. Náš nejúspěšnější klub Šachtar hraje už několik měsíců ve Lvově, protože ruští vojáci zabrali Doněck. Myslím si, že dokud jsou ruské síly na Ukrajině, je mistrovství světa v této zemi (Rusku) nemyslitelné," řekl v rozhovoru pro německý Bild.

Stadion Lužniki v Moskvě
Stadion Lužniki v Moskvě | Foto: Reuters
13:20

Šéf ruské krymské správy Sergej Aksjonov vyhlásil na slavnostním shromáždění v Simferopolu pětiletku obnovy. Poloostrov má podle plánu do roku 2020 vyřešit hlavní hospodářské problémy včetně dopravního spojení s Ruskem.

Aksjonov je přesvědčen, že se Krym během příštích pěti let zbaví energetické závislosti na Ukrajině a odstraní tíživý problém nedostatku vody. Z federálního rozpočtu prý na tyto projekty z Moskvy přijde 60 miliard rublů (25 miliard korun).

12:48

Boje na východě Ukrajiny si poprvé po pěti dnech vyžádaly nové oběti. Podle Kyjeva v Donbasu zemřel ukrajinský voják, povstalci hlásí dva mrtvé.

Ztráty na životech naposledy bojující strany oznámily minulou středu. Od poloviny února, kdy byla v Minsku podepsána dohoda o příměří, se intenzita bojů na východě Ukrajiny výrazně snížila. Přestřelky ale neustaly.

12:34

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk nepřijede do Moskvy na slavnostní vojenskou přehlídku u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Řekl to deníku Gazeta Wyborcza. Nepovažuje za vhodné se zúčastnit v Rusku vojenské přehlídky v době, kdy ruští vojáci útočí na Ukrajinu, uvedl. Z evropských státníků zatím přislíbil účast pouze český prezident Miloš Zeman.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
12:30

Putin podle agentury RIA Novosti označil zprávy o svém zhoršeném zdravotním stavu za fámy. "Bez drbů by byla nuda," řekl prý na schůzce s kyrgyzským protějškem.

12:03

Zatímco novináři spekulovali, co je za tím, že se Putin tak dlouho neukázal na veřejnosti, lidé se na sociálních sítích bavili.

11:57

Ruský prezident Vladimir Putin po více než deseti dnech učinil přítrž spekulacím o svém zdravotním stavu. V Petrohradu se sešel s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem.

11:52

Evropská unie najde jednotný postoj v otázce, jak dál s hospodářskými sankcemi vůči Rusku. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí osmadvacítky to novinářům řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Téma oficiálně na programu dnešní schůzky není, diplomaté o věci ale intenzivně diskutují před blížícím se unijním summitem.

11:11

Evropská unie a Spojené státy uvalily sankce na Rusko a některé jeho představitele po loňské anexi Krymu kvůli podílu Moskvy na ukrajinské krizi, který ale Kreml opakovaně odmítá.

Rusko odpovědělo vlastními sankcemi, které zakazují například dovoz potravin ze zemí EU. V posledních týdnech ale zvažuje, že je zmírní, a to v případě Maďarska, Řecka a Kypru, tedy tří zemí, které Moskva považuje za své spojence.

11:09

Současné protiruské sankce budou platit minimálně do konce roku. Zrušeny mohou být pouze v případě, že Ukrajina bude plně kontrolovat své hranice, naznačil v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Chceme-li pomoci (německé kancléřce Angele) Merkelové a (francouzskému prezidentu Francoisi) Hollandovi v jejich úsilí, musíme alespoň udržet stávající sankce."

Dodal, že by bylo chybné doufat v dobrou vůli Vladimira Putina.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
10:37

Separatisté ze samozvané "Doněcké lidové republiky" obvinili ukrajinskou armádu z porušování příměří. Podle nich se za uplynulých 24 hodin stali terčem 34 útoků.

"K útokům došlo u Spartaku, Širokine, Horlivky, Pisků a u doněckého letiště," prohlásil mluvčí povstaleckého "ministerstva obrany" Eduard Barusin. Dodal, že nedošlo k žádným ztrátám na životech.

10:33

"Zaručujeme, že Krym se Ukrajině nikdy nevrátí. Jednou a pro vždy," prohlásil při příležitosti prvního výročí referenda "premiér" Krymské republiky a jeden ze strůjců odtržení Sergej Aksjonov.

Ten zároveň poděkoval všem, kteří přispěli ke "znovusjednocení Krymu s Ruskem" - od jednotlivců až po ruského prezidenta Vladimira Putina.

Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014
Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014 | Foto: Reuters
10:24

Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s kazašským a běloruským protějškem, jejíž odklad podnítil spekulace o zdravotních či politických problémech šéfa Kremlu, se uskuteční tento pátek.

Jednání s Nursultanem Nazarbajevem a Alexandrem Lukašenkem v Astaně se původně mělo konat na konci minulého týdne, bez zdůvodnění však bylo odvoláno. To zavdalo příčinu k dohadům o Putinových potížích. Prezident se na veřejnosti neobjevil už víc než deset dní, naposledy to bylo 5. března při setkání s italským premiérem Mateem Renzim.

Spekulace o jeho osudu má zastavit dnešní Putinova schůzka s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem, která se má konat v Petrohradu.

10:09

Referendum vedlo k odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho připojení k Rusku. Byl to přitom jen začátek: za necelý měsíc začala válka na Donbasu.

Podívejte se, jak ruská anexe změnila životy, a to nejen na Krymu.

Foto: Jiří Kropáček, Martin Novák
10:06

Přesně před rokem se na anektovaném poloostrově Krym konalo referendum o vyhlášení nezávislosti na Ukrajině. Připomeňme, že se konalo pod dohledem ruských vojáků a oficiálně skončilo tak, že se 96,8 procenta hlasujících vyslovilo pro připojení k Rusku.

10:04

Prezident Petro Porošenko bude v Berlíně jednat o situaci na východě Ukrajiny. Už před svou cestou obvinil separatisty z porušování příměří a vyzval Evropskou unii k zesílení protiruských sankcí.

V německé metropoli se nejprve Porošenko setká se svým německým protějškem Joachimem Gauckem, po poledni ho čeká jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Angela Merkelová a Petro Porošenko v Minsku.
Angela Merkelová a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
10:01

Zhruba 130 českých a slovenských osobností veřejného života se otevřeným dopisem obrátilo na lídry nejdůležitějších západoevropských zemí, evropských institucí a Spojených států amerických. Požadují, aby poskytli větší podporu Ukrajině v boji proti ruské agresi.

Otevřený dopis podepsali například publicista Fedor Gál, politolog Bohumil Doležal, režiséři Jan Hřebejk či Jiří Menzel, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo publicistka Petruška Šustrová.

Výzvu adresovali prezidentu USA Baracku Obamovi, britskému premiérovi Davidu Cameronovi, německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi, předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a šéfovi Evropské komise Jean-Claudu Junckerovi.

09:54

NATO už loni zahájilo v pobaltských státech a Polsku operaci Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání), jejímž cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině. Podle amerických armádních zdrojů operace potrvá tak dlouho, dokud bude trvat ruské ohrožení.

Součástí amerického projektu jsou společné manévry a výcvik vojsk, posílené aktivity amerického námořnictva v Baltském a Černém moři, modernizace evropských základen a také podpora Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, tedy zemí, které mají s Moskvou napjaté vztahy. Washington prý zvažuje rozšíření této podpory i na Česko a Maďarsko.

09:53

Spolu se zahájením rozsáhlých manévrů na severu země ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž odsoudilo "rostoucí počet manévrů NATO u hranic Ruské federace". Manévry Aliance podle Moskvy destabilizují situaci na severovýchodě Evropy.

"Rusko je hluboce znepokojeno násobným zvýšením počtu manévrů NATO u svých hranic. Mimořádný údiv vyvolává skutečnost, že se konají na severovýchodě Evropy, který je z hlediska bezpečnosti nejstabilnější oblastí Evropy a možná celého světa," uvádí se v prohlášení.

09:51

Čtyřicet tisíc vojáků, přes 40 bitevních lodí, 15 ponorek a stovka letounů a vrtulníků. Takovou sílu zapojí ruská armáda do "bleskové prověrky bojeschopnosti" vojsk Severní flotily, kterou nařídil prezident Putin.

V souvislosti s manévry byla flotila uvedena do stavu nejvyšší bojové pohotovosti. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua se do cvičení zapojí i útvary ruského západního vojenského okruhu a výsadkové jednotky.

Cvičení potrvá šest dní a má podle Šojgua "prověřit schopnost armády zajistit bezpečnost arktického regionu".

09:49

Nejvyšší rada by už tento týden mohla přijmout rezoluci o speciálním statusu Donbasu. Ten východu Ukrajiny zaručují mírové dohody z Minsku.

Podle původního plánu měl být zákon přijat do 14. března, ovšem vše se pozdrželo kvůli pomalejšímu stahování těžkých zbraní z fronty na východě země.

09:43

Na Ukrajinu má už tento týden doputovat první část pomoci ze Spojených států. Pentagon minulý týden rozhodl, že armádě poskytne přes 200 vozů Humvee či radary min.

"Mám dobré zprávy: letadlo s 30 (vozy) Humvee na palubě přiletí na Ukrajinu příští týden. Vojáci se mohou začít radovat," prohlásil prezident Petro Porošenko.

Dodal, že do Kyjeva by měla dorazit i první část obrněných vozidel Saxon z Velké Británie.

09:39

Do Prahy v neděli přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu.

Krajané z jihu a východu Ukrajiny přiletěli armádním speciálem a na ruzyňském letišti je přivítali prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

09:36

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prohlásil, že v případě dalších útočných akcí ze strany separatistů mohou země Evropské unie poskytnout Ukrajině zbraně.

"My se nebudeme podílet na žádných významných útočných operacích, musíme stabilizovat situaci," řekl v rozhovoru pro ruský list Kommersant.

Prohlášení o zbraních z Evropy je nicméně v rozporu s prohlášeními čelných politiků. Proti vyzbrojení ukrajinské armády se postavila například německá kancléřka Angela Merkelová, odmítavé stanovisko Kyjev slyšel i z Londýna či Paříže.

09:32

Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že při okupaci ukrajinského poloostrova Krym použil loni na jaře speciální jednotky vojenské rozvědky a námořní pěchoty pod záminkou ochrany ruských objektů.

Šéf Kremlu to prohlásil v televizním filmu "Krym. Cesta do vlasti", který v neděli vysílala ruská televize Rossija 1. "Proč to skrývat," poznamenal Putin a řekl, že po anexi Krymu byl připraven mobilizovat třeba i ruský jaderný arzenál.

Ruský prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin | Foto: Reuters
09:30

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 3. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy