Online: Rakousko zavřelo dálnici u hranic.Přes zemi proudí tisíce uprchlíků, chtějí do Německa

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Běženci čekají na odvoz do uprchlického tábora v Berlíně.
Běženci čekají na odvoz do uprchlického tábora v Berlíně. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Vídeň - Rakousko v pátek částečně uzavřelo dálnici spojující Vídeň s Maďarskem, protože se po této komunikaci vydaly desítky migrantů pěšky do rakouské metropole.

Ve čtvrtek překročilo hranici do Rakouska asi 8000 běženců, od páteční půlnoci jich bylo již 3600, oznámil ráno policejní mluvčí. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána jeho země v uplynulých dnech čelila rebelii migrantů, kteří se odmítali registrovat.

Společné řešení migrační krize se budou snažit v pondělí nalézt ministři vnitra a spravedlnosti Evropské unie; pokud se neshodnou, je předseda Evropské rady Donald Tusk připraven svolat mimořádný summit EU.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
20:50

Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen dnes prohlásil, že Dánsko nemůže v souvislosti s uprchlickou krizí řešit problémy za ostatní a že nynější situace si vyžaduje celoevropský přístup. "Je potřeba efektivní a silná evropská reakce," uvedl v prohlášení s tím, že příští týden ve čtvrtek bude o věci jednat s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. "Situace v Evropě se značně vyhrotila a vystavila evropský azylový systém pod obrovský tlak. Pociťujeme to i v Dánsku, kam za necelý týden přijely tisíce běženců," sdělil Rasmussen.

19:20

Vídeňská lékařská univerzita oznámila, že dokončila pitvu 71 uprchlíků, kteří se udusili ve vzduchotěsném nákladním prostoru. Jejich těla mohou být nyní pohřbena. Univerzita neupřesnila, odkud oběti neštěstí pocházely. Vyšetřovatelé již dříve dospěli k závěru, že šlo většinou o Syřany. V souvislosti s případem bylo dosud zatčeno pět osob v Maďarsku a jedna v Bulharsku.

Více čtěte zde

17:40

Ve společném komuniké přijatém na pražské schůzce ministři visegrádské čtyřky vyzvali EU, aby pomoc při řešení migrační krize více zaměřila na balkánskou trasu, usilovala o stabilizaci sousedících regionů v Africe a na Blízkém východě, odkud uprchlíci do Evropy proudí, a tvrdě zakročila proti pašerákům migrantů včetně spuštění další fáze unijní námořní operace ve Středomoří. Státy V4 v prohlášení rovněž zopakovaly připravenost podílet se na rozvojové pomoci zemím, odkud běženci přicházejí.

16:58

V Bulharsku dnes poprvé poslali za mříže provinilce, který se zapojil do pašování migrantů. Soud v Carevu na černomořském pobřeží podle médií souzeného muže z Burgasu potrestal jedenácti měsíci vězení a rovněž pokutou ve výši 1000 eur (27 000 korun).


Prokuratura uvedla, že odsouzený pomáhal převáděčům, kteří dostávají uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku přes turecké hranice. Tento týden v pondělí převzal nedaleko tureckých hranic 54 běženců a odvezl je mikrobusem do bulharského vnitrozemí.


Poté, co bylo v Rakousku objeveno 71 mrtvých migrantů, kteří se udusili v chladírenském voze, policie zatkla několik Bulharů zapojených do bulharsko-maďarské pašerácké bandy. Vláda v Sofii se nyní snaží proti lidem zapojeným do této trestné činnosti zasáhnout tvrději.

16:53

Momentka z Maďarska. Malá uprchlice a policisté.

16:06

Německo uvede do pohotovosti čtyři tisíce vojáků, aby byli připraveni pomoci zvládnout příval uprchlíků. V rozhovoru pro časopis Der Spiegel to řekla ministryně obrany Ursula von der Leyen. Němci očekávají, že o víkendu dorazí do země na 40 tisíc běženců.

15:29

Maďarská policie vyslechla kameramanku, která na srbsko-maďarské hranici podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do běženců. Případem se ve čtvrtek začal zabývat státní zástupce z maďarské župy Csongrád. Uvedl, že obdržel několik stížností na to, že žena pracující pro televizní stanici N1TV u uprchlického tábora u města Röszke fyzicky napadla několik migrantů, mezi nimi i děti.

 

Trestní oznámení na čtyřicetiletou kameramanku Petru László podaly opoziční strany Demokratická koalice a Dialog za Maďarsko. Za své chování se omluvila. V dopise, který zveřejnil deník Magyar Nemzet, uvedla, že "upřímně lituje toho, co se stalo".  Napsala, že zpanikařila a měla strach, když uprchlíci začali běžet kolem ní.

14:17

Turecká policie zadržela skupinu vice než sedmi stovek lidí, kteří se chystali překročit hranici do Bulharska. Podle svědectví z obou stran i na této hranici v posledních dnech narůstá počet běženců mířících do Evropské unie. Bulharsko letos zadrželo na svém území dvacet tisíc uprchlíků.

Foto: Aktuálně.cz
14:08

Železniční provoz mezi Maďarskem a Rakouskem je stále pozastaven. Vlaky zastavili Rakušané, Maďaři proto neprodávají jízdenky. Běženci se tak na cestu vydali pěšky. Podle novinářů jsou mezi nimi i těhotné ženy.

14:08

Automobil srazil na silnici v Maďarsku tři běžence, jeden zemřel. Informují o tom maďarská média.

14:94

Lidé, kteří od 15. září překročí maďarskou hranici bez povolení, budou zatčeni. Uvedl to dnes maďarský premiér Viktor Orbán.

13:42

Summit, jímž Tusk hrozí, by hrál do karet odpůrcům kvót. Zatímco na ministerském jednání by zřejmě byli přehlasováni, na summitu by měla mít každá členská země osmadvacítky právo veta.

13:40

"V případě, že v pondělí od ministrů vnitra a spravedlnosti nezazní konkrétní známky solidarity a jednoty, svolám v září mimořádný summit k uprchlické krizi," napsal předseda Evropské rady na Twitteru.

Jak nicméně dodal, nedávné diskuse s evropskými vůdci ho naplnily větší nadějí, že je blízko řešení "založené na konsenzu a opravdové solidaritě".

Evropská komise tento týden představila nový návrh na řešení krize, jehož součástí je i přerozdělení 160 000 uprchlíků v zemích EU. Zejména země visegrádské čtyřky (V4) ale s těmito povinnými kvótami nesouhlasí.

13:30

Svědectví z Röszke...

Tak jsem zpátky v Brně. Co jsem viděli v Roszke?Hlavně rodiny, které se trmácely klidně 40 dní ze svých zemí, veškerý...

Posted by Zuska Lenhartová on 11. září 2015
13:15

Do Řecka letos podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo více než 175 375 Syřanů, jejich počet se zvýšil zejména v posledních dnech. Druhou nejpočetnější skupinou migrantů jsou Afghánci, jejichž počet vzrostl na 50 177.

Celkem Středozemní moře zatím letos překonalo 432 761 migrantů, oznámila IOM s tím, že za nárůstem stojí podle organizace mnohem větší počet lidí, kteří připlouvají na řecké ostrovy z tureckého pobřeží, a zároveň fakt, že zahlcené řecké úřady pokulhávají ve zjišťování, jaké národnosti jsou nově příchozí.

13:07

"Je smutné, že někteří Syřané a Libyjci jsou stále ochotni riskovat životy a duše svých dětí a obětovat je při nebezpečné cestě do míst války vedené křižáky, do zemí, kde vládne ateismus a obscénnost," píší islamisté v nejnovějším vydání svého propagandistického časopisu Dabiq.

K odstrašení potenciálních běženců Islámský stát využívá fotografii Ajlana Kurdího, tříletého kurdského chlapce, který utonul v moři poblíž tureckého pobřeží.

Tříletý Ajlán Kurdí (vlevo) a jeho o dva roky starší bratr se utopily při plavbě na Kos
Tříletý Ajlán Kurdí (vlevo) a jeho o dva roky starší bratr se utopily při plavbě na Kos | Foto: Reuters
12:53 Drtinová a Veselovský

"Jsme ochotni pomoci tam, kde stát řekne, že tito lidé nejsou bezpečnostním rizikem pro Českou republiku," říká v rozhovoru pro DVTV generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Kvůli pomoci církev spustí web.

Kapacita pro uprchlíky v Česku je, vážný problém je spíš kapacita mentální, říká zástupce církve

holub
17:06
Jsme ochotni pomoci tam, kde stát řekne, že tito lidé nejsou bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Kvůli pomoci církev spustí web. | Video: Daniela Drtinová
12:45

Maďarská policie zahájila vyšetřování v souvislosti s videozáznamem, na němž je vidět skupina migrantů, kteří se v přijímacím středisku dožadují jídla, zatímco policisté s rouškami na obličeji jim do davu sendviče hází.

Videozáznam zveřejnil rakouský politik Alexander Spritzendorfer, natočila ho jeho žena Michaela Spritzendorferová-Ehrenhauserová v uprchlickém táboře v Röszke na hranici se Srbskem.

12:14

Dánsko oznámilo, že se na přerozdělování uprchlíků nebude podílet. Ani tak činit nemusí, protože má v tomto ohledu již mnoho let zajištěnou výjimku. Podle ministryně pro integraci Inger Stöjbergové se země na řešení současné krize již nyní ve velkém podílí.

Do Dánska v posledních dnech zamířily stovky uprchlíků z Německa, kteří často chtějí dál pokračovat zejména do Švédska.

12:02

Během čtvrtka dorazilo do Srbska 5540 uprchlíků, což je dosavadní rekord. Informovala o tom tamní vláda.

11:55

Česká republika není jako Německo, nemůže proto stejně reagovat na příliv uprchlíků. Proto je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nutné o migrační krizi společně jednat.

Přestože česká vláda nadále odmítá návrh Evropské unie na zavedení kvót, je možné, že se situace postupem času změní. "Nechci, abychom byli vnímáni jako někdo, kdo brzdí dohodu. Snad se ukáže, že máme argumenty," říká Zaorálek před jednáním visegrádské čtyřky s ministry zahraničí Německa a Lucemburska.

Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: ČTK
11:29

Případem kameramanky maďarské televize N1TV se ve čtvrtek začal zabývat státní zástupce z župy Csongrád.

Jak Sándor Törő uvedl, obdržel několik stížností na to, že žena u uprchlického tábora u města Röszke fyzicky napadla několik migrantů, mezi nimi i děti.

Policie v maďarské metropoli již ve čtvrtek večer na svých stránkách uvedla, že žena byla vyslýchána jako podezřelá, ve vazbě ale nezůstane.

11:02

Členské země Evropské unie by měly v pondělí na schůzce ministrů vnitra dát politicky najevo, že předběžně podporují nové návrhy Evropské komise k řešení migrační krize a budou se jimi dál zabývat. Novinářům to dnes řekly zdroje z lucemburského předsednictví EU.

Definitivní podporu plánu, včetně návrhu na krizové přerozdělení 120 000 uprchlíků, by pak měly státy osmadvacítky potvrdit na další ministerské schůzce svolané na 8. října.

10:43

Finsko je připraveno přijmout navrhované kvóty na přerozdělení žadatelů o azyl v Evropské unii, jak to navrhuje Evropská komise. Nicméně v budoucnu by tento systém neměl být povinný, jak je tomu u nynějšího návrhu.

"Můžeme v tom pak dále pokračovat na dobrovolné bázi, ne z donucení," prohlásil na tiskové konferenci finský ministr zahraničí Timo Soini. "Zvýšené zapojení unijních orgánů do tohoto tématu by nebylo dobré, nefungovalo by to... Jestliže nenajdeme řešení prostřednictvím spolupráce na mezinárodní a unijní úrovni, přes naše hranice se budou přesouvat miliony lidí bez jakékoli koordinace," dodal.

Finsko očekává, že do země letos dorazí až 30 000 žadatelů o azyl, loni jich bylo jen 3600.

10:02

V Řecku se schovávali před spalujícím sluncem, nyní mají v Maďarsku opačný problém. Nocují v minus třech stupních.

9:54

Na útěku někteří stráví i několik let. Co je vedlo k tomu, že opustili rodnou zemi? A proč se - na vratkých přeplněných lodích - vydali na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře?

V Sýrii lidskost nikoho nezajímá. Zabíjejí lidi jako hmyz, říká jeden z uprchlíků.

Přečtěte si autentické výpovědi - zprostředkované humanitární organizací Lékaři bez hranic - těch, kteří cestu přes moře zvládli.

9:45

Maďarská kameramanka Petra László se omluvila za kopání do uprchlíků na srbské hranici. V dopise, který zveřejnil deník Magyar Nemzet, napsala, že není "rasistka bez srdce".

Ve chvílích, kdy kolem ní utíkali běženci, prý zpanikařila. "Měla jsem pocit, že jsem napadena a že se musím bránit. Zpanikařila jsem," uvedla kameramanka. "Je mi to líto. Jsem teď nezaměstnaná máma malých dětí," napsala nyní již bývalá zaměstnankyně televize N1 TV. Tato stanice má blízko k ultrapravicové straně Jobbik, ale její ředitel po zhlédnutí videa s kopáním do uprchlíků László okamžitě propustil.

Foto: Reuters
8:38

Více než polovina Němců se necítí být ohrožena vlnou uprchlíků přicházejících do Německa. Ukázal to průzkum společnosti Infratest dimap pro veřejnoprávní televizi ARD.  Podle průzkumu se rostoucího počtu uprchlíků neobává 61 procent oslovených. Naopak 38 procent respondentů se kvůli tomu cítí vystrašeno. Čtyři z pěti oslovených zároveň uvedli, že jejich život se kvůli imigraci nijak nezměnil. Pouhá dvě procenta míní, že rostoucí počet uprchlíků se jejich životů zřetelně dotkl.

8:18

Policejní ředitel ve spolkové zemi Burgenland Hans Peter Doskozil uvedl, že za celý čtvrtek přišlo 7500 lidí. Burgenlandská policie očekává, že počet běženců přicházejících na rakousko-maďarskou hranici bude v příštích dnech opět velký.

8:14

Uprchlíky přivezly vlaky, na hranici pak přišli pěšky. Kromě tlačenice způsobené velkým množstvím lidí prý k žádným nepokojům nedošlo. V okolí hraničního přechodu jsou uprchlíci rozdělováni do čtyř míst, kde pak tráví noc.

8:04

Na rakousko-maďarský přechod v Nickelsdorfu dorazilo v noci na dnešek dalších až 2500 běženců. Další tisícovka tu nad ránem ještě čekala, uvedla agentura APA s odvoláním na sdělení policie spolkové země Burgenland.

8:00

Zdravíme vás z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 9. 2015 2:34
 

Právě se děje

Další zprávy