Východ Ukrajiny online: Děsivý pohled na mrtvá těla

Živě
Sobotní dění kolem sestřelení letadla a ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Ukrajinští i západní novináři v sobotu přinesli další znepokojivé zprávy o situaci na místě pádu malajsijského letadla, v jehož troskách ve čtvrtek zahynulo téměř tři sta lidí. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny.

Místo pádu letadla v sobotu znovu navštívila třicítka pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stejně jako při prvním pokusu v pátek, ani nyní se jim ale nepodařilo vyjednat s povstalci volný přístup k troskám.

Rusko důrazně varovalo před unáhlenými závěry o příčinách čtvrteční katastrofy.

Na východě Ukrajiny současně pokračují boje. Ukrajinská armáda útočí na město Luhansk a povstalci přiznali, že také odřízla městu Doněck zásobování z Ruska.

Sobotní dění kolem ukrajinsko-ruské krize pro vás sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
19:39

Kyjevská vláda uvádí, že nákladní vozy povstalců převezly do Ruska části zničeného letadla. Do pytlů bylo podle Bociurkiwa naloženo asi 80 těl.

19:18

"Byl jsem šokován obrázky, které ukazují děsivě bezohledné chování na tom tragickém místě," řekl v Amsterodamu novinářům nizozemský premiér Mark Rutte. "Těla mrtvých tahali po zemi a nechali je shnít," dodal.

19:11

Na místě tragédie, které už silně zapáchá, stále leží desítky mrtvých těl. Některá záchranáři nechali v plastových pytlích ležet podél silnice. "Vaky jsou otevřené a stav pozůstatků je opravdu velmi špatný," hlásil telefonicky mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. "Je to děsivý pohled."

Foto: Aktuálně.cz
18:15

Bývalý vrchní velitel ruského letectva Vladimir Michajlov dnes v rozhovoru prohlásil, že malajsijský letoun mohla ve čtvrtek nad východní Ukrajinou sestřelit raketa vzduch-vzduch vypálená úmyslně stíhacím letounem Su-27 ukrajinského vojenského letectva. Generál zpochybnil tvrzení západních expertů, že letadlo zasáhla střela země-vzduch vypálená protiletadlovým systémem Buk. "Jsem přesvědčen, že to byla naplánovaná akce, která měla vrhnout stín na Rusko a ruské vedení," řekl ruský generál. Ukrajinci nyní podle Michajlova mohou ukrýt komunikaci letových dispečerů a další dokumenty, případně je mohou zfalšovat. Ukrajinci podle Michajlova počítali s tím, že letadlo spadne na ruské území. Při vysoké výšce a rychlosti kolem 900 kilometrů za hodinu rozhodovaly o místě pádu minuty. "Prostě to špatně spočítali," dodal. Kdyby letadlo pokračovalo v letu ještě další tři minuty, dopadlo by na ruskou půdu.

18:07

Nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans, kterého v Kyjevě přijal ukrajinský prezident Petro Porošenko, se nechal slyšet, že západoevropská země je po katastrofě "rozzuřená" kvůli zprávám o problémech pozorovatelské mise na místě pádu letadla. Nizozemsko chce znát viníky. "Jakmile budou zjištěni, nezastavíme se, dokud ti lidé nestanou před soudem. Nejen ti, kdo stiskli spoušť, ale i ti, kdo to umožnili," řekl Timmermans.

18:00

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry se shodli, že věcné důkazy z letecké katastrofy na Ukrajině včetně černých skříněk by měli dostat mezinárodní vyšetřovatelé, například z Mezistátního leteckého výboru (MAK), což je organizace se sídlem v Moskvě, která po rozpadu SSSR vyšetřuje letecké havárie ve velké části postsovětského vzdušného prostoru. Členy MAK jsou všechny bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie, tedy i Ukrajina.

17:20

Ruská státní agentura ITAR-TASS zveřejnila rozhovor s představitelem ruské vlády, který upozornil na "řadu nevyjasněných otázek" ohledně arzenálu protiletadlových systémů Buk v ukrajinské armádě. Ukrajinské úřady by prý měly zahájit pečlivé vyšetřování uvnitř vlastních ozbrojených sil, polovojenské Národní gardy "a dalších ozbrojených složek, kterých je na Ukrajině nepočítaně a které nikdo neřídí". Jméno svého zdroje ruská agentura neuvedla, jde prý o osobu z "ruských mocenských struktur".

Foto: Reuters
17:14

Rusko důrazně varovalo před unáhlenými závěry o příčinách zřícení dopravního letounu. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí by se všechny zainteresované strany měly zdržet ukvapených soudů o odpovědnosti za tragédii a neměly by ovlivňovat budoucí vyšetřování. Podle ministerstva by se zapojením mezinárodních organizací mělo být vedeno "nezávislé, veřejné a objektivní" vyšetřování.

16:47

"Existují náznaky, že zásadní důkazy nezůstaly na místě," komentoval malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai domněnku, že vzbouřenci z místa nehody odstranili skoro čtyřicet těl. Podle něj není oblast katastrofy dostatečně zajištěna.

Malajsijský ministr dopravy odpovídá na dotazy novinářů.
Malajsijský ministr dopravy odpovídá na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
16:41

Obyvatelé Luhansku tvrdí, že proruští povstalci na jihovýchodním předměstí střílejí na všechny strany, často se ozývá minometná palba. V noci podle agentury Unian pronikla do Luhanska kolona ruských posil.

16:36

Polský ministr zahraničí po sestřelení malajsijského letadla na Ukrajině nešel pro ostrá slova daleko - z katastrofy obvinil "bandity" podporované Moskvou. Ostatní čelní politici ve střední a východní Evropě se ale takových rychlých soudů zdrželi: dali najevo šok, ale víc neřekli, dokud na stole nebude více informací. Píše o tom agentura AP.

16:34

"Nedá se očekávat, že nastane nějaká změna ve vztazích mezi Ruskem a některou ze středoevropských zemí, pokud nebudou jasné důkazy o ruském podílu na katastrofě," řekl analytik Polského ústavu mezinárodních vztahů Dariusz Kazan. "A i v takové situaci je nepravděpodobné, že vzhledem k politickým, ekonomickým a energetickým vazbám dojde k radikálnímu obratu," dodal. "Dočasné a především rétorické ochlazení vztahů s Ruskem je maximum toho, co si region může dovolit," tvrdí analytik.

Foto: Reuters
16:20

Podle posledních informací dopadlo malajsijské letadlo s téměř třemi stovkami lidí na palubě do prostoru zhruba dvou desítek čtverečních kilometrů u malé ukrajinské obce Hrabove, která leží zhruba na půli cesty mezi Doněckem a Luhanskem, asi dvacet kilometrů severně od osmdesátitisícového průmyslového města Torez.

16:12

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotním telefonickém rozhovoru s nizozemským ministrem zahraničí Fransem Timmermansem řekl, že žádné vměšování do práce mezinárodních expertů a pozorovatelů nebude tolerovat. Připustil nicméně, že rebelové práci OBSE na místě pádu letadla dál brání.

15:18

Ukrajinská armáda při nočních bojích prakticky odřízla Doněck od zásobovacích tras z Ruska a zasadila vzbouřencům "strategický úder". Na stránkách povstaleckého webu Russkaja vesna to přiznal vojenský velitel vzbouřenců Igor Girkin-Strelkov. Ukrajinští vojáci podle něj zablokovali i komunikaci mezi dvěma hlavními baštami povstalců, městy Doněckem a Luhanskem.

Proruští separatisté nedaleko východoukrajinského Doněcku.
Proruští separatisté nedaleko východoukrajinského Doněcku. | Foto: Reuters
15:03

Rusko zveřejnilo seznam dvanácti občanů Spojených států, jimž zakázalo vstup na své území. Krok Moskvy je odvetou za zesílení amerických sankcí proti Rusku, které Washington minulý týden vyhlásil v reakci na ruskou politiku vůči Ukrajině. Ruské ministerstvo zahraničí navíc znovu varovalo, že ekonomické sankce uvalené na řadu ruských podniků poškodí samotné Spojené státy. Mezi osobami na ruské černé listině jsou velitelé věznice na kubánské základně Guantánamo či američtí vojáci, kteří působili v irácké věznici Abú Ghrajb.

14:50

Úmysl zapojit se do zkoumání příčin katastrofy v sobotu v Amsterodamu vyjádřilo vedení mezinárodních policejních organizací Interpol a Europol. Jejich odborníci už v neděli vyrazí na Ukrajinu, aby pomohli s identifikací pozůstatků obětí. Není ale jisté, zda separatisté, pod jejichž kontrolou je místo pádu letadla, jim práci umožní.

14:45

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin se shodli na nutnosti vyhlásit příměří na východě Ukrajiny, zahájit mírové rozhovory a objektivně vyšetřit čtvrteční katastrofu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. O obsahu jejich telefonického rozhovoru informoval novináře Kreml.

Foto: Reuters
14:20

Rusko je podle představitele ukrajinské kontrarozvědky (SBU) povinno poskytnout Ukrajině jména členů obsluhy protivzdušné baterie, která útok na boeing spáchala. SBU je hodlá vyslechnout. Příkaz k odpálení rakety podle Vitalije Najdy vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler, přímý podřízený Igora Girkina-Strelkova, vojenského velitele východoukrajinských radikálů. Bezlerovo jméno se objevuje i v odposleších, které SBU zveřejnila v pátek jako důkaz o podílu ruské tajné služby na sestřelení malajsijského letadla.

Buk-M2.
Buk-M2. | Foto: Aktuálně.cz
14:10

"Máme přesvědčivé důkazy, že tento teroristický akt byl spáchán s pomocí Ruské federace. Jasně víme, že posádka tohoto systému byla složena z ruských občanů," prohlásil představitel ukrajinské kontrarozvědky SBU Vitalij Najda na tiskové konferenci v Kyjevě. SBU podle něj rovněž přesně určila místo, odkud byla osudná střela odpálena. Podle Najdy jde o sektor u obce Snižne u ruských hranic ovládaný separatisty, tedy o místo, kde už bylo sestřeleno několik ukrajinských vojenských letounů.

13:50

Vůdce povstalců Alexandr Borodaj řekl, že je problém s rozkládajícími se těly. "Těla nevinných lidí leží v horku. Pokud se vše bude protahovat, vyhrazujeme si právo začít těla odklízet," uvedl. "Žádáme Ruskou federaci, aby nám pomohla a poslala své odborníky," dodal premiér samozvané Doněcké lidové republiky.

13:46

Proruští povstalci na východě Ukrajiny umožnili pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE) vkročit na část místa, kam se ve čtvrtek zřítil malajsijský boeing. Informuje o tom agentura Reuters. Pozorovatelé se dostali na místo pokryté troskami, mezi nimiž je i jeden z motorů letadla. Povstalci jim také umožnili mluvit s místními lidmi, řekl jeden ze svědků.

Foto: Aktuálně.cz
12:32

Ukrajinští záchranáři už objevili 186 těl z téměř tří stovek obětí. Podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady Andrije Lysenka pracovníci ministerstva pro mimořádné události prohledali již 18 z celkových 25 kilometrů čtverečných. "Povstalci je tam pustili, ale nedovolili jim cokoliv odnášet," řekl Lysenko a dodal, že naopak separatisté odnášejí pryč vše, co se podařilo najít. Ukrajinská strana nemá k dispozici černé skříňky havarovaného letounu a podle Lysenka o nich nemá žádné informace.

12:24

Tvrdé boje dnes zuří ve východoukrajinském Luhansku mezi proruskými separatisty a jednotkami ukrajinské armády. S odvoláním na místní obyvatele o tom informuje agentura Reuters. Ukrajinský ministr obrany v pátek sdělil, že armáda ovládla jihovýchodní čtvrti Luhansku. Obyvatelé Luhansku tvrdí, že proruští povstalci na jihovýchodě města střílejí na všechny strany, často se ozývá minometná palba. Luhansk je spolu s milionovým Doněckem hlavním centrem proruských povstalců na východě Ukrajiny. Od hranic s Ruskem ho dělí vzdušnou čarou jen asi deset kilometrů.

Proruský separatista na check-pointu v Luhansku.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku. | Foto: Reuters
12:15

Žádná "bezpečná zóna" zatím nevznikla. S odvoláním na představitele povstalců to uvedla agentura Reuters. O tom, že mezi zástupci Ukrajiny, Ruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a povstalci existuje dohoda o vzniku dvacetikilometrové bezpečné zóny, ráno informoval šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.
"Žádná bezpečná zóna nevznikla," řekl podle Reuters vysoce postavený představitel samozvané Doněcké lidové republiky Sergej Kavtaradze. "Jde o oblast blízko fronty, jsou tam vojenské operace," dodal. Díky zřízení bezpečného území v oblasti katastrofy mělo být možné identifikovat oběti a předat jejich těla rodinám.

Foto: Reuters
12:12

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval ke spravedlivému a objektivnímu vyšetření příčin katastrofy malajsijského boeingu. Oficiální agentura Nová Čína varovala před unáhlenými závěry, které podle ní dělají západní politici, když ze sestřelení letounu obviňují Rusko.

11.53

Proruští separatisté už podle ukrajinské vlády se snaži zničit důkazy a odvezli z místa neštěstí nejméně 38 těl obětí. "Vláda Ukrajiny oficiálně prohlašuje, že se teroristé s pomocí Ruska snaží zničit důkazy o mezinárodním zločinu," tvrdí vláda v sobotním prohlášení, které citovala agentura Reuters. MUži, kteří těla z místa odváželi, prý hovořili ruským přízvukem a vyhrožovali, že pitvu provedou oni.

 

11:17

Podle skupiny Euromaidan byla na palubě letounu i nevlastní babička ministerského předsedy Malajsie Najiba Razaka.

10:20

V malajsijském boeingu bylo výrazně méně účastníků mezinárodní konference o AIDS, než původně média uváděla. Prezidentka pořadatelské Mezinárodní společnosti AIDS (IAS) řekla, že nehodu nepřežilo jen asi šest delegátů. "Možná to bylo o něco více, ale rozhodně ne tolik, jak se uvádělo," cituje agentura DPA Françoise Barréovou-Sinoussiovou.

Foto: Reuters
9:42

Kolem místa, kde se ve čtvrtek na východě Ukrajiny zřítil malajsijský boeing, vznikne dvacetikilometrová bezpečná zóna. Podle agentury AFP se na jejím vytvoření dohodli s proruskými separatisty zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Smyslem je identifikovat těla obětí letecké katastrofy a předat je rodinám, řekl v ukrajinské televizi šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Foto: Aktuálně.cz
9:35

Proruští separatisté donutili záchranáře na místě zřícení malajsiského dopravního letounu, aby jim vydali ostatky 34 pasažérů, které chtěli vyprostit z místa tragédie. Podle serveru listu Ukrajinska pravda na ně při tom mířili hlavněmi automatických zbraní. 

Foto: Reuters
8:46

Na Ukrajinu se vypraví také malajsisjký ministr dopravy Liow Tiong Lai. Chce dohlédnout na to, aby měli vyšetřovatelé jeho země plný přístup na místo neštěstí. "Chceme zajistit volný přístup k místu tragédie. Ještě dnes odcestuji do Kyjeva," řekl Lai před odletem agentuře Reuters.

8:28

Zatímco v pátek separatisté mezinárodní tým vyšetřovatelů OBSE k troskám malajsiského letounu pustili, ale neumožnili jim volný pohyb, v sobotu jim v přístupu na místo neštěstí brání, hlásí prostřednictvím Twitteru americká televize CNN.  

Foto: Reuters
8:08

Experti se shodují: Sestřelení civilního dopravního letounu malasijských aerolinií nemohla být náhoda. Ruský protiletadlový systém BUK sám rozpozná, zda se jedná o civilní letoun a jeho obsluha tak musela vědět, na jaký cíl míří. 

Foto: Aktuálně.cz
8:02

Více ke zpřísnění sankcí: "Dohodli se, že budou pokračovat ve snaze o nalezení diplomatického řešení stávající krize, zároveň ale zopakovali odhodlání zůstat v blízkém kontaktu a zvážit, jaké další akce budou nutné," uvedl Bílý dům po rozhovoru se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. 

Foto: wikipedia.org
7:48

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron se v nočním telefonickém rozhovoru shodli, že bude zapotřebí přijmout další sankce proti Rusku, pokud Moskva nepodnikne kroky k zmírnění napětí na Ukrajině. 

Foto: Reuters
7:55

Černé skříňky malajsijského boeingu, v jehož troskách ve čtvrtek na východní Ukrajině našlo smrt téměř tři sta lidí, jsou na ukrajinském území a budou předány ukrajinské vládní komisi. V kyjevské televizi to v pátek večer oznámil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

Foto: Reuters
7:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Dramatické dění na Ukrajině pro vás budeme i dnes sledovat v online reportáži.   

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 7. 2014 19:48
 

Právě se děje

Další zprávy