Živě: Summit v Rize podpořil suverenitu celistvé Ukrajiny

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a lotyšská premiérka Straujumová vítají na summitu ukrajinského prezidenta Porošenka.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a lotyšská premiérka Straujumová vítají na summitu ukrajinského prezidenta Porošenka. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Summit Východního partnerství v Rize v pátek potvrdil zájem Evropské unie o další spolupráci s šesti postsovětskými státy, ale bez velkých slibů.

Nepřinesl ani posun k bezvízovému styku tolik chtěného Ukrajinou a Gruzií, byť Kyjev aspoň trochu potěšila závěrečná deklarace podporující ukrajinskou územní celistvost, ohroženou Ruskem. Vrcholnou schůzku využil britský premiér David Cameron, aby na jejím okraji zahájil diskusi o reformě vztahů své země s EU.

Dva ruští vojáci zadržení minulý víkend na Ukrajině přiznali v rozhovoru se zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že patří k ruské armádě.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:30

Český prezident Miloš Zeman zaujal přinejmenším české novináře myšlenkou, že by Rusko mělo uvažovat o tom, že se stane součástí Východního partnerství. Moskva se ovšem na tento projekt příliš příznivě nedívá, protože ho podezřívá, že je zaměřen protirusky.

Foto: Matej Slávik
18:45

Unijní a ukrajinští představitelé v Rize podepsali memorandum, které určuje podmínky půjček v rámci třetího programu evropské makrofinanční pomoci Kyjevu. Ukrajina může touto cestou získat 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy korun).

Britský premiér Cameron neváhal využít vrcholnou schůzku k nastolení otázky reformy vztahů Británie s unií, jak slíbil ve své úspěšné předvolební kampani. Dvoustranná jednání na toto téma zahájil s Tuskem a s čelnými představiteli Polska, Švédska, Maďarska a Lotyšska. Je prý přesvědčen, že všechny problémy se podaří vyřešit. Rozhovory o reformě chce každopádně dokončit tak, aby britští občané mohli o setrvání v EU hlasovat podle plánu do konce roku 2017.

18:20

Závěrečná deklarace summitu uznává "evropské aspirace a evropskou volbu" trojice zemí partnerství, které mají s osmadvacítkou podepsané asociační dohody - Ukrajiny, Gruzie a Moldavska. Zdůrazňuje rovněž podporu územní celistvosti, nezávislosti a suverenity všech zemí z programu. To k radosti Kyjeva souvisí i s vyjádřenou podporou všem krokům směřujícím k vyřešení ukrajinské krize.

Deklarace ovšem také potvrzuje složitost vztahů se zeměmi Východního partnerství. Konstatuje například, že rozsah a hloubku spolupráce s EU si každý ze šesti "samostatných a suverénních partnerů" určuje sám podle svých zájmů a potřeb. Návrh závěrečného dokumentu údajně vyvolal neshody, které podle diplomatů musel prezident EU Tusk řešit telefonicky s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

18:00

Obecné vyznění výsledků summitu shrnul svým konstatováním na závěrečné tiskové konferenci předseda Evropské rady Donald Tusk. "Náš kurz se nemění. Ale nikdo neslíbil, že Východní partnerství bude automatickou cestou ke členství v Evropské unii," řekl.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
17:55

Summit Východního partnerství v Rize v pátek potvrdil zájem Evropské unie o další spolupráci s šesti postsovětskými státy, ale bez velkých slibů. Nepřinesl ani posun k bezvízovému styku tolik chtěného Ukrajinou a Gruzií, byť Kyjev aspoň trochu potěšila závěrečná deklarace podporující ukrajinskou územní celistvost, ohroženou Ruskem. Vrcholnou schůzku využil britský premiér David Cameron, aby na jejím okraji zahájil diskusi o reformě vztahů své země s EU.

15:46

Těla čtyř ukrajinských vojáků byla po několika měsících vyproštěna z trosek doněckého letiště. Ostatky tam ležely nejméně od února, kdy se ukrajinská Amála z letiště stáhla. Na převoz těl dohlíží zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
14:12

Reportér Hospodářských novin Martin Ehl je na summitu Východního partnerství v Rize:

"Novináři a opodál stojící policie podpořená vrtulníkem mají převahu nad asi třicítkou ruskojazyčných demonstrantů před Národní knihovnou v Rize. Demonstranti drží transparenty s poněkud archaicky znějícími hesly jako Stop válce či Váleční štváči. Ruskou menšinu, tvořící asi 28 procent obyvatel Lotyšska, se Kreml dlouhodobě snaží aktivizovat k vyvolání neklidu v zemi. Větších úspěchů ale zatím ruský vliv nedosáhl, i když proruská strana Harmonie vyhrála poslední volby. Všechny ostatní strany se ale proti ní spojily."

13:10

Střelba zasáhla ve čtvrtek koksovnu v Avdějevce západně od Doněcka. Jeden muž zahynul.

13:00

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková v Rize podepsali memorandum určující podmínky půjček v rámci třetího programu evropské makrofinanční pomoci Kyjevu. Ukrajina může v jeho rámci získat 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy korun).

 

 

Aby na peníze ve střednědobých půjčkách mohla východoevropská země dosáhnout, měla by přistoupit k významným hospodářským a strukturálním změnám v šesti oblastech. Memorandum vypočítává potřebu reforem v řízení veřejných financí, transparentnosti, podnikatelském prostředí, energetice, sociálním systému a finančním sektoru.

12:52

V Rize je reportér Hospodářských novin Martin Ehl. Zde jsou jeho postřehy:

 

Summit v Rize ukazuje, jak opatrní jsou Evropané vůči Rusku. Ten předchozí, v listopadu 2013 ve Vilniusu, totiž svým dramatem kolem nepodpisu asociační dohody s Ukrajinou podnítil aktivitu ukrajinského evropského hnutí a na něj navazující další události včetně anexe Krymu a války na východě Ukrajiny.

 

 

Závěrečná rižská deklarace neobsahuje ostřejší výrazy směrem k Moskvě. Všichni evropští politici i úředníci si před summitem dali velký pozor, aby zdůraznili, že nic - ani samotné Východní partnerství - není namířeno proti Rusku. I přesto Moskva svojí optikou vidí ve Východním partnerství nástroj agrese Západu do své sféry vlivu. 

 

 

Samo partnerství čeká proměna obsahu, když ne názvu. Je zcela jasné, že Unie už nemůže přistupovat k šestici zemí partnerství - Ukrajině, Moldavsku, Gruzii, Bělorusku, Arménii a Ázerbájdžánu - jako k jednotné skupině zemí. Brusel slibuje, že bude odměňovat reformy postupným uvolňováním vztahů - takže když Ukrajinci budou dost potírat korupci, mohou se třeba už na konci letošního roku dočkat slibu bezvízového styku.

 

Státníci Evropské unie na summitu v Rize.
Státníci Evropské unie na summitu v Rize. | Foto: Reuters
12:11

Za uplynulých čtyřiadvacet hodin zemřeli na východě Ukrajiny tři ukrajinští vojáci a dalších dvanáct bylo zraněno. Uvedlo to ministerstvo obrany v Kyjevě.

Ruští vojáci Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev zajatí u města Ščastje potvrdili svoji příslušnost k ruské armádě i v rozhovoru se zpravodajem ruského listu Novaja gazeta. Alexandrov (na snímku) se rozbrečel, když slyšel, že jeho manželka o něm ruské zpravodajské televizi řekla, že z armády odešel. „Proč? Přísahal jsem přeci! Jsme s ní spolu ve stejné jednotce… Proč to vykládá?“ ptal se zdrcený muž. "Nevím, jak reagovat. Nevím, co mu na to říct. Prosil, abych vyřídil, že Jekatěrinu miluje. Když jsem odcházel, slzy si utíral ručníkem," popsal situaci v nemocnici novinář.

 

Oba muži potvrdili, že o propuštění z výzvědné služby nežádali a že na Ukrajině plnili výzvědnou misi. Přáli by si prý, aby byli považováni za válečné zajatce, nikoli teroristy, jak je označují ukrajinské orgány činné v trestním řízení. Litují také, že je dosud nikdo z oficiálních ruských představitelů nenavštívil. "Chápu, že se mě zřekli jako vojáka, čert to vem. Jsem ale stále občanem své země," řekl Jerofejev. "Byli tady z OSN, Červeného kříže, z OBSE. Ptali se, jestli jsem živý a zdravý. Všichni tady byli, jen z ruské strany nikdo," uvedl.

Jeden ze zajatců zadržený ukrajinskou armádou. Podle ukrajinské tajné služby je - stejně jako ostatní - příslušníkem ruské armády.
Jeden ze zajatců zadržený ukrajinskou armádou. Podle ukrajinské tajné služby je - stejně jako ostatní - příslušníkem ruské armády. | Foto: Reuters
11:30

AI obviňuje separatisty z hromadných poprav ukrajinských zajatců a odvolává se i na případy, kdy vražedkyněmi byly mladé ženy. K případům mučení docházelo hlavně v prvních dnech po zadržení a dopouštěli se jich převážně lidé operující na bojišti mimo oficiální branné struktury. Zvlášť chaotická je prý v tomto ohledu situace na straně separatistů.

 

Mezi bojovníky operujícími na straně ukrajinské armády AI kritizuje zejména oddíly nacionalistického seskupení Pravý sektor. Jejich členové zadržovali údajně v bývalém pionýrském táboře desítky civilních zajatců, které krutě mučili a jejichž příbuzné vydírali.

 

Nevypadá to, že by nová vláda chtěla proti Pravému sektoru nějak zakročit, jak požaduje Moskva.
Nevypadá to, že by nová vláda chtěla proti Pravému sektoru nějak zakročit, jak požaduje Moskva. | Foto: Martin Novák
11:29

Zpráva AI dokumentuje případy zločinů spáchaných na Ukrajině mezi loňským červencem a letošním dubnem. Výpovědi svědků konfrontovala organizace s lékařskými zprávami a fotografickou dokumentací. Sedmnáct vyslechnutých svědků zadržovali separatisté, šestnáct prokyjevské milice nebo ukrajinská armáda a tajná policie SBU.

Ukrajinský voják nastupuje před americkými instruktory v rámci cvičení Fearless Guardian na Ukrajině.
Ukrajinský voják nastupuje před americkými instruktory v rámci cvičení Fearless Guardian na Ukrajině. | Foto: Reuters
11:26

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) zveřejnila nové informace o mučení zajatců oběma znepřátelenými stranami donbaského konfliktu. Zpráva obsahuje svědectví o brutálních praktikách jak povstalců, tak i bojovníků dobrovolnických ukrajinských praporů.

 

Případy mučení a vražd, které AI označuje za válečné zločiny, jsou na východě Ukrajiny podle zprávy téměř na denním pořádku a dopouštějí se jich obě strany. Bývalí zajatci vypovídají o lámání kostí a elektrických šocích, o odepírání spánku, bití, bodání nožem a předstíraných popravách. "Případy mučení jsou šokující a všudypřítomné," uvádí AI a odvolává se přitom na svědectví více než třiceti  mužů, kteří kruté věznění a výslechy přežili.

 

11:14

Rusko by podle českého prezidenta Miloše Zemana mělo uvažovat o tom, že se stane součástí projektu Východního partnerství. Zeman to řekl českým novinářům před začátkem druhého dne jednání summitu partnerství v lotyšské metropoli Rize. S odkazem na informaci od polského prezidenta Bronislawa Komorowského také Zeman poznamenal, že Rusku bylo členství nabízeno. "Rusko to tehdy odmítlo. Možná že teď toho trochu lituje," uvedl český prezident.

11:08

Český prezident Miloš Zeman před dnešním začátkem summitu Východního partnerství v Rize poznamenal, že kromě politických deklarací by partnerství mělo všem šesti účastnickým zemím, ať už mají s EU uzavřené asociační dohody či nikoliv, umět nabídnout "konkrétní mechanismy spolupráce".

 

Východní partnerství  je společný projekt zemí EU a šesti postsovětských republik z východu kontinentu. Začal v roce 2008 v Praze. Mezi šest zemí patří Ukrajina, Gruzie, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán a Moldavsko.

Foto: Matej Slávik
10:29

Ukrajinská armáda tvrdí, že ve čtvrtek u vesnice Peski nedaleko Doněcka sestřelila bezpilotní letoun separatistů.

10:20

Město Ščastje, kde byli o víkendu dva Rusové zajati, bylo ve čtvrtek večer a v noci silně ostřelováno separatisty. Armáda přišla o jeden obrněný transportér. Ščastje je v posledních dnech místem nejtěžších bojů, leží na frontové linii severně od Luhansku. Ve městě stojí elektrárna, která zásobuje energií i území separatistů.

Foto: Aktuálně.cz
10:08

Ruský prezident Vladimir Putin nedá souhlas k ofenzívě na východní Ukrajině do 29. června, kdy Evropská unie bude jednat o prodloužení protiruských sankcí. Uvedl to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v rozhovoru pro deník Financial Times. Pravděpodobnost obnovení těžkých bojů ale označil za vysokou.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
10:00

Ukrajinci a Gruzínci možná budou moci cestovat do zemí Evropské unie bez víz už příští rok. Na summitu Východního partnerství v Rize to prohlásila lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by obě země dnes měly v této otázce získat "jasnou perspektivu". Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzývá EU, aby vízovou povinnost zrušila, protože by tím dala jasný signál, že o Ukrajinu stojí a podporuje ji.

Foto: Vojtěch Marek
9:53

Organizace Amnesty International (AI) dnes vydá novou zprávu o válečných zločinech na Ukrajině a špatném zacházení se zajatci. Nedávno AI upozornila na to, že separatisté několik zajatců zastřelili.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 23. 5. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy