Na dluh už dávat nebudeme, prohlásil k plynu Putin

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Putin a Porošenko si podávají ruku na summitu v Miláně.
Putin a Porošenko si podávají ruku na summitu v Miláně. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Jednání o urovnání krize na východě Ukrajiny  přes slova o pokroku průlom nepřinesla. Ani schůzka prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka mezi čtyřma očima v severoitalském Miláně nevyřešila problém se zimními dodávkami ruského plynu na Ukrajinu, což by potenciálně mohlo ohrozit i přísun paliva k evropským odběratelům. Právě Evropská unie by podle Putina měla pomoci Kyjevu z platebních potíží.

"Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko doufá, že problém s dodávkami ruského plynu na Ukrajinu se podaří vyřešit před další trojstrannou schůzkou s Evropskou unií naplánovanou na 21. října.

Porošenko to uvedl po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima. Podle Putina se jednalo také o plnění podmínek příměří na východě Ukrajiny.

Putin a Porošenko se sešli k rozhovoru mezi čtyřma očima po dvou kolech vícestranných jednání na summitu v Miláně, která však podle německé kancléřky Angely Merkelové žádný průlom do řešení ukrajinské krize nepřinesla.

Druhý den summit začal pracovní snídaní, na níž se sešlo šest evropských státníků, aby si vyměnili názory na ukončení ukrajinské krize.

Kromě prezidentů Ukrajiny a Ruska ke stolu usedli italský premiér Matteo Renzi, francouzský prezident Francois Hollande a britský ministerský předseda David Cameron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Putin jen pár hodin předtím Evropu varoval před další plynovou krizí.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:45

Evropskou unii, se kterou Kyjev letos uzavřel dohodu o přidružení, Putin vyzval, aby "podala Ukrajině pomocnou ruku" a pomohla splatit přinejmenším část zimních dodávek. Rusové prý už vzali na sebe velkou část rizika a jistý díl by podle Putina měli přebrat i Evropané.

21:30

"Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy. Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však podle Putina ochotna "zpětně" udělit miliardovou slevu.

Vladimir Putin na summitu v Miláně.
Vladimir Putin na summitu v Miláně. | Foto: Reuters
21:00

V Kronštadtu, nyní součásti druhého největšího ruského města Petrohradu, dnes pochovali osmnáctiletého mladíka, který bojoval po boku povstalců na východní Ukrajině. Dobrovolník Jevgenij "Žeňa" Puškarjov byl podle ruských médií zabit u Luhanska počátkem října, tedy už po vyhlášení příměří mezi vládními vojsky a separatisty. Rodiče, kteří nechali přepravit tělo mrtvého syna z Ukrajiny na své náklady, označili svého potomka za oběť "ohlupující propagandy".

18:50

Ukrajinský prezident Petro Porošenko doufá, že problém s dodávkami ruského plynu na Ukrajinu se podaří vyřešit před další trojstrannou schůzkou s Evropskou unií naplánovanou na 21. října. Porošenko to uvedl podle agentury Reuters po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima. Podle Putina se jednalo také o plnění podmínek příměří na východě Ukrajiny.

17:13

Polská policie zatkla dva muže, podezřelé ze špionáže pro Rusko. Oznámil to člen poslaneckého výboru Sejmu pro zpravodajské služby Marek Biernacki. Jde údajně o důstojníky polské armády.

16:09

Ruský prezident Vladimir Putin po druhém kole milánských jednání označil výsledky za "dobré", další podrobnosti však neuvedl. Putin podle agentury TASS na dotaz novinářů, jaké jsou výsledky čtyřstranné schůzky, řekl, že "dobré", a z jednacího sálu odkráčel jako první, v doprovodu ministrů zahraničí a energetiky a šéfa plynárenského koncernu Gazprom.

Podle Petra Porošenka se během schůzky podařilo dosáhnout "mírného pokroku" v řešení sporu o dodávky ruského plynu a dohodnout "základní parametry" příštího kontraktu.

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
13:43

Žádného průlomu v jednáních o rusko-ukrajinské krizi nebylo v Miláně dosaženo. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová.

 

"Pokračujeme v jednání. V některých drobnostech bylo pokroku dosaženo, ale hlavním problémem zůstává pokračující porušování ukrajinské územní celistvosti, dodala Merkelová.

