Živě: Na Ukrajinu jeli experti soudní medicíny z Nizozemska

Přenos skončil
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Repatriace ostatků sestřeleného letounu malajsijských aerolinií
Repatriace ostatků sestřeleného letounu malajsijských aerolinií | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Na východ Ukrajiny v neděli odletěla skupina 30 nizozemských expertů soudní medicíny.

Přístup na místo katastrofy se pro zahraniční odborníky podařilo získat na základě dohody mezi Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a proruskými separatisty. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak zároveň ohlásil dosažení dohody se separatisty, která umožní přístup na místo pádu boeingu mezinárodnímu policejnímu týmu.

Zároveň bylo dnes oznámeno, že zahraniční experti se zatím nevydají na místo pádu malajsijského letadla - podle zástupce šéfa ukrajinské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Alexandra Huga znemožnily plánované rozmístění neozbrojených nizozemských a australských policistů na místě havárie boje v jeho těsné blízkosti.

"Boje pokračují. Nemůžeme na sebe vzít takové riziko," citovala Huga agentura AFP. "Bezpečnostní situace na přístupu k místu katastrofy i na něm je nepřijatelná pro neozbrojenou monitorovací misi," zdůraznil.

Nedělní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:15

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že je nutné co nejrychleji zajistit příměří na východě Ukrajiny. Informuje o tom prohlášení, které v Moskvě vydalo ruské ministerstvo zahraničí.

20:15

Nizozemsko, Austrálie a Malajsie vyloučily vyslání mezinárodní ozbrojené mise k zajištění prostoru na východě Ukrajiny, kam spadlo malajsijské letadlo. Řekl to dnes nizozemský premiér Mark Rutte. Podle něj není reálné dosáhnout vojenské převahy nad těžce vyzbrojenými separatisty v oblasti, která leží tak blízko ruských hranic.

19:30

Ministerstvo zahraničí Spojených států dnes zveřejnilo snímky, které podle něj ukazují, že Rusko uplynulý týden střílelo rakety na cíle na východě Ukrajiny ležící až více než 11 kilometrů od hranic. Informují o tom tiskové agentury.

Na záběrech jsou podle vysvětlení ministerstva patrné stopy, odkud byly rakety vystřeleny, a také krátery, kam dopadly. Snímky podle agentury AP poskytl speciální představitel amerického prezidenta pro výzvědné služby (DNI).

Zveřejněné čtyřstránkové sdělení ministerstva uvádí, že obrázky se týkají útoků provedených mezi 21. a 26. červencem. Na jednom z nich je prý vidět, že rakety byly vypáleny z Ruska a dopadly více než 11 kilometrů v hloubi ukrajinského území.

17:10

Při tvrdých bojích ukrajinských sil a separatistů o město Horlivka na východě Ukrajiny dnes přišlo o život nejméně 13 civilistů, včetně dvou dětí. Podle agentury AFP to dnes oznámily regionální úřady. Zpravodaj listu Ukrajinska pravda ale informoval, že mrtvých je ve městě dvacet až třicet.

Mluvčí ukrajinské armády předtím podle AFP sdělil, že jedna z obytných čtvrtí Horlivky se stala terčem raketové a minometné palby. Podle něj stříleli povstalci.

Ukrajinska pravda citovala svého místního zpravodaje, který hlásil, že palba byla vedena na centrum raketomety Grad z okolí města.

16:45

Ukrajinský ministr zahraničí dnes obvinil proruské separatisty z toho, že zabránili mezinárodním expertům v přístupu na místo havárie malajsijského letadla.

"Teroristi se uchýlili ke své normální odporné praxi: neumožnili expertům monitorovacího týmu OBSE přístup na místo havárie letu MH17 s odůvodněním, že v blízkosti bojuje ukrajinská armáda," citovala agentura Reuters Klimkinovo prohlášení na Twitteru. "Jejich argument je podvod. Ukrajina dodržuje své jednostranně vyhlášené příměří v zóně 40 kilometrů (od místa dopadu letadla).

16:10

Ministři zahraničí Nizozemska a Austrálie přiletí v pondělí do Kyjeva, aby se pokusili získat souhlas s vysláním mise policistů na místo zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině. Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová dnes novinářům řekla, že společně s nizozemským kolegou Fransem Timmermansem chtějí dosáhnout rychlého rozhodnutí ukrajinského parlamentu.

Australský premiér Tony Abbott dnes novinářům řekl, že v rámci policejní mise vedené Nizozemci budou na místo havárie malajsijského boeingu vysláni neozbrojení australští policisté. Abbott zdůvodnil toto rozhodnutí vysvětlením, že nasazení neozbrojených policistů nebude muset schválit ukrajinský parlament.

"Je to riskantní mise, o tom není pochyb," citovala Abbotta agentura AP. "Je to ale nejbezpečnější udělat to v rámci policejní humanitární mise," řekl. Australští policisté měli být na místo katastrofy vysláni už v pondělí, tento plán byl ale po pár hodinách odložen kvůli zprávám o bojích v jeho těsné blízkosti.

13:55

Podle fotografa agentury AFP nacházejícího se nedaleko obce Hrabove, kam dopadlo malajsijské letadlo, byla během dne asi kilometr od místa zřícení stroje slyšet dělostřelecká palba. Poblíž se vznášel černý dým a lidé utíkali. Opuštěno prý bylo i nedaleké kontrolní stanoviště rebelů.

11:40

Rusko dnes oznámilo, že vysílá na východ Ukrajiny čtyři experty, kteří se budou podílet na mezinárodním vyšetřování příčin pádu malajsijského letadla. Podle ruských médií o tom informovalo ministerstvo dopravy.

11:35

Do Nizozemska byla už přepravena všechna těla a části těl, nalezené na místě pádu letadla a převezené na charkovské letiště v železničních chladírenských vagonech. Nizozemské ministerstvo spravedlnosti v sobotu oznámilo, že byla identifikována první oběť katastrofy letu MH17. Dodalo, že jde o nizozemského občana, ale jeho totožnost neuvedlo.

Na místě havárie se ale podle různých zdrojů nachází ještě řada lidských pozůstatků.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 7. 2014 0:18
 

Právě se děje

Další zprávy