Živě: Ruští agenti vyhrožovali školačce za podporu Ukrajiny

Přenos skončil
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ruská policie, ilustrační foto.
Ruská policie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York / Kyjev / Moskva - Ukrajinská vláda viní separatisty z vážného porušení příměří, dohodnutého na rozhovorech v Minsku. Mluvčí Národní bezpečnostní rady v Kyjevě Andrij Lysenko prohlásil, že povstalci vypálili střely z raketometu Grad u Mariupolu.

Na dalších místech se odehrávaly přestřelky z ručních zbraní, zejména v oblasti severně od Luhansku.

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek projednávala situaci na Krymu. Diskusi bojkotovaly státy, které odmítají kritiku Ruska za anexi poloostrova. Samotné Rusko a dále pak Čína, Venezuela a Angola.

Moskva označila zasedání za provokaci. Debatu iniciovala Litva, která patří v Evropě k největším kritikům ruské politiky vůči Ukrajině.

Rusko anektovalo Krym před rokem a považuje tento krok za nevratný. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ale prohlásil, že jeho země se nároků na poloostrov nevzdá a Rusko porušilo mezinárodní právo.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:30

Pobouření v ukrajinském parlamentu vyvolala akce ozbrojenců oligarchy Ihora Kolomojského, kteří o čtvrteční noci obsadili kyjevské sídlo státní ropné společnosti UkrTransNafta, aby zde ochránili šéfovy zájmy po odvolání dosavadního ředitele firmy Oleksandra Lazorka, považovaného za oligarchova chráněnce.

Podle médií prý Kolomojskyj, rozhořčený rozhodnutím parlamentu o změně pravidel hry ve státních akciových společnostech, vyhrožoval ministrovi energetiky, že má v Kyjevě dvě tisícovky ozbrojenců, kteří zabrání nepřátelskému převzetí "jeho" firmy.

Skandál podle agentury Reuters upozornil na roli, jakou hrají ukrajinští boháči a jejich podnikatelská impéria v zemi potýkající se s hospodářskou krizí a s válkou s proruskými separatisty. Mezi oligarchy je ovšem řazen i prezident Petro Porošenko. Ten vydělal miliardy na cukrovinkách, zatímco Kolomojského zájmy se rozprostírají od bankovnictví přes energetiku a letectví po média.

Ministr vnitra Arsen Avakov později oznámil, že podnikovou budovu kontrolují policisté a ozbrojenci ji opustili.

22:20

Saratovští žáci a žákyně, kteří na prokremelský mítink k výročí anexe Krymu přišli se stuhami v ukrajinských barvách, se dočkali zatčení, výslechu i "preventivního pohovoru" s agenty tajné policie či policejními experty na potírání extremismu. Postup státní mašinérie upoutal i pozornost celostátních médií.

Vzpomínaný mítink na podporu Krymu se v Saratově, podobně jako v jiných ruských městech, konal ještě 18. března. Policie počet "zatčených výrostků" neupřesnila, uvedla jen, že je hned po výslechu propustila domů.

Následující den ale žáky čekal ve škole "preventivní pohovor" s policejními experty na extremismus, v přítomnosti rodičů a pedagogů, napsala dnes agentura Interfax.

Nejmladší ze zatčených, čtrnáctiletá žákyně, řekla serveru Jod, že byla předvolána dokonce na místní pobočku tajné služby FSB. U výslechu po ní chtěli, aby se přiznala, že za akci se stuhami ji zaplatili ukrajinští extremisté, jakkoli tvrdila, že je prostě proti válce na Ukrajině.

Další zatčení museli objasňovat, zda nejsou "agenty-provokatéry".

"Možná něco nechápou, možná potřebují nějaké vysvětlení, a tak to objasňujeme," řekl podle agentury Interfax na adresu školáků Sergej Pantějev, náčelník saratovského Centra pro potírání extremismu, spadající pod ministerstvo vnitra.

Podle ruské opozice tyto policejní oddělení ve skutečnosti slouží k potírání odpůrců režimu.

Žádné obvinění vůči zatčeným dosud nebylo vzneseno, avšak podle nejmladší demonstrantky ji agenti FSB vyhrožovali, že "následky budou", ať už jde o popotahování po úřadech, anebo o vysokou pokutu. "Rodiče se zlobili, ale postavili se za mne a řekli, že mě vždy budou bránit," svěřila se vystrašená dívka.

19:25

Ukrajinské úřady oznámily, že při povstaleckém ostřelování města Avdijivka z děl a minometů zahynul jeden civilista.

18:05

Ukrajina by mohla platit za ruský plyn ve druhém čtvrtletí letošního roku 348 dolarů za 1000 krychlových metrů, tedy asi o šest procent více než v zimě, Moskva ale ještě bude uvažovat o slevě. Řekl to ruský ministr energetiky Alexandr Novak, který se dnes zúčastnil prvních jednání mezi zástupci Moskvy, Kyjeva a Evropské unie o jarních a letních dodávkách ruského plynu Ukrajině. Novak po jednáních sdělil, že rozhovory budou pokračovat v dubnu.

16:25

Takto vypadá hřbitov v Doněcku, který se nachází blízko letiště. Tedy v místech, kde se několik měsíců bojovalo.

16:10

Při střelbě separatistů na město Avdějevka zahynul jeden civilista, uvedla ukrajinská armáda.

15:06

Ostrava oslovila separatisty ovládaný Doněck kvůli další spolupráci mezi městy. Odpověď nedostala, povstalci se ale dotazem pochlubili. Více na Aktuálně.cz: Bratrská Ostrava chce s námi spolupracovat, chlubí se Doněck

14:43

Přečtěte si komentář Martina Fendrycha na Aktuálně.cz: EU, Česko a ruská propaganda. Putin zná slabiny demokracie.

14:07

Stroj s 298 lidmi na palubě se nad východní Ukrajinou zřítil loni v polovině července. Dosavadní vyšetřování sice nepotvrdilo, že byl Boeing 777 sestřelen, ovšem jiné příčiny tragédie de facto vyloučilo.

Experti došli k závěru, že letadlo bylo zasaženo zvnějšku "rychle letícími objekty". Kyjev z činu viní separatisty, což oni i Rusko odmítají a naopak zodpovědnost přičítají ukrajinským úřadům.

14:03

Na Ukrajinu míří tým 12 nizozemských vojenských a policejních důstojníků, aby se připravili na obnovu pátrání po troskách loni sestřeleného malajsijského letounu.

Práce na místě, kam let MH17 dopadl, by měly pokračovat v dubnu, oznámila nizozemská vláda.

13:13

Situace na východě Ukrajiny se v noci na dnešek znovu vyostřila, povstalci poprvé po měsíci zaútočili raketami Grad. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámil ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko. Separatisté hlásí tři mrtvé v bojích u Mariupolu.

Bojové operace se podle Lysenka odehrávají na severním úseku fronty v Luhanské oblasti, kde separatisté na pozice armády zaútočili tanky. Nedaleko obce Sokilnyky, která leží poblíž strategické silnice spojující Luhansk s Charkovem, poprvé po měsíci povstalci nasadili raketové systémy Grad. Zraněni byli tři ukrajinští vojáci.

Raketomet Grad ukrajinské armády v Donbasu.
Raketomet Grad ukrajinské armády v Donbasu. | Foto: Reuters
12:20

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o dalších 5,5 procenta a teprve v příštím roce se vrátí k růstu.

Ukrajina tento měsíc obdržela od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 128 miliard Kč) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů.

Očekává se, že půjčka od MMF otevře cestu k úvěrům od jiných zahraničních věřitelů, včetně Evropské unie. Celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

12:18

Hrubý domácí produkt Ukrajiny se loni propadl o 6,8 procenta, zatímco v předchozím roce ekonomika stagnovala. Oznámil to tamní statistický úřad.

Hospodářství Ukrajiny se od loňska potýká s dopady povstání proruských separatistů v průmyslových regionech na východě země. V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně snížil o 14,8 procenta. Statistici tak zpřesnili svůj únorový údaj, podle něhož pokles činil 15,2 procenta.

12:11

Ukrajinská armáda zahájila částečnou demobilizaci. Během března a dubna se má vrátit do civilního života 35 tisíc vojáků, povolaných do zbraně kvůli válce na východě země.

Ukrajina - vojáci - Artěmivsk - 23. 2.
Ukrajina - vojáci - Artěmivsk - 23. 2. | Foto: Reuters
11:59

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil že "je čas přemýšlet o vytvoření měnové unie s Kazachstánem a Běloruskem". Šéf Kremlu to řekl v Astaně během jednání se svými protějšky Nursultanem Nazarbajevem a Alexandrem Lukašenkem.

9:50

Ukrajinská armáda obvinila separatisty, že v noci na dnešek patnáctkrát ostřelovali její pozice.

9:42

Spojené státy a Evropská unie zatím nechystají odstřižení Ruska od mezinárodního bankovního systému SWIFT. Informuje o tom agentura Bloomberg. Tento krok prosazuje Velká Británie, ale zatím nezískal širší podporu.

 

Systém SWIFT používají banky i jiné instituce pro komunikaci mezi sebou a výměnu dat. Banky, které k němu ztratí přístup, mají velmi omezenou možnost přijímat a odesílat peníze. Evropská unie má možnost Rusy od systému odříznout, protože jeho centrální sídlo se nachází v Belgii a SWIFT společně spravují centrální banky USA, Kanady, Japonska, Švýcarska a šesti členských zemí EU.

Foto: Jakub Plíhal
9:35

Z Doněcku byly brzy ráno hlášeny výbuchy granátů a střelba z děl. V minulých dnes někteří obyvatelé vypověděli, že skupiny povstalců bojují mezi sebou. Informace však není potvrzená. Jiné zdroje tvrdí, že separatisté likvidují na okraji města starou munici.

Foto: Reuters
9:31

Ukrajinská vláda se rozhodla zřídit zpravodajský televizní kanál, který bude čelit propagandistickým kampaním Ruska namířeným proti Kyjevu. Novinářům to řekl ukrajinský ministr informací Jurij Stec. Nová stanice má začít vysílat už na jaře v ukrajinštině, ruštině a angličtině. Zvláštní programy má připravovat i pro krymské Tatary.

 

Zpravodajský souboj s Moskvou naznačuje i název nového kanálu, který zní Ukrainian Tomorrow (Ukrajinský zítřek). Moskva k propagandě do zahraničí už deset let využívá státní televizi Russia Today (Rusko dnes). Ta vysílá v angličtině, arabštině a španělštině. Ukrajinská stanice má vzniknout na platformě dosud existujícího kyjevského televizního kanálu BTB.

9:28

Ukrajinská zpravodajská služba SBU zatkla ve městě Rybižne v Luhanské oblasti policistku, která údajně předávala povstalcům informace o pozicích ukrajinské armády. Uvedl to server segodnja.ua. Rybižne leží severně od Luhansku.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
9:26

Kazašská metropole Astana dnes hostí summit prezidentů Ruska, Kazachstánu a Běloruska, který byl na dnešek bez vysvětlení odložen z minulého týdne. Odklad zavdal příčinu ke spekulacím o zdravotních či politických problémech ruského vůdce Vladimira Putina. Tématem dnešního jednání má být ekonomická integrace v postsovětském prostoru a ukrajinská krize. Nazarbajev před schůzkou prohlásil, že Euroasijská hospodářská unie (EAHU), kterou všechny tři státy společně tvoří, prochází těžkou zkouškou kvůli nízkým cenám ropy.

Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 3. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy