Živě: Volný pohyb uvnitř EU se nemusí rušit. Stačí opevnit vnější hranici, zní z Německa

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Uprchlíci na rakousko-německé hranici.
Uprchlíci na rakousko-německé hranici. | Foto: Reuters

Lublaň/Brusel/Berlín - Situace na řeckých ostrovech, kam míří desetitisíce uprchlíků, je stále vážnější. Na jednom z nich - Samosu - kolabuje zásobování. "Nemáme pro ty lidi už ani dost jídla," vylíčil starosta Michalis Angelopoulos.

Německo chce urychlit repatriaci lidí, kteří nemají šanci získat v zemi azyl. Vytvoří pro ně speciální zařízení. Změnit se má rovněž výplata dávek, a to až po podání žádosti o azyl.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
17:25

Vídeňský soud dnes poslal na dva roky do vězení převáděče, který v téměř vzduchotěsně uzavřené dodávce převážel 24 mladých afghánských uprchlíků.

Nepodmíněný trest už je pravomocný, protože odsouzený otec šesti dětí po konzultaci se svou obhájkyní rozsudek přijal, informovala agentura APA.

16:40  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Hřbitov na řeckém ostrově Lesbos je zaplněný...

16:05

Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi se díky jeho protiuprchlické kampani a plotům, které mají zastavit běžence, podařilo zvrátit pokles popularity jeho strany. V uprchlické krizi která rozděluje Evropu, tak působí jako vítěz, napsala agentura Reuters.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
15:50  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Klauni bez hranic...

15:12

Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble řekl, že Evropa potřebuje znovu převzít kontrolu nad svými vnějšími hranicemi a zachránit volný pohyb napříč kontinentem.

"Pokud Evropa nebude schopná tento problém vyřešit a převzít zpět kontrolu nad svými vnějšími hranicemi, Evropa otevřených hranic bude zničena," cituje ho agentura Reuters.

Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny
Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny | Foto: Reuters
14:07

Třídou je stan, učitelem jeho obyvatel. Tak probíhá vyučování běženců v uprchlickém táboře v Libanonu.

13:00

Slovensko vyslalo do Slovinska 20 policistů, kteří budou pomáhat Lublani zvládnout příliv migrantů. Podle slovenského premiéra Roberta Fica právě ochrana vnější schengenské hranice je prostředkem ke zvládnutí migrační krize.

"V případě Slovinska a Chorvatska budou naši policisté nejen monitorovat tuto hranici, ale budou zajišťovat i veřejný pořádek. Málokdy se stává, aby byli pozváni policisté z jiného státu, aby organizovali ochranu veřejného pořádku," řekl novinářům Fico.

12:43

Objekt bývalého Výchovného ústavu a dětského domova Králíky by mohl sloužit jako azylové zařízení pro uprchlíky. Zájem o něj projevila Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

Instituce uvažuje i o dalších budovách v zemi, rozhodovat bude jejich stav a náklady spojené se zprovozněním, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

12:01

Polsko si láme hlavu, kdo je bude reprezentovat příští čtvrtek na summitu Evropské unie na Maltě, kde se bude jednat o uprchlické krizi. Prezident Andrzej Duda totiž na 12. listopad svolal první schůzi nového parlamentu, na které podle ústavy podá předsedkyně vlády demisi.

Na Maltu tak nemůže ani prezident, ani premiérka Ewa Kopaczová. "Budeme muset poprosit jiný stát, aby reprezentoval polské zájmy," odhadl náměstek ministra zahraničí Rafal Trzaskowski v televizi TVN 24.

11:58  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecký premiér Alexis Tsipras svolává kvůli situaci na ostrovech krizové jednání. Pozváni na něj kromě vlády byli představitelé ostrovů v Egejském moři, kam míří drtivá většina běženců.

11:17

Chorvatsko spustilo mezinárodní kampaň, ve které hledá rodiče nalezené holčičky.

Tříleté děvčátko bylo nalezeno zhruba před měsícem v parku ve městě Velika Gorica, které leží kousek od Záhřebu. Neví se, odkud pochází ani jakým jazykem hovoří. Chorvatské úřady se domnívají, že se ztratila během uprchlické krize. Nikdo ji ale nepohřešuje.

11:03

Od půlnoci do dnešních devíti hodin na území Chorvatska přišlo 1120 běženců. V uprchlickém táboře ve městě Slavonski Brod je nyní 1144 lidí.

Od začátku migrační krize přes Chorvatsko prošlo celkem 331 446 uprchlíků, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

10:36  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Neutěšená situace je i na Lesbu, kde mimo jiné dochází místo, kam lze pochovávat utonulé uprchlíky. Mnoho těl se totiž nepodaří identifikovat, aby si je mohly převzít rodiny, a tak jsou k poslednímu odpočinku využívány místní hřbitovy.

Foto: Reuters
10:32  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Uprchlíci - momentálně 5000 lidí - na ostrově pobývají mimo jiné v bývalém vězení, kde je oficiálně k dispozici 240 míst. V současné době v něm ale žije zhruba 1200 lidí. Dalších 3500 běženců čeká v provizorním táboře u přístavu, kde se dělí o 12 mobilních toalet a šest sprch.

"V pondělí nám dodali pro 1200 lidí jen 600 porcí jídla," řekl agentuře DPA Martin Horn, který v místě pomáhá. Tři policisté, kteří byli na místě, prý jídlo raději nevydávali, aby mezi uprchlíky nedošlo ke střetům.

10:29  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na Samosu, jednom z ostrovů, kam z Turecka přijíždějí běženci ze Sýrie, kolabuje zásobování. "Nemáme pro ty lidi už ani dost jídla," cituje Spiegel Online starostu Michalise Angelopoulose.

09:42

Odvrácená tvář migrační krize? Írán láká afghánské uprchlíky, aby odešli bojovat za Bašára Asada do Sýrie.

Lidem, kteří jsou v zoufalé situaci, slibuje měsíční plat a povolení k pobytu. List The Guardian přinesl svědectví íránského fotografa. Ten se účastnil minimálně deseti pohřbů běženců z Afghánistánu, kteří zemřeli v syrské válce. Írán syrskému režimu posílá i mladíky, kterým nebylo ani osmnáct let. Stačí, když s náborem písemně souhlasí jejich rodiče.

09:25  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Takto zachraňují životy u břehů řeckých ostrovů záchranáři ze Španělska.

09:01

Ministr vnitra Milan Chovanec trvá na svém výroku, že si nepřeje být v Evropě, která peskuje za vlastní názor.

"Já jsem říkal, že v Evropě, která nás peskuje za vlastní názor a trestá nás za vlastní názor - a to byly ty výroky některých evropských politiků, že pokud nechceme kvóty, že nemáme nárok na evropské dotace - tak tedy jsem říkal, že v takové Evropě bych ani nechtěl být," řekl novinářům během čtvrteční návštěvy zařízení pro cizince v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.

Foto: Jakub Plíhal
08:57

Banka upozornila, že například Turecko podle odhadů hostí více než dva miliony uprchlíků, zatímco v Jordánsku nyní uprchlíci tvoří téměř pětinu populace. EBRD u obou těchto zemí zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok. Negativní hospodářské vlivy se očekávají rovněž v Řecku, Slovinsku, Makedonii a Maďarsku, jež leží na hlavních trasách uprchlíků, píše agentura Reuters.

08:54

Na řadu rozvíjejících se ekonomik, ve kterých působí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), začíná mít negativní dopad uprchlická krize. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějšího výhledu banky.

Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a v Severní Africe. Českou republiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé ekonomiky.

"Uprchlická krize, která se letos vystupňovala, ovlivňuje ekonomiku řady zemí," uvedla banka. "Tento masivní příliv uprchlíků v některých případech vytváří tlak na veřejné služby, vládní finance a trhy práce," dodala.

08:45

Část dobrovolníků pochází ze skupiny Czech Team, která nyní ukončuje činnost na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska.

"Pokud bude člun s uprchlíky potopený u pobřeží, budeme lidi dostávat z vody. Pomáhat budou potápěči. Ostatní ze skupiny budou působit přímo na břehu a lidi dále zaopatřovat, sušit, převlíkat a balit do termofólií," uvedla Slováková, která akci řídí s dobrovolníkem Michalem Rothem.

Z Prahy na Lesbos odlétají v pátek 13. listopadu, většina z nich se vrací 22. listopadu. K dispozici budou mít i loď, kterou na Lesbos nyní přepravují. Další výjezdy skupiny se plánují.

08:42

Čeští dobrovolníci, které zaštiťuje iniciativa Pomáháme lidem na útěku, vyjedou příští týden pomáhat běžencům na řecký ostrov Lesbos. Na desetidenní misi se chystá zhruba 15 lidí, je mezi nimi i lékařka a dva potápěči, řekla jedna z koordinátorek akce Lucie Slováková.

Dobrovolníci budou pracovat na pobřeží i působit na moři. Na Lesbos by za českou skupinou měla zamířit i humanitární pomoc v podobě teplého oblečení a zdravotnického materiálu.

08:35

Němci rovněž zpřísní podmínky vyplácení dávek pro běžence. Uprchlíci na ně budou mít nárok teprve v okamžiku, kdy podají žádost o azyl. Dosud Německo vydávalo dávky od okamžiku vstupu běženců do země. Vláda už dříve schválila, že většina dávek bude poskytována ve věcné podobě místo přímo v penězích.

08:34

Německo vytvoří speciální zařízení pro registraci uprchlíků, aby urychlilo repatriaci těch lidí, kteří nemají šanci získat v zemi azyl. Při jednání v Berlíně se na tom dohodli šéfové německých vládních stran, tedy kancléřka Angela Merkelová, vicekancléř Sigmar Gabriel a bavorský premiér Horst Seehofer.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
08:23

Šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár obvinil ve čtvrtek Německo, že hodlá Evropě vnucovat svou vůli. Podle agentury MTI řekl, že pokud Německo chce na svém území migranty, Maďarsko to bude respektovat, ale nepřipustí, aby mu někdo říkal, že má udělat to samé.

Lázár tak prý reagoval na prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, podle které by imigrace měla být legalizována.

Do Röszke dorazili maďarští vojáci.
Do Röszke dorazili maďarští vojáci. | Foto: Reuters
08:16

Švédská vláda se už obrátila na Evropskou unii s žádostí o přerozdělení části uprchlíků, kteří přišli na švédské území, mezi další země EU. Stockholm ale neupřesnil, kolik migrantů by chtěl do jiných zemí poslat.

"Domníváme se, že součástí tohoto systému přerozdělení by neměly být jen Řecko a Itálie, ale také Švédsko. Řekl jsem předsedovi Evropské komise (Jeanu-Claudeovi) Junckerovi a předsedovi Evropské rady (Donaldu) Tuskovi, že musejí počítat s tím, že předložíme žádost v tomto smyslu," uvedl už v pondělí švédský premiér Stefan Löfven.

08:14

Švédská vláda nemůže nově příchozím uprchlíkům zaručit, že pro ně najde ubytování, varoval tamní ministr spravedlnosti a pro migraci Morgan Johansson.

Kvůli nedostatku kapacit se padesátku uprchlíků chystá vládní migrační úřad ubytovat na recepci svého sídla ve Stockholmu, informovala agentura Reuters.

Švédský migrační úřad odhaduje, že letos do země přijde až 190 000 žadatelů o azyl, což je dvojnásobek oproti dosud rekordním číslům z počátku 90. let.

08:09

Brusel chce zároveň snadněji vracet neúspěšné žadatele o azyl z Pákistánu. Podle evropského statistického úřadu Eurostat jsou v poslední době Pákistánci sedmou největší skupinou žadatelů o azyl.

Mezi druhým čtvrtletím loňského roku a druhým čtvrtletím letošního roku přijaly úřady členských zemí EU skoro 25 400 žádostí o azyl od pákistánských občanů, z toho více než čtvrtinu vyřídily kladně.

Unie má už několik let s Pákistánem podepsanou dohodu ohledně navracení migrantů, nicméně podle zástupců EU to není vždy bez problémů. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové jde o to, aby vše "šlo hladce".

08:05

Evropská komise očekává, že do EU do roku 2017 dorazí okolo tří milionů žadatelů o azyl. Pokud se je podaří začlenit do pracovního života, mohou v dlouhodobém horizontu pozvednout ekonomický výkon EU, a dokonce i zlepšit stav veřejných financí, cituje ze zveřejněné zprávy agentura Reuters.

V rámci simulace ekonomického vývoje se počítalo s milionem žadatelů o azyl, kteří do EU dorazí tento rok, dalším 1,5 milionu v roce 2016 a půl milionem lidí v roce 2017.

08:02

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Počet lidí, kteří míří do Evropy, v posledních týdnech roste. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jich z Turecka během nadcházejících čtyř měsíců přijde až 600 000.

Kvůli stávce lodní dopravy v Řecku se na jeho ostrovech na východě Egejského moře začali více hromadit uprchlíci, kteří v počtu desítek tisíc do země míří ze sousedního Turecka.

08:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 11. 2015 17:26
 

Právě se děje

Další zprávy