Živě: Nizozemí odmítá vyslat komando na Ukrajinu

Přenos skončil
Evropská unie by podle britského premiéra měla zaujmout tvrdší postoj vůči Moskvě. Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Pytle s těly pasažérů poblíž místa, kde se letadlo zřítilo.
Pytle s těly pasažérů poblíž místa, kde se letadlo zřítilo. | Foto: Reuters

Kyjev - Britský premiér David Cameron vzkázal do Moskvy, že pokud za zřícením malajsijského letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, pak i ona ponese vinu za tragickou havárii s 298 oběťmi.

Podle Camerona se Rusko snaží Ukrajinu destabilizovat, a Evropská unie by proto měla vůči Moskvě zaujmout tvrdší postoj.

Místo pádu letadla v sobotu znovu navštívila třicítka pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stejně jako při prvním pokusu v pátek, ani včera se jim ale nepodařilo vyjednat s povstalci volný přístup k troskám. Ti v neděli ústy vicepremiéra samozvané Doněcké lidové republiky vzkázali, že pozorovatelům zajistí klid, když Kyjev bude souhlasit s příměřím.

I když havárii zatím nikdo neprošetřil, nad tím, že Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen, pochybuje stále méně lidí a institucí. Austrálie připravila pro Radu bezpečnosti OSN "odsuzující" rezoluci, ve které přímo mluví o sestřelení letadla.

Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:33

Přední nizozemský list dnes vyzval vládu, aby vyslala na východ Ukrajiny v případě potřeby vojenské komando k zajištění místa pádu malajsijského letadla. List De Telegraaf napsal, že armáda by měla rovněž zabránit separatistům, aby na místě pádu zničili věcné důkazy.

"Nastal čas skutků," uvedl nizozemský list v úvodníku. Na východ Ukrajiny by podle komentáře měly být vypraveny speciální jednotky a vojáci NATO.

Premiér Mark Rutte v reakci návrh odmítl. Prohlásil, že nehodlá využít článku severoatlantické smlouvy, který umožňuje žádat členské státy o kolektivní obranu.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
21:04

Ruský prezident Vladimir Putin dnes upozornil britského premiéra Davida Camerona, že až do vyšetření příčin pádu malajsijského letadla je důležité zdržet se "ukvapených závěrů a zpolitizovaných prohlášení". Šéf Kremlu tak reagoval na neobvykle tvrdá slova, která dnes na jeho adresu zazněla z Londýna.

Podle tiskové služby Kremlu Putin Cameronovi řekl, že "prvořadou příčinou tragédie je ozbrojená konfrontace na Ukrajině, a to i v oblasti letecké katastrofy". Zároveň britského premiéra ujistil, že Moskva je připravena poskytnout nezbytnou pomoc v pečlivém mezinárodním vyšetření všech okolností neštěstí.

"Do jeho ukončení je důležité zdržet se jakýchkoli ukvapených závěrů a zpolitizovaných prohlášení," řekl Putin.

Foto: Reuters
20:48

Ukrajinští vojáci podle zpráv tamních médií dnes dobyli město Rubižne a tankové kolony pronikly do strategicky významného Severodoněcku. Vojáci zablokovali všechny výpadovky ze Severodoněcku a obsadili okolní obce. V Rubižném vojenské jednotky prohledávají střed města, kam prý pronikly bez většího odporu. Většina povstalců, mezi nimi prý velké počty kozáků a Čečenců, před příchodem armády město spěšně opustila.

19:31

Tým pozorovatelů OBSE vyjednává se zástupci separatistů o tom, aby speciální vlak s chladícími vagóny, ve kterých jsou těla většiny obětí ze sestřeleného boeingu, odjel na území kontrolované ukrajinskou vládou. Řekl to nizozemský premiér Mark Rutte. Vlak je nyní na náadraží v Tormezu, podle ukrajinských médií se možná vydá do Charkova.

17:35

Několik desítek lidí dnes před před ruskou ambasádou v Praze upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu na Ukrajině. Jejich transparenty naznačovaly, že za údajné sestřelení stroje může Rusko. Účastníci smutečního happeningu v parku před velvyslanectvím instalovali raketový nosič z polystyrenu, za kterým byla fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina s nápisem "Masový vrah". Podobných transparentů měli několik.

 

O kousek dál byla rozprostřena černá plachta, která symbolizovala místo, kam letadlo dopadlo. Na plachtě ležely trosky, osobní věci mrtvých pasažérů nebo figurína malého dítěte. Podél plachty demonstranti zapálili svíčky a položili několik desítek růží.

16:48

Záchranáři do těchto chvil nalezli těla 219 obětí tragického letu MH17. Celkem zahynulo na palubě po sestřelení boeingu 298 osob.

16:44

Ve stínu katastrofy malajsijského letounu nad východní Ukrajinou, při níž zahynuli někteří čelní odborníci na AIDS, dnes začala v Melbourne mezinárodní konference o této nemoci.

Na začátku dvacáté konference o AIDS si její účastníci minutou ticha připomněli památku šesti vědců a aktivistů, kteří přišli o život při pádu malajsijského letounu mířícího z Nizozemska do Malajsie.

Mezi cestujícími byl například přední nizozemský vědec Joep Lange, bývalý prezident Mezinárodní společnosti AIDS, která nynější konferenci pořádá, nebo mluvčí Světové zdravotnické organizace Glenn Thomas. Konference v Melbourne se účastní na 12 tisíc vědců a aktivistů z 200 zemí světa.

16:30

Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko. V rozhovoru na televizní stanici CNN to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

 

 

„Víme jistě, že Ukrajinci v dané oblasti a v daném čase žádný takový systém neměli," řekl americký ministr. Podíl separatistů na sestřelení civilního letounu podle něj potvrzuje i zachycená konverzace vzbouřenců na sociálních sítích.

 

 

"Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům," pokračoval Kerry. Informace, které mají USA k dispozici, "očividně a jasně ukazují na separatisty," prohlásil.

 

Foto: Reuters
15:58

Americké velvyslanectví v Kyjevě dnes zveřejnilo prohlášení obviňující Moskvu z vyzbrojování východoukrajinských povstalců. Podle zprávy ukrajinských médií dokument potvrzuje, že malajsijské letadlo zasáhla ve čtvrtek raketa země-vzduch typu Buk odpálená z území, které kontrolují povstalci.

 

Podle americké ambasády minulý víkend Rusko vyslalo přes hranice na Ukrajinu konvoj 150 vozidel s vojenským zařízením včetně tanků, samohybných děl a obrněných transportérů. Mezi zbraněmi dodanými povstalcům byla podle amerických diplomatů i raketová odpalovací zařízení a protiletadlové baterie.

Foto: Reuters
15:56

Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že ministři zahraničí Evropské unie by měli na svém úterním zasedání v Bruselu vyhlásit nové protiruské sankce. Dohoda o rozšíření sankcí vyplynula z dnešního telefonického hovoru britského premiéra Davida Camerona, francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové. Oznámil to v Londýně úřad britského ministerského předsedy.

 

"Dohodli se, že EU musí přehodnotit svůj přístup k Rusku. Ministři zahraničí by měli být připraveni k vyhlášení nových sankcí, až se v úterý sejdou ke svému zasedání," uvedl Cameronův úřad.

Foto: Aktuálně.cz
14:11

Podle svědku zuří v centru Luhanska tvrdá bitva a mnoho obytných budov je v plamenech. Ukrajinská armáda vstoupila do skoro půlmilionového města v pátek večer s cílem vypudit z něj separatisty. Luhansk je po Doněcku druhým největším městem, které měli rebelové dosud v rukou.

13:19

Záchranáři v místě dopadu malajsijského letounu, který se ve čtvrtek zřítil nad východní Ukrajinou, našli těla 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech na nádraží ve městě Torez nedaleko místa pádu letadla, potvrdili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří jsou na místě katastrofy.

 

Zpravodaj agentury AP uvedl, že dnes už v oblasti neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

 

Zaměstnanci železnice, na které se odvolává agentura Reuters, uvedli, že ostatky obětí byly v noci naloženy do chladících vagonů na nádraží ve městě Torez, ležícím nedaleko místa nehody.

 

Vagony prohlédli pozorovatelé OBSE. Alexander Hug z pozorovatelské mise OBSE uvedl, že se svými kolegy viděl pytle s ostatky, nebyli ale schopni je spočítat.

Vlak s ostatky většiny obětí.
Vlak s ostatky většiny obětí. | Foto: Reuters
13:06

Černé skříňky ze sestřeleného letadla se nacházejí v Doněcku. Na Twitteru to uvedl jeden ze separatistů. Jiné zdroje zprávu zatím nepotvrdily. Doněck je pod kontrolou separatistů z takzvané Doněcké lidové republiky.

12:19

Podle posledních zpráv separatisté naložili těla obětí sestřeleného letadla do chladících boxů v nákladním vlaku.

Vlak s ostatky obětí.
Vlak s ostatky obětí. | Foto: Reuters
12:16

V Luhansku, kde se odehrávají v těchto chvílích těžké boje mezi armádou a separatisty, nefunguje elektřina, voda ani mobilní telefonní síť.

12:12

Ukrajinská vláda obviňuje Moskvu, že separatistům na východě Ukrajiny přes hranice stále dodává těžké zbraně. Řekl to mluvčí ukrajinské Bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Ukrajinci už v pátek tvrdili, že systém protiletadlové obrany Buk, ze kterého zřejmě pachatelé odpálili raketu na malajsijský boeing, dodalo rebelům také Rusko. Kreml to popírá.

11:20

Zatímco se hovoří o možném uzavření příměří, boje na východě Ukrajiny se naopak vystupňovaly. Prudká palba se ozývala v noci v Luhansku, půlmilionovém městě vzdáleném deset kilometrů od ruských hranic. Armáda vstoupila do města v pátek večer, dosud ho kontrolovali separatisté.V noci ostřelovali z minometu luhanské letiště.

 

Podle ministerstva obrany armáda také odřízla Doněck od zásobovacích tras z Ruska, což přiznal i jeden z vůdců separatistů Igor Strelkov. Separatisté rovněž ztratili kontrolu nad několika věsnicemi mezi Doněckem a Luhanskem. Přibližnou představu o situaci na východě Ukrajiny získate po kliknutí na naši mapu.

Foto: Aktuálně.cz
10:14

Rada bezpečnosti OSN zřejmě už začátkem týdne projedná návrh rezoluce, která odsuzuje "sestřelení" malajsijského letadla nad Ukrajinou a požaduje od všech států plnou spolupráci na vyšetřování katastrofy. Informovala o tom agentura Reuters, která má návrh připravený Austrálií k dispozici. Členové Rady bezpečnosti dostali návrh rezoluce v sobotu pozdě večer.

Autoři rezoluce žádají, aby "ti, kdo jsou zodpovědní za nehodu, byli pohnáni k odpovědnosti" a aby všechny dotčené státy plně spolupracovaly na vyšetřování. Naléhají také, aby "ozbrojené skupiny", které drží oblast v místě nehody, umožnily neomezený přístup k troskám letadla. V rezoluci se také nemluví pouze neurčitě o "zřícení" letadla, ale přímo o jeho "sestřelení".

09:51

"Putin má poslední šanci ukázat, že chce opravdu pomoci," řekl nizozemský premiér Mark Rutte (na obrázku spolu s prezidentem Putinem). Ten v sobotu večer vedl s ruským prezidentem „velmi intenzivní“ telefonický hovor a kladl mu na srdce, aby využil svůj vliv na separatisty a donutil je nechat zahraniční týmy prošetřit příčinu nehody letu MH17. Připomeňme, že 193 z celkových 298 obětí byli právě Nizozemci.

Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte.
Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte. | Foto: Reuters
09:06

Proruští separatisté na východě Ukrajiny zajistí bezpečnost mezinárodních pozorovatelů v místech pádu malajsijského boeingu za podmínky, že Kyjev bude souhlasit s příměřím. "Zajistíme bezpečnost mezinárodních expertů na místě (pádu letadla), pokud Kyjev uzavře příměří," sdělil agentuře AFP vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Vyzval zároveň Kyjev k okamžitému uzavření příměří, které by trvalo alespoň po dobu vyšetřování na místě neštěstí.

08:30

Ještě tvrdší slova volil nový britský ministr obrany Michael Fallon, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vzkázal, aby "se klidil z východní Ukrajiny" a obvinil Rusko ze "sponzorování terorismu". "Musí si být (Putin) jist, že Západ bude jednat," varoval Fallon.

08:23

"Pokud je to tak (že letadlo sestřelili separatisté), pak si musíme ujasnit, co to znamená: je to přímý důsledek toho, že Rusko destabilizuje suverénní stát, porušuje jeho územní celistvost, podporuje milice, cvičí je a poskytuje jim výzbroj," napsal britský ministerský předseda. Podle Camerona by si to měly státy EU více uvědomovat a být ve vztahu k Moskvě i tvrdší. "Příliš dlouho tu byla na straně mnoha evropských zemí neochota čelit důsledkům toho, co se děje na východě Ukrajiny. Je čas, aby se začalo počítat s naší silou, vlivem a zdroji. Naše ekonomiky jsou silné a budou sílit dál," uvedl Cameron.

Foto: Reuters
08:20

Pokud se ukáže, že za zřícením malajsijského letadla stáli proruští separatisté na východě Ukrajiny, ponese vinu za tragickou havárii s 298 oběťmi i Moskva. V nedělním vydání listu Sunday Times to napsal britský premiér David Cameron. Podle něj se Rusko snaží Ukrajinu destabilizovat, a Evropská unie by proto měla vůči Moskvě zaujmout tvrdší postoj.

08:05

Ukrajinští i západní novináři v sobotu přinesli další znepokojivé zprávy o situaci na místě pádu malajsijského letadla, v jehož troskách ve čtvrtek zahynulo téměř tři sta lidí. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny. Také sobotní dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Dramatické dění na Ukrajině pro vás budeme i dnes sledovat v online reportáži.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2014 23:34
 

Právě se děje

Další zprávy