Živě: Žirinovskij vyzval Rusko k válce s Ukrajinou

Přenos skončil
Ruskou invazi na poloostrov a světové ohlasy na událost sledujeme online.
Rusové obsadili Krym.
Rusové obsadili Krym. | Foto: Reuters

Kyjev/Simferopol - Na poloostrově Krym intenzivně pokračují přípravy na nedělní referendum o připojení k Rusku.

Zváni jsou zahraniční pozorovatelé, tisknou se hlasovací lístky.

A to navzdory tomu, že ze světa zaznívají stále častěji slova o tom, že jednání tamní autonomní vlády je nelegitimní. Francie navíc Rusku pohrozila sankcemi.

Se zájmem byla očekávána tisková konference svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož novináři v minulých dnech už dvakrát "pohřbili".

"I nadále jsem jediný legitimní prezident Ukrajiny a nejvyšší velitel armády," vzkázal z ruského Rostova na Donu. Dodal, že se hodlá brzy vrátit na Ukrajinu.

Přenos skončil

Vedení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v úterý prohlásilo, že nedělní referendum na Krymu o připojení k Rusku je nelegální. "Referendum týkající se Krymu a plánované na 16. března není v jeho současné podobě v souladu s ukrajinskou ústavou a musí se považovat za nelegální," řekl podle AFP šéf OBSE Didier Burkhalter. Také se domnívá, že nyní nejsou splněny podmínky pro vyslání nějaké pozorovatelské mise OBSE na Krym.

Na svobodu se v úterý dostala skupina ukrajinských novinářů, které v neděli zadrželi proruští radikálové na severu Krymu. Podle listu Ukrajinska pravda jsou ukrajinské reportérky Kateryna Butková, Olena Maximenková a Oleksandra Rjazancevová spolu se svými kolegy Jevhenem Rachnem a Olesem Krompljasem na cestě do jihoukrajinského města Chersonu.

O důvodech, místě a podmínkách svého věznění ani o svých únoscích pětice žurnalistů nechce mluvit do doby, než se bude cítit v bezpečí, napsal ukrajinský list.

O českém postoji k Ukrajině v úterý ministr Zaorálek hovořil na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Davida Frouse z tiskového oddělení ministerstva šlo o běžnou schůzku věnovanou otázkám české zahraniční politiky. "Situace na Ukrajině pochopitelně patří mezi věci, které v současné době v našem resortu jsou velmi aktuální," řekl Frous.

Spojené státy hodlají v rozporu s vlastními zákony poskytovat finanční prostředky nelegitimnímu ukrajinskému režimu, uvedlo v úterý ruské ministerstvo zahraničí. V ostře formulovaném prohlášení upozornilo Washington, že "by se měl zamyslet nad následky bezohledné podpory ukrajinských radikálních elementů nacistického zabarvení a jejich financování".

Ruský prezident Vladimir Putin pozval k návštěvě Moskvy neformálního vůdce krymských Tatarů Mustafu Džemileva, aby ho přesvědčil o nutnosti spolupracovat s proruským krymským vedením. Džemilev to v úterý řekl krymskému webu 15minut.org. Sedmdesátiletý poslanec krymského autonomního parlamentu se dosud nerozhodl, zda pozvání přijme. Chce se poradit se svými stoupenci.

Americký ministr zahraničí John Kerry odmítl nabídku přímého jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi po telefonu řekl, že v situaci, kdy Rusové okupují Krym, jsou jakákoliv jednání "extrémně složitá".

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se s kolegy ze zemí Visegrádské čtyřky ve čtvrtek sejde v Budapešti se šéfem německé diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem, aby jednali o aktuální situaci na Ukrajině. Schůzku iniciovalo Německo, což čtyřka hodnotí jako doklad významu tohoto středoevropského uskupení.

Evropská unie se rozhodla hospodářsky pomoci Ukrajině tím, že začne jednostranně naplňovat části obchodní dohody, kterou Brusel s Kyjevem vyjednal v rámci zatím nepodepsané dohody o přidružení.

Prozatímní opatření vstoupí v platnost okamžitě a potrvá podle eurokomisaře pro obchod Karla De Guchta nejméně do letošního listopadu, kdy EU očekává podpis zmíněné rozsáhlé obchodní dohody. De Gucht to spolu s šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem oznámil na tiskové konferenci ve Štrasburku.

Foto: Aktuálně.cz

Nepokoje v centru Kyjeva si vyžádaly celkem 102 životů a 1221 zraněných, přičemž 795 z nich muselo být hospitalizováno. Vyplývá to z informací ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

Český prezident Miloš Zeman reaguje na prohlášení senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Johna McCaina, že by měl být oživen projekt amerického protiraketového systému v České republice a Polsku.

Ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka prohlásil, že projekt považuje za neefektivní. "Pan prezident byl odpůrcem tohoto projektu, pokládal ho za neefektivní. A na tomto stanovisku se nic nezměnilo," prohlásil prezidentův mluvčí.

Foto: Ludvík Hradilek

Připojení Krymu k Rusku, k němuž poloostrov patřil do roku 1954, podpoří v neděli více než čtyři pětiny voličů. Předpovídají to alespoň tamní předáci.

Kyjevské úřady nařídily - s odhledem na "národní bezpečnost, svrchovanost a územní celistvost" - vypnout do 18:00 SEČ vysílání pětice ruských televizí na Ukrajině, polovina operátorů už pokynu uposlechla. Už od pondělí na Krymu nevysílají ukrajinské stanice.

Podle ukrajinského ministerstva vnitra je nyní na Krymu rozmístěno necelých 19 tisíc ruských vojáků. Podle Kremlu jde o příslušníky "krymské domobrany."

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalivajčenko informoval, že v Doněcku byl zadržen 37letý občan Ruské federace.

Údajně organizoval "podvratné skupiny" a chystal sabotáž. Dodal, že muž u sebe měl důlní trhaviny.

Nad Krymem nesmějí až do pondělí létat běžné lety. Letoun mířící z Kyjeva do Simferopolu se tak musel vrátit zpět.

Předák Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij vyzval k válce s Ukrajinou. Cílem by podle něj mělo být dosadit do úřadu prezidenta zpět Vladimira Janukovyče.

"Kdybych byl prezidentem Ruska, podpořil bych Janukovyče silou," řekl známý nacionalista na zasedání ruské Státní dumy.

Přípitek vodkou.
Přípitek vodkou. | Foto: Reuters

Krymský parlament přijal deklaraci o odtržení od Ukrajiny a připojení k Ruské federaci. Pro deklaraci hlasovalo 78 poslanců ze sta. Rozhodnutí má v neděli "posvětit" referendum. Očekává se, že většina etnických Rusů na Krymu (ti tvoří přibližně 60 procent obyvatel poloostrova) připojení k Rusku podpoří.

Podle agentury Interfax-Ukrajina začínají Krym opouštět kolony krymských Tatarů. Ti tvoří zhruba dvanáct procent populace poloostrova a jsou proti tomu, aby se Krym připojil k Rusku.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin ani premiér Dmitrij Medveděv mu neberou telefony.

Podívejte se na záběry proruských sil přebírajících kontrolu nad Krymem.

Sesazený prezident zkritizoval diplomaty ze Západu. "Podepsali se mnou úmluvu a nebyly to záruky vůči mně, nýbrž kvůli míru na Ukrajině. A nyní si o ni takřka utírají nohy."

"Zanedlouho se na Ukrajinu vrátím. Volby, které se mají konat 25. května, nebudou legitimní, protože je vyhlásila klika, která se chopila moci protiústavně. Je naprosto jisté, že tyto takzvané volby se budou konat pod naprostou kontrolou extremistů," prohlásil sesazený prezident.

Viktor Janukovyč v Rostově na Donu. (11. března 2014)
Viktor Janukovyč v Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters

Podle Janukovyče zemi vládnou fašisté a květnové prezidentské volby nebudou legitimní.

"I nadále jsem jediný legitimní prezident Ukrajiny a nejvyšší velitel armády," prohlásil Viktor Janukovyč z ruského Rostova na Donu.

Mise vojenských pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) skončí neúspěchem. Právě v úterý končí její mandát, ovšem na poloostrov se desítkám lidí, včetně Čechů, nepodařilo dostat. Neozbrojenému monitorovacímu týmu zabránili v cestě ozbrojenci.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius pohrozil Rusku novými sankcemi. Pokud Moskva neodpoví na západní návrhy určené k uklidnění ukrajinské krize, mohly by být uvaleny již v tomto týdnu.

"Jediné legitimní volby jsou ty, ve kterých budou Ukrajinci 25. května volit prezidenta. Hlasování naplánované na 16. března nemá žádnou platnost," řekl ministr k chystanému referendu.

Ruská invazní vojska na Krymu posilují své pozice, podle ukrajinských pohraničníků se jejich počty hodinu od hodiny zvyšují. V Simferopolu má být zveřejněn scénář přechodu z ukrajinské hřivny na ruský rubl.

Kolona ruských obrněných transportérů na Krymu.
Kolona ruských obrněných transportérů na Krymu. | Foto: Reuters

Krymské autonomní orgány pokračují v intenzivních přípravách nedělního referenda. Zvou zahraniční pozorovatele, tisknou hlasovací lístky.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 3. 2014 23:59
 

Právě se děje

Další zprávy