 

12:48

Rozhovory jdou zatím zřejmě velmi špatně. Soudě podle výroku ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ten řekl agentuře RIA Novosti, že po dopoledním jednání s Vladimirem Putinem "není naladěn optimisticky."

12:20

Výpadem proti Rusku a Vladimiru Putinovi znovu překvapil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. "Mluvme otevřeně. Bez ruské pomoci by Doněcká a Luhanská republika dávno neexistovaly," cituje Lukašenka agentura Belapan. Dodal, že "kdyby nebylo Putina, žádná krize by na Ukrajině nebyla."

Vinu za protesty na kyjevském Majdanu a za následující události na Ukrajině Lukašenko přičítá bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Ten je nyní v Rusku, kde dostal občanství. Lukašenko tvrdí, že Janukovyč financoval krajně pravicové hnutí Pravý sektor jako součást politického boje proti Juliji Tymošenkové.

Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku.
Prezidenti Ruska, Běloruska a Ukrajiny Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
12:04

Někteří účastníci dnešní milánské pracovní snídaně věnované situaci na Ukrajině zarputile nechápou podstatu nynějších ukrajinských problémů. V komentáři k setkání šesti evropských státníků to prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

 

"S politováním musím konstatovat, že řada účastníků projevila naprostou neochotu pochopit reálnou situaci na jihovýchodě Ukrajiny," řekl Peskov, aniž by kohokoli ze zúčastněných státníků jmenoval. Jednání o Ukrajině jsou podle mluvčího obtížná, plná rozporů a nepochopení. "Přesto ale pokračují, výměna názorů trvá," dodal.

Vladimir Putin na summitu v Miláně.
Vladimir Putin na summitu v Miláně. | Foto: Reuters
12:01

Porošenko a Putin spolu hovořili za přítomnosti některých evropských politiků hodinu a půl. Podle evropského prezidenta Hermana Van Rompuye bylo hlavním tématem dodržování podmínek příměří vyhlášeného na východě Ukrajiny 5. září. Van Rompuy potvrdil, že prezidenti Ruska a Ukrajiny se odpoledne setkají v Miláně ještě jednou.

11:20

Šéf doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko prohlásil, že bude usilovat o získání kontroly nad celým územím Doněcké oblasti. Její část stále spadá pod Kyjev, povstalci mají v rukou zhruba její polovinu. Zacharčenko podle agentury RIA Novosti rovněž uvedl, že takzvaná Doněcká lidová republika neuznává návrh zvláštního statusu, který prezident Porošenko přidělil území ovládanému separatisty. "Kyjev stále podléhá iluzi, že nám vládne," prohlásil Zacharčenko.

Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku.
Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku. | Foto: Reuters
10:54

Do Milána přiletěl Vladimir Putin z Bělehradu, kde se zúčastnil vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí osvobození města. V této souvislosti se šíří otázky, zda Srbsko, které letos zahájilo rozhovory o přistoupení k Evropské unii, nenabírá spíše promoskevský kurs. Více v článku Aktuálně.cz Vytlačí Moskva Brusel? Putin zhlédl v Srbsku přehlídku.

Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě.
Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě. | Foto: Reuters
10:50

Vladimir Putin v Miláně řekl evropským státníkům, že neusiluje o rozdělení Ukrajiny. Novinářům to sdělil britský premiér David Cameron.

10:49

Vladimir Putin krátce jednal s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Rozhovor označil za pozitivní. Schůzce byla přítomna také německá kancléřka Angela Merkelová. Tiskové oddělení Putinovy administrativy oznámilo, že "jednání byla složitá a plná sporných otázek." Putin má ještě v pátek večer znovu hovořit s Porošenkem, Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

10:33

Podle zdrojů agentury AFP si evropští diplomaté nedělají velké iluze o tom, že by milánské jednání mohlo přinést výraznější pokrok.

Hlavním úkolem je spíše zabránit další eskalaci konfliktu a posílit režim zastavení palby. "Záměrem je vyslat signál o potřebě příměří a vyčkat, zda se otevře možnost dalšího pokroku," uvedla agentura.

10:27

"V diskusích o Ukrajině jsme udělali významný krok," řekl po pracovní snídani v Miláně italský premiér Matteo Renzi.

Podle zdrojů blízkých jednání se diskutovalo mimo jiné o potřebě posílit příměří na východě Ukrajiny a oddělit znepřátelené strany nárazníkovou zónou. Klid zbraní byl na Donbasu vyhlášen 5. září, prakticky denně ale přicházejí zprávy o jeho porušování.

10:11

Dění na Ukrajině není občanskou válkou, jde o válku Ruské federace proti Ukrajině, řekl prý ve čtvrtek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk europoslancům, kteří jsou v zemi na třídenní návštěvě.

V rozhovoru s ČTK to uvedl český europoslanec Jaromír Štětina.

Mise, jejímž cílem je zjistit situaci na Ukrajině téměř 14 dní před parlamentními volbami, se účastní jeden německý poslanec, poslankyně z Lotyšska a právě český zástupce.

Foto: Reuters
09:52

Největší ruská ropná společnost Rosněfť žene Evropskou unii před soud kvůli sankcím, které na ni Brusel uvalil v souvislosti se sporným ruským postupem v ukrajinské krizi.

Informoval o tom list Financial Times. Na Evropský soud se kvůli evropským sankcím obrátil i miliardář a dlouholetý přítel ruského prezidenta Vladimira Putina Arkadij Rotenberg.

09:49

V pozadí bouřlivé úterní demonstrace vojáků z Národní gardy před prezidentskou kanceláří v Kyjevě, kde se domáhali propuštění do civilu, prý byla přitažlivá "spolupracovnice ruských tajných služeb".

Potyčky mezi gardisty a policisty si vyžádaly desítky zatčených a zraněných. Vzpouru podle serveru podrobnosti.ua prý vyprovokovala ruská agentka, známá pod jmény Julija Charlamovová či Julija Celinská.

09:46

Šéf Kremlu má v Itálii nabitý program. Ještě po čtvrteční schůzce s Merkelovou, která skončila hluboko po půlnoci, se totiž sešel s italským expremiérem Silviem Berlusconim. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že šlo o setkání "starých přátel".

Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim.
Vladimit Putin promlouvá na tiskové konferenci po schůzce se Silviem Berlusconim. | Foto: Reuters
09:43

Ruský prezident s německou kancléřkou údajně "detailně hovořil o dodávkách ruského plynu do Evropy".

Jen nedlouho předtím Putin Evropu varoval, že pokud nebude Ukrajina plnit dohody, nebude se moci Rusku nikdo divit, když se "bude opakovat plynová krize z let 2006 a 2009".

09:40

Vladimir Putin už v noci jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A jak si povšimli novináři, nechal ji na sebe čekat.

Podle kremelského mluvčího rozhovor potvrdil "vážné rozpory" ohledně příčin vzniku ukrajinské krize a odpovědnosti za následné krveprolití.

09:37

Podle diplomatů přítomných v Miláně je schůzka neformální a přijetí žádného dokumentu se nepředpokládá. Hlavním tématem má být kromě upevnění režimu příměří na východní Ukrajině i zajištění dodávek ruského zemního plynu pro ukrajinské a evropské odběratele.

09:35

V Miláně se koná summit ASEM. Jeho druhý den začal pracovní snídaní, na níž se sešlo šest evropských státníků, aby si vyměnili názory na ukončení ukrajinské krize.

U jednacího stolu poprvé od konce srpna společně zasedli prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko.

Kromě nich se jednání účastní hostitel milánského euroasijského summitu Matteo Renzi, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a britský ministerský předseda David Cameron. Evropskou unii na jednání zastupuje předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

09:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Na Ukrajině začal platit lustrační zákon, který má očistit státní správu od úředníků spojených s režimem sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče. Čistka už dopadla na několik desítek vysoce postavených úředníků. Celkem by se lustrace měly dotknout asi milionu lidí.

Separatisté se mezitím hádají o dělení pomoci z Ruska. Doněčtí tvrdí, že jim Luhansk posílá málo, byť hlavní zásluhu na zastavení postupu armády má podle nich právě "Doněcká lidová republika".

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 10. 2014 0:13
 

Právě se děje

Další zprávy