Živě: Obrovská mela. Stovky uprchlíků se tlačily do vlaku na Záhřeb, líčí reportér Aktuálně.cz

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci bojují o místo ve vlaku do Záhřebu.
Uprchlíci bojují o místo ve vlaku do Záhřebu. | Foto: Lukáš Prchal

Budapešť/Brusel/Berlín/Záhřeb Chorvatské úřady ve čtvrtek pozdě večer zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem.

Od středy tuto hranici do Chorvatska překročilo více než 11 000 běženců, jejichž příval způsobil v zemi chaos.

Česká armáda a policie připravují společné cvičení, na němž by si měly ověřit spolupráci při případné ochraně hranic.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Živě
Aktualizovat reportáž
22:30

"Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosili do nacpaného vlaku litry vody," referuje Lukáš Prchal z chorvatského městečka Tovarnik, u hranic se Srbskem.

Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosí do vlaku litry vody.
Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosí do vlaku litry vody. | Foto: Lukáš Prchal
22:15

Mezi vlakem a perónem na sebe křičí roztržené rodiny a oddělení přátelé. "Policie se je hodně snažila držet pohromadě, ale ne vždy se to podařilo. Chorvatští policisté tu jsou obecně velmi slušní," líčí reportér Aktuálně.cz. "Nemáme potřebu se k nim chovat špatně. Máme vlastní historii útěku ze země," cituje odpověď jednoho z policistů na otázku, zda mají vzhledem k novodobým dějinám Chorvatska s uprchlíky pochopení.

22:04

"Mluvíme tu s běženci, kteří se do vlaku nedostali. Bojí se, aby je neposlali do Maďarska. Chtějí do Záhřebu a odtud přes Slovinsko do Rakouska," popisuje náš reportér.

22.00

"Jeden z policistů se rozhodl že ještě dostane do vlaku jednu celou rodinu se třemi dětmi. to jsou poslední cestující tohoto vlaku, další až za hodinu," říká Lukáš Prchal.

21:58

"Vlaky jsou plné. Policisté už odhánějí lidi v klidu od vagonu. Další vlak má jet až ráno," sděluje reportér Aktuálně.cz.

21:50

"Policie se snaží lidi uklidnit. Je to těžká situace ale chorvatští policisté si s náporem běženců podle dobrovolníků a pozorovatelů zatím dokázali poradit mnohem lépe než jejich maďarští kolegové," popisuje Lukáš Prchal .

Foto: Lukáš Prchal
21:43

"Je tu hrozná tlačenice. Lidé se mlátí, perou se o místa, lezou do vlaku okny," líčí reportér Aktuálně.cz dramatickou situaci na chorvatském nádraží.

21:40

"Právě teď policie začíná pouštět lidi do připraveného vlaku. Nejdřív se tam policisté snaží dostat ženy s dětmi ale nejde to, je tu hrozná tlačenice," líčí reportér Aktuálně.cz situaci na nádraží v chorvatském Tovarniku.

Foto: Lukáš Prchal
21:05

Maďarská policie ukončila stíhání novinářů z Austrálie, Slovenska a Polska, které podezírala z nelegálního překročení maďarských hranic při středečních potyčkách policie s uprchlíky přicházejícími ze Srbska. Reportéři podle něj vypověděli, že je unášel dav, který prolomil bránu a vstoupil na maďarské území u obce Röszke. Policie podle něj nemohla nepřihlédnout k těmto tvrzením a řízení ukončila.

21:00

Prázdný stanový tábor pro migranty v břeclavské části Poštorná bude během října či listopadu zrušen. České televizi to v pátek řekl ministr vnitra Milan Chovanec, podle něhož stát k ubytování uprchlíků nebude potřebovat ani vedlejší budovu bývalé věznice. S využitím ubytovacích zařízení v Balkové na Plzeňsku a Drahonicích na Lounsku ministerstvo i nadále počítá. "Poštornou jsme zatím vynechali z našich plánů," řekl Chovanec. Důvodem je, že Česko zatím nepotřebuje tak velké ubytovací kapacity. "Ten stanový tábor se v říjnu, listopadu složí a tu vedlejší budovu nebudeme chtít," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
20:00

Reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal se hlásí z Tovarniku, chorvatském městečku u hranic se Srbskem. "Na místě je množství evropských médií, desítky policistů a ohromné množství uprchlíků. Ti sem přišli ze Srbska a nyní údajně chtějí na vlak do Záhřebu.

Foto: Lukáš Prchal
19:35

Prohlášení českých osobností, vyzývajících k přijetí uprchlíků, je prostřednictvím ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) adresováno předsedovi vlády a ministrům, podepsaly i další osobnosti, mimo jiné teolog Tomáš Halík politolog Jiří Pehe, socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Bořek Šípek nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

dienstbier
dienstbier | Foto: DVTV
19:05

"Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se s k tomu dalšími," napsali vládě Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml. Podle nich by vláda měla pravdivě informovat české občany o počtech nelegálních migrantů a žadatelů o azyl, kteří v uplynulých 20 letech republikou prošli či v ní pobývali, aniž ohrozili chod státu, a tím zvýšit sebedůvěru občanů země. Dále by ministři podle nich neměli opomíjet rozměr lidského utrpení při informování veřejnosti o vývoji událostí a zdůrazňovat mravní povinnost států přijmout nadstandardní opatření v lidské tragédii takových rozměrů.

19:00

Osobnosti spojené s listopadem 1989 míní, že současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie. Prostřednictvím dopisu, proto vyzývají českou vládu, aby dostála evropským závazkům a svůj "negativistický" postoj přehodnotila. Autoři prohlášení, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml, žádají premiéra i ministry, aby deklarovali ochotu podílet se na rozdělení uprchlíků mezi státy EU podle přijatých dohod.

Michael Kocáb
Michael Kocáb | Foto: DVTV
18:50

Autobusy pro uprchlíky se objevily i na maďarské straně maďarsko-chorvatské hranice. Migranti do nich začali postupně nastupovat a odjíždět. Podle policie jsou  odváženi do dvou registračních center, v obci Szentgotthárd u rakouské hranice a ve Vámosszabadi, které leží u slovenské podunajské obce Medveďov a asi 50 kilometrů od hranic s Rakouskem.

18:40

Po odvezení běženců nastoupili dobrovolníci a začali uklízet lehátka na spaní a věci, které po sobě uprchlíci nechali na místě, když spěchali do autobusu. Chorvati ve městě  Beli Manastir mají všechno dobře zvládnuté.

 

Foto: Lukáš Prchal
18:20


Dobrovolnice ze Slovenska sdělila reportérovi Aktuálně.cz: "Jedeme do Horgoše, protože tam zůstaly uvězněné asi tři stovky lidi na tři dobrovolníky. Slíbili jim, že je dovezou do Maďarska, ale nakonec vzali jen par vyvolených. Pár lidí už vše vzdalo a dle svých slov jdou do Bělehradu a vrací se zpět do Sýrie."

 

Maďarská pořádková policie zasahuje
Maďarská pořádková policie zasahuje | Foto: Reuters
17:45


"Jsou tady desítky lůžek a matraci. Všechny lidi dorážejí na maďarské a slovinské hranice a pak prý půjdou na vlastní pěst," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz a dodává, že na místě je i dvanáct českých dobrovolníků. "Chorvati jsou úžasní, všechno zvládají. I místní lidé běžencům pomáhají," cituje jednoho z dobrovolníků.

 

17:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Jsme ve městě Beli Manastir v Chorvatsku. Kolem benzinové pumpy je asi 300 běženců, včetně mnoha malých dětí. V řadách čekají na autobusy, které tu ale jsou zatím jen dva," hlásí z Chorvatska reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

Foto: Lukáš Prchal
17:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Lukáš Prchal je na cestě do Chorvatska. "Na hranicích Maďarska s Chorvatskem v Udvaru se nás dost ptali, kam jedeme a proč. Po pěti minutách nás pustili," hlásí z maďarsko-chorvatské hranice.

Na přechodu bylo podle něj zhruba deset policejních aut a dvě dodávky.

"Donutili mě vymazat všechny fotky, které jsem udělal kolem přechodu," líčí situaci.

16:36

Spolupracovník Aktuálně.cz ve Slovinsku Michal Lamprecht reportuje přímo z místa:

 

Několik stovek osob, které ve čtvrtek v noci a v pátek přešly do Slovinska mimo oficiální hraniční přechody, zadržela policie. "Byli promrzlí, protože ve snaze vyhnout se přechodu přeplavali hraniční řeku Sotla,“ informovala policejní mluvčí. Zhruba dvacet běženců požádalo ve Slovinsku o azyl a byli umístěni do azylového centra v Postojné. „Ostatní odmítli prokázat svou totožnost a v současnosti probíhá proces jejich vrácení do Chorvatska,“ dodala mluvčí. Situaci komplikuje fakt, že Chorvatsko odmítá zadržené převzít zpět.

 

Slovinské ministerstvo vnitra varovalo obyvatele, že pomoc osobám, které nelegálně překročily hranice, například převoz na hranici s Rakouskem, je trestný čin, za nějž hrozí pokuta až 5000 euro a trest odnětí svobody do pěti let.

Uprchlíci překračují řeku Sutla na slovinské hranici.
Uprchlíci překračují řeku Sutla na slovinské hranici. | Foto: Reuters
16:20

Okolo 1 500 uprchlíků, kteří několik dní tábořili u tureckého města Edirne, pochoduje směrem k turecko-řecké hranici...

15:55

Několik stovek Syřanů míří pěšky k turecko-řecké pozemní hranici. Turečtí policisté se je pokoušeli ve městě Edirne neúspěšně přemluvit k návratu.

Několik stovek Syřanů míří pěšky k turecko-řecké pozemní hranici. Turečtí policisté se je pokoušeli ve městě Edirne neúspěšně přemluvit k návratu.
Několik stovek Syřanů míří pěšky k turecko-řecké pozemní hranici. Turečtí policisté se je pokoušeli ve městě Edirne neúspěšně přemluvit k návratu. | Foto: Reuters
15:46

Maďarští policisté si přebírají uprchlíky a vedou je do maďarských autobusů. Uvádí to z místa fotoreportér agentury Reuters. Není podle něj zatím jasné, kam autobusy odjedou.

15:33

Norsko zvažuje obnovit kontroly na hranici se Švédskem, pokud bude příliv běženců sílit. Skandinávská země odhaduje na letoštní rok počet žadatelů o azyl na 16 až 20 tisíc. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl ministr spravedlnosti Anders Anundsen.

15:30

Maďarští policisté a vojáci se sjíždějí k hraničnímu přechodu Beremend...

15:04

Na maďarskou hranici na přechodu Beremend dorazily z chorvatské strany autobusy se stovkami běženců. Podle deníku Jutarnji list jich je přibližně 1700, přijeli ve 23 autobusech. Na místě se shromažďují maďarští policisté a vojáci. Mají k dispozici i vozy Humvee s kulomety.

15:02

Švýcarsko přijme až 1500 uprchlíků na základě kvót, navržených Evropskou komisí v červenci. A to přesto, že není členskou zemí Evropské unie. Oznámila to dnes vláda v Bernu. Zároveň Švýcarsko uvolní sedmdesát milionů franků na pomoc běžencům na Blízkém východě a v Africe. Prezidentka Simonetta Sommarguová dnes zároveň uvedla, že Švýcarsko zatím neobnoví kontroly na svých hranicích.

14:50

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) začala dnes na žádost bavorské vlády posílat do Salcburku zvláštní vlaky, které zajistí převoz běženců přes hranice. "Snažíme se, aby další cesta uprchlíků byla pokud možno organizovaná. Chceme zamezit chaosu na hranicích," uvedlo bavorské zemské ministerstvo vnitra. Celkem DB vypravily pět zvláštních vlaků, každý s kapacitou 500 lidí. Normální linkové vlaky mezi Salcburkem a Mnichovem ale nadále nejezdí.

Deutsche Bahn
Deutsche Bahn | Foto: Reuters
14:39

Slovinsko očekává, že jeho hranice překročí v příštích čtyřiadvaceti hodinách zhruba tisíc uprchlíků. Oznámilo to ministerstvo vnitra.

14:23

Maassen podotkl, že vměšování se mezi běžence by bylo pro teroristy zbytečné riziko. "Jak cesta přes Středozemní moře, tak balkánská cesta jsou životu nebezpečné a panuje na nich neustálé riziko, že se příchod nezdaří, tím spíš, pokud by někdo nesl v zavazadlech zbraně. Považuji sice tuto možnost příchodu teroristů za možnou, vzhledem k rizikům ale za nepravděpodobnou."

Podle šéfa BfV provedli poslední teroristické útoky na evropské půdě lidé, kteří měli občanství některé ze zemí Evropské unie a přímo ve své vlasti se také radikalizovali. "IS dosáhl svého cíle tak, že si k sobě ideologicky připoutal lidi, kteří už v zemi byli. Nedopravil proto do napadené země žádnou vlastní útočnou skupinu," řekl Maassen.

14:22

Evropská komise nemá z právního hlediska nic proti stavbě plotů na vnější hranici schengenského prostoru, její politickou pozicí však je, že podobné ploty a zdi nepředstavují trvalé řešení problémů.

"Dlouhodobě říkáme, že ploty a zdi nenabízejí trvalé řešení. Způsobí totiž pouze to, že proudy uprchlíků jsou přesměrovány jinam," vysvětlila mluvčí Natasha Bertaudová.

Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters
14:20

Německá kontrarozvědka nepovažuje za pravděpodobné, že by mezi běženci přicházejícími do země byli teroristé z hnutí Islámský stát (IS) nebo z Al-Káidy.

Deníku Rheinische Post to řekl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Jeho úřad, který v zemi vykonává funkci civilní kontrarozvědky, však má obavy z německých radikálních islamistů, kteří se snaží mezi uprchlíky získat nové příznivce.

"Víme, že by různé islamistické organizace rády spáchaly atentát v Německu, kdyby mohly," řekl Maassen. "Prošetřovali jsme mnoho indicií, že jsou útočné skupiny na cestě do Německa. Žádná z nich se ale nepotvrdila."

14:18

Chorvatské městečko Bregana u hranic se Slovinskem, kde se první syrské rodiny pokoušejí o přechod hranice.

14:10

Chorvatské ministerstvo vnitra na svém webu upozorňuje, že se mezi občany začaly šířit poplašné lživé zprávy o údajném rabování, znásilňování a unášení dětí uprchlíky.

"Naléháme na veřejnost, aby nevěřila těmto nepravdivým a znepokojujícím zvěstem, jejichž jediným účelem je vzbuzovat paniku a rozvracovat normální způsob života," píše ministerstvo na webu.

Foto: Reuters
14:04

Do dnešního rána (9:00 místního času) do Chorvatska vstoupilo okolo 14 000 uprchlíků.

14:00

Vlakem do Záhřebu už od hranic se Srbskem podle Twitteru dorazily stovky uprchlíků, včetně této rodiny ze Sýrie.

 

13:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se: Afghánci se připojují k exodu do Evropy. Čekají je tisíce kilometrů

Stovky Afghánců čekají celou noc ve frontě u pasového úřadu v Kábulu. Poté nastoupí do autobusů směr íránské hranice a vydají se na šest tisíc kilometrů dlouhou a nebezpečnou cestu do Evropy.

Afghánci se připojují k exodu do Evropy. Čekají je tisíce kilometrů

2:12
Stovky Afghánců čekají celou noc ve frontě u pasového úřadu v Kábulu. Poté nastoupí do autobusů směr íránské hranice a vydají se na šest tisíc kilometrů dlouhou a nebezpečnou cestu do Evropy. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
13:41

Přechod z Chorvatska do Slovinska. Tady policisté zatím nehlídkují...

13:35

Chorvatsko začne uprchlíkům pomáhat v další cestě. Uvedl to premiér Zoran Milanovič. "Máme srdce, ale máme také mozek," cituje ho server BBC.

 "Je to příliš mnoho lidí, nemůžeme to zvládnout,“ uvedl s tím, že Chorvatsko se nemůže stát uprchlickým střediskem. Nemůže prý zaregistrovat a ubytovávat další uprchlíky.

"Dostanou jídlo, vodu a lékařskou pomoc. A pak mohou jít dál. Evropská unie musí vědět, že Chorvatsko se nestane střediskem pro uprchlíky.“

Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters
13:28

Nejvíce žádostí o azyl v EU podle údajů Eurostatu ve druhém čtvrtletí podali lidé ze Sýrie a Afghánistánu. Syřané předložili téměř 44 000 žádostí a Afghánci téměř 27 000 žádostí.

Po připlutí do Řecka.
Po připlutí do Řecka. | Foto: Reuters
13:26

Počet osob žádajících v Evropské unii poprvé o azyl se ve druhém letošním čtvrtletí ve srovnání s prvním kvartálem zvýšil o 15 procent na 213 200. Podle Eurostatu tak meziročně vzrostl o 85 procent.

V České republice se počet žádostí proti prvnímu čtvrtletí snížil téměř o čtvrtinu na 275, zhruba polovinu žadatelů tvořili Ukrajinci.

13:25

Jak se dostat pěšky ze Záhřebu do Slovinska?

13:20

Vatikán dnes přijal první rodinu syrských uprchlíků v reakci na výzvu papeže Františka, který o podobné gesto solidarity požádal všechny katolické farnosti v Evropě.

Podle agentury Reuters se bude jedna ze dvou vatikánských farností o čtyřčlennou křesťanskou rodinu starat do chvíle, než si dospělí budou moci najít práci.

13:05

Slovinsko na celý dnešek zastavilo železniční spojení s Chorvatskem. Lublaň také podle agentury AFP dala najevo, že nemá v úmyslu přistěhovalcům, kteří už dorazili na hranice, usnadnit vstup na slovinské území.

Premiér Miro Cerar v prohlášení, které v noci odvysílala státní televize, zdůraznil, že do Slovinska budou smět přijít jen osoby, které "vyhovují kritériím Evropské unie". Jeho vláda už ve čtvrtek zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

Běženci přijíždějí vlakem do německého města Hanau. Ilustrační foto
Běženci přijíždějí vlakem do německého města Hanau. Ilustrační foto | Foto: Reuters
13:00

Nejvíce uprchlíků míří do Evropy z válkou zmítané Sýrie. Podle Lékařů bez hranic byl nejkrvavějším měsícem celého konfliktu, který trvá už čtyři a půl roku, letošní srpen.

"V srpnu bombardování oblastí v okolí Damašku, kde žije více než 600 000
lidí, trvalo celých 20 dní. Denně bylo v nemocnicích ošetřováno okolo 150
raněných. Do obklíčených oblastí není možné dovážet jídlo ani zdravotnický
materiál," uvedli Lékaři bez hranic.

12:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Můžete je porovnat s hlavními trasami běženců, kteří míří do Německa. Mapa reflektuje čtvrteční situaci.

Od té doby stihlo Chorvatsko uzavřít sedm z osmi přechodů se Srbskem, Slovinsko oznámilo znovuzavedení hraničních kontrol a Maďarsko začalo stavět plot na hranici s Chorvatskem.

Foto: Aktuálně.cz
12:23

Pro připomenutí: hranice Schengenu...

12:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňte si: Svědectví zpoza zdí v Bělé. Máme tu hlad, o jídlo se hádáme.

Pákistánec Farid v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje šestiměsíční strastiplnou cestu z Pákistánu až do Česka, kde jej zadržela cizinecká policie.

12:13

Za prvních sedm měsíců letoška vzrostla migrace v Česku o více než 109 procent.

Od ledna do srpna 2015 bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je o 3214 případů více než za shodné období loňského roku.

Ve čtvrtek ale policisté v Česku zajistili pouze pět lidí. Česko je podle Chovance mimo současné migrační trasy.

Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili. | Foto: ČTK
12:10

Německá policie oznámila, že z Rakouska do země ve čtvrtek přešlo okolo 3700 běženců. Proti středě to znamená pokles zhruba o čtvrtinu.

Bavorsko dnes začalo vypravovat do Salcburku zvláštní vlaky, aby zajistilo organizovaný převoz uprchlíků do země a zamezilo nekontrolovanému přecházení hranic.

Policisté míjejí vlak s migranty v německém Freilassingu nedaleko hranic s Rakouskem.
Policisté míjejí vlak s migranty v německém Freilassingu nedaleko hranic s Rakouskem. | Foto: Reuters
12:08

Turecko dosud utratilo za záchranu a pomoc syrským uprchlíkům částku ve výši 7,6 miliardy dolarů (185 miliard korun). Uvedl to turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.

Zemí podle něho prošly přibližně 2,2 milionu běženců ze sousedního státu zdevastovaného vleklou občanskou válkou.

Foto: Reuters
12:05

V posteli spí poprvé po několika letech. Záběr z německého Mnichova...

12:02

Uzavření chorvatských přechodů ale zatím migranty nezadrželo. Zpravodaj televizní stanice ABC News na Twitteru napsal, že v noci viděl stovky lidí, jak do Chorvatska přicházejí přes kukuřičné pole.

Dopoledne pokračující přecházení hranic mimo přechody potvrdila agentura Reuters.

11:59

Na chorvatsko-srbském hraničním přechodu Bajakovo-Batrovci, přes který vede hlavní dálniční spojení mezi oběma zeměmi, pokračuje provoz normálně. Tvrdí to chorvatští pohraničníci.

Ostatních sedm přechodů mezi oběma zeměmi je uzavřeno. Jedná se o přechody Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Tovarnik, Erdut a Batina.

11:48

Podle chorvatských médií je nejsvízelnější situace v uprchlickém táboře ve městě Beli Manastir, které leží nedaleko srbských i maďarských hranic.

Počet lidí, kteří tam přišli během čtvrtka, prý několikanásobně překročil kapacitu.

11:47

"Nevidíme tady zájem o to, aby Česká republika byla cílovou zemí," řekl k uprchlické krizi předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Foto: Ludvík Hradilek
11:45

Uprchlíka, který se ve čtvrtek večer pokoušel u tunelu pod Lamanšským průlivem dostat na vlak směřující do Británie, zabil elektrický proud.

"Ten člověk zemřel, když ho zasáhl elektrický proud při pokusu vylézt na nákladní vagon," řekl agentuře AFP mluvčí místní prefektury.

Jde již o desátého běžence, který od června zemřel v tunelu či jeho okolí.

11:42

Chorvatsku se rozhodnutí Maďarska vystavět na hranici mezi oběma zeměmi plot ani trochu nezamlouvá.

"Zdi nikdy nikoho nezastavily, je to zcela neakceptovatelné. Maďarský plot příliv lidí nezastaví,“ uvedl chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici.
Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
11:38

Uprchlíci utíkající přes Středozemní moře v číslech. Tak jak je v letošním roce eviduje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

11:32

Přes 5,6 milionu lidí – každý třetí Syřan je pak podle organizace uprchlíkem ve vlastní zemi, akutně humanitární pomoc potřebuje asi 12,2 milionu lidí. Člověk v tísni od roku 2012 přímo pomohl 1,6 milionu lidí.

"Na lidi uvnitř Sýrie bychom neměli zapomínat, protože pokud válka neskončí, bude ohrožovat další statisíce lidí a vyhánět je ze země ven,“ doplnil Pánek.

11:29

Podle informací Člověka v tísni válka za více než čtyři a půl roku vyhnala do okolních zemí okolo 4 086 760 Syřanů. V Evropě jich od začátku války v roce 2011 požádalo o azyl 428 735.

"Syřané už nyní tvoří většinu uprchlíků, kteří směřují do Evropy. Statisíce syrských žadatelů o azyl v některé z evropských zemí jsou přesto jen necelými čtyřmi procenty z celkového počtu lidí, kteří před válkou, ať už v rámci země, nebo za hranicemi, utíkají,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

11:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nahlédněte do jedné z našich starších galerií: Dopady války. Jak vypadá den očima uprchlíka.

Projděte si fotografie z loňského roku zobrazující život syrských uprchlíků v Iráku, Libanonu a Jordánsku v rámci projektu, který zajišťují Lékaři bez hranic.

11:26

Okolo 182 000 z nich přitom tvoří Syřané.

Syrští uprchlíci na řecko-makedonské hranici
Syrští uprchlíci na řecko-makedonské hranici | Foto: Reuters
11:12

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos Středozemní moře na cestě do Evropy překročilo asi 473 887 běženců.

11:01

Další záběr z Chorvatska...

10:40

Jednodenní cvičení české policie a armády, které si vyzkouší ochranu hranice pro případ zesílení migrační vlny, se uskuteční do konce září.

Podle ministra vnitra Milana Chovance, ministra obrany Martina Stropnického a policejního ředitele Tomáše Tuhého se ho zúčastní okolo 300 vojáků a také několik set policistů.

Cvičení by mělo ukázat, jak by se zachovaly bezpečnostní složky státu, kdyby se musely uzavřít hranice a byla na nich zavedena opětovná kontrola, řekl Tuhý.

Armáda je podle Stropnického připravena na cvičení nasadit techniku včetně vrtulníku, letadla nebo vozidel Iveco s detekční technologií nebo noční vidění.

Foto: Ludvík Hradilek
10:31

Špatná je podle zpráv z Twitteru situace v městě Beli Manastir v severovýchodním Chorvatsku nedaleko hranic s Maďarskem.

Noc tu zřejmě strávily tisíce uprchlíků, ve městě jich je odhadem okolo 5000 až 8000.

Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters
10:26

"Už sem nechoďte. Zůstaňte v uprchlických centrech v Srbsku, Makedonii a Řecku. Tohle není cesta do Evropy. Autobusy vás tam neodvezou. Je to lež,“ vzkázal běžencům chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

Do Chorvatska podle ministerstva tento týden dorazilo okolo 13 300 nových běženců. Za celý loňský rok přitom podle serveru The Guardian bylo číslo asi šestinové.

10:09

Čekání na autobus v Tovarniku. Od rána žádný nepřijel...

10:06

V chorvatském pohraničním městečku Tovarnik přes noc uvízlo na 2000 uprchlíků, píše zpravodaj serveru The Guardian Patrick Kingsley.

Stovkám dalších Slovinci zabránili přejít hranice ze severozápadního Chorvatska. Mnozí z běženci se proto obávají, že z cesty přes Chorvatsko se pro ně nakonec vyklube "slepá ulička", doplnil zpravodaj.

10:03

Na chorvatskou hranici míří ze Srbska stále další lidé. Většina hraničních přechodů je ale uzavřená...

9:46

"Obava, kterou máme, je z migrantů, kteří jsou momentálně v Rakousku," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec. Právě oni by se podle něj mohli vydat do Německa přes Českou republiku.

"Budeme cvičit v reálné situaci na reálné hranici, kde očekáváme, že by v budoucnu mohl problém vyvstat," dodal k plánovanému cvičení. "Armáda má techniku, kterou policie nemá."

Foto: Ministerstvo vnitra
9:45

V Evropské unii se zvedají hlasy, které volají po sankcích pro Maďarsko. Nelíbí se jim způsob, jakým Budapešť zachází s uprchlíky, uvedl server The Guardian.

Německý ministr pro ekonomiku Sigmar Gabriel se například nechal slyšet, že země, které nesdílejí evropské hodnoty, se nemohou spoléhat na to, že od Unie budou dostávat peníze.

Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
9:42

V Maďarsku zadržení uprchlíci čekají na soud...

9:39

Armáda a policie připravují společné cvičení, na němž by si měly ověřit spolupráci při případné ochraně hranic.

Oznámili to ministr obrany Martin Stropnický a policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle nich se cvičení zúčastní několik stovek policistů.

Foto: Ludvík Hradilek
9:36

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier zvyšuje tlak na odpůrce kvót - země Visegrádu. Pohrozil, že blokující v případě nutnosti přehlasuje.

"Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit i použití instrumentu kvalifikované většiny," řekl v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse.

"Steinmeier chce Východoevropanům kvóty v případě nouze vnutit," píše Spiegel Online.

Foto: Reuters
9:23

Maďarské úřady po středečním prudkém snížení denního počtu nově příchozích migrantů z obvyklých zhruba 2000 na 277 ve čtvrtek zaznamenaly opětný mírný vzestup, policie zadržela 764 uprchlíků.

Toto zvýšení prý ale "má na svědomí" 497 běženců, kteří do země přišli přes Chorvatsko.

Orbán mimo jiné také řekl, že maďarské úřady zadržely jednoho teroristu. "Víme, kdo organizoval útok na maďarský stát ze srbského území," citovala MTI premiéra bez bližších podrobností.

9:22

Přeplněný vlak v chorvatském Tovarniku...

9:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

S postupující uprchlickou krizí přibývá Čechů, kteří chtějí běžencům pomoci. Někteří z nich kvůli nim dokonce riskují i vězení.

Online deník Aktuálně.cz mluvil s mužem, který vezl z Prahy do Budapešti humanitární pomoc a na zpáteční cestu přibral šestici Syřanů, z toho dvě děti. Zdarma je pak převezl z Maďarska do Česka, aby jim zkrátil cestu do Německa.

9:14

Takto běženci přespávali u nádraží v chorvatském Tovarniku...

9:09

Orbán uvedl, že drátěná stěna u chorvatské hranice bude dlouhá 47 kilometrů, ale už během dneška má podle něj být dokončena "předběžná linie obrany".

Dodal, že na maďarsko-chorvatskou hranici bylo posláno několik stovek policistů a vojáků.

"Musíme provést stejnou akci, jakou jsme uskutečnili podél hranice se Srbskem," zdůraznil premiér.

9:05

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že dnes časně ráno začala stavba dočasného plotu i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se běženci mohli opět dostávat do Maďarska.

Vysláni tam prý také byli policisté a vojáci. Podle agentury MTI to šéf vlády řekl rozhlasové stanici Kossuth.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
9:00

Chorvatsko zavřelo sedm z osmi hraničních přechodů se Srbskem...

07:54

Srbský ministr práce Aleksandar Vulin podle bělehradské televize B92 ve čtvrtek večer vyzval Záhřeb, aby hranici a mezinárodní komunikace nezavíral. Pohrozil zároveň, že pokud se tak stane, Srbsko se obrátí na mezinárodní soudy.

07:50

Chorvatské ministerstvo vnitra ve čtvrtek půl hodiny před půlnocí oznámilo, že uzavírá všechny chorvatsko-srbské hraniční přechody s jedinou výjimkou - v provozu zůstává přechod Bajakovo. Zavřeny jsou Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Tovarnik, Erdut a Batina.

Toto opatření ale zatím migranty nezadrželo. Zpravodaj televizní stanice ABC News na Twitteru napsal, že v noci viděl stovky lidí, jak do Chorvatska přicházejí přes kukuřičné pole.

07:28

Když Maďarsko vztyčilo plot s ostnatými dráty, bylo dopředu jasné, že Chorvatsko bude pro tisíce lidí nejlepší náhradní variantou. Ve středu promluvil premiér Zoran Milanovič a ujistil uprchlíky, že jim zajistí bezpečný průchod. Ve čtvrtek už se situace změnila, Chorvati nepočítali s takovým náporem. Čtěte shrnutí chorvatského dění z posledních dnů.

Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters
07:20

Chorvatské úřady ve čtvrtek pozdě večer zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem. Během čtvrtka přišlo přes tuto hranici do Chorvatska více než 11 000 běženců, jejichž příval způsobil v zemi chaos. Prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová již ve čtvrtek vyzvala ke zvýšení připravenosti chorvatské armády k ochraně hranic.

07:02

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

- Novou vstupní branou do Evropské unie se pro uprchlíky stalo Chorvatsko. Chorvatské úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20 000 imigrantů.

- Německo oznámilo, že zavedlo hraniční kontroly na dálnici, která spojuje Drážďany s Českou republikou.

- Evropský parlament velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl.

- Proud uprchlíků přicházejících do Německa přes rakouské území se nezmenšil ani po víkendovém rozhodnutí Berlína obnovit hraniční kontroly.

- Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že na příští středu svolává mimořádný summit EU.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2015 23:20
 

Právě se děje

Další zprávy